خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 28
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

چشم زخم واقعی است ؟

​سلام خدمت دوستان گلم

خیلی وقت ها برایمان سوال پیش میاد که ایا چشم زخم واقعی است ؟

خوب جواب اینه که از زمان های قدیم تا الان شاید کمتر کسی باشه که چشم

زخم را ندیده باشه و حتی قران هم ان را اثبات کرده

دلیل علمی چشم زخم اینه که چشم هرکدام ما دارای یک نیروی الکترو

مغناطیس که از روح ما سرچشمه میگیره و این نیرو بستگی به اوضاع ما داره

که ( حسودیم - مهربونیم - با مرامی - بی مرامی و .... )

که متاسفانه کسانی که حسود هستند این امواج منفی رو به دیگران منتقل میکنند

بهترین راه ها برای دفع چشم زخم :

1. بدبینی نسبت به اطرافیان را به طور کلی از خود دور کنیم.

2. هر وقت به یاد گرفتاری‌ها افتادیم، از فکر آن بیرون بیاییم و انصراف ذهنی

داشته باشیم و به عبارت دیگر، مثبت‌نگر باشیم و خوبی‌ها و گشایش‌ها را هر

چند کم باشد، به طور مرتب به یاد آوریم و شکر خدا کنیم؛ اما از منفی‌ها و

گرفتاری‌ها، یاد نکنیم و آنها را تکرار نکنیم و حرف آنها را نزیم.

3. برای انجام هر کاری، از مشورت دیگران استفاده کنیم و با احتیاء تدبیر و

جدیت، کار را انجام دهیم و به عبارت دیگر، از شاخه‌ای به شاخه دیگر نپریم؛

بلکه سعی کنیم هر کاری را با جدیت ادامه دهیم و تا می‌توانیم، خودمان کار را

انجام دهیم و یا در کنار کسی که کار را انجام می‌دهد حضور داشته باشیم و با

او، همکاری کنیم.

4. هر روز خود را با صدقه دادن شروع کنیم.

5. یاد کردن خداوند؛ از امام صادق علیه السلام، چنین روایت شده است: «هر

کس از سیرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شود، خدا را یاد کند؛ زیرا وقتی

خداوند را به یاد آورد، ضرری به برادر مؤمنش نمی‌رسد.»2

6. گفتن «امنتُ باللّه‌ و صلی اللّه‌ علی محمد و آله»، اثر چشم‌زخم را خنثی

می‌کند.

7. قرائت سوره ناس و فلق برای ترس از چشم‌خوردن، مفید است.3
      8. نوشتن سوره‌های حمد،

اخلاص، ناس، فلق و آیت‌الکرسی در ورقه‌ای و به همراه داشتن آنها برای رفع چشم‌زخم

مفید است.4

9. قرائت سه مرتبه «ماشاءاللّه‌ لاحول ولا قوه الا باللّه‌ العلی العظیم»

برای ترس از چشم‌خوردن یا چشم‌زدن، سودمند است.5

زندگی زیباست

زیبابینان زیبایی بینند

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

Maghror
      نمایش مشخصات
      چشم‌زخم/چشم حسود/چشم بد/نظر یا Evil Eye اعتقاد افرادی‌ست که باور دارند نگاه بدخواهانه دیگران [سهواً یا عمداً] می‌تواند باعث بروز مشکلات، ناملایمات یا جراحاتی شود. این باور از اساطیر بسیار قدیمی سرچشمه گرفته و امروزه نیز همچنان در خاورمیانه رایج است. نماد مقابله با آن طلسم‌هایی به شکل چشم است که در هر شهر و دیاری در این منطقه دیده می‌شود و به فروش می‌رسد. به نظر می‌رسد حضور این باور در ادیان ابراهیمی از قصه‌های «عهد عتیق» است. [کتب افسانه‌محوری که قوم یهود جمع‌آوری کرده و سپس توسط یهودیان به عنوان کتب مقدس معرفی شد. این کتب مبنای قصه‌های پیامبران در انجیل و قرآن است] در کتب عهد عتیق بارها به چشم شیطان یا چشم بد به عنوان عاملی برای بدشگونی اشاره شده است و سپس در بسیاری از فرهنگ‌های خاورمیانه و اطراف مدیترانه گسترده شد و پایش را به افسانه‌ها و قصه‌های بسیاری باز کرد. طلسم‌ها و دعاهای چشم‌زخم یکی از پرکاربردترین و پراستفاده‌ترین وسایل کشورهای ایران، ترکیه و افغانستان است و بعضاً سوعانی این مناطق نیز شناخته می‌شود.

پایه این مفهوم پیش از ادیان ابراهیمی در آثار اروپایی بسیار قدیمی‌تر از جمله نوشته‌های افلاطون، هزیود، دیودورر و دیگران آمده که حاصل باورهای خرافی یا کمبود دانش در آن دوران بوده است. بسیاری از اتفاقاتی که امروزه توجیه علمی و منطقی دارند در آن دوره به خدایان یا شیاطین نسبت داده می‌شدند. این تفکرات به باورهای یهودی، مسیحی، آشوری و سریانی و سپس اسلامی وارد شد و همچنان در میان جوامع خریدار دارد.

آنچه تاکنون تحقیقات علمی به دست آورده هیچ اثری از چشم بد یا چشم‌زخم را در پدیده‌های طبیعی نشان نمی‌دهد و مشخصاُ «ان یکاد»، «ماشاءالله» و «بزن به تخته» در آن اثری ندارد. بسیاری از وقایعی که به چشم‌زخم مرتبط دانسته می‌شوند ناشی از جهت‌گیری‌های استدلالی انسانی است [به زودی به شکل مفصل به این جهت‌گیری‌های استدلالی که منجر به نتیجه‌گیری موهومی و باور به خرافات می‌شود خواهیم پرداخت]. به عنوان مثال فردی از ماشین جدید شما تعریف می‌کند و شما روز بعد تصادف می‌کنید. یک آدم خرافاتی همه را ناشی از چشم شور می‌داند اما یک فرد منطقی موارد دیگری را که منطقی‌تر هستند در نظر می‌گیرد، مثل سرعت بالا و سهل‌انگاری شما یا دیگری، یا ده‌ها اتفاق منطقی و معمول دیگر که منجر به این حادثه شده است.

همچنین مثال‌های نقض بسیار زیادی بر آن وجود دارد. اصولاً افراد موفق یا مشهور جامعه مصداق بارز رد این خرافه هستند، فرض کنید افرادی با حسن و جمال وکمال جرج کلونی یا مونیکا بلوچی یا ماریا شاراپووا چه سرنوشتی داشتند اگر چشم شور واقعاً اثری داشت.

در سرزمینی که رئیس‌جمهورش جادوگر استخدام کند و تیم‌های فوتبالش دعانویس، همیشه چیزی هست که خرافه‌باوران به آن چنگ بیندازند. همانگونه که پیش از این گفته‌ایم بنا به اصل منطقی «تیغ اوکام» این ادعاها از جانب علم کنار گذاشته می‌شوند چرا که پیچیدگی‌های غیرضروری به هر بحثی وارد می‌کنند. حتی در میان احکام اسلامی (که به چشم‌زخم باور دارند) به آن به عنوان جرم پرداخته نشده که باوری دوگانه است. اگر چشم‌زخم باعث مرگ یا جراحت یا خسارت کسی می‌شود باید جرم تلقی شود و اگر نیست باید از باورها کنار گذاشته شود، اما همواره میان مبلغین به شکلی پارادوکسیکال عقاید خرافی با دست پس زده و با پا پیش کشیده می‌شوند. البته باید به این نکته مهم توجه داشت که باور به این موارد باعث ثروت‌اندوزی و کاسبی تعداد کثیری شارلاتان و کلاش شده است که از راه نوشتن طلسم، باطل کردن آن، دعا و نذر و الخ؛ جیب‌هایشان را از اموال عوام پر می‌کنند.

*بررسی چشم‌زخم در میان تقاضای بررسی شایعات رای بالایی را میان کاربران آورده بود. برای رای دادن یا درخواست تهیه مطلب لینک زیر را ببینید:
      درخواست مطلب یا بررسی شایعه - گُمانه

منابع:
      http://goo.gl/LwIINS
      http://goo.gl/nMl2TF
      http://goo.gl/1OoFkA
      فرگشت!

یا رب عزت به سگان دادی و نعمت به خران _____________ نکند ما به تماشای جهان آمده ایم؟؟

معاشرت بر دانایی می افزاید , اما تنهایی مکتب نبوغ است .

"گیبون"

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Masood11 نمایش پست ها
      چشم‌زخم/چشم حسود/چشم بد/نظر یا Evil Eye اعتقاد افرادی‌ست که باور دارند نگاه بدخواهانه دیگران [سهواً یا عمداً] می‌تواند باعث بروز مشکلات، ناملایمات یا جراحاتی شود. این باور از اساطیر بسیار قدیمی سرچشمه گرفته و امروزه نیز همچنان در خاورمیانه رایج است. نماد مقابله با آن طلسم‌هایی به شکل چشم است که در هر شهر و دیاری در این منطقه دیده می‌شود و به فروش می‌رسد. به نظر می‌رسد حضور این باور در ادیان ابراهیمی از قصه‌های «عهد عتیق» است. [کتب افسانه‌محوری که قوم یهود جمع‌آوری کرده و سپس توسط یهودیان به عنوان کتب مقدس معرفی شد. این کتب مبنای قصه‌های پیامبران در انجیل و قرآن است] در کتب عهد عتیق بارها به چشم شیطان یا چشم بد به عنوان عاملی برای بدشگونی اشاره شده است و سپس در بسیاری از فرهنگ‌های خاورمیانه و اطراف مدیترانه گسترده شد و پایش را به افسانه‌ها و قصه‌های بسیاری باز کرد. طلسم‌ها و دعاهای چشم‌زخم یکی از پرکاربردترین و پراستفاده‌ترین وسایل کشورهای ایران، ترکیه و افغانستان است و بعضاً سوعانی این مناطق نیز شناخته می‌شود.

پایه این مفهوم پیش از ادیان ابراهیمی در آثار اروپایی بسیار قدیمی‌تر از جمله نوشته‌های افلاطون، هزیود، دیودورر و دیگران آمده که حاصل باورهای خرافی یا کمبود دانش در آن دوران بوده است. بسیاری از اتفاقاتی که امروزه توجیه علمی و منطقی دارند در آن دوره به خدایان یا شیاطین نسبت داده می‌شدند. این تفکرات به باورهای یهودی، مسیحی، آشوری و سریانی و سپس اسلامی وارد شد و همچنان در میان جوامع خریدار دارد.

آنچه تاکنون تحقیقات علمی به دست آورده هیچ اثری از چشم بد یا چشم‌زخم را در پدیده‌های طبیعی نشان نمی‌دهد و مشخصاُ «ان یکاد»، «ماشاءالله» و «بزن به تخته» در آن اثری ندارد. بسیاری از وقایعی که به چشم‌زخم مرتبط دانسته می‌شوند ناشی از جهت‌گیری‌های استدلالی انسانی است [به زودی به شکل مفصل به این جهت‌گیری‌های استدلالی که منجر به نتیجه‌گیری موهومی و باور به خرافات می‌شود خواهیم پرداخت]. به عنوان مثال فردی از ماشین جدید شما تعریف می‌کند و شما روز بعد تصادف می‌کنید. یک آدم خرافاتی همه را ناشی از چشم شور می‌داند اما یک فرد منطقی موارد دیگری را که منطقی‌تر هستند در نظر می‌گیرد، مثل سرعت بالا و سهل‌انگاری شما یا دیگری، یا ده‌ها اتفاق منطقی و معمول دیگر که منجر به این حادثه شده است.

همچنین مثال‌های نقض بسیار زیادی بر آن وجود دارد. اصولاً افراد موفق یا مشهور جامعه مصداق بارز رد این خرافه هستند، فرض کنید افرادی با حسن و جمال وکمال جرج کلونی یا مونیکا بلوچی یا ماریا شاراپووا چه سرنوشتی داشتند اگر چشم شور واقعاً اثری داشت.

در سرزمینی که رئیس‌جمهورش جادوگر استخدام کند و تیم‌های فوتبالش دعانویس، همیشه چیزی هست که خرافه‌باوران به آن چنگ بیندازند. همانگونه که پیش از این گفته‌ایم بنا به اصل منطقی «تیغ اوکام» این ادعاها از جانب علم کنار گذاشته می‌شوند چرا که پیچیدگی‌های غیرضروری به هر بحثی وارد می‌کنند. حتی در میان احکام اسلامی (که به چشم‌زخم باور دارند) به آن به عنوان جرم پرداخته نشده که باوری دوگانه است. اگر چشم‌زخم باعث مرگ یا جراحت یا خسارت کسی می‌شود باید جرم تلقی شود و اگر نیست باید از باورها کنار گذاشته شود، اما همواره میان مبلغین به شکلی پارادوکسیکال عقاید خرافی با دست پس زده و با پا پیش کشیده می‌شوند. البته باید به این نکته مهم توجه داشت که باور به این موارد باعث ثروت‌اندوزی و کاسبی تعداد کثیری شارلاتان و کلاش شده است که از راه نوشتن طلسم، باطل کردن آن، دعا و نذر و الخ؛ جیب‌هایشان را از اموال عوام پر می‌کنند.

*بررسی چشم‌زخم در میان تقاضای بررسی شایعات رای بالایی را میان کاربران آورده بود. برای رای دادن یا درخواست تهیه مطلب لینک زیر را ببینید:
      درخواست مطلب یا بررسی شایعه - گُمانه

منابع:
      http://goo.gl/LwIINS
      http://goo.gl/nMl2TF
      http://goo.gl/1OoFkA
      دوست عزیز کمتر کسی تو جهان هست که به این اتفاق باور نداشته باشد

حتی در قران هم بهش اشاره شده
      زندگی زیباست

زیبابینان زیبایی بینند

4. Top | #4
      کاربر اخراجی

Maghror
      نمایش مشخصات
      چرته! علم این قضیه رو رد میکنه!

اصلا اگه واقعیت داره!

من بچه پرو ای هستم! برید هر کس که تو فامیلتون چشم شاخ داره! یعنی نگاه بکنه آپارتمان از بین میره بیارینش!

بگین این تکفیر خیلی بچه پروئه! چشم بزنش یکم بخندیم روش کم شه!

))

اینا همش مال جهان سومی هاست!

بزرگ شید!

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

Maghror
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Ahmad-Rp نمایش پست ها
      دوست عزیز کمتر کسی تو جهان هست که به این اتفاق باور نداشته باشد

حتی در قران هم بهش اشاره شده
      برداشت اشتباه همیشه هست!
      فرگشت!

یا رب عزت به سگان دادی و نعمت به خران _____________ نکند ما به تماشای جهان آمده ایم؟؟

معاشرت بر دانایی می افزاید , اما تنهایی مکتب نبوغ است .

"گیبون"

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Takfir نمایش پست ها
      چرته! علم این قضیه رو رد میکنه!

اصلا اگه واقعیت داره!

من بچه پرو ای هستم! برید هر کس که تو فامیلتون چشم شاخ داره! یعنی نگاه بکنه آپارتمان از بین میره بیارینش!

بگین این تکفیر خیلی بچه پروئه! چشم بزنش یکم بخندیم روش کم شه!

))

اینا همش مال جهان سومی هاست!

بزرگ شید!
      موافقم.

چشم زخم یا شوری چشم چرته.

ولی یه چیزی هست به نام نیروی جذب یا یه همچین چیزی که این کارو میکنه

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      درسته میگید قبول دارم حرفای شما رو

راستی دوست عزیز لینک های شما باز نمیشه چرا ؟
      زندگی زیباست

زیبابینان زیبایی بینند

8. Top | #8
      کاربر اخراجی

Maghror
      نمایش مشخصات
      درسته میگید قبول دارم حرفای شما رو

راستی دوست عزیز لینک های شما باز نمیشه چرا ؟
      فیلتره

9. Top | #9
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      من به چشم زخم اعتقاد دارم و به عینه دیدم کسایی رو که چشم شور دارن !

ما یه نفر داریم تو فامیل واقعا چشمش شوره ***** یه بار مامانم غذاش نمک نداشت انقدر چشمش زد نمیشد خوردش

یه بار هم ایشون اومدن با ما شنا تا سرشونو کردن زیر آب یهو آب استخر شد دریا ! هیچی دیگه همه پریدیم بیرون

از این نمونه ها زیاد هست !خواستید بگید تعریف کنم
      1- دل دنیا رو خون کردی ؛ که اینجوری تو رفتی

2- نرووووو ؛ تو هم نمیتونی مثه من دووم بیاری رنووووو

3- بعد از دلیجه هیچی دیگه برام نمونده .....

4- به اسم تو قسم به جون تو

( حامد دلیجه جان ، ای مهندس والا مقام ! تورو خدا برگرد ! بی تو برام سخته نفس ! )
      :yahoo (19)::yahoo (19)::yahoo (19):
      الکی مثلا من عاشقشم

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط HaMeD.DeljoO نمایش پست ها

ما یه نفر داریم تو فامیل واقعا چشمش شوره ***** یه بار مامانم غذاش نمک نداشت انقدر چشمش زد نمیشد خوردش

یه بار هم ایشون اومدن با ما شنا تا سرشونو کردن زیر آب یهو آب استخر شد دریا ! هیچی دیگه همه پریدیم بیرون

چه خوب شد یکی حرف ما رو تایید کرد
      زندگی زیباست

زیبابینان زیبایی بینند

11. Top | #11
      کاربر اخراجی

Maghror
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط HaMeD.DeljoO نمایش پست ها

اتفاقا همینه دیگه! تنها در صورتی اثر میکنه که تو باور داشته باشی و بهش اعتقاد داشته باشی!!

من اعتقاد ندارم بنابراین هیچکس نمیتونه منو چشم بزنه!

12. Top | #12
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Takfir نمایش پست ها
      اتفاقا همینه دیگه! تنها در صورتی اثر میکنه که تو باور داشته باشی و بهش اعتقاد داشته باشی!!

من اعتقاد ندارم بنابراین هیچکس نمیتونه منو چشم بزنه!
      خوندی تا آخرشو :yahoo (21):
      1- دل دنیا رو خون کردی ؛ که اینجوری تو رفتی

2- نرووووو ؛ تو هم نمیتونی مثه من دووم بیاری رنووووو

3- بعد از دلیجه هیچی دیگه برام نمونده .....

4- به اسم تو قسم به جون تو

( حامد دلیجه جان ، ای مهندس والا مقام ! تورو خدا برگرد ! بی تو برام سخته نفس ! )
      :yahoo (19)::yahoo (19)::yahoo (19):
      الکی مثلا من عاشقشم

13. Top | #13
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      این دوستمون که تیکه انداخت :yahoo (4):
      ولی به نظر من واقعیت داره
      موردهای زیادی دیدم

14. Top | #14
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      خرافاتی بیش نیست....

15. Top | #15
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      چه خوب شد یکی حرف ما رو تایید کرد

من اینو قبول دارم ولی نه بصورتی که قدیمیا میگن فرق ما جهان سومیا با کشورهای توسعه یافته تو اینه که ما هر حرفی رو که گذشتگان و بزرگامون میگن رو میگیم خرافاته به جادو اعتقاد نداریمو میگیم خرافاته به هر چی که نبینیم اعتقاد نداریم ولی اینها قوانین اثبات شده ای هستند که وجود دارن انرژی که ما به طرف مقابلمون میدیم و یا همین شوری چشمو اینا همه چیزایی هستن که چشم ما قادر به دیدن اونا نیست ...ببینید بذارید یه چیزی رو بگم که هممون دیدیم :گربه ها که هممون وقتی از کنارشون رد میشیم با خودمون میگیم عجب. گربه های این دورو زمونن دیگه از ادمم نمیترسن انگار همونایی نیستن که تا چن سال پیش ادمو میدیدن غیب میشدن...اره اینا یه شوخی نیستن حیوانات انرژی که ما میفرستیمو میبینن و تحت تاثیر قرار میگیرن و بقول خودمون میشن گربه های این دورو زمونه...اونارم ما با تغییرات خودمون تغییر میدیم....جریان همین چیزایی هستش که ما نمیبینیم و جریان همون دنیای پشت پردس... تخیلم نیست
      ویرایش توسط Saeed735 : 15 اسفند 1393 در ساعت 17:00

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن