خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1486 از 1852 نخستنخست ... 1386147614851486148714961586 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 22,276 به 22,290 از 27766
    1. Top | #22276
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط مرجان70 نمایش پست ها
      داخل زیست نظام قدیم در مبحث آزمایش نیرنبرگ،با این که اونها در mRNAمصنوعی ای که خودشون ساختن کدون Augبکار نبردن.پس چجوری اون mRNAترجمه شد و رشته پلی پپتید ازش بوجود اومد؟
      ببین سوالت خارج از کتابه
      ولی بدون شرایط شرایط داخل سلول نبوده و شرایط ازمایشگاهی بوده
      ضمنا وجود کدون اغاز برای شروع ترجمه شرط لازمی نیست فقط کمک کننده اس به این که ترجمه صحیح انجام بشه
      تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده

2. Top | #22277
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات
      خب شما صفحه ۳۸ زیست دوم رو نگاه کن اونجا میبینی
      اونکه برای پوست نیست
      اسمز رو برای یک سلول در نظر گرفته ونه یک بافت
      تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده

3. Top | #22278
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zahra77 نمایش پست ها
      اونکه برای پوست نیست
      اسمز رو برای یک سلول در نظر گرفته ونه یک بافت
      سوال فعالیت
      ممکن است تصور کنید وقتی شخصی در آب شنا می کند آب از پوست به طریقه اسمز وارد بدن او می شود اما چنین نمی شود. چرا؟؟
      میدونم که وارد نمیشه دلیلی که کتاب میخواسته چی بوده؟؟

4. Top | #22279
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات
      سوال فعالیت
      ممکن است تصور کنید وقتی شخصی در آب شنا می کند آب از پوست به طریقه اسمز وارد بدن او می شود اما چنین نمی شود. چرا؟؟
      خوب پوست مانع میشه دیگه
      لایه های سطحی پوست مرده اند و مانعش میشن
      یعنی اب واد سلول های مرده ی شاخی پوست نمیشه
      یه بافت محافظ
      تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده

5. Top | #22280
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سوال فعالیت
      با اجازه ی بزرگترا:

11.png

برای فرایند اسمز، آب باید حتما از غشای دارای نفوذپذیری انتخابی رد بشه. همون طور که Neon Girl گفت، لایه ی شاخی مرده، پس چیزی به نام غشا نداره. (قبل از حمله به بنده، از این جهت گفتم که اگر هم آبی از این راه از لایه ی شاخی رد بشه، طبق فرایند اسمز نیست)

حالا سوال من:
      در شکل های صفحه ی 22 کتاب زیست شناسی سال دوم، توی شکل، زیر غشای پلاسمایی خط کشیده و در متن میگه زیر نام اندامک ها خط کشیده شده است. پس یعنی غشای پلاسمایی که کل سلول رو احاطه کرده، طبق شکل اندامکه.
      از طرفی در متن مربوط به همون شکل میگه: اندامک هایى که در شکل 10ــ2 دیده می شوند عبارتند از: شبکه ی آندوپلاسمى، جسم گلژى، میتوکندرى، هسته، لیزوزوم و پراکسیزوم.
      از یه طرف دیگه، بالاش میگه: زیست شناسان، قسمت هایی که را که با غشا احاطه شده اند، اندامک می نامند.

با این فرضیات ضد و نقیض، باید غشای پلاسمایی رو اندامک در نظر گرفت؟

سوال بعدی درباره ی کپسول باکتری:

22.png

به نظر شما این قید رو این طوری تفسیم کنیم درسته: کپسول همواره نقش کمکی برای چسبیدن ندارد؟ یعنی فقط بعضی از باکتری ها که کپسول دارند، می تونن از کپسول برای چسبیدن استفاده کنن؟ یا طور دیگریه؟

6. Top | #22281
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط MoeinSanjary نمایش پست ها
      با اجازه ی بزرگترا:

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 11.png
مشاهده: 143
حجم: 32.9 کیلو بایت

برای فرایند اسمز، آب باید حتما از غشای دارای نفوذپذیری انتخابی رد بشه. همون طور که Neon Girl گفت، لایه ی شاخی مرده، پس چیزی به نام غشا نداره. (قبل از حمله به بنده، از این جهت گفتم که اگر هم آبی از این راه از لایه ی شاخی رد بشه، طبق فرایند اسمز نیست)

حالا سوال من:
      در شکل های صفحه ی 22 کتاب زیست شناسی سال دوم، توی شکل، زیر غشای پلاسمایی خط کشیده و در متن میگه زیر نام اندامک ها خط کشیده شده است. پس یعنی غشای پلاسمایی که کل سلول رو احاطه کرده، طبق شکل اندامکه.
      از طرفی در متن مربوط به همون شکل میگه: اندامک هایى که در شکل 10ــ2 دیده می شوند عبارتند از: شبکه ی آندوپلاسمى، جسم گلژى، میتوکندرى، هسته، لیزوزوم و پراکسیزوم.
      از یه طرف دیگه، بالاش میگه: زیست شناسان، قسمت هایی که را که با غشا احاطه شده اند، اندامک می نامند.

با این فرضیات ضد و نقیض، باید غشای پلاسمایی رو اندامک در نظر گرفت؟

سوال بعدی درباره ی کپسول باکتری:

نام: 22.png
مشاهده: 130
حجم: 55.4 کیلو بایت

به نظر شما این قید رو این طوری تفسیم کنیم درسته: کپسول همواره نقش کمکی برای چسبیدن ندارد؟ یعنی فقط بعضی از باکتری ها که کپسول دارند، می تونن از کپسول برای چسبیدن استفاده کنن؟ یا طور دیگریه؟
      سلام ، غشای پلاسمایی رو هر چند بخوایم بصورت کمپلکس در نظر بگیریم بازم تعریف اندامک رو نداره ؛ اینطوری باید همه ی سلول ها رو دارای اندامک در نظر بگیریم (حداقل در سطح کنکور اینطور نیست)
      سوال دومت وظیفه عمده کپسول محافظت از باکتری مخصوصا تو فاگوسیته شدنشون هست ؛ چسبندگی و آنتی ژن بودن خاصیت دیگه کپسول هست ؛ منظور کتاب یه خورده خارج از کتابه ، مهم محل فعالیت باکتری هست ؛ اگه محل فعالیت باکتری به نحوی باشه که چسبندگی حکم اصلی رو داشته باشه یه ماده ای بعضی از باکتری ها تولید میکنن به اسم گلیکوکالیس ؛ این باعث چسبندگی باکتری میشه ؛ ولی خوب نمیشه ماهیت چسبندگی کپسول هم فراموش کرد .

7. Top | #22282
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط hamed70t نمایش پست ها
      سلام ، غشای پلاسمایی رو هر چند بخوایم بصورت کمپلکس در نظر بگیریم بازم تعریف اندامک رو نداره ؛ اینطوری باید همه ی سلول ها رو دارای اندامک در نظر بگیریم (حداقل در سطح کنکور اینطور نیست)
      این که باید در صورت اندامک بودن غشا، همه ی سلول ها رو دارای اندامک بگیریم خیلی تحلیل جالبی بود.
      ولی ترسم از ملالغت (نقط) بازیه. چون کتاب خیلی صریح غشا رو اندامک در نظر گرفته. دلیلش هم اینه که هم توی سلول جانوری و هم گیاهی، زیر غشای پلاسمایی خط کشیده؛ واسه همین نمیشه گفت اشتباه چاپی هم بوده.

111.png

8. Top | #22283
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات
      این که باید در صورت اندامک بودن غشا، همه ی سلول ها رو دارای اندامک بگیریم خیلی تحلیل جالبی بود.
      ولی ترسم از ملالغت (نقط) بازیه. چون کتاب خیلی صریح غشا رو اندامک در نظر گرفته. دلیلش هم اینه که هم توی سلول جانوری و هم گیاهی، زیر غشای پلاسمایی خط کشیده؛ واسه همین نمیشه گفت اشتباه چاپی هم بوده.

نام: 111.png
مشاهده: 109
حجم: 641.4 کیلو بایت
      معیار شناخت اندامک از غیر اندامک ها مگه داشتن غشا نبوده؟خب میتونیم توجیه کنیم که کتاب برا این زیرشون خط کشیده که غشا هم در اصل غشا داره!
      یا غلط تایپی بگیریم که غلط گرفتنش به مراتب بهتره
      تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده

9. Top | #22284
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات

نام: 111.png
مشاهده: 109
حجم: 641.4 کیلو بایت
      به نظر منم همون منظوری که زهرا خانم گفته ؛ غشا هم خودش غشا داره دیگه درسته ، یه سوال شما الان داری با بودجه قلم چی میخونی ؟ فصل یک حدود ۳۰۰ تست آیکیو داره همرو زدی اومدی فصل دو ؟

10. Top | #22285
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zahra77 نمایش پست ها
      معیار شناخت اندامک از غیر اندامک ها مگه داشتن غشا نبوده؟خب میتونیم توجیه کنیم که کتاب برا این زیرشون خط کشیده که غشا هم در اصل غشا داره!
      یا غلط تایپی بگیریم که غلط گرفتنش به مراتب بهتره
      نقل قول نوشته اصلی توسط hamed70t نمایش پست ها
      به نظر منم همون منظوری که زهرا خانم گفته ؛ غشا هم خودش غشا داره دیگه درسته ، یه سوال شما الان داری با بودجه قلم چی میخونی ؟ فصل یک حدود ۳۰۰ تست آیکیو داره همرو زدی اومدی فصل دو ؟

خودم هم امروز بعد از ظهر، بعد از کلی فلسفه بافی، آخرش افتاده بودم توی همین حلقه که غشا خودش غشا داره، پس اندامکه یه چیزی شبیه اول مرغ بود یا تخم مرغ هست.

در مورد قلم چی هم آره. من از 4 مرداد بدون غیبت دارم آزموناشو میرم و با همون برنامه می خونم. کتاب iQ رو سه ماه پیش از یه بنده خدایی تو رشت (با چند تا کتاب دیگه) خریدم ولی حقیقتش سختیم میاد برم کتابارو بگیرم. واسه همین فعلا اونو ندارم.

11. Top | #22286
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      سلام. ایا در محل لان فقط تیغه میانی و دیواره ی نخستین هست؟ میتونیم بگیم دیواره ی دومین نیست ولی اگر باشد هم خیلی نازک هست؟

12. Top | #22287
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط a99a78 نمایش پست ها
      سلام. ایا در محل لان فقط تیغه میانی و دیواره ی نخستین هست؟ میتونیم بگیم دیواره ی دومین نیست ولی اگر باشد هم خیلی نازک هست؟
      سلام ، در محل لان دیواره دومین تشکیل نمیشه هیچوقت

13. Top | #22288
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      دوست عزیز به دلیل وجود چربی پوست هستش چون چربی ها آب گریز هستن و نمیذاره آب وارد شه تو زیست 3 فصل 1 گفته چربی داره پوست

14. Top | #22289
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سوال فعالیت
      دوست عزیز به دلیل وجود لایه چربی روی پوست که آب گریزه آب وارد نمیشه تو زیست 3 فصل 1 هم واضح گفته رو پوست چربی داریم.( فکر کنم این باشه)

15. Top | #22290
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      zist5.png
      جوابش میشه 2 ولی میشه همه ی گزینه ها رو توضیح بدید؟
      یک سوال دیگه ...
      ایکیو میگه مولکول های غشای سلول، توسط انزیم های درون سلولی شبکه اندوپلاسمی زیر و صاف ساخته میشن .. نظر شما چیه؟

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن