خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 14 از 14
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات

راه حل عجیب جزوه سایت کنکور برای شکل هندسی مولکول و عدم جوابگویی آن

سلام
      اینو الان دانلود کردم!
      خیلی جالب بود واسه ی مولکول های فاقد چند گانه خیلی شیرین جواب میداد اما بقیه مشکل داره
      قضیه این راه حل چیه!؟
      capture555.jpg
      واسه ch4 جواب داد ! اما واسه بعضیا نه ! مثلا CO2 18 میشه ولی خطیه !
      خداوندا، لعنت کن آن کس را که برای اولین بار در ذهنش ساخت امتحانی مانند کنکوررا کرد
      VIVA Math & Physics
      E=mC2
      One day I will Become Successful

2. Top | #2
      کاربر اخراجی

Mamoli
      نمایش مشخصات
      این دیگه چیه از راه اصلی هم که سخت تر شد .. بابا بیخیال شین ...

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط java50 نمایش پست ها
      سلام
      اینو الان دانلود کردم!
      خیلی جالب بود واسه ی مولکول های فاقد چند گانه خیلی شیرین جواب میداد اما بقیه مشکل داره
      قضیه این راه حل چیه!؟
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Capture555.JPG
مشاهده: 112
حجم: 41.9 کیلو بایت
      روش کتاب مبتکران بنظرم بهترینه

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      بهترین روش واسه نادیده گرفتن تمامی مفاهیم همینه. شیمی رو به بهترین شکل ممکن تبدیل میکنید به انباره از مفاهیم حفظی، انتظار پیشرفت هم دارین!!!

خب اگه قانونی پشت این ایده بی منطق واسه فهمیدن شکل هندسی ملکول هست چرا اون قانون بیان نمیشه؟ چرا بجای پر کردن کله مون با اعداد و روابط بی منطق، قوانین رو که کمکمون میکنن روابط رو درک کنیم رو بیان نمیکنیم؟

چرا انقت حفظیات طرفدار پیدا کرده؟ خسته نشدین از حفظ کردن؟

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط LeftBehind نمایش پست ها
      بهترین روش واسه نادیده گرفتن تمامی مفاهیم همینه. شیمی رو به بهترین شکل ممکن تبدیل میکنید به انباره از مفاهیم حفظی، انتظار پیشرفت هم دارین!!!

خب اگه قانونی پشت این ایده بی منطق واسه فهمیدن شکل هندسی ملکول هست چرا اون قانون بیان نمیشه؟ چرا بجای پر کردن کله مون با اعداد و روابط بی منطق، قوانین رو که کمکمون میکنن روابط رو درک کنیم رو بیان نمیکنیم؟

چرا انقت حفظیات طرفدار پیدا کرده؟ خسته نشدین از حفظ کردن؟
      والا وقتی جدول وسپر رو میبینم اینو ترجیح میدم!
      خداوندا، لعنت کن آن کس را که برای اولین بار در ذهنش ساخت امتحانی مانند کنکوررا کرد
      VIVA Math & Physics
      E=mC2
      One day I will Become Successful

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      بهترین راه، یادگیری رسم ساختار لوویسه که هر جور سوالی دادن میشه باهاش جواب داد
      همیشه سکوت نشانه ی تایید حرف طرف مقابل نیست ، گاهی
      نشانه ی قطع امید از سطح شعور اوست !!!

(میشل فوکو)

7. Top | #7
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Sharmande
      نمایش مشخصات
      سلام
      اینو الان دانلود کردم!
      قضیه این راه حل چیه!؟

نام: Capture555.JPG
مشاهده: 112
حجم: 41.9 کیلو بایت
      کربن دی اکسید که 16 میشه!

استادای کنکور به چه چیزایی فکر میکنن!

این اعدادی که گفته همش مبنای علمی دارن اما واقعا این روش نمیتونه مناسب باشه واسه حفظ کردن و لوویس بهترینه

8. Top | #8
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Sharmande
      نمایش مشخصات
      والا وقتی جدول وسپر رو میبینم اینو ترجیح میدم!
      وقتی لوویس بکشی با یه نگاه میفهمی دیگهٰ وسپر خودش که مهم نیس کاربردش رو یاد بگیر

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام بچه ها!
      1.چرا اگه یکی از اتم های کلر فسفر تری کلرید با با برم جایگزین بشه زاویه پیوندی تغییر میکنه؟
      2.سوال 113 آزمون غیر حضوری کانونو کسی میتونه واسم توضیح بده؟
      مرسی! @LeftBehind @T!G3R

10. Top | #10
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط M.AMIN.D نمایش پست ها
      سلام بچه ها!
      1.چرا اگه یکی از اتم های کلر فسفر تری کلرید با با برم جایگزین بشه زاویه پیوندی تغییر میکنه؟
      2.سوال 113 آزمون غیر حضوری کانونو کسی میتونه واسم توضیح بده؟
      مرسی! @LeftBehind @T!G3R
      اتمها اندازه هم نیستن. واسه همین اگه جای یکی از کلر ها اتم دیگه ای جانشین بشه فضای متفاوتی رو اشقال میکنه و زاویه پیوندی رو تغییر میده. اتم بزرگتر فضای رو اشقال میکنه.
      سوال رو بزار. این ازمون قیر حزوری که میگی من نمیدونم چیه.

11. Top | #11
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      اتمها اندازه هم نیستن. واسه همین اگه جای یکی از کلر ها اتم دیگه ای جانشین بشه فضای متفاوتی رو اشقال میکنه و زاویه پیوندی رو تغییر میده. اتم بزرگتر فضای رو اشقال میکنه.
      احمالا جابجاییش باید در حد صدم درجه باشه! چون اگه غیر از این باشه قوانین محاسبه زاویه پیوندی رو به هم میزنه!نه؟ منم مشکلم با همین موضوع بود!

من یاد ندارم!بچه ها اگه بلدن بذارن لطفا!

12. Top | #12
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      3_13930621_7%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D9%86%D8%AC%DB%8C.pdf.png

13. Top | #13
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

نام: 3_13930621_7سوال و پاسخ اعتبار سنجی.pdf.png
مشاهده: 24
حجم: 21.2 کیلو بایت
      من از فرمولها استفاده نمیکنم اعتقادی بهشون ندارم. روشم اینه:
      اتم گوگرد چهار پیوند کولانسی ساده تشکیل داده. لایه ظرفیت گوگرد 6 الکترون ظرفیتی داره و واسه اوکتت شدن دو الکترون کم داره. چون پیوند دوگانه ای وجود نداره روی هر اتم گوگرد پس پیوندهای گوگرد باید یا داتیو باشن یا ساده. واضحه که پیوند یونی ای وجود نداره. اتم اکسیژنی که پل تشکیل داده باید با پیوند کولانسی ساده وصل شده باشه به گوگرد. چرا؟ اتم اکسیژن نمیتونه "دو پیوند داتیو" یا "یک کولانسی و ی داتیو" تشکیل بده. میمونه سه پیوند دیگه گوگرد با سه اتم اکسیژن. گوگرد چون دو اربیتال اتمی پر داره پس دو تا از اون سه پیوند دیگش با اکسیژن باید داتیو باشه. میمونه ی پیوند دیگه با اکسیژن که باید حتمن کولانسی ساده باشه. چرا؟ گوگرد اوربیتال پر دیگه ای نداره واسه پیوند داتیو. چون اخرین اکسیژن با ی پیوند کولانسی اوکتت شده باید حتما اکسیژن ی الکترون ازافه داشته باشه.
      نتیجه: یکی از اتم های اکسیژن متصل به گوگرد باید یک بار منفی باشه.
      همین استدلال در مورد یکی از اتم های اکسیژن متصل به تم گوگرد دیگه هم وجود داره. پس این یون باید ی انیون دو بار منفی باشه

اتم برلیم دو الکترون ضرفیتی داره و فاقد توانایی لازم واسه تشکیل 4 پیوند کولانسیه. پس واسه تشکیل 4 پوند کولانسی باید دو الکترون ازابه دریافت کرده باشه. پس بار این انیون ه باید دو باشه.

گزینه 1.

14. Top | #14
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

نام: 3_13930621_7سوال و پاسخ اعتبار سنجی.pdf.png
مشاهده: 24
حجم: 21.2 کیلو بایت

یون BeF4 دو منفی رو درست تفصیر نکردم. قبلا گفته بودم:

"اتم برلیم دو الکترون ضرفیتی داره و فاقد توانایی لازم واسه تشکیل 4 پیوند کولانسیه. پس واسه تشکیل 4 پوند کولانسی باید دو الکترون ازافه دریافت کرده باشه. پس بار این انیون ه باید دو باشه."

دیشب داشتم با خودم فکر میکردم چطور برلیم در مقابل قدرتمند ترین اتم در رقابت الکترونگاتیوی تونسته دو بار منفی داشته باشه؟!
      فک کنم تفسیر درست این یون اینه:
      برلیم اگه بشناسیش، هرچند فلز قلیای خاکیه، ولی به دلیل شعاع بیش از حد کوچیکش تمایل ب تشکیل پیوند الکترووالانسی نداره. در عدض پیوند کولانسی تشکیل میده.

خب... برلیم دو الکترون والانس داره. و دو پیوند کولانسی با دو اتم فلر تشکیل میده. برای اوکتت شدن چهار اکترون کم داره کا باید اونا رو با تشکیل 2 پیوند داتیو با دو اتم F تشکیل داده باشه. دو اتم F زمانی میتونن پیوند داتیو تشکیل بدن که اوکتت شده باشن. وگرنه با تشکیل پیوند داتیو اتمی که زوج الکترون رو تامین میکنه برخلاف پیوند کولانسی ساده غیر داتیو الکترونی از طرف مقابل دریافت نمیکنه. نتیجه اینکه دو اتم F هر کدوم ی الکترون دریافت کردن، اوکتت شدن و هر کدوم ی داتیو دادن به برلیم دادن که اونم اوکتت بشه. پس یون باید دو بار منفی داشته باشه.

موندم برلیم چقدر توی این صحنه وحشی بوده. کلا 4 تا پروتون داره. ولی تونسته دو تا داتیو دریافت کنه و دو تا کولانسی ساده. ینی تونسته بر دافعه 8 الکترون توی لاینه والانسی بعد از تشکیل پیوند غلبه کنه. هرچند اتمهای F دیگه هم کمکش میکنن ولی خوی وحشیگری منحصر به فردی داشته قطعا.

لوپ کلام:
      اتم Be در ملکول BeF2 دو تا داتیو از دو یون فلیورید دریافت کرده. و همه اوکتت شدن در یون دو بار منفی BeF4

تعیین یون S2O8 رو هم با طرح جدید بگم؟ فک کنم واسه همه یونها و ترکیبات جواب بده.

گفته همه اتم ها اوکتت ولی اکترونهای پیوندی رو نمایش نداده. خب من راحت میاتم پیوند ها کولانسی فرض کنم، پیوندها رو بشمارم و کمبود الکترون تا اکتت شدن رو با الکترونهای ناپیوندی جبران کنم. اینجوری همه الکترونهای ناپیوندی اون اتمهای اون گونه مشخص میشه.
      بعدش میتونم از با شماردن اکترونهای هم اتم و مقایسه با ظرفیت اون اتم تشخیص بدم اون اتم چقدر بار ازافه یا کمبود بار داره.
      بار کل گونه میشه مجموع بار همه درات تشکیل دهندش.

بزار عملیش کنم این ایده رو.
      از چپ شرو میکنم. اتمهای اکسیژن اولین گوگرد... روی اکسیژنی که نقش پل داره دو جفت و روی سه اتم اکسیژن دیگه ش سه جفت الکترن میزارم تا اوکتت بشن.
      حالا اتمهای اکسیژن دومین گوگرد. باز هم به همون روش... روی اکسیژنی که نقش پل داره دو جفت و روی سه اتم اکسیژن دیگه ش سه جفت الکترون میزارم تا اوکتت بشن.
      به هر اتم به اندازه نصف سهم از دو زوج پیوندی رو نصبت میدیم.
      در مجموع 6 اتم اکسیزن وجود داره که توی لایه ظرفیتشون 7 الکترون هست. پس 6 الکترون ازافه روی 6 اتم اکسیژن هست.
      دو اتم گوگرد هم بجای اینکه 6 الکترون والانس داشته باشن 4 الکترون والانس دارن. پس این دو اتم گوگرد در مجموع 4 الکترون کم دارن.

پس اینک گونه ار مجموع 2 الکترون زافه داره
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 19 آذر 1394 در ساعت 12:58

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)