خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: آیا سهمیه ایثارگری بی عدالتیه؟(لطفا بعد از خوندن پست او

رأی دهندگان
    91. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
    • بله

60 65.93%
    • خیر

31 34.07%
    صفحه 29 از 29 نخستنخست ... 192829
    نمایش نتایج: از 421 به 427 از 427
    1. Top | #421
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط laleh74 نمایش پست ها
      راستشو نه...متنت رنگاش فرق داشت نفهمیدم
      اونی که به رنگ سیاه نوشته استارتر تاپیکه...اونی که رنگی جواب داده منم...

2. Top | #422
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      من تا حد زیادی احتمال می دم که هدف استارتر این بوده که به نزدیکانش و اون هایی که میشناسنش و توی این تایپیک هستند ثابت کنه که تحصیل توی تهران حقشه ... اگه نقل قول آخریش از من و بعضی پست های قبلش رو بخونید به وضوح متوجه می شید که فقط می خواست 50 نفر اول سهمیه رو که خودشم جزوشونه تبرئه کنه و اصلا هدفش دفاع از خود سهمیه نبود ....

به هر جال این برداشت من بود و احتمال می دم که درست باشه ...

والسلام ....
      ایمـــان دارم! کــه قشنـگـتــرین عشــق

نگــاه مهــربـــان خــداونـــد بـه بنـدگـانـش اســت . . . زنـــدگــی را بـــه او بســــپار . . .

و مطـمئـــن بـــاش که تــا وقتـــی کــه پشتــت بــه خـــدا گــرم اســت

تمـــام هــراس هـــای دنیـــا خـنـــده داراســت ...

3. Top | #423
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Defne نمایش پست ها
      استارتر چراتاپیکتو مدیریت نمیکنی؟چراکارنامه نزاشتی به این حرفو حدیثا پایان بدی؟
      الان میبینم چت روم شده اینجا تا بحث از موضوع موردنظر..
      دیگه داره از برخورد من سواستفاده میشه...
      میگه یه قانون نانوشته ای بین ما بچه های تک رقمی و دو رقمی خانواده جانباز و ایثارگر هست که میگه نباید کل کارنامرو بذاریم...
      من که قانع نشدم بقیرو نمیدونم...

4. Top | #424
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط NaKayama نمایش پست ها
      اونی که به رنگ سیاه نوشته استارتر تاپیکه...اونی که رنگی جواب داده منم...
      آها همش خواستم بپرسم اما نشد...خسته نباشید خیلی پر تنش بود..
      ما تو این جامعه زندگی میکنیم،جایی که کارت شارژ 2000تومانی 1900 وارد میشه
      پس باید تحمل کنیم..تحمل
      دلمان برای هرچیز کوچک،چقدر تنگ است..

5. Top | #425
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط moho نمایش پست ها
      من تا حد زیادی احتمال می دم که هدف استارتر این بوده که به نزدیکانش و اون هایی که میشناسنش و توی این تایپیک هستند ثابت کنه که تحصیل توی تهران حقشه ... اگه نقل قول آخریش از من و بعضی پست های قبلش رو بخونید به وضوح متوجه می شید که فقط می خواست 50 نفر اول سهمیه رو که خودشم جزوشونه تبرئه کنه و اصلا هدفش دفاع از خود سهمیه نبود ....

به هر جال این برداشت من بود و احتمال می دم که درست باشه ...

والسلام ....
      درسته...تو چنتا پست این حرفو زد...
      البته نتونست جواب این رو بگه که خوب شما که مطمئنی از بهترین رشته شهر قبولی چرا از سهمیه استفاده کردی؟!
      چرا اینهمه توهین و نفرین رو به جون خریدی..؟

6. Top | #426
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط NaKayama نمایش پست ها
      میگه یه قانون نانوشته ای بین ما بچه های تک رقمی و دو رقمی خانواده جانباز و ایثارگر هست که میگه نباید کل کارنامرو بذاریم...
      من که قانع نشدم بقیرو نمیدونم...
      بخاطر درصدی پایین جوابی جز این نمیتونست بده...بهر حال "اللهُ اَعلم"
      دلمان برای هرچیز کوچک،چقدر تنگ است..

7. Top | #427
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      بسم الله رحمن الرحیم
      سلام عرض میکنم خدمت تمام دوستان گرامی.
      بنده استارتر تاپیک هستم و در تاپیک قول دادم که بعد از بستن تاپیک، چکیده و جمع بندی مباحث اصلی رو قرار بدهم. قصد ما از تاپیک شنیدن نظرات، سوالات و ابهامات دوستان بود. خود بنده فکر نمیکردم در عرض چند ساعت حدود 430 پست گذاشته شود!!
      اما تاپیک تا حدی از متشنج شدن زیادی مصون ماند. با این حال گاهی اوقات اوضاع از دست ما نیز خارج میشد.
      در این متن جمع بندی به چند مورد اشاره میکنم:
      1- هدف از باز کردن این تاپیک شامل این موارد بود:
      الف) بیان طریقه پذیرش دوستان سهمیه ای که در پست اول آورده شد
      ب) پاسخ به سوالات و ابهامات دوستان تا جایی که از دستم بر میومد
      ج) بررسی نظرات و پیشنهادات دوستان در باره موضوع تاپیک
      د) بررسی پیشنهادات دوستان برای رفع نواقص این قانون
      در این تاپیک خوشبختانه مسائل گسترده ای مطرح شد. گروهی از دوستان عقیده داشتند که سهمیه ایثارگران از بیخ و بن غلطه و باید کاملا حذف شود. در جواب این دوستان عرض کردم که اگر قرار به حذف این سهمیه باشد، باید سهمیه بومی، مناطق محروم، هیئت علمی، رزمندگان، بهیاران، و ... نیز حذف شود که مسلما چنین چیزی امکان پذیر نیست. بعنوان مثال، شرایط زندگی دوستانمان در روستاهای لب مرز بسیار بد است و به معنای واقعی کلمه افتضاح است. از طرفی دولت و وزارت خانه توانایی تامین نیازهای کتاب کمک آموزشی، معلم متوسط به بالا، مشاور خوب و ... را برای تمام این عزیزان ندارد (تا جایی که میدونم حدود 60 هزار روستا حتی از نعمت پزشک درست و حسابی هم محروم اند. چه برسه به ...) بنابراین دولت برای رفع این مشکل، درصدی از سهمیه پذیرفته شدگان دانشگاه را به این عزیزان اختصاص داده و در ازای آن، تعهد 3 برابر خدمتی از این عزیزان میگیرد. یا مثلا در بحث بومی گزینی خود بنده نیز اعتراض داشتم. البته استدلال مجلس این است که برای دانشگاه های تاپ مانند تهران، اگر بومی گزینی نباشد مسلما جمعیت تهران بسیار افزایش میبابد و برای رفع این مشکل و کاهش مشکلات دوری دانشجویان از خانواده شان، بحثی به نام بومی گزینی راه انداختند. نظر خود من تا حدی مثبت است. اما من میگویم که برای دانشگاه های بزرگ مثل تهران، بهشتی، شریف، خواجه نصیر، شیراز، اصفهان، مشهد و سایر دانشگاه های تیپ 1 بحث بومی گزینی نباشد تا عدالت بیشتر رعایت شود. ولی برای سایر دانشگاه ها و رشته ها مشکلی نیست.
      در بحث سهمیه ایثارگران نیز در تاپیک بحث های جالب و متفاوتی مطرح شد. یکی از دوستان پیشنهاد داد بجای سهمیه، برای این دوستان دانشگاه جدایی مانند دانشگاه ایثارگران تاسیس شود. (البته دانشگاه شاهد نیز طبق گفته ویکی پدیا برای همین امر تاسیس شد. اما جوابگو نیست) از طرفی تاسیس دانشگاه جدا نیز نیاز به شرایط دارد. بعنوان مثال باید بودجه زیادی صرف آن شود. جدا از بحث بودجه، بحث هایی مثل اساتید خوب، آزماشگاه مجهز، بیمارستان های مجهز و ... نیز مطرح است که با کمی کار کارشناسی میتوان به عنوان گزینه پیشنهادی به آن فکر کرد. اما جای کار زیاد داره.
      پیشنهاد دیگر برای عادلانه تر کردن سهمیه رو خودم دادم. ببینید الان من برای رشته های پزشکی، دندون و دارو براتون میگم: شما باید 70 درصد نمره آخرین فرد قبول شده در اون دانشگاه مورد نظر در رشته مورد نظر رو داشته باشید. در کنار اون، فقط 25 درصد ظرفیت هر رشته دانشگاه به این عزیزان اختصاص دارد. بعنوان مثال اگر تراز آخرین فرد قبول شده در رشته پزشکی را 9600 درنظر بگیریم (برای دانشگاه های تیپ 3 و ضعیف) 70 درصد اون میشه حدود 6700. طبق سایت گزینه 2 این تراز مال رتبه 30000 منطقه 2 (حدود 64000 کشوری) هست و مسلما رتبه افتضاحی است برای پزشکی. پیشنهاد من این است که درصد 70 رو به 80 برسونن (همون مقداری که سال قبل بود) و 25 درصد رو نیز همون 20 درصد سال قبل کنن. اینجوری 80 درصد 9600 میشه حدود  7700 که رتبه 16000 منطقه 2 میشود. در منطقه 2 حدودا آخرین چارک قبولی در رتبه 5000 هست که مال پردیس و ... هست.(طبق سایت کانون) نظر من این هست که علاوه بر اون شرایط، برای رشته های پرمتقاضی مثل پزشکی و ... این شرط را نیز بگذارند: حداکثر رتبه منطقه 2 باید 7000 باشد. اینجوری سهمیه ایثارگران عادلانه تر میشود. البته نظر من این است که علاوه بر این شرایط سخت، باید برای دانشگاه های تیپ 1 مانند تهران و بهشتی و شیراز و مشهد و اصفهان، بجای 80 درصد، شرط 90 درصد رو بگذارند تا تقریبا عادلانه شود. الان در دانشگاه های تیپ 1 چارک آخر قبولی رتبه حدود 1100 منطقه 2 رو باید داشته باشه که ترازش حدودا میشه 10000 که 95 درصد اون میشه 9000 که این تراز مال رتبه حدود 4500 منطقه 2. یعنی کسی که بخواد دانشگاه کرمان قبول بشه درحالت عادی باید رتبه حدود 1100 منطقه 2 رو داشته باشه. ولی این سهمیه بهش کمک میکنه که مثلا از پردیس بیاد دولتی کرمان. البته لازم به ذکره که تو خود ایثارگران هم بین نفرات برتر رقابت نسبتا خوبی برقراره. اما برای رتبه های 5000 منطقه به بعد این رقابت دیگر به اون صورت وجود ندارد. اما با این شرایط بسیار سخت شاید بتوان گفت که این سهمیه ها عادلانه تر شوند. در عین حال اگر بشود هم این پیشنهاد را اجرا کرد و هم پیشنهاد ساخت دانشگاه کاملا جدا، دیگر عادلانه بودن آن تا 90 درصد خواهد شد.

نباید توقع داشته باشیم یک قانون 100 عادلانه باشد اونم تو کنکور. متاسفانه خود مقوله کنکور کاملا ناعادلانه است و به تبع اون، جزئیات اون نیز تا حدودی ناعادلانه جلوه میکند. اما با این شرایط سخت این عدالت حداقل در سهمیه ایثارگران برای رشته های پرمتقاضی مثل پزشکی در دانشگاه های تیپ 1 مثل تهران ایجاد خواهد شد.
      خوشبختانه این تاپیک هم برای من و هم برای سایر دوستان تجربه خوبی بود. من با این کارم توانستم نظرات دوستان از جای جای کشور از شمال تا جنوب و شرق تا غرب رو بدونم. درسته جامعه آماریمون حدود 300 نفر بود اما اینها در کل کشور پخش هستند و اگر مسئولان دولتی نیز بجای واتس آپ و ... از این کارها کنند دیگر نیازی به سازمانهای نظارت و ... نیست و میتوانند بدون پرداخت هزینه اضافی، خودشون مستقیما بر اوضاع تمام نقاط کشور مسلط شوند.
      خود من به عنوان استارتر تاپیک، تجربیات ارزشمندی در جهت نوع مناظره و گفت و گو با دوستان کسب کردم. متاسفانه ممکنه از ما نیز خطایی سر زده باشه. با حجم زیاد اطلاعات و پاسخ دهی بنده، شاید جایی توهین یا جسارتی شده باشه که من اینجا از تمام اعضای این تاپیک، خانواده معظم شهدا و ایثارگران، و تمامی اقشاری که به نوعی بهشون بی احترامی شده (چه از طرف خودم چه از طرف سایر دوستان) عذر خواهی کرده و طلب حلالیت میکنم.
      در آخر نکته جالب این بود که بحث اول تاپیک کارنامه کامل و درصدای من بود و آخرین بحث های تاپیک نیز همین بود و این نشون میده کوه به کوه نمیرسه ولی اول تاپیک به آخر تاپیک میرسه!!

خدا شاهده قصدم اثبات خودم نبود. بلکه چون بعنوان یک شاهد زنده (!) میتونستم تاپیک بزنم مجبور شدم اطلاعاتی از خودم و کارنامه قلم چی و ... ام بدهم. خدا خودش شاهده که من قبل از نتایج از خدا خواستم و قول دادم اگه نتیجم خوب بود تهت هیچ شرایطی اونو به رخ کسی نکشم و با اون دل کسی رو نشکونم و تا امروز نمیدونم چقدر موفق بودم ولی امیدوارم که هنوز قولم رو زیر پا نذاشته باشم. دلیلی هم که برای نیاوردن کارنامه کاملم در ابتدا عرض کردم، این بود که چون رتبم توی ایثارگران خوب بود و سال 93 نیز کانون کارنامه این ایثارگران که خود کانون حداکثر ایثارگرایی رو میذاره که رتبه کشوریشون زیر 1000 بوده باشه و همه نیز اینو قبول دارن که کسی که زیر 1000 کشوری در رشته تجربی میشه واقعا براش زحمت کشیده و مسلما درصداش متوسط به بالا بوده. من میدونستم اگه بیام صرفا به عنوان یک ایثارگر تاپیک رو باز کنم، دوستان فکر میکنن من از بچه های تنبل ایثارگران هستم که می خوام خودم و سهمیم رو به هر قیمتی اثبات کنم. ولی خدا شاهده دلیلی که کارنامه جامع قلم چیم رو گذاشتم این بود که فقط ثابت کنم که از بچه های تنبل ایثارگران نبودم و رتبم تو جامع قلم چی دو رقمی منطقه بوده. وگرنه اگه دنبال پز دادن و ... بودم میومدم اسمم رو هم میگفتم و ... ولی چون میدونستم اگه اسمم رو بگم ممکنه بحث تاپیک منحرف بشه این کار رو نکردم و اگه کارنامه کاملم رو هم میذاشتم دیگه همه میدونستن که کی هستم و اگه درصدام رو میذاشتم هم دوستانم که تو این تاپیک ها هم میچرخن راحت میدونستن کی هستم (چون درصدام رو به اونا گفتم) و باور کنید به همین خاطر کارنامه کاملم رو نذاشتم. (هم بخاطر اینکه قلم چی کارنامه مارو نذاشته و هم بخاطر اینکه ناشتاس باشم) ولی ترازم تو زیر گروه 1 بالای 10000 و زیر 11000 بود و این بازه طولانی رو گفتم تا اولا کسی نتونه دقیق منو بشناسه و بعدا تو سایر تاپیک ها توهین کنه و ثانیا نشون بدم که بدون سهمیه هم دانشگاه های تیپ 1 مثل بهشتی رو میاوردم. ولی بخاطر سهمیه ام، دانشگاه بهشتی ام تبدیل به تهران شده و فکر نکنم اونقدرا هم ناحقی باشه. چون رتبه کشوری من زیر 400 بوده و شما تو سایت کانون میبینید که بچه های مناطق 3 با رتبه زیر 400 هم پزشکی تهران رو آوردن. اما من اگه نتونم تو همون دانشگاه تهرانم خوب زحمت بکشم و خوب درس بخونم مسلما حق بقیه رو خوردم. ولی برای اینکه حق خور نشم، قول میدم که زحمتی که برای رتبه عالیم کشیدم رو اگه خدا بخواد تو دانشگاه هم ادامه بدم و بیشترش کنم. لذا به دعای خیر شما نیازمندیم.
      بازم میگم واقعا بچه های زیر 50 ایثارگران (حدودا 1000 منطقه 2) واقعا حقشون هست که تو دانشگاه های تیپ 1 درس بخونن. البته همشون نمیتونن تهران بیان و یه سریاشون باید برن بهشتی و شیراز و ... و بچه هایی که تهران قبول میشن تقریبا همون 20-25 نفر اول هستن.
      در آخر بعنوان صحبت پایانی در باره موضوع تاپیک عرض میکنم که همین سهمیه ایثارگران با شرایط مفعلی نه کاملا عادلانه است و نه کاملا ناعادلانه. بلکه اکنون کمی به ناعادلانه تر بودن متمایله ولی اگه این شرایط سختی که من عرض کردم توی اون لحاظ بشه کفته ترازو به سمت عادلانه تر شدن برمیگرده. پس هرکسی توانایی یا آشنای کله گنده داره لطفا پیشنهاد من رو بهش بگه تا بتونن اگه خدا خواست یه روزی اونو لحاظ کنن.
      بازم از تمام عزیزان عذر خواهی میکنم اگه بهشون توهین یا جسارتی شده و انشاالله به ابروی بی بی فاطمه مارو حلال کنید.
      اگرم کسی خواست درباره تاثیر این سهمیه و طریقه محاسبه اون سوالی بپرسه میتونه با پیغام خصوصی بپرسه. اگه بیام اینجا و وقت کنم جواب میدم.
      این متن طولانی (به قول برادر عزیزم قصه حسین کرد شبستری!) رو در کمال آرامش و دوستی نوشتم تا اوضاع متشنج دیروز، کمی آرام تر شود. نمیدونم چقدر موفق بودم اما هرچی هست، شما به بزرگی خودتون ببخشید.
      موفق و سربلند و پیروز باشید.
      همتون رو به خدای بزرگ مینویسم
      برای سلامتی و ظهور آقا صاحب الرمان صلواتی عنایت فرمایید.

لطفا تاپیک رو ببندید

صفحه 29 از 29 نخستنخست ... 192829

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن