خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

bache-mosbat
      نمایش مشخصات

16 نکته طلایی برای افزایش ساعت مطالعه

امروز میخوام در مورد یه موضوعی که این روزا خیلی ازم پرسیده میشه صحبت کنم در مورد ساعت مطالعه و راه های افزایش اون.
      خب قبل اینکه بحث رو شروع کنم نکته مهمی رو باید بگم اینکه : بچه ها واسه اینکه بخواین بیشتر درس بخونید اولین قدمش اینه که باید بخواین! یعنی واقعا تصمیم بگیرید بیشتر درس بخونید . نه به زور و اجبار . بلکه خودتون بشینید فکر کنید و بگید برای رسیدن به هدفم نیاز به مطالعه و تلاش بیشتر دارم .
      خب نکته دوم : من امروز میخوام در مورد کمیت مطالعه حرف بزنم . ولی هممون میدونیم کیفیت مهمتر از کمیته .ببینید مهم " تر" . این جمله به معنای این نیست که کمیت مهم نیست.بلکه کیفیت اهمیتش بیشتره.قبلا در این مورد بحث کردیم که مطالعتون باید با کیفیت و بازدهی بالا باشه.تمرکز و شرایط و مکان مطالعه و حذف افکار مزاحم و ... . پس اگر از اون دسته بچه هایید که 17 ساعت رو کتاب ولواند(!!!WELO) بعد روهم رفته 10 صفحه خوندن یا نصف کتاب رو خوندن ولی تستاشو نمیتونن بزنن برید سبک مطالعه رو اصلاح کنید. پس اول باید همین زمانی که دارید الان مطالعه میکنید یک مطالعه مفید،بدون نقص،با تمرکز و بازدهی بالا باشه بعد به فکر افزایش ساعت مطالعه باشیدنکته سوم : کلا در مورد اهمیت برنامه ریزی تو سال کنکور قبلا صحبت کردیم ولی باید بگم یکی از مهمترین عوامل موثر بر میزان ساعت مطالعه، برنامه ریزی خوبه. اگر هنوز بدون برنامه و بهم ریخته پیش میرید توصیه میکنم از برنامه سایت استفاده کنید . این برنامه بصورت کاملا تخصصی و با رعایت تمام نکات لازم برای یک کنکوری طراحی شده است . پای بند بودن به برنامه شاید مهمترین کاریه که باید واسه افزایش ساعت مطالعتون انجام بدید نکته چهارم : پر کردن دفتر برنامه ریزیه. ببینید تو هر علم و زمینه ای واسه پیشرفت اول باید مشکلات و نقاط ضعف موجو دشناسایی بشن یا همون اسیب شناسی که تو پزشکی بهش میگیم پاتولوژی بعد اونا رو حل کنیم . واسه اینکه بفهمید دقیقا روزانه چقد مطالعه میکنید سعی کنید دفتربرنامه ریزیتون رو حداقل بصورت روزانه پر کنید - لزومی نداره حتما دفتربرنامه ریزی بخرید یه دفتر بردارید بنویسید! - نمیخواد جزئیات رو بنویسید ولی بگید مثلا امروز 6 ساعت مفید درس خوندم.چون خیلی از بچه ها وقتی میپرسیم ازشون چقد درس میخونی میگه روزی 11 ساعت! ولی بازم ترازش پائینه . بهش میگم چند روز دفتر برنامه ریزیتو پر کن بعد چند روز میفهمه مثلا امروز میخواسته! دقت کنید میخواسته! 11 ساعت بخونه ولی 4 ساعت خونده ولی تو فکرش این بوده همون 11 ساعت! حالا امروز نشد روزای دیگه ک 11 ساعت میخونم!!! پس از الان به مدت چند روز بشینید یه دفتر بردارید کارای روزانتون با زمانشو بنویسید! تا بفهمید کجا وقتتون الکی تلف میشه. واسه کسایی که از برنامه ما استفاده میکنند جلو هر واحد مطالعاتی یه جایی گذاشتیم که باید اونو تیک بزنید که بدونید برنامه کامل اجرا شده .نکته پنجم : بعضیا اصلا از فاکتور سرعت رو تو زندگیشون فاکتور گرفتن! نه فقط تو کنکورا . میخوان یه اتاق مرتب کنن دو ساعت میکشه. میخوان اماده شن برن بیرون 1 ساعت طول میکشه و ... . کلا هرکاری که قراره بکنن دس دس میکنن. پس از همین الان سعی کنید تو همه کاراتون سریع باشید . دنیای امروز یعنی سال 2013 سرعت حرف اول رو میزنه! این باعث میشه روی کارای درسیتونم تاثیر مثبت بذاره . تو مطالعه و تست و .. وسواس نداشته باشید چون هم بازدهیتون پائین میاد . هم زود خسته میشید . هم یه تصور واهی از تلاش بی حد و اندازه خودتون دارید در صورتی که شاید به اندازه یه ادم معمولی هم تلاش نکنیدنکته ششم : ما تو مطالعه دو دسته افراط و تفریط داریم . یه عده از بچه ها همینجوری یه کتابی رو باز میکنن و شروع میکنن به خوندن . بدون هیچ برنامه و پیش بینی قبلی .این فصل رو میخونم هروقت تموم شد شد! بعضیام با قاطعیت میگن من این فصلو تو یه ساعت تموم میکنم!!! این باعث میشه بعد 1 ساعت یا اون مبحثو نخونده یام مجبور شده بخاطر حرفش یه روخونی سریع و بی پایه و اساس داشته باشه تا حرفش به کرسی بشینه! هر دو گروه بالا کارشون اشتباهه . شما قبل اینکه مبحثی رو بخونید با توجه به شناختتون از موضوعی که میخواین مطالعه کنید و شناختی که از خودتون دارید یه زمان منطقی! خواهشا منطقی و نه احساسی! رو در نظر بگیرید . این باعث میشه که وقت الکی تلف نکنید وقتی میگید من این فصل رو باید تو دو ساعت و نیم بخونم واقعا وقتی تلف نمیشه . اگر رسیدید زودتر تموم کنید که چ بهتر دیرتر هم شد اشکال نداره به شرطی که وقت تلف نکنیدنکته هفتم : وقت الکی تلف نکنید! یه بار تو یه کارگاه مدیریت زمان بود استاده گفت حساب کنید تو یه هفته تمام کارهای روزمره و شخصی و .. انجام میدید بنویسید با زمانشون! مثلا خواب 8 ساعت * 7 روز = 56 ساعت و... بعد که همه این اطلاعات رو نوشتن و حساب کردیم دیدیم از 168 ساعتی در طول 1 هفته داریم 130 ساعتشو کار مفید انجام داده بودیم .پس بقیه اش؟؟؟ این مثال که میگم رو حتما تو زندگیتون بارها تجربه کردید . نزدیک شام میشه مبحثتون تموم میشه. پا میشید میاین تو حال بعد تا غذا اماده بشه 15 دقیقه طول میکشه وسط شام یه سریال شبانه مثل سریال پژمان! شروع میشه بعد شامتون تموم میشه شما نشستین پای سریال و قراره بعد سریال برید سر درس! سریال تموم میشه ساعت 21:50 دقیقه هست! میگی 10 دقیقه دیگه اخبار ساعت 10 شبکه 3 میاد ببینم و برم! اخبار رو که میبینید چشاتون سنگین شده به زور پامیشید میرید سر درس یهو یکی اس میده! و اس بازی شروع میشه و کل اون شب تلف میشه. یا مثلا میاین نت یه سر به اینجا بزنید! دیگه اون 1 ربع تبدیل میشه به دو سه ساعت! یا مثلا رفیقتون میاد دم در خونتون صداتون میکنه گفتگوتو که شروع میشه دیگه خدا میدونه کی تموم بشه! اخرشم نتیجه ای جز اعصاب خوردی و خستگی نداره! خواهشا زمان رو تو مشتتون بگیرید . نذارید زمان همینجوری از دست بره و شمام به دنبال خودش بکشونه!نکته هشتم : اگر قراره یه کار اضافه بر درس انجام بدید خواهشا اون رو تو ساعات اولیه روز و ساعات اوج بازدهیتون انجام ندید! تو وقتای مرده اینکارو بکنید . مثلا از زمانی که مطالعتون تموم میشه تا زمانی که قراره ناهار یا شام اماده بشه .مثلا قرار برید یه سر خونه دوستتون یه کتابی بگیرید فردا کارش دارید اول صبح یا اول بعد ظهر نرید . اینو خودمم سال کنکورم بارها تجربه کردم . باعث میشه یه حس خستگی و اجباری درس خوندن در ادامه مطالعتون بهتون دست بده.نکته نهم : یه چیز خیلی مهمی رو بهتون میگم اویزه گوشتون کنید. از الان تا اخر عمرتون! همیشه هر کاری که میخواین انجام بدید قبلش تو ذهنتون یه سوال کوچولو از خودتون بپرسید. و اون سوال طلایی اینه " این کاری که میخوام انجام بدم در راستای رسیدن به هدفمه یا مانع رسیدن به هدفم میشه؟ " این باعث میشه خیلی کارایی که ضروری نیستند از اولویت کارهاتون خارج بشه.کارایی که میتونه بعد کنکور هم انجام بشه. بخدا قسم همه چی هم بعد کنکور هست. هم فیلم هست . هم کنسرت هست! . هم اس بازی . هم فیس بوک . هم چرخ زدن . هم بیرون رفتن با دوستان و ... ولی چه خوبه که بعد کنکور اقا یا خانم دکتر یا مهندس یا وکیل با خیال راحت اینکارا رو انجام بده بدون هیچ دغدغه ای .نکته دهم : از عادت های غلط دیگه ای که باید ترکشون کنید!! (الان احساس میکنید اومدید کلینیک ترک اعتیاد دکتر کورتون!) بعضی از بچه ها یه سری عادت های خود ساخته غلطی دارن مثلا قراره ساعت 8 شروع کنن درس خوندن این 8 اگر شد 8 و سه دقیقه دیگه فایده نداره!!! میگن از 9 شروع میکنیم! واسه اینکه این عادت رو بشکنید اصلا زمان شروع و پایان برا خودتون مشخص نکنید مثلا بگید امروز دو ساعت عربی میخونم حالا 8 تا 10 یا 8:23 تا 10:23 نکته یازدهم : اینکه نذارید شرایط و اتفاقات اطراف روتون تاثیر بذاره . یه عده از بچه ها هستند مثلا تا یه صدایی از دعوای بابا مامان میان تندی کتابو میبندن میپرن بیرون ببینن چه خبره.یا مثلا یهو تا شروع میکنید درس بخونید مهمون میرسه! یه عده که اصلا نمیتونن جلو خودشونو نگه دارن یعنی منتظرنا یه اتفاق بیوفته که درسو ول کنن از اتاق بپرن بیرون. یادتون نره ها "شما کنکور دارید" راحت میتونید بیاین بیرون بگید سلام چطورید! خیلی خوشحال شدم شرمنده من باید برم سر درسم! به همین راحتی.نکته دوازدهم : بعضی ها اصن کلا چیزی بنام "نــــَـــــــه" تو وجودشون تعریف نشده . دوستش مثلا از این بیکارهایی که شبانه روز تو خیابونن و چرخ میزنن خیابونو متر میکنن و درختا رو میشمارن بهش زنگ میزنه میای بریم یه چرخی بزنیم؟ اینم از خدا خواسته! یاد بگیرید نه گفتن رو .سخت نیست چند روز تمرین کنید عادت میکنید .به حواشی نه بگید تا اصل مطلب به شما بعله بگه!!! بعله اینجوریاس!خب حالا که همه این نکات رو رعایت کردید میرسیم به اصل مطلب که حالا چطوری ساعت مطالعمو زیاد کنم؟نکه سیزدهم : ببینید واسه افزایش ساعت مطالعه اول باید تو میزان ساعت مطالعتون نظم داشته باشید نه یه روز دو ساعت بخونید یه روز 13 ساعت! چون با این بهم ریختگی نمیتونید ساعت مطالعتون رو بالا ببرید اول مشخص کنید هر چند کم مثلا روزی 4 ساعت ثابت حالا تصمیمتون رو اجرایی کنیدنکته چهاردهم : اگر قراره دو ساعت ساعت مطالعتون رو زیاد کنید این فرایند یهویی نمیشه! یعنی اسانسوری نیست . باید پله پله پیش برید. پیشنهاد من اینه هفته ای نیم ساعت به ساعت مطالعه روزانتون اضافه کنید یعنی تو طول این هفته اگر روزی 7 ساعت میخوندید از هفته بعد روزی 7.5 ساعت بخونید یا اگر اینجوری هم سختتونه میتونید روزی فقط 10 دقیقه به ساعت مطالعتون اضافه کنید . بعد چند هفته به راحتی 2-3 ساعت به ساعت مطالعتون اضافه میشه. این نکته خیلی مهمه چون بعضیا یهویی از روزی 4 ساعت از فرداش شروع میکنن روزی 8 ساعت ! دو روز میخونن خسته میشن دیگه همون 4 ساعتم نمیتونن بخونن!نکته پانزدهم : بعضی از بچه ها میان میگن ما از الان روزی 13 ساعت مفید مطالعه میکنیم! بعد میگم تراز کانونت؟؟ میگه 5000 ببینید کنکور به زیادی خوندن نیست در کنار کمیت کیفیت و درست مطالعه کردن خیلیییی مهمه . سعی کنید روزایی که مدرسه میرید بین 5-6 ساعت و روزایی که تعطیلید بین 8-10 ساعت بخونید / زیاد خودتونو خسته هم نکنید چون تا کنکور هشــــــــــــــت ماه دیگه مونده و زیادم بیخیال نباشید چون فقط 8 ماه دیگه مونده!!! و نکته اخر و شانزدهم : حالا چرا اینهمه مطلب نوشتم واسه اینکه وقت تلف نکنید و سعی کنید از تمام اوقاتتون استفاده کنید و ساعت مطالعتون رو زیاد کنید! دلیلش اینه اگر همین زمان کمی که هر روز الکی به هدر میده مثلا همون زمان بین تعطیل کردن درس و اماده شدن شام شاید یه ربع بیس دقیقه طول بکشه. تو این بیش دقیقه میتونید حداقل 20 تا لغت بخونید . یه ماه سی روزه 20 *30 = 600 تا لغت 8 ماه دیگه مونده 600 *8 = 4800 لغت یعنی کل لغات کنکورو میتونید بخونید تو همین وقت تلف شده! و زبان کنکور یعنی لغت دیگه! یا همین نیم ساعت روزی ماهی میشه 15 ساعت و 8 *15 = 120 ساعت میشه یه دور کل کتابای زیست رو خوند یه دور زیست بیشتر خوندن میدونید یعنی چی؟؟ حالا خداییش چندتا این ربع،نیم ساعت ها رو تو هر روز هدر میدید؟؟؟بالاخره تموم شد!! اول که میخواستم در مورد افزایش ساعت مطالعه بنویسم گفتم اخرش دیگه 4.5 خط ولی وقتی شروع به نوشتن کردم دیدم نمیشه بعضی نکات رو نگفت و این شد که شد 3 صفحه!و جالبتر از اون اینکه تمام نکات بالا رو فقط با یک نکته میشه حل کرد×! برنامه سایت رو کامل کامل موبه مو انجام بدید . خود بخود همه نکات بالا رعایت میشن به همین راحتی
      یه جمله زیبا تقدیم شما
      برای داشتن چیزی که تا بحال نداشته اید باید کسی باشید که تا بحال نبوده اید

منبع:مرجع تخصصی کنکوریها

2. Top | #2
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      برنامه ای که گفتین روی سایت هستش کجاست؟

3. Top | #3
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      به نظرم کیفیت مهمترازکمیت هست

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mona_sh365 نمایش پست ها
      برنامه ای که گفتین روی سایت هستش کجاست؟
      سلام.بفرمایید لینک زیر:
      مرجع تخصصی کنکوریها - برنامه ریزی درسی

5. Top | #5
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      هر دوش مهمه ولی کیفیت مهمتره

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)