خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

فوری!!! رفع ابهام یک خط از کتاب شیمی 2 فصل 5

سلام
      این خط از کتاب درسی درست است یا نه؟!
      در گرافیت هر اتم کربن با 4 پیوند به 3 اتم کربن دیگر متصل است و ساختار سه ضلعی مسطح دارد و...

با توجه به اینکه در شکل بغل صفحه 2 پیوند یگانه و 1 دوگانه داره پس کلا میشه 3 پیوند
      یعنی الان کتاب 1 پیوند 2گانه رو به عنوان 2 پیوند گرفته که گفته 4 پیوند؟!
      چون دبیر شیمی ما گفته بود اشتباه کتاب هستش و کلا گفت روی 4 رو خط بزنید و بنویسید 3 !
      امروز تو آزمون 19 اردیبهشت سوال 215 شیمی 2 همین اومد من گفتم خب حتما کتاب اصلاح شده برای همین زدم 3 پیوند و اشتباه بود!!!

کمک کنید لطفا...

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      فک کنم همون 4 پیوند باشه ... چون منم تو چنتا کتاب دیده بودم دوگانه رو ددوتا حساب میکردن .... حالا باز بینیم بچه ها چی میگن

3. Top | #3
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط alireza7620 نمایش پست ها
      سلام
      این خط از کتاب درسی درست است یا نه؟!
      در گرافیت هر اتم کربن با 4 پیوند به 3 اتم کربن دیگر متصل است و ساختار سه ضلعی مسطح دارد و...

با توجه به اینکه در شکل بغل صفحه 2 پیوند یگانه و 1 دوگانه داره پس کلا میشه 3 پیوند
      یعنی الان کتاب 1 پیوند 2گانه رو به عنوان 2 پیوند گرفته که گفته 4 پیوند؟!
      چون دبیر شیمی ما گفته بود اشتباه کتاب هستش و کلا گفت روی 4 رو خط بزنید و بنویسید 3 !
      امروز تو آزمون 19 اردیبهشت سوال 215 شیمی 2 همین اومد من گفتم خب حتما کتاب اصلاح شده برای همین زدم 3 پیوند و اشتباه بود!!!

کمک کنید لطفا...
      بله پیوند دوگانه رو باید دوتا شمرد (‌ اینو مطمئن نیستم ولی فک کنم اون پیوند دوگانه رزونانس هست یعنی معلوم نیست برای کدوم پیونده ولی بازم 4 تاست )

4. Top | #4
      ngn
      کاربر نیمه فعال

Tajob
      نمایش مشخصات
      بله باید گفت 4 پیوند چون واسه ساختار گرافیت یه ساختار پیشنهادی دیگه هم وجود داره که تو اون ساختار کربن در گرافیت با سه پیوند به سه اتم کربن دیگه متصله و الکترون دیگه هم آزادانه حرکت می کنه و گرافیت به همین دلیل رساناس . یعنی کلا واسه ساختار گرافیت دو تا فرضیه هست که کتاب اونی رو آورده که پیوند دو گانه داره و برای همین روی چهار پیوند تاکید داره . بعدم متن کتابتون همونی که هست رو بزنین . چون سوالا از کتاب مطرح میشه ، حتی اگه غلط باشه . منم تا حالا هزار جا خط خورده تو کتاب دارم که حرف کتاب اشتباهه ولی تو سوالا و تستا همون غلطا رو حفظ می کنم .

راستی تو ساختار ارائه شده برای گرافیت تو کتاب ، اون پیوند دوگانه رزونانسه ، با رزونانس اون پیونده که رسانا بودن گرافیت اثبات میشه .

5. Top | #5
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      در اصل منظور از ٤ بيوند اينه كه ٤ تا جفت الكترون بيوندي در تركيب وجود داره .

6. Top | #6
      sbr
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط alireza7620 نمایش پست ها
      سلاماین خط از کتاب درسی درست است یا نه؟!در گرافیت هر اتم کربن با 4 پیوند به 3 اتم کربن دیگر متصل است و ساختار سه ضلعی مسطح دارد و...با توجه به اینکه در شکل بغل صفحه 2 پیوند یگانه و 1 دوگانه داره پس کلا میشه 3 پیوند یعنی الان کتاب 1 پیوند 2گانه رو به عنوان 2 پیوند گرفته که گفته 4 پیوند؟!چون دبیر شیمی ما گفته بود اشتباه کتاب هستش و کلا گفت روی 4 رو خط بزنید و بنویسید 3 !امروز تو آزمون 19 اردیبهشت سوال 215 شیمی 2 همین اومد من گفتم خب حتما کتاب اصلاح شده برای همین زدم 3 پیوند و اشتباه بود!!!کمک کنید لطفا...
      چهار پیوند درسته در کتاب درسی چاپ 90-91 این جمله اصلاح شد و تبدیل به 4 پیوند شد البته توی کتاب گاج توسی شیمی 2 هم گفته که اگه میخواید کنکور 92 رو شرکت کنید باید 3 پیوند رو در نظر بگیرید و اگه میخواید کنکور 93 رو شرکت کنید باید چهار پیوند رو در نظر بگیرید
      ************** اللهم عجل لولیک الفرج**************

7. Top | #7
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      در گرافیت هر اتم کربن دارای چهار اوربیتال تک الکترونی است که سه تای آن با سه اتم کربن دیگر پیوند کوالانسی تشکیل می دهند و بدین ترتیب آرایش سه ضلعی مسطح را ایجاد می کنند اوربیتال چهارم که از نوع اوربیتال p است بر صفحه ی سه اوربیتال دیگر عمود است به عبارت دیگر بر لایه ی اتم های کربن عمود است هر اوربیتال p می تواند به طور همزمان و بصورت رزونانسی با اوربیتال های p ی مجاور نوعی هم پوشانی جانبی خفیف ایجاد نمایید که منجر به تشکیل پیوند نامستقر در حلقه های شش گوشه ی گرافیت می شود بدین ترتیب پیوند کربن - کربن مقداری خصلت دوگانه پیدا می کند
      تا جنون فاصله ای نیست از اینجا که منم ...

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن