خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 44 نخستنخست 12312 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 16 به 30 از 656
    1. Top | #16
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      6.

میگم چرا توی همین پست.
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace

2. Top | #17
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Sheytani
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط LeftBehind نمایش پست ها
      6.

میگم چرا توی همین پست.

جواب 4 هست
      راه حل رو فردا میگذارم
      بیشتر دقت کن

همه سوالا تو ی تاپیک باشه خوبه
      میخام ی مرجع درست کنم

پ.ن:
      از این ب بعد یادم باشه جواب نهایی رو قرار بدم.

3. Top | #18
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      خوب 6 رو امتحان میکنیم.
      ادعا میکنم شتاب وزنه یک 6 متر بر مجزور ثاینه رو به پایینه. چون جرمش 8 کیلوه پس برایند نیروهایی که بهش وارد میشه باید 48 نیوتن رو به پایین باشه. وزنش 80 نیوتن رو به پایینه پس باید نیروهای خلاف جهت 32 نیوتن باشن. استکاکش که 16 نیوتونه پس کشش تناب 16 نیوتنه. کشش تناب که 16 نیوتن باشه چون استکاک جسم دوم 4 نیوتنه پس به وزنه بالا نیروی معادل 12 نیوتن رو به راست وارد میشه. پس شتاب وزنه بالا هم 6 نیوتنه. که با برابر بودن اندازه شتابهای دو جسم همخونی داره.

اینکه مسله رو چجوری حل کردم بماند. اشکال این استدلال چیه ک شما میگی 4 متر بر مجزور ثاینه جوابه؟

نکنه 6 که بعنوان جواب در اوردم رو باید از 10 کم کنم؟ خود 6 شتاب از دید ناظر منطبق به مجموعه س ن 4.

4. Top | #19
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Sheytani
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط LeftBehind نمایش پست ها
      خوب 6 رو امتحان میکنیم.
      ادعا میکنم شتاب وزنه یک 6 متر بر مجزور ثاینه رو به پایینه. چون جرمش 8 کیلوه پس برایند نیروهایی که بهش وارد میشه باید 48 نیوتن رو به پایین باشه. وزنش 80 نیوتن رو به پایینه پس باید نیروهای خلاف جهت 32 نیوتن باشن. استکاکش که 16 نیوتونه پس کشش تناب 16 نیوتنه. کشش تناب که 16 نیوتن باشه چون استکاک جسم دوم 4 نیوتنه پس به وزنه بالا نیروی معادل 12 نیوتن رو به راست وارد میشه. پس شتاب وزنه بالا هم 6 نیوتنه. که با برابر بودن اندازه شتابهای دو جسم همخونی داره.

اینکه مسله رو چجوری حل کردم بماند. اشکال این استدلال چیه ک شما میگی 4 متر بر مجزور ثاینه جوابه؟

نکنه 6 که بعنوان جواب در اوردم رو باید از 10 کم کنم؟ خود 6 شتاب از دید ناظر منطبق به مجموعه س ن 4.

زدی تو خال !
      اگه دقت کنی خود سوال گفته ک نسبت ب ناظر داخل واگن میخاد
      حالا اگر لطف کنی و بهم بگی ک چطور شتاب رو نسبت ب دستگاه *** یعنی همون دستگاه متصل ب ریل حساب کردی خیلی خوشحال میشم چون من اینکارو بلد نیستم.

dsc_1287_1.jpg
      ویرایش توسط Harmonica : 21 آبان 1394 در ساعت 03:32

5. Top | #20
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Erwin schrodinger نمایش پست ها
      زدی تو خال !
      حالا اگر لطف کنی و بهم بگی ک چطور شتاب رو نسبت ب دستگاه نالخت یعنی همون دستگاه متصل ب ریل حساب کردی خیلی خوشحال میشم چون من اینکارو بلد نیستم.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: DSC_1287_1.jpg
مشاهده: 108
حجم: 32.7 کیلو بایت
      خود 6 شتاب هر دو جسم نسبت با ناظر داخل واگنه. مسله رو اینجوری حل میکنیم.
      وزنه 1 متصل به بدنه س و بدنه شتاب 10 متر بر مجزور ثاینه رو به راست داره. پس وزنه وزنه 1 هم باید شتاب ده متر بر مجزور ثاینه رو به راست داشته باشه نسبت به زمین. این نیرو رو باید عکس العمل عمودی سطحش تولید کنه. پس نیروی عمودی سطح باید 80 نیوتن رو به راست باشه تا جسم 8 کیلویی شتاب 10 متر بر مجزور ثاینه رو به راست پیدا کنه. حالا که نیروی عکس العمل عمودی سطح واسه جسم 1 رو داریم چون ضریب استکاکش 0.2 پس نیوری استکاکش باید 16 نیوتن باشه.
      ادعا میکنم جسم رو به پایین حرکت میکنه. فرض کنیم کشش تناب T باشه. قانون دوم رو در راستای قایم برای جسم 1 مینویسیم جهت مثبت رو رو به پایین انتخاب میکنیم.
      8a=80-16-T
      به جسم 2 دو تا نیرو در راستای افق وارد میشه. کشش تناب و استکاک. جهت مثبت رو برای جسم 2 رو به راست فرض میکنیم. واضحه که نیروی استکاکش 4 نیوتونه. پس میشه نوشت
      T-4=2a
      یه دو معادله و دو مجهول داریم حلش کنیم T در میاد 16 و a در میاد 6

اره من شتباه کردم. همین الان فهمیدمش. وقتی شرو کردم ب نوشتن فک کردم همون 6 خودم درسته. همه اندازه گیریهام نسبت ب زمین بود. پس شتابی که حساب کردم نسبت ب زمینه. پس 4 شتاب نسبت به ناظر متصل به مجموعه س.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 21 آبان 1394 در ساعت 03:50

6. Top | #21
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      زدی تو خال !
      حالا اگر لطف کنی و بهم بگی ک چطور شتاب رو نسبت ب دستگاه *** یعنی همون دستگاه متصل ب ریل حساب کردی خیلی خوشحال میشم چون من اینکارو بلد نیستم.

نام: DSC_1287_1.jpg
مشاهده: 108
حجم: 32.7 کیلو بایت
      سلام،میشه بگید این کتاب چیه؟

7. Top | #22
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Sheytani
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط dmb نمایش پست ها
      سلام،میشه بگید این کتاب چیه؟

گاج سبز محوری

ابوالفضل جوکار

البته الان شاید اسم و رنگش عوض شده باشه...
      بهتر بود این سوال رو تو پ.ب می‌پرسیدی.

پ.ن:
      دوستان فقط در صورتی ک میخایید جواب مسائل رو بدید پست بگذارید

8. Top | #23
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Sheytani
      نمایش مشخصات
      احتمالن چند روز نباشم چندتا سوال رو باهم قرار میدم.

dsc_1288_1.jpg

9. Top | #24
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      احتمالن چند روز نباشم چندتا سوال رو باهم قرار میدم.

نام: DSC_1288_1.jpg
مشاهده: 103
حجم: 64.6 کیلو بایت
      سوال 3:
      دو جور میشه حلش کرد. توی نقطه پرتاب یه دستگاه مستطیلی طوری بنا میکنیم محورهاش افقی و عمودی نسبت به زمین باشن. پرتابه به زاویه "الفا بزافه تتا" نسبت به افق پرتاب شده. معادله x-y رو که از معادلات کلاسیک حرکت میدونیم مینویسیم. برای تعیین طول AB کافیه مختصات نقطه B رو پیدا کنیم برای این کار باید مختصات نقطه B برحسب پارامترهای مسله رو توی معادله x-y صدق بدیم. طول و عرض نقطه B توی دستگاهی که بنا کردیم به ترتیب bCostteta و bSinteta- س. b رو با صدق دادن این نقطه B توی معادله x-y که نوشته بودیم بدیست میاریم. و طول AB میشه b².
      ی جورد دیگه هم میشه حلش کرد. مسله رو از نو مدل میکنیم و از معادلات کلاسیک x-y حرکت پرتابی استفاده نمیکینم.به جسم فقط نیروی گرانش زمین وارد میشد. پس شتاب جسم g عمود بر زمینه. یه دستگاه مختصات مستطیلی طوری بنا میکنیم که محورهاش مماس و عمود بر سطح شیبدار باشه. شتاب جسم که شتاب گرانش زمینه رو در راستای دو محور تجزیه میکنیم. پس شتاب در جهت سطح شیبدار gSinteta و در جهت عمود gCosteta-. جهت مثبت محور ها به ترتیب راست و بالاست. سرعت اولیه رو هم در راستای دو محور تجزیه میکنیم. سرعت اولیه در راستای سطح شیبدار V0Cosalfa و در راستای عمود بر سطح شیبدار V0Sinalfa س. پس شتاب و سرعت اولیه و مکان اولیه در راستای هر دو محور رو میدونیم. برای پیدا کردن برد ینی بازگشت دباره جسم به محور منطبق به سطح شیبدار، اول زمان بازگشت دباره به محور منطبق بر سطح شیبدار رو حساب میکنیم بعدش با این زمان میشه حساب کرد جسم در راستای سطح افق چقت جابجا شده. حرکت در راستای هر دو محور حرکت با شتاب ثایته.

سوال 4.
      سرعت جسم در راستای افقی و عمودی به ترتیب 3√5 و 5. ارتفاع اوج رو به بکار بردن مستقل از زمان در راستای عمود یا سرعت متوسط متحرک در راستای قایم بدست میاریم، 1.25 باد شتاب 4 متر بر مجزور ثاینه ایجاد میکنه. زمان بازگشت جسم به سطح پرتاب 1 ثانیه. اگه باد مخالف بوزه برد میشه پنج رادیکال سه منهای 2 و اگه باد موافق باشه برد میشه پنج رادیکال 3 بزافه دو.

سوال 5.
      سطح باید استکاک داشته باشه وگرنه F مینیمم نداره و با کوچکترین نیرویی جسم حرکت میکنه. اول نیروی عکس العمل عمودی سطح رو حساب میکنیم بعدش نیروی استکاک رو
      (fk=u(mg - FSina
      برای اینکه F قادر باشه جسم رو حرکت بده باید Fcosa بزرگتر از استکاک باشه. پس ی نامعادله تشکیل میکیم و با حلش حدود F بدست میاد. من نمیتونیم اینجا همچین نامعادله ای رو حل کنم حلش هم ساده س.

سوال6.
      بردار سرعت در هر لحطه موازی خط مماس به نمودار x-y متحرکه. چون میخایم بردار های سرعت دو متحرک بر هم عمود باشه پس زاویه ای ک بردار سرعت یکی از متحرها با محور ایکس درست میکنه متممه مکمل زاویه ایه که بردار سرعت دیگری با محور ایکسها درست میکنه. پس شیب خط های مماس قرینه معکوس هم هستن.
      معادله x-y برای هر دو متحرک رو مینویسیم. برای متحرکت اول معادله
      y= -1/18 x²
      و برای دیگری
      y = -1/32 x²
      بدمبال y0 ای میگیردیم که شیب خط مماس در نقطه ای به عرض y0 روی اولی قرینه و معکوس شیب خط مماس در نقطه به عرض y0 روی دیگری باشه. یا به عبارت دیگه دمبال x0 میگردیم که شیب خط مماس در نقطه x0 روی معادله x-y متحرک اول قرینه و معکوس شیب خط مماس در نقطه ای به طول منفی چهار سوم ایکس روی معادله x-y متحرک دوم باشه. بیان دوم راه حل ساده تری رو ایجاب میکنه.

اگه درست حساب کرده باشم x0 در میاد شیش رادیکال 3 و جواب مسله ینی فاصله دو متحرک از هم میشه 14 رادیکال 3 میشه

سوال7.
      چون دمبال مسافت طی شده هستیم پس اول لحظاتی رو پیدا میکنیم که متحرک تغییر جهت میده. در لحظه t مساوی رادیکال دو این اتفاق میفته. در هیچ لحظه دیگه ای متحرک تعییر جهت نمیده. پس کافیه جابجایی از لحظه شروع تا لحظه t مساوی رادیکال دو رو با بجابجایی در لحظات t مساوی رادیکال دو تا t مساوی 5 رو جمع کنیم. مکان در سه لحظه صفر، رادیکال دو، پنج به ترتیب 2، دو منهای چهار رادیکال دو، 97 ه. پس مسافت طی شده 95 بزافه 8 رادیکال دوه.

سوال 8.
      اول حد اکثر سرعت خطی قطرات اب رو حساب میکنیم. چون سرعت خطی حاصلضرب سرعت زاویه ای در شعاع دورانه پس حداکثر سرعت خطی قطرات اب 1.6 متر بر ثاینه س و قطرات به صورت افقی از چتر جدا میشن. چون ارتفاع از کف 1.25 متره پس هر قطره 0.5 ثاینه فرصت پرواز داره. تندی سریعترین قطره در لحظه تبدیل شدن به پرتابه به دایره بزرگ چتر مماسه. چون تندی افقی قطره 1.6متر بر ثاینه س و نیم ثانیه سقوط میکنه پس 0.8 متر در راستای افق نسبت به پای عمود بر زمین حرکت میکنه تا با زمین برخورد کنه و فاصلهش از مرکز چتر از رابطه فیثاغورث میشه 1.4840. درواقه تمام قطرات دورن دایره ای ب شعاع 0.8 قرار میگیرن.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 21 آبان 1394 در ساعت 23:24

10. Top | #25
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Sheytani
      نمایش مشخصات
      خسته نباشی دلاورسوال 3 و 4 اوکی هستسوال 5 رو بایستی f رو تابعی از تتا ب دست بیاری و مشتق بگیری ب ی زاویه میرسی ک اگر اون رو در معادله اولیه f قرار بدی کمینه ب دست میادسوال 6 رو نفهمیدم چطور شیب خط ها رو ب دست آوردی ولی حل من متفاوته دقت کن ببین کجا اشتباه کردی جواب یک ممیز چهار رادیکال 3 هستسوال 7 هم راه حل درسته ی اشتباه کوچیک محاسباتی کردی. در 2 ثانیه تغییر جهت میدهسوال 8 هم اوکی هستالان ب نت دسترسی ندارم بعدن پست رو ویرایش میکنم و حل کامل رو قرار میدم.

11. Top | #26
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط erwin schrodinger نمایش پست ها
      خسته نباشی دلاورسوال 3 و 4 اوکی هستسوال 5 رو بایستی f رو تابعی از تتا ب دست بیاری و مشتق بگیری ب ی زاویه میرسی ک اگر اون رو در معادله اولیه f قرار بدی کمینه ب دست میادسوال 6 رو نفهمیدم چطور شیب خط ها رو ب دست آوردی ولی حل من متفاوته دقت کن ببین کجا اشتباه کردی جواب یک ممیز چهار رادیکال 3 هستسوال 7 هم راه حل درسته ی اشتباه کوچیک محاسباتی کردی. در 2 ثانیه تغییر جهت میدهسوال 8 هم اوکی هستالان ب نت دسترسی ندارم بعدن پست رو ویرایش میکنم و حل کامل رو قرار میدم.
      ممنون قهرمان. شما منظور منو با شکل بهتر میفهمید تا با توضیح. اولا ی لطف کن ی خورده بزرگتر بنویس. من هنوز نمیدونم صورت سوال 7 تی به توان دوه یا تی به توان س. من فرض کردم تی به توان سه هستش.بعدش بگو چطور با گوشی عکس ارسال کنم؟ چیزی ک من روی صفحه گوشی 5 اینچیم میبینم فرق میکنه با چیزی ک توی ی صفحه 15 اینچی دیده میشه. استدلالم در مورد مسله 6 رو خیلی دوست داشتم که گفتی نفهمیدیش. از مسله ش هم خوشم اومد. واسم تازگی داشت. قبول کن سوال 5 رو درست بیان نکردی. الان که توضیحش دادی فهمیدم مسله چی میخاد. من فک کردم تتا ثابته و دمبال f میگردم که بتونه جسم رو در استانه حرکت قرا بده. نگو حالا f و تتا هر دو متغییرن و باید دمبال تتایی بگردم که f رو مینیمم کنه. مسله قشنگی بود که بخاطر بیان نا صحیح صورت مسله لذت حلش رو ازم گرفتی. بازم مسله بزار.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 22 آبان 1394 در ساعت 02:22

12. Top | #27
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Sheytani
      نمایش مشخصات
      من میگم بابا این کارش درسته
      نگو دو رو سه دیدی واقعن شرمنده
      در مورد مسئله 5 هم حق با شماست
      والا منم با موبایلم فایل ها رو تو پیکو فایل آپ کن بعد لینک رو تو قسمت ارسال پاسخ
      در جای مربوطه بگذار اوکی میشه

رو چشم بازم میگذارم.

13. Top | #28
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      برای مسله 6 راه حل بهتری پیدا کردم، دو نکته جالب داره. هم هندسیه هم مشتق گیری نداره. باید 10t واست هندسی باشه بین 3 و 4. از حلش تی در میاد دو دهمه رادیکال سه. فاصله دو جسم هم میشه 7t. پس جواب میشه 1.4 رادیکال سه. نمیدونم توی اون استدلاله با مشتق گیری چ اشتباهی کردم که به ده برابر چیزی که جوابه رسیدم.
      بعدن همینجا توی همین پست روشم رو میگم. فقط ی مثلث رو باید توضیح بدم. ولی الان انرژی ندارم
      با جبر برداری هم میشه به جواب رسید که اونم خیلی کوتاهه جوابش. چون شکل نمیخاد همین الان میگمش.
      اگه جهت مثبت محور افقی و عمودی رو به ترتیب رو به راست و پایین فرض کنم بردار سرعت متحرک اول به صورت 3i + 10tj و بردار سرعت متحرک دوم به صورت 10tj -4i نوشته میشه. چون میخایم این دو بردار به هم عمود باشن پس حاصلضرب داخلی دو بردار باید صفر باشه. پس 100t²=12. چون دو متحرک هر لحظه در عرض یکسانی قرار دارن پس فاصله شون تفاضل تولهاشون میشه. چون حرکت هر دو متحرک در راستای افق حرکت با تندی های ثابت 3 و 4 ه پس فاصله شون میشه 7t و تمام.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 22 آبان 1394 در ساعت 05:29

14. Top | #29
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      9. یک پراید بدون راننده توسط یک سمند در مسیر مستقیم کشیده میشود.در لحظه ای دو خودرو بیشترین فاصله را دارند سمند سرعت خود را از 30 به 20 کاهش میدهد.

1.آیا پراید به سمند برخورد میکند؟چه نیرویی از طرف پراید به سمند وارد میشود؟

2.اگر سمند سرعت خود را از 30 به 25 یا 15برساند آیا برخورد صورت میگیرد؟

(طول سیم بکسل10 متر و ضریب اصطکاک 0.5 و جرم سمند 1380kg پراید915kg است.)

-------------------------------------------
      10.یک گوی کوچک را در راستای عمود بر زمین به سمت بالا با سرعت اولیه ی 40 پرتاب میکنیم.مدتی بعد یک گوی همانند آن را در همان محل با همان سرعت به دنبال آن پرتاب میکنیم.

الف)اگر پس از 2 ثانیه گوی دوم پرتاب شده باشد چند ثانیه پس از پرتاب دومی گوی ها به زمین خواهند رسید؟
      1. t>7 .3 t=7.2 t<7
      ب)اگر گوی دوم پس از 1 ثانیه پرتاب شده باشد دو گوی پس از برخورد چند متر بیشتر از حالت الف بالا تر خواهند رفت؟

(سوالات تالیف خودمه.)

( تاپیک استاد نادری هم سوالای خوبی داره برای دوستانی که جدید اومدن.
      http://forum.konkur.in/thread31481.html)

ویرایش توسط broslee : 22 آبان 1394 در ساعت 10:22

15. Top | #30
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      جواب 9:

هنگامی که دو جسم بیشترین فاصله را دارندسرعت دو جسم برابر است.با کاهش سرعت سمند پراید با همان سرعت قبلی حرکت میکند تا زمانی که نیروی اصطکاک سرعتش را آن قدر کم میکند که فاصله ی بین دو ماشین 10 متر شود و سیم دوباره آن را بکشد.

در معادله ی مکان زمان برخورد زمانی صورت میگیرد که مکان دو جسم یکسان باشد.پس فرض میکنیم مکان دو جسم برابر شود در اینصورت معادله باید جواب حقیقی داشته باشد.

معادله ی حرکت سمند10+ x=20 t است چون سرعت ثابت است.نیروی موتور آن برابر نیروی اصطکاک است.

پراید: x=-1/2* 0.5* 10 t2+30 t
      و a=fk/m

در این حرکت نیرو مورد بحث فقط اصطکاک است که به جرم خودرو ربطی ندارد.(از دیدگاه فیزیک پایه نه مهندسی)

با حل سمند x= پرایدxبه جواب 2ثانیه میرسیم.که قابل قبوله.شتاب جسم 5- است پس پس از 2ثانیه 2*5=10 تا از سرعت کم میشه و میشه 20.

چ جالب .سرعت دو ماشین برابره.یعنی سپر ماشین ها بدون وارد کردن ضربه بهم تماس پیدا میکنند.یه چیزی تو مایه های مماس شدن.هیچ نیرویی به همدیگه وارد نمیکنند.

سپس سرعت پراید کم شده و از سمند جا میماند.تا زمانیکه فاصله دوباره 10 متر شود و سیم آنرا بکشد.
      2.اگر سرعت به 25 کاهش پیدا کند معادله دارای دلتای منفی میشود یعنی هیچ در هیچ ثانیه ای دو ماشین برخورد نمیکنند.

اگر سرعت به 15 کاهش پیدا کند معادله دارای دو جواب مثبت خواهد شد.که فقط جواب کوجکتر قابل قبول است.چون پس از برخورد چگونگی حرکت آنها تغییر میکند.

فیلمی در آپارات درباره ی بکسل کردن جرثقیل توسط شاسی بلند

جواب 10:
      الف)1 ب)صفر

ویرایش توسط broslee : 24 آبان 1394 در ساعت 10:16

صفحه 2 از 44 نخستنخست 12312 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن