با اينکه در مقطع ليسانس با علاقه در اين رشته فارغ التحصيل شدم، اما حالا براي کارشناسي ارشد شک دارم که آيا همين رشته را دنبال کنم يا خير؟مي*دانيم که در مجموعه زبان عربي علاقه از مهمترين فاکتورهاي موفقيت است، اگر تعدادي از دروس سخت دوره*ي ليسانس سبب شده که حالا شما براي ادامه تحصيل دچار شک شويد، بايد بگوييم تا حدي طبيعي است زيرا در هر رشته دروس سخت موجود است اما اين نبايد مانع ادامه تحصيل شما شود.

درس علوم بلاغي را به راحتي نمي*فهمم و اشکالات زيادي در اين درس دارم، نمي*دانم چگونه اشکالاتم را برطرف کنم؟در درس علوم بلاغي در کنار کتاب*هايي از قبيل بلاغه الواضحه و جواهر البلاغه ،کتاب علوم بلاغي پارسه که مطالب را به فارسي توضيح داده، کمک خوبي به شما براي برطرف کردن اشکالتتان مي*کند. در ضمن حتماً پس از مطالعه هر درس، تست مربوط به آن را بزنيد تا هم با نحوه*ي سوالات آن درس آشنا شويد و هم اينکه محکي به خوانده*هاي خود بزنيد.

مطالعه درس صرف و نحو را به خوبي انجام مي*دهم اما وقتي که به نمونه سوالات اين درس برمي*خورم احساس مي*کنم توان پاسخ گويي به سوالات را ندارم، چه راهکارهايي را توصيه مي*کنيد؟خواندن اين درس نياز به دقت و توجه فراوان دارد، لذا توصيه مي*شود که حتماً با دقت بخوانيد، مطالب را حتماً نت برداري کنيد، تست زدن را فراموش نکنيد، حتماً مطالعه*تان بصورت متناوب و برنامه*ريزي شده باشد.

توصيه*هاي مهم:

در هنگام درس خواندن افکار منفي و آنچه که ذهن شما را به خود مشغول مي*کند، از خود دور کنيد.با انرژي درس بخوانيد، يعني به خود تلقين کنيد حتماً موفق مي*شويد.دروس را با دقت بخوانيد. پس از هر درس يا هر بخش حتماً تست مربوط به آن را بزنيد.از شيوه*ي نت*برداري استفاده کنيد. يعني مطالب مهم را حتماً يادداشت کنيد.

من در تابستان درس*های بلاغت و صرف و نحو را خواندم ولی این درسها خیلی فرارند لطفاً مرا راهنمایی كنید؟به دلیل اینكه این دروس فرار هستند بهتر است كه هنگام صبح مطالعه شوند و بعد از اینكه كل كتاب یك دور كامل تمام شد تست*های آن را بزنید.

ضرب*المثل*هایی كه در قسمت ترجمه*ی متون می*آید را چگونه یاد بگیریم؟برای یادگیری ضرب*المثل*ها كتاب فرهنگ لغت المنجد را مطالعه كنید همچنین شما می*توانید برای حفظ و آشنا شدن با نمونه*های آن از كتب تست استفاده نمایید.

تا چه اندازه* به پاورقی و استثنا*ها اهمیت بدهیم مخصوصاً در درس صرف و نحو؟به دلیل اینكه از قسمت پاورقی*ها و استثناها سوال طرح می*شود باید به مثال*ها و نمونه*های آن توجه بفرمایید