خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

divoone-shodam
      نمایش مشخصات

سوال راجب پیوند هیدروژنی و قطبیت

توی توضیحات گفته میشه که اتم های دارای f o n متصل به هیدروژن میتونن بین خودشون پیوند هیدروژنی برقرار کنن حالا سوال اینه ، بین هیدروژن متصل به f o n و اتم دارای f o n چه رابطه ای بر قراره این دوتا میتونن پیوند هیدروژنی بر قرار کنن ، بزارید یه مثال ساده بزن آب و استون (ch3--co--ch3) آیا میتونن پیوند هیدروژنی برقرار کنن ؟ آخه اکسیژن موجود در استون به اتم هیدروژن متصل نیست

سوال دومم دارجب اوزونه ، درسته که مولکول اوزون تقارن نداره ولی تمامی پیوند های اون از نوع ناقطبی و اصلا بار جزئی مثبت و منفی به وجود نمی یاد که بخواد این مولکول قطبی باشه ، اما اوزون یه مولکول قطبی به حساب میاد

2. Top | #2
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط امیرحسین۱۰۲۷۷ نمایش پست ها
      توی توضیحات گفته میشه که اتم های دارای f o n متصل به هیدروژن میتونن بین خودشون پیوند هیدروژنی برقرار کنن حالا سوال اینه ، بین هیدروژن متصل به f o n و اتم دارای f o n چه رابطه ای بر قراره این دوتا میتونن پیوند هیدروژنی بر قرار کنن ، بزارید یه مثال ساده بزن آب و استون (ch3--co--ch3) آیا میتونن پیوند هیدروژنی برقرار کنن ؟ آخه اکسیژن موجود در استون به اتم هیدروژن متصل نیست

سوال دومم دارجب اوزونه ، درسته که مولکول اوزون تقارن نداره ولی تمامی پیوند های اون از نوع ناقطبی و اصلا بار جزئی مثبت و منفی به وجود نمی یاد که بخواد این مولکول قطبی باشه ، اما اوزون یه مولکول قطبی به حساب میاد
      عرض کنم که استون پیوند هیدروژنی نداره ولی هنگام حل شدن در آب هیدروژن موجود در آب که دارای جزئی بار مثبت هست با اکسیژن موجود در استون که جزئی بار منفی داره پیوند هیدروژنی تشکیل میده! سوال دومت هم اوزن به خاطر پیوند داتیوی که داره قطبی هست. کلا پیوند داتیو نشونه قطبیت هست. چون اون اتمی که دریافت کننده دو الکترون اشتراکی هست یه مقدار بار منفی پیدا میکنه
      واسه سامورایی همه جا ژاپنه

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

Daghon
      نمایش مشخصات
      سلام دوست عزیز

جواب سوال اولتون:ببین پیوند هیدروژنی یه نوع پیوند بین مولکولیه و پیوند بین اتمی نیست یعنی پیوند هیدروژنی بین دوتا اتم ایجاد نمیشه بلکه بین دوتا مولکول ایجاد میشه همچنین پیوند هیدروژنی زمانی بین دوتا مولکول ایجاد میشه که دوتا شرط همزمان برقرار باشه====>شرط اول:در یکی از این دومولکول، هیدروژن به یکی از اتم های fon متصل باشه مثل مولکول h2o. شرط دوم: مولکول دیگر هم یکی از اتم های fon رو داشته باشه مثل مولکولnh3====>در این شرایط بین این دو مولکول پیوندی ایجاد میشود که پیوند هیدروژنی نام دارد

جواب سوال دومتون:شما پیوند رو با مولکول اشتباه گرفتین،یه مولکولی ممکنه ناقطبی باشه اما پیوندهاش قطبی باشه یا اینکه مولکولی قطبی باشه اما پیوندهاش ناقطبی باشه!وقتی میگن که پیوند قطبی است،منظورشون پیوند بین دو اتم است و زمانی پیوند بین دو اتم قطبی میشه که اختلاف الکترنگاتیوی بین اون دواتم بین چهاردهم و یکو هفت دهم باشه اما وقتی که میگن مولکول قطبی،منظورشون اینه که مراکز اثر اثر بارهای مثبت و منفی برهم منطبق نیستند به عبارت دیگر مولکول مرکز تقارن ندارد.خب با این تفاسیر تشخیص پیوندهای قطبی راحته چون فقط باید اختلاف الکترونگاتیوی ها رو محاسبه کنیم اما تشخیص قطبی یا ناقطبی بودن مولکول ها از روی تعریف بالا واقعا سخته اما در سطح کنکور فقط با چند نکته ساده میشه قطبی یا ناقطبی بودن مولکول ها رو تشخیص داد ک اگ دوس داشتین بگین تا براتون بنویسم
      عین عصام

هزاربار زمین میخورم

اما نمیذارم اونی که بهم تکیه کرده یه بار هم زمین بخوره

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

divoone-shodam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط EMPROR نمایش پست ها
      سلام دوست عزیز

جواب سوال اولتون:ببین پیوند هیدروژنی یه نوع پیوند بین مولکولیه و پیوند بین اتمی نیست یعنی پیوند هیدروژنی بین دوتا اتم ایجاد نمیشه بلکه بین دوتا مولکول ایجاد میشه همچنین پیوند هیدروژنی زمانی بین دوتا مولکول ایجاد میشه که دوتا شرط همزمان برقرار باشه====>شرط اول:در یکی از این دومولکول، هیدروژن به یکی از اتم های fon متصل باشه مثل مولکول h2o. شرط دوم: مولکول دیگر هم یکی از اتم های fon رو داشته باشه مثل مولکولnh3====>در این شرایط بین این دو مولکول پیوندی ایجاد میشود که پیوند هیدروژنی نام دارد

جواب سوال دومتون:شما پیوند رو با مولکول اشتباه گرفتین،یه مولکولی ممکنه ناقطبی باشه اما پیوندهاش قطبی باشه یا اینکه مولکولی قطبی باشه اما پیوندهاش ناقطبی باشه!وقتی میگن که پیوند قطبی است،منظورشون پیوند بین دو اتم است و زمانی پیوند بین دو اتم قطبی میشه که اختلاف الکترنگاتیوی بین اون دواتم بین چهاردهم و یکو هفت دهم باشه اما وقتی که میگن مولکول قطبی،منظورشون اینه که مراکز اثر اثر بارهای مثبت و منفی برهم منطبق نیستند به عبارت دیگر مولکول مرکز تقارن ندارد.خب با این تفاسیر تشخیص پیوندهای قطبی راحته چون فقط باید اختلاف الکترونگاتیوی ها رو محاسبه کنیم اما تشخیص قطبی یا ناقطبی بودن مولکول ها از روی تعریف بالا واقعا سخته اما در سطح کنکور فقط با چند نکته ساده میشه قطبی یا ناقطبی بودن مولکول ها رو تشخیص داد ک اگ دوس داشتین بگین تا براتون بنویسم
      در مورد سوال دوم همون طور که دوستمون amirhossein گفت و جسجویی که من تو اینترنت انجام دادم مربوط به پیوند داتیو میشه و این پیوند داتیو که باعث میشه بار های جزئ مثبت یا منفی به وجود بیاد و زمانی که مراکز اثر این بار ها در یک راستا قرار نگیرن ( یعنی مولکول تقارن نداشته باشه ) مولکول قطبی به حساب میاد ، بابت توضیحاتت ممنون ولی برای این که یه مولکول قطبی به حساب بیاد باید حتما پیوند قطبی داشته باشه ، چون اگه پیوند قطبی نداشته باشه اصلا بار های جزئ مثبت و منفی به وجود نمیان ، این شرط اوله شرط دوم هم مربوط به تقارن میشه اگه مولکول تقارن داشته باشه مثل CO2 این بار های جزئی مثبت جزئی منفی روی هم قرار میگیرن و خنثی میکنن هم دیگرد ، و هیدروکربن ها یه نمونه بارز از مولکول هایی هستند که تقارن ندارن اما با این که تقارن هم ندارن ولی مولکول های ناقطبی ای هستند مثل تولوئن

اما من هنوز سر سوال دوم کامل قانع نشدم ، چیزی که مشخصه اینه مولکول های دارای هیدوژن متصل به FON با هم میتونن پیوند هیدروژنی برقرار کنن ، اما سوال اصلی اینه مولکول های مثل آب و استون چطور ، آب هیدروژن متصل به FON رو داره اما استون فقط O رو داره . آیا لازمه پیوند هیدروژنی بین دو مولکول اینه که هر دو هیدروژن متصل به FON داشته باشن

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

Daghon
      نمایش مشخصات
      در مورد سوال دوم همون طور که دوستمون amirhossein گفت و جسجویی که من تو اینترنت انجام دادم مربوط به پیوند داتیو میشه و این پیوند داتیو که باعث میشه بار های جزئ مثبت یا منفی به وجود بیاد و زمانی که مراکز اثر این بار ها در یک راستا قرار نگیرن ( یعنی مولکول تقارن نداشته باشه ) مولکول قطبی به حساب میاد ، بابت توضیحاتت ممنون ولی برای این که یه مولکول قطبی به حساب بیاد باید حتما پیوند قطبی داشته باشه ، چون اگه پیوند قطبی نداشته باشه اصلا بار های جزئ مثبت و منفی به وجود نمیان ، این شرط اوله شرط دوم هم مربوط به تقارن میشه اگه مولکول تقارن داشته باشه مثل co2 این بار های جزئی مثبت جزئی منفی روی هم قرار میگیرن و خنثی میکنن هم دیگرد ، و هیدروکربن ها یه نمونه بارز از مولکول هایی هستند که تقارن ندارن اما با این که تقارن هم ندارن ولی مولکول های ناقطبی ای هستند مثل تولوئن

اما من هنوز سر سوال دوم کامل قانع نشدم ، چیزی که مشخصه اینه مولکول های دارای هیدوژن متصل به fon با هم میتونن پیوند هیدروژنی برقرار کنن ، اما سوال اصلی اینه مولکول های مثل آب و استون چطور ، آب هیدروژن متصل به fon رو داره اما استون فقط o رو داره . آیا لازمه پیوند هیدروژنی بین دو مولکول اینه که هر دو هیدروژن متصل به fon داشته باشن
      ببین رفیق شما میگین، برای اینکه یک مولکولی قطبی باشه باید پیوند داتیو داشته باشه اما به نظرت آیا مولکول hf پیوند داتیو داره؟خیر،مولکول hf فاقد پیوند داتیوه اما یه مولکول قطبیه!به عبارتی
      قطبی یا ناقطبی بودن مولکول اصلا ربطی به پیوند داتیو نداره.همچنین پیوند قطبی شرط لازم برای قطبی بودن مولکول است اما شرط کافی نیست،به عنوان مثال شما مولکول chcl3 رو در نظر بگیرین این مولکول هم پیوند قطبی داره و هم پیوند ناقطبی اما خودش یه مولکول قطبیه!به همین خاطر من در اولین پستم گفتم که:شما پیوند رو با مولکول اشتباه گرفتین،یه مولکولی ممکنه ناقطبی باشه اما پیوندهاش قطبی باشه یا اینکه مولکولی قطبی باشه اما پیوندهاش ناقطبی باشه

همچنین شما گفتین که:
      آیا لازمه پیوند هیدروژنی بین دو مولکول اینه که هر دو هیدروژن متصل به fon داشته باشن؟جواب منفیه و فقط کافیه که یکی از مولکول ها هیدروژن متصل به فون داشته باشن اما مولکول دیگر فقط کافیه که فقط fon داشته باشه اما توجه بشه که فقط زمانی بین دو مولکول با شرایط بالا پیوند هیدروژنی ایجاد میشه که هیدروژن متصل به فون در یک مولکول با یکی از اتم های fon از مولکول دیگر
      پیوند برقرار کنه یعنی گاهی ممنکه شرایط بالا برقرار باشه یعنی
      یکی از مولکول ها هیدروژن متصل به فون داشته باشن و مولکول دیگر هم fon داشته باشن اما پیوند هیدروژنی تشکیل نشه،و این زمانی اتفاق میفته که هیدروژن متصل به فون در یک مولکول با یکی از اتم های fon از مولکول دیگر پیوند برقرار نکنه
      عین عصام

هزاربار زمین میخورم

اما نمیذارم اونی که بهم تکیه کرده یه بار هم زمین بخوره

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

divoone-shodam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط empror نمایش پست ها
      ببین رفیق شما میگین، برای اینکه یک مولکولی قطبی باشه باید پیوند داتیو داشته باشه اما به نظرت آیا مولکول hf پیوند داتیو داره؟خیر،مولکول hf فاقد پیوند داتیوه اما یه مولکول قطبیه!به عبارتی
      قطبی یا ناقطبی بودن مولکول اصلا ربطی به پیوند داتیو نداره.همچنین پیوند قطبی شرط لازم برای قطبی بودن مولکول است اما شرط کافی نیست،به عنوان مثال شما مولکول chcl3 رو در نظر بگیرین این مولکول هم پیوند قطبی داره و هم پیوند ناقطبی اما خودش یه مولکول قطبیه!به همین خاطر من در اولین پستم گفتم که:شما پیوند رو با مولکول اشتباه گرفتین،یه مولکولی ممکنه ناقطبی باشه اما پیوندهاش قطبی باشه یا اینکه مولکولی قطبی باشه اما پیوندهاش ناقطبی باشه

همچنین شما گفتین که:
      آیا لازمه پیوند هیدروژنی بین دو مولکول اینه که هر دو هیدروژن متصل به fon داشته باشن؟جواب منفیه و فقط کافیه که یکی از مولکول ها هیدروژن متصل به فون داشته باشن اما مولکول دیگر فقط کافیه که فقط fon داشته باشه اما توجه بشه که فقط زمانی بین دو مولکول با شرایط بالا پیوند هیدروژنی ایجاد میشه که هیدروژن متصل به فون در یک مولکول با یکی از اتم های fon از مولکول دیگر
      پیوند برقرار کنه یعنی گاهی ممنکه شرایط بالا برقرار باشه یعنی
      یکی از مولکول ها هیدروژن متصل به فون داشته باشن و مولکول دیگر هم fon داشته باشن اما پیوند هیدروژنی تشکیل نشه،و این زمانی اتفاق میفته که هیدروژن متصل به فون در یک مولکول با یکی از اتم های fon از مولکول دیگر پیوند برقرار نکنه
      ببین لازمه ی یه مولکول قطبی وجود بارهای جزئ مثبت جزئی منفیه ، اما همونطور خودت هم میدونی شرط دوم عدم تقارنه ، بریم سراغ موضوع اول ، زمانی بارهای جزئ مثبت جزئی منفی به وجود میان که یا مولکول دارای پیوند قطبی باشه ، یا اینکه پیوند داتیو داشته باشه (من هیچ وقت نگفتم که لزوما باید پیوند داتیو داشته باشن و در ضمن هیچ وقت نیروی بین مولکولی رو با پیوند کوالانسی یکی ندونستم یعنی اشتباهی صورت نگرفته) ، تاثیر پیوند داتیو روی ایجاد بار های جزئی مثبت و منفی هم توی کتاب درسی گفته نشده و علت قطبی بودن اوزون هم همین پیوند داتیوه ،

راجب سوال دوم هم من اینو تو مبتکران خوندم "مولکول هایی که ساختمان آن ها پیون o--h ، n--h یا h--f وجود دارد میتوانند بین مولکول های خود و نیز با مولکول های آب پیوند هیدروژنی برقرار کنند . که مهم ترین آن ها ..." توی اینجا هیچ اسمی از مولکول های که فقط داری fon هستن نبرده و گفته باید دارای هیدروژن متصل به fon باشن ، یه خورده اجمالی این مبحث تو کتاب گفته شده اصلا اشاره ای به این چیز ها نشده
      ویرایش توسط Amirhossein10 : 01 اردیبهشت 1398 در ساعت 11:12

7. Top | #7
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام
      در مورد اوزن: ۳ اتم مشابه داره پس به ظاهر یک مولکول قطبی نیس حالا باید لوییس رسم کنیم، بله درست شد، روی اتم مرکزی جفت الکترون ناپیوندی داریم پس مولکولی قطبی ست اما پیوندهای کووالانسی آن نا قطبی ست چون اختلاف الکترونگاتیوی ۰ می شود
      در حد کنکور به همین روش مولکول قطبی از ناقطبی جدا میشه

