خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

Exclamation زیست نشر الگو و همایش نشر دریافت

به نام خدا
      سلام
      میرم سر اصل مطلب کتابای زیست نشر دریافت و نشر الگو پر از غلط علمی و ویرایشی اما از سطح ترکیب بالا و خوبی هم برخودار هست ولی کتاب های خیلی سبز و نقره ای گاج خیلی غلط علمی و ویرایشی کمتر داره اما خوب سطح ترکیبشون هم کم هستش و تستاش چنگی به دل نمیزنه خانه زیست شناسی و تخته سیاه هم که مال قرن بوغ. زیست جامع مهر و ماه هم که هنوز چاپ نشده اگه بشه معلوم نیست اون دیگه چقدر غلط داشته باشه.
      به عنوان مشتی از نمونه خروار چند غلط علمی و ویرایشی که من فقط از فصل 8 پیش 2 کتاب نشر الگو رو که چاپ کتابش مال آخرای 93 هست (چاپ هشتم) براتون میزارم خودتون درباره ی بقیه ی کتاب های زیست 1 و2 و پیش 1 و بقیه ی فصل های پیش 2 نشر الگو و همایشای نشر دریافت اظهار نظر کنید.
      اول لینکی از خود دکتر اشکان هاشمی که بعضی از اصلاحیه هاشو من براشون فرستادم.

لینک

و حالا اصلاحیه های من

اصلاحیه 1

توضیحات : ص(صفحه) ت(تست)
      1-ص:199 ت:28 بايد نوشته شود ((.......نور سبز و زرد(نه آبي) را اغلب..........))
      2-ص:202 ت:63 قسمت د بايد نوشته شود ((........انرژي(نه الکترون) خود را به p700 داده تا..........))
      3-ص:203 ت:77 گزينه(1): بايد نوشته شود ((..........PH آن را نيز زياد(نه کم) مي کند.))
      4-ص:133 ت:91 گزينه3 نيز مي تواند درست باشد چون در پاسخنامه نوشته نوکلئوزوم ساختار DND يوکاريوتي (خطي) است و در کلروپلاست وجود ندارد حال آنکه ADP در استروما طي چرخه ي کالوين ايجاد مي شود براي همين گزينه 3 نيز مي تواند درست باشد.
      5-ص:134 ت:102 گزينه 1 نيز درست است زيرا در واکنش نوري فتوسنتز علاوه بر اينکه ممکن است آب نياز نباشد دي اکسيد کربن نيز نياز نيست بنابراين گزينه 1 نيز مي تواند درست باشد.
      6-ص:207 ت:106 بايد نوشته شود ((.......که در اين صورت تعداد NADPH مصرفي دوتا (نه يکي)از ATP کمتر است.......))
      7-ص:138 ت:154 گزينه 4 کاملا درست است زيرا ((نمي توان گفت انتقال فعالي را مي توان يافت که نيازمند انرژي نباشد))
      اما با توجه به پاسخ همين سوال بايد گزينه 1 را به عنوان جواب در نظر گرفت زيرا جمله ((نمي توان گفت در طي گام 2 چرخه ي کالوين، NADPH هيدروژن (نه انرژي و هيدروژن) چرخه را تأمين مي کند)) نمي تواند عبارت صورت سوال را تکميل کند.البته گزينه 4 را نيز مي توان به گونه اي ارائه کرد که جواب تست باشد ((نمي توان گفت انتقال فعالي را مي توان يافت که نيازمند انرژي(به جاي انرژي نوشته شود ATP) نباشد))
      8-ص:220 ت:220 بايد گزينه (3) انتخاب شود غلط تايپي دارد.
      9-ص:154 قسمت گام3 و گام 4 انديس C در معادله بايد 4 بشود که به اشتباه 6 تايپ شده است.
      10-ص:229 ت:302 ((........... به عنوان گيرنده ي نهايي الکترون در زير پمپ سوم(نه کانال H) ،الکترون هاي .........))
      11-ص:161 در پنجره تخمير بند 4 يه مقدار مشکل ويرايشي داره بايد بين (بيش از 12 نوع) و (باکتري ها و تعدادي) نوشته شود (تخمير انجام مي شود که در)
      12-ص:163 بند 4 اشتباه ويرايشي دارد و بايد به اين گونه اصلاح شود ((..........تجمع(بايد حذف شود)لاکتات يا اسيد لاکتيک در سلول ماهيچه درون سارکو پلاسم تجمع يابد(يابد:بايد حذف شده و نوشته شود:يافته و) باعث درد..............))

اصلاحیه 2

توضیحات: ص(صفحه) ت(تست)
      1-ص:40 ت:307 گزینه 1 غلط تایپی دارد به جای (اجازه) باید نوشته شود (اندازه)
      2-ص:230 ت:306 (.........باشد واکنش هایی احیا کننده (نه احیا).............) غلط ویرایشی دارد.
      3-ص:165 ت:319 گزینه 3 ((در هنگام ورزش شدید، تجمع لاکتات(نه اسید لاکتیک) ..............)) زیرا طبق گفته کتاب درسی لاکتات یون لاکتیک اسید است یعنی طبق قوانین اسید های لوری-برونستد یک ماده اگر پروتون بدهد اسید محسوب می شود که بعد از پروتون دادن به یون آن اسید تبدیل خواهد شد پس بین لاکتیک اسید و تبدیل آن به یون لاکتیک اسید(لاکتات) فاصله است بر همین اساس گزینه 1 تست 311 نیز مشکل دارد و باید (تولید اسید) بشود (تولید لاکتات) و یا اینکه این گزینه به این گونه اصلاح شود ((تجزیه اسید(تبدیل اسید به یون خود یعنی لاکتات) (نه تولید اسید) همراه الکترون گیری پییروات شود.))
      4-ص:232 ت:326 طبق پاسخ تشریحی همین تست جواب گزینه 4 می باشد که به اشتباه گزینه 3 خورده است در ضمن پذیرنده نهایی الکترون طبق پاسخ تشریحی اکسیژن است برای همین من به کتاب درسی سال دوم مراجعه کردم و ساختار چربی را در بیشتر بدانید فصل بررسی کردم که طبق آن در ساختار چربی اسید چرب و گلیسرول وجود دارد که در ساختارش اکسیژن می باشد برای همین می توان گفت گزینه 1 این تست نیز درست است زیرا مشابه ساختار اکسیژن (البته به شکل درگیر در پیوند)در چربی نیز وجود دارد که از نظر ساختار اکسیژن، اکسیژن است و فرقی نمی کند.
      5-ص:233 ت:344 طبق پاسخ تشریحی جواب گزینه 4 است اما به اشتباه گزینه 2 خورده است.
      6-ص:168،174 ت:358،428 راستش را بخواهید وقتی صورت تست 354 را دیدم با خودم فکر کردم که (ستوزول)نوشته شده در صورت تست اشتباه تایپی دارد اما وقتی بند ب تست 428 را دیدم با خودم گفتم شاید من اشتباه کردم و (ستوزول) نام دیگر (سیتوسل)است برای همین خواستم اینو بگم که اگه غلط تایپی داره اصلاح بشه.
      7-ص:235 ت:361 باید بگویم اصلا تست گزینه درست ندارد اما در پاسخ گزینه 2 را به عنوان جواب در نظر گرفته باید عرض کنم گزینه2 در صورتی جواب است که (برخلاف) در صورت تست بشود (همانند) در ضمن با کمی اغماض شاید طبق پاسخ تشریحی بتوان گزینه 4 را به عنوان پاسخ در نظر گرفت که در آن صورت یا باید 4 مولکول آب بشود 5 ملکول آب و یا اینکه به این گونه اصلاح شود(برخلاف-1 مولکول آب بیشتر).
      8-ص:169 ت:375 طبق شکل کتاب درسی گزینه 1 نیز کاملا درست است مگر اینکه (آبدوست) بشود (آبگریز) در ضمن در مورد گزینه 4 باید عرض کنم بعد از پمپ H دوم و سوم اصلا هیچ ناقل الکترونی وجود ندارد بلکه بینشان یک ناقل آبدوست وجود دارد.(این را نوشتم هر چند گزینه 4 جواب نیست ولی وقتی کسی تستو می خونه و هر چی فکر می کنه می بینه هیچ ناقلی بعد از پمپ دوم و سوم وجود نداره)
      9-ص:236 ت:377 برای این تست درجه سختی مشخص نشده و ما (خوانندگان کتاب) نمی فهمیم سطح تست b، a و یا c
      10-باید عرض کنم 3 تست وجود دارد که ذهن منو به خودش خیلی مشغول کرده و با دو پیش فرض کلا ساختار این 3 تست به هم میریزه
      *پیش فرض اول:این که حساب کنیم ATP ماده آلی باشد : در این صورت تست 149 که جوابش گزینه 2 است کاملا درست می باشد اما تست 377 اگر طبق پاسخ تشریحی که حرفی از ATP نزده است و گفته COO ماده ای معدنی است پیش رویم باید گزینه 2 را نیز درست فرض کنیم پس این تست اصلا جواب ندارد و همچنین تست 390 گزینه 4 نیز کاملا درست است و تست جواب ندارد چون ATP را ماده ای آلی فرض کردیم و ATP هم محصول تنفس سلولی بی هوازی است و هم محصول تنفس سلولی هوازی می باشد.
      **پیش فرض دوم:این که حساب کنیم ATP ماده آلی نباشد : در این صورت تست 149 که جوابش گزینه 2 است کاملا نادرست می باشد و تست جواب درست ندارد اما تست 377 اگر طبق پاسخ تشریحی که حرفی از ATP نزده است و گفته COO ماده ای معدنی است با فرض این که ATP ماده ای غیر آلی است پیش رویم آنگاه جواب گزینه 2 خواهد بود و همچنین تست 390 گزینه 4 جواب خواهد بود چون ATP را ماده ای غیر آلی فرض کردیم.
      البته به نظر بنده طبق ساختار ATP که در فصل 1 کتاب سال دوم کشیده است ATP ماده ای آلی است چون اولا : در ساختارش عنصر C و H دارد و ثانیا: طبق مفاهیم فصل 3 زیست پیش دانشگاهی که گفته ماده ای که موجودات زنده می سازند آلی است می توان ATP را ماده ای آلی فرض کرد چون در طبیعت به شکل معدنی وجود ندارد و موجودات زنده آن را می سازند.
      11-ص:171 ت:401 گزینه 4 باید نوشته شود ((NADH می سازد(نه NADH) ))
      12-ص:239 ت:403 نوشته ((............NADPH پر انرژی.............))اما طبق پاسخ تست 154 در صفحه 212 گزینه 1 که نوشته NADPH هیدروژن مورد نیاز چرخه را تأمین می کند و همچنین طبق متن کتاب درسی که نوشته NADPH دارای الکترون های پر انرژی می باشد بهتر بود نوشته می شد((..........NADPH دارای الکترون پر انرژی (نه NADPH پر انرژی)........))
      13-ص:172 ت:406 گزینه 3 بین (COO) و (اثر) یک (در)جا افتاده است و مشکل ویرایشی دارد.
      14-ص:239 ت:407 نوشته ((........آب تولید کند همچنین (نه ولی)NADH در.......)) مشکل ویرایشی دارد و همچنین ایراد دیگری که به این تست وارد است این است که:طبق زیست سال دوم سنتز آبدهی انرژی خواه است اما شاید بتوان گزینه 4 را نیز به عنوان جواب در نظر گرفت زیرا در اینجا یک بحث ریز شیمی شکل می گیرد اگر منظور از انتقال الکترون جدا شدن الکترون از ملکول FADHH باشد به خاطر بحث آنتالپی پیوند فرآیندی انرژی خواه است اما اگر منظور اتصال الکترون به یون H و ساخت رادیکال آزاد H باشد که با O پیوند برقرار کند طبق آنتاپی تشکیل فرآیندی انرژی زا خواهد بود.
      15- ص:172 ت:410 صورت تست باید به این گونه اصلاح شود ((...........افزایش سوختن(نه سوخت)............)) زیرا از صورت تست این طور برداشت می شود که خود پروتئین ها سوخت مصرف می کنند حال آنکه اینگونه نیست و خودشان در صورت کمبود قند و چربی به عنوان سوخت مصرف می شوند.
      16-ص173: ت:419 باید از صورت سوال (یا داشته) حذف شود زیرا طبق اصول زیست سال دوم می توان استدلال کرد که گزینه 3 نیز درست است چون اریتروسیت های نابالغ اندامک دارند و بعد از بلوغ اندامک هایشان را از دست می دهند و یا اینکه گزینه 3 به اینگونه اصلاح شود ((اریتروسیت های بالغ(به جای اریتروسیت) ))
      17-ص:173 ت:420 بند ج باید بین(چهار کربنه) و (میتوکندری) نوشته شود (موجود در) زیرا از این جمله اینگونه برداشت می شود که ترکیب 4کربنه جزیی از خود میتوکندری است ،در حالی که اینگونه نیست.
      18-ص:173 ت:422 به نظر من جواب گزینه 3 است و نه گزینه 1 و همچنین پاسخ نامه تشریحی واقعا پر از ابهام است زیرا ATP هم در متوکندری و هم در کلروپلاست تولید می شود فارغ از اینکه بعدا چه بلایی سرش می آید در ضمن اکسیژن نیز در هر دو انداک مصرف می شود همچنین در هر دو ماده آلی مثل NADPH (در کلروپلاست) و NADH (در میتوکندری) تجزیه می شود اما طبق مفاهیم COO در کلروپلاست مصرف می شود اما در میتوکندری تولید می شود.
      19-ص:174 ت:434 به نظر من جواب گزینه 3 است نه 4 زیرا با توجه به صفحه 178 و 193 کتاب درسی با کمی دقت در معادله ی نوشته شده می توان فهمید که در فتوسنتز آب هم تولید و هم مصرف می شود اما در تنفس سلولی فقط آب تولید می شود در ضمن من هرچه کتاب درسی و کتاب زیست 2پیش نشر الگو را جستجو کردم موردی را نیافتم که بگوید آب در تنفس سلولی مصرف می شود.
      20-ص:176 ت:445 این تست بسیار پر اشکال است اولا: طبق شکل تجزیه ATP در کتاب سال دوم بهتر بود فسفات را در صورت تست بعد از تجزیه ATP به ADP به شکل + از ساختار آن جدا می کردید نه اینکه اندیس i را به عنوان جدا شدن برایش قرار دهید دوما: گزینه 2 اشکال ویرایشی دارد و باید به جای ((باز حذف N C )) نوشته شود ((باز جذب NaCl)) سوما: گزینه 3 نیز با توجه به شکل کتاب درسی کاملا درست است اما من با مطالعه پاسخ تشریحی متوجه شدم که گزینه 3 به خاطر اشتباه ویرایشی که دارد تبدیل شده به یک گزینه کاملا درست و باید این گونه اصلاح شود(( تبدیل مولکول سه کربنی به قند پنج کربنی(نه سه کربنی) یک فسفاته در چرخه کالوین نگهبان روزنه))
      21-ص:176 ت:448 گزینه 4 نیز کاملا صحیح است البته مثل تست قبل من با مراجعه به پاسخ تشریحی متوجه شدم که این تست نیز مانند تست 445 به گونه ای غلط ویرایشی دارد که باعث شده گزینه 4 نیز کاملا صحیح به نظر برسد پس باید به اینگونه اصلاح شود((همه ی (نه اغلب) سلول های زنده ........................))
      22-ص:176 ت:449 من پاسخ تشریحی شما را درباره ی گزینه 2 خواندم و باید بگویم که درست است که طبق متن کتاب درسی لزوما تنفس سلولی آزاد کردن انرژی از قند نیست مثلا برای مثال می توان از چربی و سپس از پروتئین و نوکلئوتید انرژی گرفت اما به هیچ عنوان نمی تون نتیجه کلی گرفت و گفت که تنفس سلولی، آزاد کردن انرژی از هر ترکیب آلی و تبدیل آن به ATP است زیرا طبق اصول علم شیمی آلی متان،اتان،ایزواوکتان،PVC و غیره .... موادی آلی هستند اما به هیچ عنوان سلول نمی تواند از این مواد ATP بگیرد. بنابراین بهتر است گزینه 2 را با گزینه بهتری بازآرایی کنید.
      23-ص:244 ت:451 در مورد بند الف آیا نمی توان گفت تبدیل پیرووات به ترکیب 2 کربنه در چرخه تخمییر الکلی نوعی اکسیداسیون پیرووات است؟ زیرا در تبدیل پیرووات به استیل COA دقیقا تبدیل پیرووات به ترکیب 2 کربنی اتفاق می افتد که به آن اکسیداسیون پیرووات گفته می شود اگر جواب مثبت است بند الف نیز غلط است (البته خود شما نیز در پاسخ تست 456 به تجزیه پیرووات به ترکیب 2 کربنه اشاره کرده اید) در مورد بند ج یه سوال آیا می تون گفت که تولید اکسیژن الزاما در اندامک غشادار نیست (مثل تولید اکسیژن توسط آنابنا)
      24-ص177 ت:452 به نظرم اگر بند ج این سوال را اینگونه بنویسید ((........در مرحله دوم(به جای مرحله اول).........)) سوال سخت تر می شود و اما در مورد بند د باید گفت که پروتئین مسئول سنتز NADPH با توجه به شکل کتاب درسی در صفحه 183 پروتئین موجود در بیرون فضای تیلاکوئید و متصل به آن نمی باشد بلکه پروتئینی جدا از این پروتئین می باشد که کتاب درسی شکل آن را در تصویر نکشیده است.آیا من درست متوجه شدم؟
      25-ص:177 ت:455 به نظرم بند ب بسیار بی مورد است زیرا همان طور که در پاسخ تشریحی گفته اید پمپ H انرژی خود را از ATP نمی گیرد حال بیایید به گونه ای دیگر به این بند نگاه کنیم فرض کنیم اصلا انتقال الکترون از زنجیره ی انتقال الکترون اتفاق نیفتد آیا در مصرف ATP اتفاقی می افتد ؟ باید بگویم که خیر برای همین گفتم بند ب بی مورد است تازه اگر هم از دیدی دیگر به ماجرا نگاه کنیم خواهیم دید که با عبور الکترون از زنجیره یون H بیشتری به فضای تیلاکوئید وارد می شود و فقط می توان گفت ساخت ATP توسط کانال پروتئینی افزایش می یابد.
      26-ص:177 ت:457 باید بگویم گزینه 3 نیز کاملا درست است و اصلا تست جواب ندارد زیرا همان طور که در گزینه 3 نوشته (( نمی توان گفت در مراحل مربوط به فتوسنتز در حضور زنجیره ی انتقال الکترون، NADPH تولید ولی ATP مصرف می شود))
      چرا، می توان گفت زیرا مثلا ممکن است NADPH در زنجیره ی انتقال الکترون در حال تولید باشد ولی در همان زمان ATP در چرخه ی کالوین در حال مصرف باشد زیرا همان طور که شما گفته اید مرحله نوری فتوسنتز از طلوع خورشید شروع شده و تا غروب ادامه دارد البته در صورتی این گزینه غلط است که فرض کنیم مرحله نوری فتوسنتز ابتدا انجام می شود بعدش تا لحظالتی که چرخه ی کالوین در حال انجام است متوقف می شود و بعد چرخه ی کالوین متوقف می شود و دوباره چرخه زنجیره ی انتقال الکترون شروع می شود که البته آن طور که من از توضیحات ابتدای فصل شما دریافت کردم از طلوع خورشید تا غروب خوشید این دو سیکل(چرخه کالوین و زنجیره ی انتقال الکترون)توأما باهم و در خلال هم به شکل پیوسته باهم در یک زمان در حال انجام هستند.
      27-ص:246 ت:459 در توضیح گزینه 2 باید نوشته شود ((................اسید چهار کربنه ای به نام اسید کراسولاسه (نه CAM) تشکیل می دهد،...........................))زیرا طبق متن کتاب درسی در صفحه 189 که نوشته ((............این نوع متابولیسم را متابولیسم اسید کراسولاسه یا CAM می نامند................))از متن کتاب اینگونه برداشت می شود که به متابولیسم اسید کراسولاسه CAM گویند نه به خود اسید کراسولاسه.

خودتان مشاهده کردید 39 غلط آن هم فقط برای یک فصل پس خواهشن با چشم باز انتخاب کنید.
      وسلام

ویرایش توسط lordlordlord35 : 06 تیر 1394 در ساعت 13:22

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      دوست عزیز من دنبال لینک این اصلاحیه بودم انگار این لینک جزو خطوط قرمز کاخ سفید بوده به کل از صفحه اینترنت محو شده قضیه چیه ؟من این کتاب هارو دارم و متاسفانه این غلط ها هم توش بود.حالا میگین چیکار کنیم.آخه سایت اشکان هاشمی هم کلا نیست تو اینترنت.
      اگه کسی تو این سایت این اصلاحیه ها رو داره محبت کنه بذاره.الان با این کتاب های الگو که پر از غلطه این جوری که نوشتین چیکار کنیم؟

3. Top | #3
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط bahar94 نمایش پست ها
      دوست عزیز من دنبال لینک این اصلاحیه بودم انگار این لینک جزو خطوط قرمز کاخ سفید بوده به کل از صفحه اینترنت محو شده قضیه چیه ؟من این کتاب هارو دارم و متاسفانه این غلط ها هم توش بود.حالا میگین چیکار کنیم.آخه سایت اشکان هاشمی هم کلا نیست تو اینترنت.
      اگه کسی تو این سایت این اصلاحیه ها رو داره محبت کنه بذاره.الان با این کتاب های الگو که پر از غلطه این جوری که نوشتین چیکار کنیم؟

تو خود سایتش هستش :

زیست پیش 2 نشر الگو

به هر حال این هم لینک :
      اصلاحات زیست پیش 2 نشر الگو

ویرایش توسط Mr. ARAD : 12 شهریور 1394 در ساعت 08:09

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      مرسی از پاسخ سریعتون.متشکر

5. Top | #5
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر