خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 4 نخستنخست 123 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 16 به 30 از 46
    1. Top | #16
      کاربر باسابقه

AkhmooAsabani
      نمایش مشخصات
      یه سوال اینجا فقط میشه سوال المپیاد گذاشت ؟
      یا میشه یه تست سخت ( کنکور ) هم گذاشت اونو تحلیل کرد ؟

2. Top | #17
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط LeftBehind نمایش پست ها
      پرتابه ای با تندی v0 و زاویه a بالای افق پرتاب میشه. زمان t لازم برای اینکه راستای حرکت پرتابه نسبت به افق b درجه کاهش پیدا کنه، بر حسب a و b و v0 چقدره؟
      b < 09 + a و تغییرات زاویه پادساعتگرد رو مثب فرض کنید.
      @FBI
      @S I N A
      screenshot_normalappimage-1-.jpg
      توی اون مثلثی که کشیدم کلی حرف هست واسه گفتن.
      دستوری رو ک بدست اوردم برای حالت خاص میخام امتحان کنم. در نقطه اوج راستای حرکت نثبت به نقطه پرتاب a درجه کاهش داشته. ینی b=a. اگه توی دستور قرار بدیم b=a زمان رسیدن ب نقطه اوج رو در میاریم t=v0Sina/g که عبارت درستیه. که سازگاری دستور رو برای حالت خاص نشون میده.

ی نکته میمونه. یکی اینکه نشون بدیم (Sina - Cosatan(a-b برای همه مقادیر b < 90+a مقادیر t مثبت ایجاد میکنه. کسی میتونه نشونش بده؟
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace

3. Top | #18
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      sam_1384.jpg
      مرتب ننوشتم که t یک طرف باشه!
      تنها مجهول تو حل t !
      درست راهم؟

4. Top | #19
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      پرتابه ای با تندی v0 با زاویه a بالای افق پرتاب میشه. مسافت طی شده تا بازگشت دباره پرتابه به سطح افق پرتاب چقدره؟

راهنمایی:
      معادله مسیر پرتابه رو تویی دستگاه مستطیلی پیدا کنید. خط مماس در نقطه دلخاه p (غیر از نقطه اوج) رو رسم کنید. نقطه دلخاه Q رو روی خط مماس انتخاب کنید. از P خط افقی و از Q خطی عمود رسم کنید تا همدیگه رو در نقطه R قطع کنن. فرض کنید QR گراف مسیر رو در S قطع کنه. اگه PQ رو ds فرض کنید، طول QR میشه dy و طول پاره خط PR میشه dx. قصئه فیثالورث رو بکار ببرید تا ds رو بر حسب dy و dx بنویسید. ds تقریبی از طول قوس منحنی بین PS ه. برای پیدا کرده کل مسافت طی شده از ds در بازه مناسبی انتگرال گیری کنید.

مکان پرتابه ای که با تندی اولیه v0 و با زاویه a بالای افقی پرتاب شده باشه در راستای افقی x و عمودی y توسط معادلات زیر بدست میاد

○ x = v0.t.Cosa
      ○○ y = -0.5gt² + v0.t.Sina

از دستور ○○ نتیجه میشه که زمان tO رسیدن جسم به سطح پرتاب از دستور زیر بدست میاد
      tO = (2v0/g) . Sina

در لحظه دلخاه t و بعد از گزشت زمان dt جابجایی های افقی و عمودی پرتابه توسط معادلات زیر با یفرانسیل گیری از معودلات مکان در راستای افی و معمودی بدست میاد
      ● dx = v0.dt.Cosa
      ●● dy = -gt.dt + v0.dt.Sina

چون جابجایی های dx و dy بر هم عمودن پس جابجایی جزیی ds پرتابه در بازه زمانی dt ب کمک دستور فیثاغورث با جانشین کردم dx و dy از دستورات بالا به صورت زیر بدست میاد:
      ds = √[(dx)² + (dy)²] = √[(v0Cosa)² + (-gt + v0Sina)²] . dt = √(g².t² - 2g.v0.tSina + v²0) . dt

اما عبارت زیر رادیکال رو میشه ب صورت زیر نوشت
      g².t² - 2g.t.v0.Sina + v²0 = (gt - v0Sina)² + v²0(1- Sin²a) = (gt - v0Sina)² + v²0Cos²

پس
      ds = √[(gt - v0Sina)² + v²0Cos²] . dt
      مسافتی که پرتابه تا رسیدن به سطح اولیه پرتاب طی میکنه انتگرال ds روی بازه 0 تا tO هستش

اول انتگرال نا معینش رو حل میکنم:
      s = ∫ √[(gt - v0Sina)² + v²0Cos²a] . dt , ■ gt -v0Sina = u → dt = du/g , v²0Cos²a = b²
      کد:
      S = 1/g ∫ √(u² + b²) . du = 1/2g [u√(u² + b²) +  b²ln|u + √(u² + b²)|]
      از ■ نتیجه میشه وقتی t بین 0 تا tO تغییر میکنه u بین -V0Sina تا V0Sina تعییر میکنه. بنابرین بازه انتگرال گیری رابطه بالا ی بازه متقارنه و چون انتگرال ده ی تابع زوجه پس طول قوس میشه:
      کد:
      1/g [u√(u² + b²) +  b²ln|u + √(u² + b²)|] = (1/g) . v²0 [Sina + Cos²a.ln[(1+Sina)/Cosa]]
      فک نمیکردم انقت سخت بشه. فردا محاسبات رو چک میکنم. امیداوارم جایی اشتباه نکرده باشم. جواب ک فرم قشنگی نداره. شایدم من اشتباه کردم. حالا تا فردا... میگن خدا کریمه... امیدارم باشه

ویرایش توسط Phenotype_2 : 24 اسفند 1394 در ساعت 04:39

5. Top | #20
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      مکان پرتابه ای که با تندی اولیه v0 و با زاویه a بالای افقی پرتاب شده باشه در راستای افقی x و عمودی y توسط معادلات زیر بدست میاد

○ x = v0.t.Cosa

tO = (2v0/g) . Sina

در لحظه دلخاه t و بعد از گزشت زمان dt جابجایی های افقی و عمودی پرتابه توسط معادلات زیر با یفرانسیل گیری از معودلات مکان در راستای افی و معمودی بدست میاد
      ● dx = v0.dt.Cosa

چون جابجایی های dx و dy بر هم عمودن پس جابجایی جزیی ds پرتابه در بازه زمانی dt ب کمک دستور فیثاغورث با جانشین کردم dx و dy از دستورات بالا به صورت زیر بدست میاد:
      ds = √[(dx)² + (dy)²] = √[(v0Cosa)² + (-gt + v0Sina)²] . dt = √(g².t² - 2g.v0.tSina + v²0) . dt

g².t² - 2g.t.v0.Sina + v²0 = (gt - v0Sina)² + v²0(1- Sin²a) = (gt - v0Sina)² + v²0Cos²

پس
      مسافتی که پرتابه تا رسیدن به سطح اولیه پرتاب طی میکنه انتگرال ds روی بازه 0 تا tO هستش

s = ∫ √[(gt - v0Sina)² + v²0Cos²a] . dt , ■ gt -v0Sina = u → dt = du/g , v²0Cos²a = b²
      کد:
      از ■ نتیجه میشه وقتی t بین 0 تا tO تغییر میکنه u بین -V0Sina تا V0Sina تعییر میکنه. بنابرین بازه انتگرال گیری رابطه بالا ی بازه متقارنه و چون انتگرال ده ی تابع زوجه پس طول قوس میشه:
      کد:
      1/g [u√(u² + b²) +  b²ln|u + √(u² + b²)|] = (1/g) . v²0 [Sina + Cos²a.ln[(1+Sina)/Cosa]]
      فک نمیکردم انقت سخت بشه. فردا محاسبات رو چک میکنم. امیداوارم جایی اشتباه نکرده باشم. جواب ک فرم قشنگی نداره. شایدم من اشتباه کردم. حالا تا فردا... میگن خدا کریمه... امیدارم باشه
      خدا کریم هست کرامتشو نشون نداده بخاطر همین میگن خدا کریمه
      جمله بالارو داخل پرانتز نگه دار

در حقیقت ما میخواهیم طول قوس y-x رو در بازه مشخص پیدا کنیم
      و طول قوس یک تابع هم برابره با
      انتگرال معین رادیکال (1 +مشتق y نسبت به x)
      اگه تو تونستی انتگرال رو به ازای t حل کنی پس باید راحت تر بتونی از رادیکال مشتق تابع مسیر +1 انتگرال بگیری

ولی هرچی بیشتر رو این مسائل وقت بذاری بیشتر از کنکور دور میشی
      کنکور رقابت علم نیست
      الا بذکر الله تطمئن القلوب

6. Top | #21
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات

○ x = v0.t.Cosa

tO = (2v0/g) . Sina

● dx = v0.dt.Cosa

پس

کد:
      کد:
      این خودکشی هات ماله چیه ؟ بعد چن بار خوندن فهمیدم طول سهمی رو حساب کردی ...
      یوخته زور بزن میرسی به این :
      untitled.png
      این کارا اصلا لازمه واس کنکور ؟
      تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست b1c5647476c66437d2183de53f091d77.png  

There is enough light
      for one who wants to see

...Chemistry : Chem is Try
      ویرایش توسط 0M0HamMad0 : 24 اسفند 1394 در ساعت 13:13

7. Top | #22
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammacl نمایش پست ها

این خودکشی هات ماله چیه ؟ بعد چن بار خوندن فهمیدم طول سهمی رو حساب کردی ...
      یوخته زور بزن میرسی به این :
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Untitled.png
مشاهده: 56
حجم: 19.3 کیلو بایت
      این کارا اصلا لازمه واس کنکور ؟
      جوابمو چک کردم... فک نکنم جایی اشتباه داشته باشه تو محاسبه. ولی موابی ک تو دادی کمی اینور اونور غلط غلوط داره... خیلی ب محاسبات اهمیت نمیدم.

میدونی چیه؟ اگه a=90 باشه، جسم رو خط قایم میره و بر میگرده ب نقطه پرتاب. در این حالت مسافت طی شده میشه v²0/g
      بنابر این حد جوابی ک بدست اوردیم هم به ازای a به سمت 90 باید همین بشه. میتونی نشونش بدی؟

کد:
      Lim Sina + Cos²a.ln[(1+Sina)/Cosa =1
          a→π/2

8. Top | #23
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      جوابمو چک کردم... فک نکنم جایی اشتباه داشته باشه تو محاسبه. ولی موابی ک تو دادی کمی اینور اونور غلط غلوط داره... خیلی ب محاسبات اهمیت نمیدم.

میدونی چیه؟ اگه a=90 باشه، جسم رو خط قایم میره و بر میگرده ب نقطه پرتاب. در این حالت مسافت طی شده میشه v²0/g
      بنابر این حد جوابی ک بدست اوردیم هم به ازای a به سمت 90 باید همین بشه. میتونی نشونش بدی؟

کد:
      Lim Sina + Cos²a.ln[(1+Sina)/Cosa =1
          a→π/2
      چرا سختش میکنی ؟ حد واس چیشه ؟؟
      untitled-copy.png

There is enough light
      for one who wants to see

9. Top | #24
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

چرا سختش میکنی ؟ حد واس چیشه ؟؟

نام: Untitled---Copy.png
مشاهده: 41
حجم: 3.8 کیلو بایت
      اگه خوب نناه کنی Ln ی کوسینوس توی مخرج داره ک کوسینوس 90 میشه صفر. ینی اون رابطه که طول قوس رو بدست میده به ازای a=90 بی معنیه.
      بگزریم...
      ال ان بینهایت میشه بینهایت. صفر در بینهایت مبهمه و باید رفع ابهام بشه.
      مسایل همیشه اونجوری نیستن که تو برداشت میکنی. اگه من میگم مبهمه، مبهمه. اگه توضیحی میدم لابد لازم بوده. سخت یا شلوقش نمیکنم.
      همیشه میتونی حد بگیری... ولی اگه ریشه اون کوسینوس توی مخرج رو پیدا کنی میتونی بدون اینکه حد بگیری جوابی ب مسله بدی
      امیدوارم بفهمی مشکل کجاس. ایده کوچیکی پشتشه

ویرایش توسط Phenotype_2 : 24 اسفند 1394 در ساعت 21:59

10. Top | #25
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      اگه خوب نناه کنی Ln ی کوسینوس توی مخرج داره ک کوسینوس 90 میشه صفر. ینی اون رابطه که طول قوس رو بدست میده به ازای a=90 بی معنیه.
      بگزریم...
      ال ان بینهایت میشه بینهایت. صفر در بینهایت مبهمه و باید رفع ابهام بشه.
      مسایل همیشه اونجوری نیستن که تو برداشت میکنی. اگه من میگم مبهمه، مبهمه. اگه توضیحی میدم لابد لازم بوده. سخت یا شلوقش نمیکنم.
      همیشه میتونی حد بگیری... ولی اگه ریشه اون کوسینوس توی مخرج رو پیدا کنی میتونی بدون اینکه حد بگیری جوابی ب مسله بدی
      امیدوارم بفهمی مشکل کجاس. ایده کوچیکی پشتشه
      camerazoom-20160315215817279.jpg
      مدیونی فک نکنی خودم حل کردم ...

There is enough light
      for one who wants to see

11. Top | #26
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

نام: CameraZOOM-20160315215817279.jpg
مشاهده: 39
حجم: 100.9 کیلو بایت
      مدیونی فک نکنی خودم حل کردم ...
      اون چیزی که ضریب ln ه کوسینوس الفا نیست. کوسینوس دوی الفاس. نگو ک من اشتباه میکنم. کوسینوس دوی الفا درسته... مگه نه؟
      از نو حساب کن

12. Top | #27
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      اون چیزی که ضریب ln ه کوسینوس الفا نیست. کوسینوس دوی الفاس. نگو ک من اشتباه میکنم. کوسینوس دوی الفا درسته... مگه نه؟
      از نو حساب کن
      چشت مشکل داره ! اون u^2 cosx هست .
      میخواستم یه نصیحتت کنم اینجا نمیشه انگار ...

There is enough light
      for one who wants to see

ویرایش توسط 0M0HamMad0 : 24 اسفند 1394 در ساعت 23:31

13. Top | #28
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

چشت مشکل داره ! اون u^2 cosx هست .
      میخواستم یه نصیحتت کنم اینجا نمیشه انگار ...
      خب اشتباه نوشتی دیگه... محاسباتتو چک کن. اونجا باید کوسینوس دوی الفا باشه ن کوسیسنوس الفا.

14. Top | #29
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      خب اشتباه نوشتی دیگه... محاسباتتو چک کن. اونجا باید کوسینوس دوی الفا باشه ن کوسیسنوس الفا.
      کجا رو میگی ؟ روی عکس بالایی مشخص کن

There is enough light
      for one who wants to see

15. Top | #30
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      دو پرتابه یکی با تندی 60 متر بر ثاینه با زاویه 30 درجه بالای افق رو به راست و دیگری با تندی 80 متر بر ثاینه با زاویه 60 درجه بالای افق رو ب چپ و در یک لحزه پرتاب شدن. فاصله دو متحرکت در لحزه t=2 چن برابر فاصله دو متحرک در لحزه t=4 ه؟

صفحه 2 از 4 نخستنخست 123 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن