خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 11 از 44 نخستنخست ... 10111221 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 151 به 165 از 656
    1. Top | #151
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط FBI نمایش پست ها
      به هر حال در صورت سوال باید حالت ها دقیق ذکر بشه
      حتی اگر متصل نباشند خیلی بخواهیم قضیه رو فیزیکی کنیم !!!بخاطر یه اپسیلون نیروی الکترو مغناطیسی هنگام جدا شدن هم که شده سرعت جسم ها در عمل کمتر از
      sqrt(kx/m) خواهد بود!!!!!!

یا بگزر از این اپسیلونها یا بخاطر فرضهایی که میکنیم وجود نداشتنشون رو بپزیر.

سرعت جسمها رو چطور حساب کردی؟ سرعت جسمها در لحظه جدا شدن از فنر با هم برابر نیست. پس اون عددی ک گفتی سرعت کدوم جسمه؟ فک نکنم درست حساب کرده باشی. هیچیک از دو انتهای فنر ثابت نشده، و یتونه توی تغییر طول فنر نقش داشته باشه

ی مسله بگم که دقیقن بدونیم قراره جواب چی رو بدیم.
      دو وزنه به جرمهای m1 و m2 به فاصله L از هم قرار داره. فنری به ضریب k رو که طول ازادش l هستش رو فشرده میکنیم و میزاریم بین دو وزنه. اگه فنر رو رها کنیم سرعت هر یک از دو جسم در لحظه جدا شدن از فنر چقدره؟

2. Top | #152
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط LeftBehind نمایش پست ها
      یا بگزر از این اپسیلونها یا بخاطر فرضهایی که میکنیم وجود نداشتنشون رو بپزیر.

سرعت جسمها رو چطور حساب کردی؟ سرعت جسمها در لحظه جدا شدن از فنر با هم برابر نیست. پس اون عددی ک گفتی سرعت کدوم جسمه؟ فک نکنم درست حساب کرده باشی. هیچیک از دو انتهای فنر ثابت نشده، و یتونه توی تغییر طول فنر نقش داشته باشه

ی مسله بگم که دقیقن بدونیم قراره جواب چی رو بدیم.
      دو وزنه به جرمهای m1 و m2 به فاصله L از هم قرار داره. فنری به ضریب k رو که طول ازادش l هستش رو فشرده میکنیم و میزاریم بین دو وزنه. اگه فنر رو رها کنیم سرعت هر یک از دو جسم در لحظه جدا شدن از فنر چقدره؟
      بعضی وقتا قابل گذشتن و پذیرفتن نیست

رابطه فقط یه توضیح کلی بود البته اگه اجسام هم جرم باشن سرعت و شتابشون برابره در هر لحظه
      به هر دو جسم نیرو های برابر وارد میشه که اگه جرماشون متفاوت باشه شتاب هاشون متفاوت میشه و در نتیجه سرعت های نهاییشون نابرابره
      نوشتن روابطشم که این وقت شب جدا حسش نیست!!!! صبح وقت شد مینویسیم
      الا بذکر الله تطمئن القلوب
      ویرایش توسط amin278 : 11 آذر 1394 در ساعت 04:19

3. Top | #153
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      مبدا محور افقی رو منطبق بر مکان متحرک اول قبل رها شدن فنر فرض میکنیم. اندیس 1 و 2 به ترتیب برای متحرک A و B بکار میبرم. وقتی A در مکان x قرار داره متحرک B به اندازه m1/m2 . x جابجا شده. بنابر این طول نفر l + x( m1+m2)/m2 خاهد بود. پس فنر به اندازه L - l - x(m1+m2)/m2 فشرده شده. نیرویی که فنر به وزنه A وارد میکنه
      Lk - lk - kx(m1+m2)/m2

بنابر NSL میشه نوشت:
      Lk - lk - k(m1+m2)m2.x = m1.a
      قرار میدیم
      C = (Lk -lk)m1
      M = k.(m1 + m2) / m1.m2

پسNSL میشه:
      x'' - Mx = C

حلش کنم؟ مخاطب دارم؟

4. Top | #154
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      مبدا محور افقی رو منطبق بر مکان متحرک اول قبل رها شدن فنر فرض میکنیم. اندیس 1 و 2 به ترتیب برای متحرک A و B بکار میبرم. وقتی A در مکان x قرار داره متحرک B به اندازه m1/m2 . x جابجا شده. بنابر این طول نفر l + x( m1+m2)/m2 خاهد بود. پس فنر به اندازه L - l - x(m1+m2)/m2 فشرده شده. نیرویی که فنر به وزنه A وارد میکنه
      Lk - lk - kx(m1+m2)/m2

بنابر NSL میشه نوشت:
      Lk - lk - k(m1+m2)m2.x = m1.a
      قرار میدیم
      C = (Lk -lk)m1
      M = k.(m1 + m2) / m1.m2

پسNSL میشه:
      x'' - Mx = C

حلش کنم؟ مخاطب دارم؟
      روشت درست و البته قابل تحسینه اما از فیزیک دبیرستان خارجه حتی تو هالیدی هم محاسبش نکرده اما تو کلپنر حالت خاصشو گفته
      ویرایش توسط amin278 : 11 آذر 1394 در ساعت 13:53

5. Top | #155
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      یه سوال از مغناطیس:
      هرگاه جسم باردار +q به جرم m در سیاره ی x (سیاره کروی و یکنواخت فرض شود) با سرعت V به صورت افقی و عمود بر خطوط میدان وارد یک میدان مغناطیسی در ارتفاع نزدیک سطح سیاره (جهت میدان از شرق به غرب فرض شود) و به دلیل وجود نیروی گرانش منحرف نشود مطلوب است چگالی سیاره را محاسبه کنید.(از نیروی های خارجی دیگر چشم پوشی کنید)

6. Top | #156
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط FBI نمایش پست ها
      یه سوال از مغناطیس:
      هرگاه جسم باردار +q به جرم m در سیاره ی x (سیاره کروی و یکنواخت فرض شود) با سرعت V به صورت افقی و عمود بر خطوط میدان وارد یک میدان مغناطیسی در ارتفاع نزدیک سطح سیاره (جهت میدان از شرق به غرب فرض شود) و به دلیل وجود نیروی گرانش منحرف نشود مطلوب است چگالی سیاره را محاسبه کنید.(از نیروی های خارجی دیگر چشم پوشی کنید)
      قابل محاسبه نیست. اگه جرم سیاره M, شعاع سیاره R, شدت میدان مغناطیسی b, تندی جسم v, بار جسم q و ثابت جهانی گرانش k باشه با توجه به داده های مسله:

qvb = kmM/R² = kmdR
      توی رابطه بالا d چگالی متوسط سیاره س. میتونیم مقدار dR رو تعیین کنیم ولی داده های مسله برای تعیین d کافی نیستن.

این مسله شباهت زیادی به ازمایش های تامسون داره که تونست نسبت بار به جرم الکترون رو اندازه بگیره. تامسون از تاثیر همزمان میدانهای الکتریکی و معناطیسی تونست نسبت بار به جرم رو اندازه بگیره. توی این مسله با تاثیر همزمان میدان معناطیسی و میدان گرانشی میتونیم نسبت جرم به مربع شعاع سیاره رو حساب کنیم.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 11 آذر 1394 در ساعت 14:58

7. Top | #157
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      برایند 4 بردار a, b,c و d بردار صفره. اگه طول بردار برایند a و b هشت باشه، طول برایند بردارهای a و c چند برابر طول برایند بردارهای b و d ه؟

8. Top | #158
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      توروخدا لطفا هرکی میدونه سوالو جواب بده
      آسانسوری ازحال سکون باشتاب ثابت108. به سمت پایین حرکت میکنه....2ثانیه بعد شخصی که درون آسانشوره گلوله ی کوچکی روازارتفاع یک متر نسبت به کف آسانسور رهامیکنه..... سرعت نسبی گلوله دربرخوردباکف آسانسور چنده؟؟؟ لطفا جواب یدین واجبه اگه بلدین
      مرررسی

9. Top | #159
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط معصومه74 نمایش پست ها
      توروخدا لطفا هرکی میدونه سوالو جواب بده
      آسانسوری ازحال سکون باشتاب ثابت108. به سمت پایین حرکت میکنه....2ثانیه بعد شخصی که درون آسانشوره گلوله ی کوچکی روازارتفاع یک متر نسبت به کف آسانسور رهامیکنه..... سرعت نسبی گلوله دربرخوردباکف آسانسور چنده؟؟؟ لطفا جواب یدین واجبه اگه بلدین
      مرررسی
      عدد ه 108 رو چک کن... واحدشم هم بگو. درست نوشتی؟ غیر منطقیه.
      اسانسوری که با شتاب بیشتر از g ب سمت پایین حرکت میکنه، محتویات درونش بی وزنی ظاهری دارن. ینی اشیا به شمت کف سقوط نمیکنن. با شتاب 108 متر بر مجزور ثاینه در کسری از ثاینه همه چیز میچسبه به سقف اسانسور.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 11 آذر 1394 در ساعت 19:33

10. Top | #160
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      عدد ه 108 رو چک کن... واحدشم هم بگو. درست نوشتی؟ غیر منطقیه. اسانسوری که با شتاب بیشتر از g ب سمت پایین حرکت میکنه، محتویات درونش بی وزنی ظاهری دارن. ینی اشیا به شمت کف سقوط نمیکنن. با شتاب 108 متر بر مجزور ثاینه در کسری از ثاینه همه چیز میچسبه به سقف اسانسور.
      ببخشید شتاب 1.8 هستش....اشتباشده

11. Top | #161
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      ببخشید شتاب 1.8 هستش....اشتباشده
      اگه مفاهیم حرکت نسبی رو درک میکنی مسله رو اینجوری میشه حل کرد:

گوی و کف اسانسور رو دو متحرک فرض کن. وقتی گلوله از دست طرف رها میشه سرعتش نسبت به کف اسانسور صفره. نیاز نیست بدست بیاری سرعت گلوله نسبت ب زمین چقدره. گلوله با شتاب 9.8 میاد پایین و کف با شتاب 1.8 میره پایین. پس شتاب نسبی 8 و سرعت اولیه نسبی صفره. میخایم بدونیم بعد از جابجایی نسبی 1 متر سرعت نسبی گلوله و کف چقدره.
      v² -0²=2*8*1
      پس سرعت نسبی میشه 4.

درک شهودی مسله رو هم بگم. اگه اسانسور ساکن باشه گلوله به سرعت اولیه صفر و با شتاب 9.8 به طرف کف اساسنسور میره. ولی وقتی اسانسور با شتاب 1.8 داره میره پایین به نظر میرسه که گلوله با شتاب 8 داره به سمت کف میره.

میبینی که از 2 ثاینه هیچ استفاده ای نکردیم. اگه بجای 2 ثاینه 2 سال بعدش هم این اتفاق میفتاد هرچند سرعت اسانسور سرسام اور میشد ولی باز هم سرعت نسبی گلوله نسبت ب کف در لحظه برخوردش با کف باز میشد 4 و زمان برخورد هم همونی میشد که تو حالت 2 ثانیه اتفاق میفته.
      اگه مفاهیم حرکت نسبی رو درک نمیکنی بگو که حرکت مطلق رو واسط توضیح بدم.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 11 آذر 1394 در ساعت 22:45

12. Top | #162
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      اگه مفاهیم حرکت نسبی رو درک میکنی مسله رو اینجوری میشه حل کرد:

گوی و کف اسانسور رو دو متحرک فرض کن. وقتی گلوله از دست طرف رها میشه سرعتش نسبت به کف اسانسور صفره. نیاز نیست بدست بیاری سرعت گلوله نسبت ب زمین چقدره. گلوله با شتاب 9.8 میاد پایین و کف با شتاب 1.8 میره پایین. پس شتاب نسبی 8 و سرعت اولیه نسبی صفره. میخایم بدونیم بعد از جابجایی نسبی 1 متر سرعت نسبی گلوله و کف چقدره.
      v² -0²=2*8*1
      پس سرعت نسبی میشه 4.

درک شهودی مسله رو هم بگم. اگه اسانسور ساکن باشه گلوله به سرعت اولیه صفر و با شتاب 9.8 به طرف کف اساسنسور میره. ولی وقتی اسانسور با شتاب 1.8 داره میره پایین به نظر میرسه که گلوله با شتاب 8 داره به سمت کف میره.

میبینی که از 2 ثاینه هیچ استفاده ای نکردیم. اگه بجای 2 ثاینه 2 سال بعدش هم این اتفاق میفتاد هرچند سرعت اسانسور سرسام اور میشد ولی باز هم سرعت نسبی گلوله نسبت ب کف در لحظه برخوردش با کف باز میشد 4 و زمان برخورد هم همونی میشد که تو حالت 2 ثانیه اتفاق میفته.
      اگه مفاهیم حرکت نسبی رو درک نمیکنی بگو که حرکت مطلق رو واسط توضیح بدم.
      خیلی خیلی ممنون....اما من نمیفهمم چرا سرعت اولیه شد 0؟ درثانی مگه توی سرعت نسبی ما از فرمولاستفاده نمیکردیم که اگه مثلا سرعتا بهم مربوط بود اگه هم جهت بودن سرعت اولی رو باسرعت دومی جمع میکنیم توقدرمطلق میندازیم؟
      پس چرااینجا اصلا ازاینا استفاده نکردیم؟

13. Top | #163
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      خیلی خیلی ممنون....اما من نمیفهمم چرا سرعت اولیه شد 0؟ درثانی مگه توی سرعت نسبی ما از فرمولاستفاده نمیکردیم که اگه مثلا سرعتا بهم مربوط بود اگه هم جهت بودن سرعت اولی رو باسرعت دومی جمع میکنیم توقدرمطلق میندازیم؟
      چون گفتید از حال سکون به خاطر همین سرعت اولیهمون شد 0
      Cyrus The Great
      King of persia , king of anshan , King of media , King of babylon , king of summer & akkkad , king of the four corners of the world

14. Top | #164
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      سرعت اولیه هیچکدوم نسبت ب زمین صفر نیست. ولی سرعت نسبی گلوله نسبت ب کف اسانسور سفره. درست قبل از رها شدن گلوله، گلوله و اسانسور با سرعت یکیانی و در یک جهت حرکت میکنن. پس سرعت نسبی صفره. سرعت های مطلق نسبت ب زمین رو از هم کم کنی میشه سرعت نسبی. اگه من به سرعت 10 من بر ثاینه از همین جایی که الان هستم بیام سمت تو و تو ساکن باشی. سرعت من نسبت به تو 10ه. اگه تو هم با سرعت 10 متر بر ثاینه بیای سمت من سرعت من نسبت به تو میشه 20. چرا؟ بردار سرعت من و سرعت تو هم اندازه ولی مختلف الجهت هستن. پس بردار تفاضل سرعتهامون(سرعت نسبی) میشه 20. اگه من با همون سرعت بیان سمت تو و تو با هگون سرعت از من دور بشی سرعت نسبی میشه صفر. چرا؟ دو بردار مساوی و هم جهت تفاضلشون میشه صفر. مورد سوم همون موردیه که توی اسانسور اتفاق افتاد. درست در لحظه جدا شدن گلوله، هم ملوله و هم کف با سرعت یکسان و همچهتی نسبت ب زمین حرکت میکردن. پس سرعت نسبی(تفاضل بردارهای سرعت) میشه صفر.

برداربرایند مجموع بردارها ست. ولی بردار سرعت نسبی تفاضل بردارهاست. واژه "نسبی" اشاره میکنه به تفاضل نه به مجموع.

اگه من و تو از یک نفطه همزمان حرکت کنیم و تو بری راست من برم چپ سرعت نسبیمون مجموع سرعتامونه.
      اگه من برم شمال تو بری شرق سرعت من نسبت به تو به کدوم سمته؟ من نسبت به تو ینی بردار سرعت من منهای بردار سرعت تو. پس سرعت من نسبت به تو میشه شمال غرب. تو میبینی که من به سمت شمال غرب تو میرم. حله؟

15. Top | #165
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط T!G3R نمایش پست ها
      چون گفتید از حال سکون به خاطر همین سرعت اولیهمون شد 0
      آخه مگه نسبی نیست؟ پس سرعت اولیه ی آسانسور چی شد؟ 0 اونم؟

صفحه 11 از 44 نخستنخست ... 10111221 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن