خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 3 از 3 نخستنخست ... 23
    نمایش نتایج: از 31 به 32 از 32
    1. Top | #31
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      مصاحبه بعدی با جناب اقای

حسین کامکار

رتبه
      1085 منطقه 1 از تهران

با این درصد ها

%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1.png

بی نهایت ممنون واسه وقتی
      ک صرف پاسخگویی به سوالات میکنید

با ارزوی موفقیت واسه شما در همه مراحل زندگی

ویرایش توسط Parniya : 25 مرداد 1393 در ساعت 03:38

2. Top | #32
      همکار سابق انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      سلام
      هر سوالی داشتید مطرح کنید، سعی میکنم در اولین فرصت جواب بدم.
      البته من دانش آموز نبودم و دانشجوی انصرافی بودم، به خاطر همین جواب به بعضی از سوالات سخته (مثل سوال 1) یا ممکنه بدآموزی داشته باشه. مثلا من سال دوم و سوم اصلا دنبال درس نبودم و به این موضوع هم افتخار نمیکنم!!

- درباره هر یک از این شش بازه زمانی به سولات جواب بدید:
      (چگونه برای این بازه ها برنامه ریزی می کردید؟ // کدام آزمون شرکت میکردید؟ ساعت مطالعه ؟)
      - تابستان سال دوم: درس تعطیل
      - تابستان سال سوم: درس تعطیل
      - تابستان سال چهارم: سال 89 که اولین بار کنکور دادم باید طبق برنامه مدرسه پیش میرفتم، در سال 92 هم دنبال امتحانات و نتایجشون تو دانشگاه بودم. خیلی دلم میخواد برگردم عقب و تابستون درس های پایه رو جمع کنم!
      - سال تحصیلی چهارم: برای من که نمیشد گفت سال تحصیلی، طبق برنامه ی کانون پیش میرفتم. هر دو هفته به کمک پدرم جوری برنامه ریزی میکردم که به طور کامل به برنامه آزمون برسم و البته ضعف های آزمون های قبلی هم جبران کنم. چون یک سری از درس های پایه رو فراموش کرده بودم کار خیلی سخت بود.... همه اش حسرت دوران تابستون رو میخوردم.
      - دوران طلایی نوروز: بعد از عید مقداری تنبل شدم و همین باعث شد که رتبه ام 4 رقمی بشه. ساعت مطالعه ام هم کاهش پیدا کرد. طبق معمول طبق برنامه کانون و کمک و برنامه ریزی پدرم
      - دوران جمع بندی: درس هایی که خونده بودم رو مرور میکردم. البته کاهش ساعت مطالعه خیلی بهم ضربه زد، هر دو روز یکبار کنکور میدادم، آزمون های سنجش هم شرکت کردم. یکی از آزمون های جامع گزینه 2 که با بقیه تداخل نداشت هم شرکت کردم تا با محیط و شرایط جدید هم آشنا بشم.

- دقیقا از چه منبعی برای هر درس استفاده می کردید و چه منابعی را پیشنهاد می کنید؟
      ادبیات: کتاب ادبیات موضوعی گاج رو داشتم، ولی 100 تا تست هم ازش نزدم. حجمش خیلی زیاد بود. لغات و تاریخ ادبیات رو به صورت دستنویس فیش نویسی کردم. چون قبل از کنکور زیاد اهل داستان و شعر بودم با قرابت معنایی ها مشکل زیادی نداشتم. البته بدترین نتیجه رو در کنکور از همین ادبیات گرفتم. پیشنهاد نمیشه بقیه اشتباه من رو انجام بدم.
      زبان فارسی: زبان فارسی هامون سبطی، برای من که مباحث رو فراموش کرده بودم و هیچی حالیم نبود بهترین بود.
      عربی: عربی کامل گاج + dvd های ونوس مصطفی آزاده... تنها dvd هایی بود که خیلی کمک کرد.
      دینی: نقره ای گاج + خط ویژه در دوران جمع بندی
      زبان: شهاب اناری...زیاد استفاده نکردم، چون زبانم خوب بود.
      دیفرانسیل: آبی کانون
      گسسته: خوشخوان
      تحلیلی: خوشخوان
      هندسه 1 و 2: خوشخوان
      فیزیک: فقط گاج نقره ای... هم پایه هم پیش
      شیمی: مبتکران + dvd هاش

- آیا کلاسور ارزیابی پر می کردید ؟ چگونه بعد از هر آزمون رفع اشکال می کردید؟
      تو اون کتابی که قلمچی داده بود نه، انتهای کلاسوری که خلاصه برداری هام توش بود سوالاتی که به نظرم مهم بود رو یادداشت میکردم که بعداً به هیچ دردی نخورد.
      برای رفع اشکال اول میرفتم سراغ سوال هایی که غلط جواب داده بودم و خودم مجددا حل میکردم و دلیل غلط زدن رو پیدا میکردم.
      بعد میرفتم سراغ سوال هایی که نزدم.
      هیچ سوالی هم شانسی جواب نمیدادم که برم سراغش!

- منابع جمع بندی کنکورتون چی بود؟
      خلاصه هام
      فیس نویسی های دستی (فیش های آماده هم داشتم اما کاملا نو و بلافاصله موندن!)
      خط ویژه های گاج کتاب های خوبی بودند. مخصوصاً دینی
      کتاب زرد مهرماه در درس های: عربی، زبان
      فیزیک گاج یه سری سوالات رو برای دوران جمع بندی مشخص کرده بود.
      فیل شیمی هم خیلی مفیده.

- ایا به داوطلبان استفاده از dvd های اموزشی رو پیشنهاد میکنید؟
      تکنیک اصلا و ابداً پیشنهاد نمیشه. کنکور هم آسان نیست. در طول سال تحصیلی ساعت ها تو همین انجمن در این مورد بحث بود که نتیجه اش این شد که کسانی که از این dvd ها استفاده نکردند نتیجه بهتری گرفتن!
      تدریس مهندس بازرگان از نشر مبتکران فوق العاده است.
      dvd های ونوس مصطفی آزاده هم برای کسانی که هیچی از عربی یادشون نیست یا سر کلاس چیزی یاد نگرفتن واقعا مفیده.

- اگه دوباره کنکور بدید چه اشتباهی رو تکرار نمیکنید؟
      در دوران جمع بندی درس میخونم.
      تابستون رو از دست نمیدم.

- نظرتون درباره درس خواندن گروهی ؟ مفید هستش ؟
      بستگی به روحیات و نحوه درس خوندن فرد داره. میتونه مفید یا مضر باشه.

- اگر داوطلبی در امتحانات نهایی نتیجه مناسب نگرفته باشد میتواند در کنکور سراسری موفق شود؟
      بله، باید بیشتر تلاش کنه و درس نخوندن سال سومش رو جبران کنه. کارش سخت تر میشه دیگه.

- روش مطالعه هر درس رو خیلی مفید و خلاصه میگید؟
      ادبیات: من روش های مختلفی تست کردم، چون هیچی از زمان تحصیلم یادم نبودم. برای لغات و تاریخ ادبیات فیش نویسی پیشنهاد میشه. ولی چون خودم نتیجه خوبی نگرفتم توصیه دیگه ای نمیکنم.
      عربی: اول به طور کامل درس رو یاد میگرفتم (درسنامه و dvd) بعد تست میزدم. کورکورانه نمیشه وارد تست ها شد.
      دینی: هیچ وقت به دوران جمع بندی موکولش نکردم! از همون روز اولی که درس خوندن رو شروع کردم دینی رو مرتب میخوندم. خیلی به من گفتند فایده نداره و دینی درس شب امتحانیه، ولی من از رو کتاب گاج میخوندم و بعدش تست میزدم. به طور کامل رو درس ها مسلط شدم و کارم تو دوران جمع بندی راحت بود. با این که در کنکور 93 دینی خیلی سخت و مفهومی شده بود و سوالات غلط هم توش بود، اما 76% زدم.
      زبان: من سالها رو زبان کار کرده بودم و کار اضافه ای در این سال نکردم. نه این که کلاس رفته باشم، انقدر فیلم دیدم، بازی کردم، مقاله تو اینترنت خوندم که زبانم خوب بود. به خاطر همین توصیه ای نمیتونم داشته باشم.
      ریاضی: فقط تمرین، ریاضی خوندنی نیست. با درسنامه و کلاس به نتیجه نمیرسید. یکبار خوب یاد بگیرید و بعد وارد تست ها بشید.
      فیزیک: فیزیک باید مفهومی خونده بشه. باید توی ذهن آدم شبیه سازی بشه. هر سوالی که میخونید باید تصور کنید تو دنیای واقعی اون دستگاه چه جوری عمل میکرد. فیزیک یکی از زیباترین و آسون ترین درس هاییه که تو عمرم دیدم، فقط نباید پیچیده اش کنید و وارد تکنیک ها و فرمول های عجیب غریب بشید. هر مبحثی کمتر از تعداد انگشتان دست فرمول داره! حتی مبحث پیچیده ایه مثل دینامیک 1 فرمول داره و بقیه مفاهیم و شبیه سازی های ذهنیه!
      شیمی: اول باید به شیمی علاقمند باشید. خب من اصلا علاقه ای که شیمی نداشتم! تو هر فصلی یه موضوعی گیر میوردم و به خاطر یادگیری اون موضوع اون فصل برام جذاب میشد. مثلا سال 89 اصلا از فصل 4 شمی پیش خوشم نیومد. یه عالمه عدد، یه عالمه حفظیات که به هیچ درد آدم نمیخورد. پیش خودم گفتم که من بیام طرز کار باتری ها رو یاد بگیرم. همیشه وقتی کسی در مورد لپ تاپ یا موبایل از من راهنمایی میخواست من باید توضیح میدادم این باتری لیتیومیه و مثلا 6 سلولیه! اون یکی 9 سلولیه! این سلولها چی هستند؟ به چه دردی میخورن؟ چه جوری کار میکنند؟ اینجوری در سال 93 فصلی رو که سال 89 یاد نگرفته بودم به طور کامل روش مسلط شدم. دیگه پیش خودم نگفتم این درس ها به درد آینده من نمیخوره و چرا باید بخونمش؟ (من میخواستم برم عمران) ذهنیتم رو در مورد شیمی عوض کردم و نتیجه اش هم معمولی بود. من راضی بودم. از خوندنش لذت میبردم.

- روش شما برای مرور درس ها چه بود؟
      ادبیات: فیش نویسی
      عربی: خلاصه نویسی بعضی قواعدی که همه اش فراموش میکردم.
      دینی: خلاصه های پشت کتاب گاج نقره ای + خط ویژه + اگر تو رادیو یا تلوزیون یا جای دیگه یه آیه ی آشنا میخوندن مباحثش رو تو ذهنم مرور میکردم.
      دیفرانسیل: من رو دیفرانسیل مرور نداشتم. البته شرایطم خاص بود. سال ها تو دانشگاه با دیفرانسیل سر و کار داشتم! برام یه ابزار بود. اینجا کسی هست که چهار عمل اصلی رو مرور کنه؟
      هندسه و گسسته: خلاصه نویسی و خط ویژه
      فیزیک: خلاصه نویسی
      شیمی: فیل شیمی مبتکران

- نقش مشاور را درموفقیت تان چقدر میدانید؟به نظر شما لازم به مشاور هست یا نه؟
      مشاور من پدرم بود. البته پشتیبان خوبی هم تو کانون داشتم که خیلی کمک کرد.
      مشاور خیلی خوبه، حتی ضروریه، ولی به این شرط که فکر نکنید قراره به جای شما کنکور بده. بعضی ها همه چی رو به مشاور واگذار میکنند، حتی خودشون دخالتی زیادی در برنامه ریزی ندارند و بعداً در اجرای برنامه به مشکل میخورند. رتبه خوبی هم نمیارن.
      من خودم برنامه میریختم، به کمک پدرم در روزهای هفته واحدهای درسی رو میچیدم، بعد به پشتیبان کانون نشون میدادم تا اگر اشکالی میبینه بهم بگه تا رفعش کنم. چون برنامه رو خودم با دست خودم نوشته بودم بهش تعهد زیادی هم داشتم.

- شرکت در ازمون ازمایشی ضرورت دارد یا نه؟
      دارد. اصلا نمیتونم تصور کنم اگر آزمون آزمایشی نبود چه بلایی سرم میومد! اوایل سال تراز من 5500 بود و به مرور رفت بالای 7000... هر بار که آزمون میدادم متوجه اشتباهاتی در روند آزمون دادنم میشدم و در آزمون بعد اون اشتباهات رو تکرار نمیکردم.
      بارها متوجه شدم روشی که دارم ادبیات میخونم افتضاحه و نتیجه ای از توش در نمیاد.
      چندین بار روش عربی خوندن رو عوض کردم تا در آزمون ها به نتیجه دلخواه برسم.
      کم کم زمان بندی سوالها اومد دستم، تونستم از زمان های نقصانی استفاده کنم.
      اگر آزمون نبود بدبخت میشدم.

- تا به حال از درس خواندن خسته شده بودید یا نه؟ چند تا راهکار واسه افزایش انگیزه درس خواندن به داوطلبان پیشنهاد میکنید؟

بارها پیش اومد که دیگه نمیکشیدم بیشتر بخونم. یا از شدن خستگی نمیتونستم صبح سر وقت بیدار شم و از برنامه عقب میفتادم. البته خستگی به معنای نفرت نیست. درس خوندن رو دوست داشتم، وقتی برنامه ای که خودم نوشتم اجرا نمیشد ناراحت میشدم، اما توانایی های بدن انسان هم نامحدود نیست.
      انگیزه یه خواستِ درونیه، نمیشه از بیرون به داوطلب تزریقش کرد. این همایش های انگیزشی هم همشون وقت تلف کردنه، از کسانی که شرکت کردند بپرسید، یکی دو روز انگیزه داشتند ولی بعد از مدتی اون انگیزه تزریقی تموم میشد و روز از نو روزی از نو!
      من از دانشگاه انصراف داده بودم، به خاطر یه هدفی انصراف داده بودم، اگر به اون هدف نمیرسیدم یا باید میرفتم یه دانشگاه بدتر از قبل یا سربازی! انگیزه من درونی بود، نمیخواستم آبروم جلوی فک و فامیل بره، 4 سال از عمرم رو هدر بدم که برم دانشگاه بدتر یا سربازی؟! (سه سال دانشگاه + یک سال کنکور مجدد)
      به خاطر همین درس میخوندم، با علاقه هم درس میخوندم، درس رو وسیله ای برای رسیدن به هدفم میدیدم. خیلی از دانش آموزان هدف ندارند. خیلی ها میگن که ما رو مجبور به درس خوندن کردند. خیلی ها فقط برای این که اکثر جمعیت کشور مدرک تحصیلات عالی دارند دارند درس میخونن! فقط میخوان دیپلمه نباشن! خیلی ها برای فرار از سربازی دارن ادامه تحصیل میدن. اینها هدف های بزرگی نیست. انگیزه هم نمیده. کسی که برای آینده اش برنامه داشته باشه، حتی مسیر رسیدن به اون آینده براش جذاب میشه.

- میزان ساعت خواب شما در شبانه روز چقدر بود؟
      بین 6 تا 7 ساعت.... بعضی وقت ها هم که خیلی خسته میشدم 8 9 ساعت...

- چند ساعت از هفته رو به تفریح اختصاص داده بودید؟
      در اوایل سال، هر دو هفته یک روز کامل! میرفتم مسافرت های یک روزه...
      در اواخر سال این استراحت یک روزه حذف شد، ولی برای خودم چندتا تفریح مشخص کرده بودم. مثلا در دوران جمع بندی گفتم من هر دوشنبه به مدت یک ساعت (نه بیشتر) سریال game of thrones رو می بینم. یا اوایل سال که درس ها هنوز سبک بود و حجمشون زیاد نشده بودم میگفتم از بین تمام برنامه های تلویزیون اوشین رو میبینم. اینجوری نظم خوبی هم ایجاد میشد.
      البته اینترنت و موبایل رو جمع نکردم، ولی انقدر اراده داشتم که وسط درس نرم سراغشون! اهل sms بازی هم نبودم. در سایت هایی هم که مدیر بودم یا فعالیت داشتم اطلاع دادم که چند ماه نیستم و بیشتر وقت آزادم در اینترنت در این انجمن میگشت. البته وارد تاپیک های تفریحی نمیشدم.

- چه بازه زمانی را برای رفتن به کلاس کنکور مناسب تر میدانید؟آیا کلاس کنکور لازم است؟
      من کلاس کنکور نرفتم، در این مورد نظر خاصی ندارم. بستگی به کلاسش داره، زمان رفت و آمد به کلاس هم کم نیست.

- برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت چه میزان در موفقیت شما تاثیر داشت؟
      من طبق برنامه کانون پیش اومدم، اونا هم بر همین اساس برنامه ریزی کرده بودند. پس یه جورایی تمام موفقیتم نتیجه همین شیوه ی برنامه ریزیه.

- بهترین روش مرور دروس پایه در طول سال تحصیلی چیست؟
      به نظر برنامه کانون خیلی خوب عمل کرده بود، در ریاضی و فیزیک، دروس مرتبط رو کنار هم میخوندیم. بقیه هم در طول سال در کنار دروس پیش دانشگاهی چندین بار مرور میشدند.

- چند راهکار برای خلاصه نویسی مفید دروس؟
      فلش کارت برای لغات ادبیات و عربی و زبان خیلی مفیده.
      روشی برای خلاصه کردن دینی پیدا نکردم و کتابهای موجود کاملاً نیاز رو برطرف میکنند.
      قواعد فرّار عربی رو در یک A4 میشه جا داد.
      بعضی گرامرهای زبان هم تو ذهن آدم نمیمونند، اونا هم تو یه برگه خلاصه کنید و دم دست بزارید.
      فیزیک رو خیلی راحت میشه خلاصه نویسی کرد. به زبون خودمونی بعضی مفاهیم رو توضیح بدید و فرمول ها رو یادداشت کنید.
      خلاصه کردن شیمی خیلی طول میکشه، نمیصرفه آدم سرش وقت بزاره، به نظرم فیل شیمی (یا مهرماه زرد) کتاب های خوبی هستند.
      هندسه تحلیلی هم میشه با شکل بعضی مفاهیم رو نشون داد و فرمول ها هم یادداشت کرد.
      خلاصه کردن گسسته یه مقدار سخته، اگر بتونید یه نمونه سوال جامع پیدا کنید و روش حلش رو مفصل توضیح بدید خیلی به کارتون میاد.

- نسبت مطالعه دروس عمومی و اختصاصی را چقدر میدانید؟
      برای من بین %20 تا 30% مطالعه ام از عمومی تشکیل شده بود. یه مقدار زیاد به نظر میرسه، اما من هیچی یادم نمونده بود. به نظرم یه دانش آموز با نسبت 1به5 خیلی راحت میتونه عمومی ها رو جمع کنه.

- تقسیم بندی مطالعاتی شما چگونه بود؟ چه مقدار را به تست و چه مقدار را به مطالعه اختصاص میدادید؟
      در دروس عمومی بیشتر مطالعه میکردم. حتی اگر لازم بود وقت تست رو کم میکردم و بیشتر مطالعه میکردم.
      در ریاضی و فیزیک، اول سریع درسنامه رو میخوندم و بعد وارد تست ها میشدم. خیلی خودم رو معطل درسنامه ها و "خوندنِ" ریاضی نمیکردم!
      در شیمی ترکیبی بود از خوندن و تست زدن! بستگی به فصلش داشت. مثلا در شیمی 2 باید بیشتر میخوندم و بعد وارد تست میشدم. اما در دو فصل اول شیمی 3 باید بیشتر تست میزدم! سریع تر میخوندم تا به مسئله ها برسم.

- میزان اهمیت دروس پایه و تاثیرشان در رتبه شما؟
      دیفرانسیل که شدیدا به پایه وابسته است و اگر بلد نباشید در دیفرانسیل به مشکل برمیخورید.
      رو مثلثات مسلط باشید. همه جا به درد میخوره. تو مشتق، انتگرال، حد، فیزیک و.... اعتماد به نفس هم شدیداً زیاد میکنه.
      کلاً اگر کسی رتبه خوبی بخواد باید همه درس ها رو بخونه، حتی نمیشه کلاً بیخیال یه مبحث بشه! کلِ دروس پایه که جای خود دارد.

- به داوطلبانی که در سال های پایه درس نخواندند چه توصیه ای دارید؟
      فرصت تابستون رو از دست ندند و کمکاریشون رو جبران کنند.

- چه دروسی باید درتابستان خوانده شود که اهمیت بیشتری دارد؟
      به نظر من تابستون فرصت خوبی برای دوره و مرور دروس پایه است.

- مهمترین عامل موفقیت شما در کنکور؟
      با برنامه درس بخوانید، پیشرفت کنید. :yahoo (4):

- معدل و نمرات نهایی شما؟

diplom.png

-نصیحت ! شما به پشت کنکوریا یا کسایی که تصمیم دارن واسه رسیدن به رشته مورد علاقه شون چند سال پشت کنکور بمونن!؟
      واقع بین باشید. ممکنه یک بار یا حتی دوبار دچار مشکل بشید و کنکور رو خراب کنید. یه بار دیگه درست درس بخونید، اشتباهات قبل رو تکرار نکنید، از تجربیات دیگران استفاده کنید و مجدداً کنکور بدید. اما شاید اون چیزی که میخواید اصلا در توانایی هاتون نباشه، پس وقتتون رو پشت کنکور تلف نکنید. موفقیت رو جای دیگه دنبال کنید.

- مهمترین توصیه برای داوطلبان کنکور 94 برای استفاده از بازه ی زمانی که پیش رو دارند ، چیست؟
      خیلی ها رو دیدم که بی دلیل تابستون رو از دست میدن و میگن از مهر شروع میکنیم. این یکی از بدترین اشتباه هاییه که یه داوطلب میتونه انجام بده.
      بعضی ها هم یک روز 10 ساعت درس میخونن، اما تا دو روز بعدش حتی نمیتونن نیم ساعت درس بخونن. این هم یکی از اشتباهات وحشتناکه. مرتکبش نشید!
      Math & Physics are fun

صفحه 3 از 3 نخستنخست ... 23

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)