در مورد استون: کتاب بحثی در مورد نحوه انحلالش نکرده و چیزی که درباره اش مهمه اینه که در آب راحت حل میشه و اینکه چون اکسیژن داره همین کافیه تا بتونه با آب هیدروژنی بده
      در هیدروژنی یک طرف fon با هیدروژن میخوایم اما طرف دیگه فقط fon کفایت میکنه و نیازی به هیدروژن نیس

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      ببین لازمه ی یه مولکول قطبی وجود بارهای جزئ مثبت جزئی منفیه ، اما همونطور خودت هم میدونی شرط دوم عدم تقارنه ، بریم سراغ موضوع اول ، زمانی بارهای جزئ مثبت جزئی منفی به وجود میان که یا مولکول دارای پیوند قطبی باشه ، یا اینکه پیوند داتیو داشته باشه (من هیچ وقت نگفتم که لزوما باید پیوند داتیو داشته باشن و در ضمن هیچ وقت نیروی بین مولکولی رو با پیوند کوالانسی یکی ندونستم یعنی اشتباهی صورت نگرفته) ، تاثیر پیوند داتیو روی ایجاد بار های جزئی مثبت و منفی هم توی کتاب درسی گفته نشده و علت قطبی بودن اوزون هم همین پیوند داتیوه ،

راجب سوال دوم هم من اینو تو مبتکران خوندم "مولکول هایی که ساختمان آن ها پیون o--h ، n--h یا h--f وجود دارد میتوانند بین مولکول های خود و نیز با مولکول های آب پیوند هیدروژنی برقرار کنند . که مهم ترین آن ها ..." توی اینجا هیچ اسمی از مولکول های که فقط داری fon هستن نبرده و گفته باید دارای هیدروژن متصل به fon باشن ، یه خورده اجمالی این مبحث تو کتاب گفته شده اصلا اشاره ای به این چیز ها نشده

ببینید، اولین و آخرین شرط پیوند هیدروژنی، اینه که هیدروژن اول تو یه مولکول جزئی بار خیلی مثبت پیدا کنه، چجوری؟
      وقتی که h با fon پیوند برقرار میکنه، اون یدونه الکترونش رو تقریبا از دست میده (الکترونگاتیوی بالای fon ) ، و میشه یه پروتون تنها، حالا حساب کنید یه پروتون که هیچ الکترونی دورش نیست و از قضا یه اوربیتال خالی هم داره چقدر میتونه جفت الکترون ناپیوندیِ یه اتم دیگه رو جذب کنه سمت خودش!
      حالا هیدروژن تو اتم آب شده یه پروتونِ تنها و گرسنه ، این جفت الکترونِ ناپیوندی o توی استون رو میبینه و اون رو میکشه سمت اوربیتال خالیِ خودش.
      تا اینجا سوالتون درمورد آب و استون و فکر میکنم تا حد زیادی تو محدوده ی کنکور جواب داده میشه،

اما اینکه بچه ها میگن مولکولِ دوم حتما باید fon داشته باشه، یا اون پیوند بین مولکولی حتما باید بین h و fon باشه تا پیوند هیدروژنی محسوب بشه با اطلاعات ناقص من جور در نمیاد! بنظرم همین که هیدروژن تو یک مولکول با fon پیوند داشته باشه و بشه یه پروتونِ تنها، میتونه جفت الکترونِ ناپیوندیِ اتم مرکزیِ یه مولکول دیگه رو بکشه سمت خودش، حالا اون اتم مولکول دوم میخواد fon باشه یا هر اتم دیگه ای!
      کسی اگه این بخش آبی رو میتونه با سند و مدرک برای من نقض کنه ممنونش میشم

9. Top | #9
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط naazanin نمایش پست ها
      ببینید، اولین و آخرین شرط پیوند هیدروژنی، اینه که هیدروژن اول تو یه مولکول جزئی بار خیلی مثبت پیدا کنه، چجوری؟
      وقتی که h با fon پیوند برقرار میکنه، اون یدونه الکترونش رو تقریبا از دست میده (الکترونگاتیوی بالای fon ) ، و میشه یه پروتون تنها، حالا حساب کنید یه پروتون که هیچ الکترونی دورش نیست و از قضا یه اوربیتال خالی هم داره چقدر میتونه جفت الکترون ناپیوندیِ یه اتم دیگه رو جذب کنه سمت خودش!
      حالا هیدروژن تو اتم آب شده یه پروتونِ تنها و گرسنه ، این جفت الکترونِ ناپیوندی o توی استون رو میبینه و اون رو میکشه سمت اوربیتال خالیِ خودش.
      تا اینجا سوالتون درمورد آب و استون و فکر میکنم تا حد زیادی تو محدوده ی کنکور جواب داده میشه،

اما اینکه بچه ها میگن مولکولِ دوم حتما باید fon داشته باشه، یا اون پیوند بین مولکولی حتما باید بین h و fon باشه تا پیوند هیدروژنی محسوب بشه با اطلاعات ناقص من جور در نمیاد! بنظرم همین که هیدروژن تو یک مولکول با fon پیوند داشته باشه و بشه یه پروتونِ تنها، میتونه جفت الکترونِ ناپیوندیِ اتم مرکزیِ یه مولکول دیگه رو بکشه سمت خودش، حالا اون اتم مولکول دوم میخواد fon باشه یا هر اتم دیگه ای!
      کسی اگه این بخش آبی رو میتونه با سند و مدرک برای من نقض کنه ممنونش میشم
      سلام دوست خوبم
      اطلاعات شما خوب هست اما کافی و کامل نیس در این مورد،
      توجه داشته باشید که اگه بقول شما الکترون ناپیوندی از یک اتم داتیو بزنه و خودش رو به اوربیتال خالی هیدروژن برسونه اون موقع پیوند هیدروژنی نیس بلکه کووالانسی محسوب میشه مثلا در آمونیوم
      حالا در مورد قسمت آبی: اصلا بحث جفت الکترون ناپیوندی اینجا مطرح نیس، مولکول مقابل باید حتما fon باشه چون الکترونگاتیوی بالای دارند پس بار منفی (شدیدا جزئی منفی) میشن و هیدروژن مقابل رو که به لطف fon اون مولکول بار مثبت شده رو جذب میکنه
      جواب کنکوری همونی هست که در پست قبلی خدمتتون عرض کردم

10. Top | #10
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Triple H نمایش پست ها
      سلام دوست خوبم
      اطلاعات شما خوب هست اما کافی و کامل نیس در این مورد،
      توجه داشته باشید که اگه بقول شما الکترون ناپیوندی از یک اتم داتیو بزنه و خودش رو به اوربیتال خالی هیدروژن برسونه اون موقع پیوند هیدروژنی نیس بلکه کووالانسی محسوب میشه مثلا در آمونیوم
      حالا در مورد قسمت آبی: اصلا بحث جفت الکترون ناپیوندی اینجا مطرح نیس، مولکول مقابل باید حتما fon باشه چون الکترونگاتیوی بالای دارند پس بار منفی (شدیدا جزئی منفی) میشن و هیدروژن مقابل رو که به لطف fon اون مولکول بار مثبت شده رو جذب میکنه
      جواب کنکوری همونی هست که در پست قبلی خدمتتون عرض کردم

سلام بر شما.
      اگه هر دو مولکول شرایط پیوند هیدروژنی رو داشته باشن، ینی هر دو هیدروژن متصل به fon دارن که حرفی نیست، جزئی بار مثبت و منفی و این داستانا
      اما برعکس اگه یکی این شرایط رو نداشته باشه ( که بحث تاپیک همینه ) جفت الکترون ناپیوندی اکسیژن در استون با هیدروژنِ آب پیوند هیدروژنی برقرار میکنه (نشر الگو - صفحه 426 )
      اما منظور من قطعا پیوند داتیو و کووالانسی نیست،
      تو پست قبلیم( شاید بخاطر گفتنِ عبارتِ اوربیتال خالی ) این ذهنیت ایجاد شده انگار! ممنونم از تذکرتون.

در موردِ قسمت آبی، البته چون منابع گفتن که اتم مقابل حتما باید fon باشه من هم قبول میکنم، شاید بخاطر اینه که ماهیتش باید بیشتر شبیه پیوند یونی باشه.
      ویرایش توسط naazanin : 01 اردیبهشت 1398 در ساعت 17:39

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن