خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 7 نخستنخست 123 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 16 به 30 از 93

موضوع: قرابت معانی

1. Top | #16
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط lela نمایش پست ها
      سلام استاد میشه لطفا پاسخ تست زیر را به من بگویید تست مفهوم کلی کدام بیت با سایر ابیات متفاوت است
      1)من در اندیشه ی آنم که روان بر تو فشانم / نه در اندیشه که خود را ز کمندت برهانم
      2)چو نیست راه برون آمدن ز میدانت /ضرورت است چو گوی احتمال چوگانت
      3)عشقت به دست طوفان خواهد سپرد حافظ/چون برق از این کشاکش پنداشتی که جستی
      4)گر دست دهد دامن آن سرو روانم / آزاد شود دل ز غم هر دو جهانم
      درود بر شما دوست عزيز:
      در اين جور تست ها بايد مفهوم كلي را در نظر بگيريد كه روي سوال هم همين را از ما خواستار است:
      مفهوم كلي با معني شعر يا جز به جز كردن شعر شايد متفاوت تر باشد پس به راحتي مي توان به اين تست جواب داد:
      با يك نگاه مي توان فهميد كه گزينه يك و گزينه دو باهم مفهوم كلي يكساني دارند چرا كه هر دو به اين موضوع اشاره دارند كه از كمند و ميدان عشق نمي توان رها شد.
      گزينه 3 :
      **- حافظ عشق تو را به دست طوفان خواهد داد; گمان كردي كه مثل برق از اين كشاكش جستي ،برق نماد سرعت است چون يك لحظه مي جهد و از ميان مي رود،مي گويد در عالم عشق دچار طوفانهايي خواهي شد، تو گمان كردي به سرعت برق از گرفتاري عشق خلاص شدي ،اشاره به اين دارد كه سير متعالي عشق بعد از مرگ نيز وجود دارد و روح مراحل ديگري را بايد طي كند چنانكه در اين بيت گويد:در ره عشق از آن سوي فنا صد خطر است تا نگويي كه چو عمرم به سر آمد رستم **
      الان به نظر شما كدام گزينه صحيح است؟؟
      دكتر امين يزدي زاده، مدرس كنكوري درس زبان و ادبيات فارسي رشته هاي رياضي و تجربي
      استان آذربايجان غربي شهر اروميه
      09143469320

مولف کتاب دهخدای کنکور انتشارات شب قره تهران
      معناي واژه هاي داخل متن کتب درسي (دوّم، سوّم، زبان فارسي 3، پيش دانشگاهي)
      توجّه به لغات ايهام دار و مشخص كردن چندين معني آن ها
      جمع بندي جفت هاي املايي
      واژه هاي كنكور سراسري
      تاريخ ادبيّات و اعلام فصل به فصل

2. Top | #17
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط vetson نمایش پست ها
      درود بر شما دوست عزيز:
      در اين جور تست ها بايد مفهوم كلي را در نظر بگيريد كه روي سوال هم همين را از ما خواستار است:
      مفهوم كلي با معني شعر يا جز به جز كردن شعر شايد متفاوت تر باشد پس به راحتي مي توان به اين تست جواب داد:
      با يك نگاه مي توان فهميد كه گزينه يك و گزينه دو باهم مفهوم كلي يكساني دارند چرا كه هر دو به اين موضوع اشاره دارند كه از كمند و ميدان عشق نمي توان رها شد.
      گزينه 3 :
      **- حافظ عشق تو را به دست طوفان خواهد داد; گمان كردي كه مثل برق از اين كشاكش جستي ،برق نماد سرعت است چون يك لحظه مي جهد و از ميان مي رود،مي گويد در عالم عشق دچار طوفانهايي خواهي شد، تو گمان كردي به سرعت برق از گرفتاري عشق خلاص شدي ،اشاره به اين دارد كه سير متعالي عشق بعد از مرگ نيز وجود دارد و روح مراحل ديگري را بايد طي كند چنانكه در اين بيت گويد:در ره عشق از آن سوي فنا صد خطر است تا نگويي كه چو عمرم به سر آمد رستم **
      حقیقتش من جاهای مختلفی تحقیق کردم. بین 3 و 4 جوابای متفاوتی گرفته شده.
      گزینه 4 رو توضیح ندادید.
      مشاوره ی رایگان کنکور به مناسبت عید سعید قربان

برنامه ریزی و رفع اشکال برنامه از تاریخ 9 مهرماه تا 14 مهرماه 93 بصورت رایگان...

پیشاپیش عید همه ی دوستان مبارک

09306469796 محمودی
      moshaver2026@yahoo.com

3. Top | #18
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط vetson نمایش پست ها
      درود بر شما دوست عزيز:
      گزينه 3 :
      نظر من گزینه 4 هست.
      مشاوره ی رایگان کنکور به مناسبت عید سعید قربان

برنامه ریزی و رفع اشکال برنامه از تاریخ 9 مهرماه تا 14 مهرماه 93 بصورت رایگان...

پیشاپیش عید همه ی دوستان مبارک

09306469796 محمودی
      moshaver2026@yahoo.com

4. Top | #19
      مدیر کل

نمایش مشخصات
      جناب مدیر سوالات داخل کشور 91 بزور گیر میاد شما سوال های خارج از کشور را می خواهید
      در سایت قرار گرفته است

http://konkur.in/1899/1825.html

5. Top | #20
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات

در پاسخ به دوست عزیز lela

سلام استاد میشه لطفا پاسخ تست زیر را به من بگویید تست مفهوم کلی کدام بیت با سایر ابیات متفاوت است
      1)من در اندیشه ی آنم که روان بر تو فشانم / نه در اندیشه که خود را ز کمندت برهانم
      2)چو نیست راه برون آمدن ز میدانت /ضرورت است چو گوی احتمال چوگانت
      3)عشقت به دست طوفان خواهد سپرد حافظ/چون برق از این کشاکش پنداشتی که جستی
      4)گر دست دهد دامن آن سرو روانم / آزاد شود دل ز غم هر دو جهانم
      پاسخ کوتاه:
      جواب گزینه ی چهاره و سوال هم مشکلی نداره. ساده س.
      مفهوم گزینه ی 4: عشق موجب آرامش
      مفهوم مشترک سایر گزینه ها: رهایی ناپذیری از عشق

شرح پاسخ:
      این که عاشق حتی به فکر این هم نمی افته که خودشو از دام معشوق رها کنه (گزینه ی 1) و این که عاشق مثل «گوی»ِ سرگردون، ضربات «چوگان»ِ عشق رو احتمال (تحمل) کنه (گزینه ی 2) و باز این که عاشق، گرفتار طوفان شده باشه و بیهوده تصور کنه که ممکنه بالاخره از طوفان خلاص شه، همه ی اینا مفهومشون اینه که «عاشق هیش وخ از گرفتاریای عشق رهایی نداره.»
      اما شاعرای بیت ها: بیت اول و دوم از سعدیه، سومی همون طور که معلومه از حافظ و چارمی از فروغی بسطامی.
      بله. سوال مال خارج نود و یکه و توی کتاب «دور دنیا در چهار ساعت» راجبش توضیح دادیم.
      موفق باشین.

همه لطف خداست.

6. Top | #21
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      جمله ( اصبحت امیرا و امسیت اسیرا) باکدام یک قرابت معنایی دارد؟؟

1-آن روزگار کو مرا یار،یار بود/دل بر کنار از این غم و او در کنار بود
      2- روزم به آخر آمد و روزی نزاد نیز / زان گونه روزکار که آن روزگار بود
      3-اکنون به داغ صد غم و صد محنتم اسیرم/آن مرغ خوشدلی که تو دیدی پریدو رفت
      4-امروز خنده مرا به گلزار می دهد/آن روز شوم رفت که صائب ملال داشتم

7. Top | #22
      نفر برتر کنکور

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      3 میشه؟

8. Top | #23
      کاربر باسابقه

Khabalod
      نمایش مشخصات
      فک کنم 3.

9. Top | #24
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      3 میشه خود عبارت یعنی صبح امیر و عزیز بودم شب اسیر شدم یعنی از عزت به ذلت رسیدن که گزینه ی 3 همین معنی داره

10. Top | #25
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      آسون بود 3 میشه

11. Top | #26
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ناشناس نمایش پست ها
      جمله ( اصبحت امیرا و امسیت اسیرا) باکدام یک قرابت معنایی دارد؟؟

1-آن روزگار کو مرا یار،یار بود/دل بر کنار از این غم و او در کنار بود
      2- روزم به آخر آمد و روزی نزاد نیز / زان گونه روزکار که آن روزگار بود
      3-اکنون به داغ صد غم و صد محنتم اسیرم/آن مرغ خوشدلی که تو دیدی پریدو رفت
      4-امروز خنده مرا به گلزار می دهد/آن روز شوم رفت که صائب ملال داشتم
      نظر دوستان محترمه ولی به نظر من سوال رو اشتباه گفتین و سوال باید این باشه که با کدام یک قرابت معنایی ندارد. چرا که عبارت سوال با گزینه های 1تا3 قرابت دارد و فقط گزینه ی 4 مفهوم مقابل آن را دارد و جواب سوال گزینه ی 4 میشه. گزینه1 میگه روزگاری که یار در کنار من بود یعنی امیر بودم به سر آمد و الآن اسیرم. گزینه2 میگه آن روزگار خوشی که داشتم به سر رسید و دیگه برنگشت و گزینه3 هم میگه که الآن غم دارم و اسیرم و آن روزگار خوش( مرغ خوشدل) رفت. ولی گزینه4 مفهوم مقابل این ها رو داره و میگه که امروز شاد و خندان(امیر) هستم و روز شوم به سرآمد. با تشکر

12. Top | #27
      کاربر باسابقه

Khabalod
      نمایش مشخصات
      ن خیرا 3 میشه.حالا از استادمم میپرسم ک مطمئن بشم

13. Top | #28
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sara75 نمایش پست ها
      ن خیرا 3 میشه.حالا از استادمم میپرسم ک مطمئن بشم
      من برای خودم100 درصد مطمئنم. ولی خب منتظر جواب استاد شما هستم.

14. Top | #29
      کاربر باسابقه

Khabalod
      نمایش مشخصات
      معنی و مفهوم کل جمله اینه ک صبح پادشاه بوده و عصر اسیروینی ابتدا در شادی بوده سپس ب غم مبتلا شده با تنها گزینه ای ک قرابت معنایی داره گزینه 3 هس!!!!!!!من ادبیاتم داخل نهایی 20 بودم یا شما؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

15. Top | #30
      کاربر باسابقه

Khabalod
      نمایش مشخصات
      ببخشید سوال اشتباه بود:مفهوم عبارت اینه ک قبلا وضع خوبی داشتم ولی حالا وضع بذی دارم.گزینه های 1 تا 3 کاملا درسته اما 4 کاملا فرق داره و برعکس اونه.مفهوم بیت 4 اینه ک روزگار گذشته و پیشین برای من شوم بود ولی حالا خنده ها و شادی ها ب من رو کرده است.کلا فعل سوال اشتباه هس باید بجای است،نیست بود

صفحه 2 از 7 نخستنخست 123 ... آخرینآخرین

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن