خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

سوال در مورد پل si-o-si

سلام دوستان

1.در کتاب درسی گفته شده سیلیس و سیلیکات ها سازنده اصلی خاک و سنگ بوده و دارای پل های Si-O-Si هستند . ولی در مورد مفهومش توضیحی نداده . برای مثال در ساختار سیلیس یا همون سیلیسیم دی اکسید :
      O=Si=O

الان در ساختار سیلیس پل Si-O-Si کجا هست ؟ منظور از خط -چیه ؟

2.سیلیکات به چه نوع ترکیباتی گفته می شه ؟ هر جا گشتم چند نوع از ترکیبات رو مثال زده بود ولی دلیل این که عنوان سیلیکات رو به اون ها نسبت می دهیم نگفته بودن .
      ویرایش توسط P A R S A : 19 اردیبهشت 1393 در ساعت 13:20

2. Top | #2
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      فک کنم ساختارشو اشتباه کشیدی ها...SiO2یک جامد کوالانسیه.اگه ساختارش این باشه که دیگه جایی واسه پیوند های دیگه نمیمونه.فک کنم ساختارش این باشه

si-o-si-o-......
      یعنی پیرامون هر اتم سیلیسیم 4اتم کربن با پیوند یگانه و پیرامون هر اتم اکسیزن 2اتم سیلیسیم با پیوند یگانه وجود داره.

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ali761 نمایش پست ها
      یعنی پیرامون هر اتم سیلیسیم 4اتم کربن با پیوند یگانه و پیرامون هر اتم اکسیزن 2اتم سیلیسیم با پیوند یگانه وجود داره.
      آره اینطوریه. هر سیلیسیم به 4 تا اکسیژن چسبیده و هر اکسیژن به 2 تا سیلیسیم(به صورت پلیمر هس دیگه)

4. Top | #4
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      بله پس می شه گفت که در واقعه بین هر هر اتم سیلسیم با چهار اتم سیلسیم دیگه پیوند داره که بین هر کدوم از این پیوند ها می شه یه o قرار داد .

جواب سوال دوم رو هم کسی بگه ممنون می شم .

5. Top | #5
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط P A R S A نمایش پست ها
      بله پس می شه گفت که در واقعه بین هر هر اتم سیلسیم با چهار اتم سیلسیم دیگه پیوند داره که بین هر کدوم از این پیوند ها می شه یه o قرار داد .

جواب سوال دوم رو هم کسی بگه ممنون می شم .
      sio2رو میگن سیلیس و -2(SiO3)رو هم میگن سیلیکات.

6. Top | #6
      همکار سابق انجمن

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      مرسی از بچه ها که انقدر قشنگ جواب دادن

به عنوان نکته ی اضافه کسی میتونه ساختار سیلیکات رو بکشه؟
      تالار کاملا تخصصی شیمی (المپیاد و کنکور)
      http://iroch.ir

iroch.ir/forum

7. Top | #7
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadi نمایش پست ها

البته مطمئن نیستم درست باشه ها.خودم دارم میکشم.یه سیلیسیم میذاریم وسط و با 3پیوند یگانه متصلش میکنم به 3تا اکسیزن.هر 3اکسیزن به آرایش 8تایی میرسن ولی سیلیسیم به آرایش 6تایی.که یکی از 3پیوند یگانه داتیو اکسیزن به سیلیسیمه.این اولین فرضیم بود.
      یا اینکه سیلیسیم با یکی از اکسیزن ها پیوند دو گانه میده و با دوتای دیگه پیوند یگانه.یعنی هر 4اتم به آرایش 8تایی میرسن.که فک کنم این ساختار درست تر باشه.نه؟

8. Top | #8
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadi نمایش پست ها

-2(SiO3)

به دوتا از اکسیژن ها بار منفی می دیم , اینجوری دو تا اکسیژن آرایشی شبیه به هالوژن ها پیدا می کنند و هر کدومشون یک پیوند یگانه با سیلیسیم برقرار می کنه و به آرایش هشتایی می رسه . اما می مونه یک اکسیژن که با اتم مرکزی تشکیل یک پیوند دوگانه می ده . اینجوری برای هیچکدام از اتم الکترون منفرد باقی نمی مونه و همشون به آرایش هشتایی می رسند . از طرفی چون اتم مرکزی دارای سه قلمرو الکترونی هست و همچنین هر سه تای اون ها پیوندی هستند , پس شکل هندسی ساختار سه ضلعی مسطح با زاویه پیوندی 120 درجه هست . همچنین این مولکول دارای هیبرید رزونانسی هم هست به خاطر اینکه سیلسیم که دارای یک پیوند دوگانه با یکی از اکسیژن ها هست , به اتم O دیگری که دارای جفت الکترون ناپیوندی هست متصله .
      درست بود ؟

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن