خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 34
    نمایش نتایج: از 46 به 60 از 60
    1. Top | #46
      همکار سابق انجمن
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط _pariya.sh_ نمایش پست ها
      با عرض سلام و ادب خدمت همه کنکوریای عزیزمون!
      سوالی که دارم اینه

آیا برای درس زیست شناسی، خلاصه نویسی از واجباته یا فقط راهیه برای اتلاف وقت؟

درباره این مسئله بین علما، اختلاف نظر وجود داره؛ به دسته میگن حتماً خلاصه نویسی کنید زیست رو، توی آزمونا خیلی به کارتون میاد و وقتی فلان موضوع رو فراموش کردی با یه نگاه به خلاصه هات، اصل قضیه برات یادآوری میشه و از طرفی نوشتن، یکی از راه های تثبیت مطالبه و ...، یه دسته دیگه میگن باید خط به خط کتاب خونده بشه و کاملاً بی فایده س خلاصه نوشتن زیست، چرا که نمیشه زیست رو خلاصه کرد اصلاً و همه چیش ممکنه توی کنکور بیاد و خیلیم وقت گیره.

نظر خودم بیشتر موافق دسته دومه چون اغلب اوقات مطالب مهم و کلیدی رو توی فرمت کتاب بهتر به خاطر میارم، مثلاً یادم میمونه که فلان تعریف زیر فلان شکل گوشه اون صفحه بود و خلاصه توی این مورد حافظه تصویریم بهتر یاری میکنه..

دوست دارم نظرتون رو بدونم، آیا خلاصه نویسی (صرفاً در درس زیست، ولاغیر) کمکتون کرده؟ چجوری خلاصه نویسی میکردید؟ چقدر وقتتون رو میگیره خلاصه نویسی فصلهای مختلف؟ چه روشی رو به جای خلاصه نویسی پیشنهاد میکنید؟ با حاشیه نویسی کتاب یه مقدار شلوغ میشه، آیا این موضوع باعث نمیشه که قاطی کنید موقع مرور و خوندن مجدد اون صفحات؟؟

خوشحال میشم همتون نظر بدید، سوال من ممکنه سوال خیلیا باشه
      سلام خدمت شما و بقیه دوستان

این سوال خیلی از من پرسیده می شه و به نظر من باید با اول طرف مقابل رو درست شناخت و بعد پاسخ صحیحی به این سوال داد. خدا رو شکر توضیحات شما کامل بود.

شما که حافظه تصویری قوی دارید لطفا خط به خط کتاب رو مطالعه کنید و همینطور شکل ها رو و در حاشیه کتاب با چند کلمه کل مطلب رو خلاصه کنید. این روش خلاصه نویسی برای شما بهترین هست. در موارد خاصی که صفحه پر از جمله هست و جای خالی کم میاد می تونید برگه های کوچیکی اضافه کنید. مهم تر از خلاصه نویسی مرور اون هست. اگر می بینید برای آزمون ها به مرور خلاصه ها نمی رسید باید این روش رو کنسل و راه دیگه ای پیدا کنید.

یه نکته مهم:

سوال : خلاصه نویسی برای چه کسی انجام می شه؟

جواب : فقط برای استفاده خود شخص هست. پس باید طوری بنویسید که مورد استفاده خودتون باشه. نیازی نیست جمله بندی ها کامل باشه. بهترین خلاصه نویسی هایی که من دیدم و برای رتبه های خوب بوده فقط قابل استفاده خودشون بوده و اصلا شخص دیگه ای چیزی سر در نمیاره. ببینید مثلا فصل 3 زیست یازدهم (مثال هست) کلا در یک صفحه a4 در این حد خلاصه.

کل این داستان برای زیست بود.

موفق و سربلند باشید.
      مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی کنکور

در اولین فرصت به سوالتون پاسخ داده خواهد شد.

2. Top | #47
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad1381 نمایش پست ها
      دوست عزیز بنده به شما توصیه یکنم اگر واقعا فصلی رو مشکل دارید خلاصه نویسی کنید،واقعا تاثیر داره(همون نوشتن خلاصه کتاب روی برگ کاغذ باعث میشه در ذهن شما تثبت بشه!)
      دقیقا این روش توی کتاب روش تدریس فوق پیشرفته توی مقطع دکتری در دانشگاه ها درس میدن،بعد بعضی میان اینجا و میگن خلاصه نویسی هرگز!
      درسته منم مخالف خلاصه نویسی برای فصل هایی که مشکل خاصی ندارم هستم،ولی مثلا کسی گفتار یک فصل چهارم رو نمیفهمه(خیلی ها اینطور هستن)بهترین کار خلاصه نویسی هستش(حالا یه دوروز بیشتر درس خوندن بیشتر طول بکشه،آسمون به زمین که نمیاد!)
      آقا اصلا دروغم چیه،من فقط یه تست با نخبه شدن درس زیست فاصله داشتم ولی توی مبحث ریه خلاصه نویسی کردم(اون خلاصه ای که گفتم کردم در اصل برای کلاس یازدهمم بود که 60 صفح
      ه شد،فک کنم 15 صفحه کتاب و من الباقی خارج از کتاب برای هدف غیر کنکوری!).
      در ضمن هر زمان دیدید آمادگی برای درصد 50 دارید یا همین الان دارید حتما کتاب آی کیو رو کار کنید(خیلی احتمالش زیاده امسال سوالات زیست مثل 97 سخت بشن!)
      آره اتفاقا کتاب آی کیوی زیست رو تهیه کردم که حتما تستاش رو بعد از آمادگی توی مباحث مختلف کار کنم چون شنیدم که تستای جونداری داره، نظام قدیمش که قشنگ رسِ داشته های علمی آدمو میکِشید! جدیدش رو استفاده نکرده بودم.
      ضمناً موافقم باهات در رابطه با خلاصه نویسی بعضی مباحث، چون بعضی چیزا یه مقدار فرّار هستن و باید یه خلاصه مفید باشه ازشون و حتی یه جاهایی توضیحات اضافه در حدی که موضوع رو یکم بهتر برای آدم جا بندازه، نیازه. من خودم برای شارش انرژی اینکارو کرده بودم، از AP Biology و حتی کمپبل استفاده کرده بودم که چرخه های کربس و کالوین و زنجیره انتقال الکترون و ... رو یه مقدار راحت تر درک کنم و بهتر توی ذهنم بمونن. حالا خب حقیقتش خودمم خیلی علاقه دارم به خوندن کتابای انگلیسی و موضوعی که به انگلیسی میخونم برام خیلی قابل درک تره (شایدم کتابای اونا خیلی قشنگتر توضیح داده) واسه همینم از اینکارا میکنم برای یه سری فصلای مهم و پرنکته

3. Top | #48
      کاربر انجمن

khejalati
      نمایش مشخصات
      حقیقتن بخوام بگم از نظر من اتلاف وقته چون زیست کلمه به کلمه نکته هست در سوالات تعداد درست ها یا غلط ها قید های جزیی نقش مهمی دارن برای مرور زیست باید کتاب رو با صرف زمان معقول کامل خوند تست زیاد نقش مرور رو داره چیزی که از خود تست مهمتره خوندن جواب تستهاست البته نه همه تستها و نکات مهم رو از جواب ها استخراج کنید گاهی نکات مهم کنکوری در یک فصل در قالب چند تست مرور میشه برنامه آزمون ها هم طوری هست که چندین بار فرصت مرور هر درس رو دارید در ضمن چندین بار زدن تست های یک منبع استاندارد بهتر از چند منبع پاره پاره است هر چقدر هم تست ها تکراری بشن برات البته کتابهایی مثل موج و سه سطحی یا بانک سوالات ماز و قلمچی هم کمک زیادی میکنن در کنار منبع اصلی
      ویرایش توسط samanrez : 05 آذر 1399 در ساعت 00:00

4. Top | #49
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      با عرض سلام و ادب خدمت همه کنکوریای عزیزمون!
      سوالی که دارم اینه

آیا برای درس زیست شناسی، خلاصه نویسی از واجباته یا فقط راهیه برای اتلاف وقت؟

درباره این مسئله بین علما، اختلاف نظر وجود داره؛ به دسته میگن حتماً خلاصه نویسی کنید زیست رو، توی آزمونا خیلی به کارتون میاد و وقتی فلان موضوع رو فراموش کردی با یه نگاه به خلاصه هات، اصل قضیه برات یادآوری میشه و از طرفی نوشتن، یکی از راه های تثبیت مطالبه و ...، یه دسته دیگه میگن باید خط به خط کتاب خونده بشه و کاملاً بی فایده س خلاصه نوشتن زیست، چرا که نمیشه زیست رو خلاصه کرد اصلاً و همه چیش ممکنه توی کنکور بیاد و خیلیم وقت گیره.

نظر خودم بیشتر موافق دسته دومه چون اغلب اوقات مطالب مهم و کلیدی رو توی فرمت کتاب بهتر به خاطر میارم، مثلاً یادم میمونه که فلان تعریف زیر فلان شکل گوشه اون صفحه بود و خلاصه توی این مورد حافظه تصویریم بهتر یاری میکنه..

دوست دارم نظرتون رو بدونم، آیا خلاصه نویسی (صرفاً در درس زیست، ولاغیر) کمکتون کرده؟ چجوری خلاصه نویسی میکردید؟ چقدر وقتتون رو میگیره خلاصه نویسی فصلهای مختلف؟ چه روشی رو به جای خلاصه نویسی پیشنهاد میکنید؟ با حاشیه نویسی کتاب یه مقدار شلوغ میشه، آیا این موضوع باعث نمیشه که قاطی کنید موقع مرور و خوندن مجدد اون صفحات؟؟

خوشحال میشم همتون نظر بدید، سوال من ممکنه سوال خیلیا باشه
      خلاصه نویسی به درد زیست نمی خوره چون مطالب طولانی و فرار هستن. بهتره رو تکمیل نویسی کتاب درسی تایم بزاری ...

5. Top | #50
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      زیست رو خلاصه نویسی نمیکنن ، کلمه به کلمه اش رو حفظ میکنن و فقط درک مطلب انجام میدن ، یعنی اصل توضیحاتش رو باید درک کنی به علاوه حفظ متونش ...
      میتونی هم از کتابای خلاصه نویسی شده استفاده کنی مثل درسنامه زیست گاج
      " God is that infinite All of which man knows himself to be a finite part "
      |
      خداوند ، آن بی نهایتی است که هر انسانی خودش را یک بخش محدود از آن میداند|

6. Top | #51
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      سلام
      چند سوال پیش میاد اینجا:
      1-اصلا خلاصه نویسی بلدم یانه؟اکثرخلاصه نویسی هایی که دیدم کپی برداری بود از کتاب درسی با فونت ریزتر فقط!خلاصه نوشتن یعنی مهم ترین مطالب در کمترین حجم منتقل بشه. هر کسی این رو بلد نیست.پس ادمای وسواسی بهتره تایمشون رو با خلاصه نویسی از دست ندن.
      2-آیا به مطالب تسلط دارم؟فرض بگیریم خلاصه نویسی بلدید.اشتباه خیلی ها اینه که وقتی تازه شروع کردن به خوندن اون مبحث درکنارش خلاصه نویسی هم میکنن.چون همه چیز به نظرشون جدید میاد وارد برگه میکنن اون رو.خلاصه نویسی باید حداقل مقدار کافی تست زده باشید و علامت دار ها هم یکی دوباره زده باشید.یعنی مدتی باید بگذره و مسلط باشید برمبحث.
      3-خب اگر دو مرحله ی قبلی رو بلد باشم چی؟ اینجا سوال بعدی پیش میاد آیا اصلا فایده ای داره؟!زیست مهم ترین درس کنکورتونه.تا هفته ی آخر کنکور هم همینجور باید متن کتاب درسی رو با دقت کامل بخونید.مثلا قواعد درس عربی نیست که با چندتا نمودار جمع وجور بشه خلاصش کرد.کلمه به کلمه رو باید بلد باشید به دلیل اهمیت و سبک درس.و مهم تر اینکه خب شما دارید این وسط وقت زیادی میزارید و باید فایده ی خیلی خوبی پشتش باشه که به جای اینکه تست بزنید خلاصه نویسی کنید!به این هم فکر کنید.
      4-خب پس چه کنیم؟دو تا پیشنهاد:
      1-از خلاصه های موجود در بازار استفاده کنید.هم مولف طبیعتا چندین ساله تسلط داره رو مطالب مهم و هم اینکه شما وقت نوشتن نمیزارید
      2-برای مرتب کردن مطالب پراکنده میتونید خلاصه نویسی خودتون رو داشته باشد.مثلا من برای شیمی داشتم(فک کنم توی یکی از تاپیک هام گذاشتم)معادلات و رنگ ها و جرم مولی های مهم از نظر خودم رو نوشته بودم.
      موفق باشید
      سوالی داشتید یا منشن کنید یا خصوصی بفرستید
      وگرنه امکان دیدنش نیست دیگه

7. Top | #52
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات

آره اتفاقا کتاب آی کیوی زیست رو تهیه کردم که حتما تستاش رو بعد از آمادگی توی مباحث مختلف کار کنم چون شنیدم که تستای جونداری داره، نظام قدیمش که قشنگ رسِ داشته های علمی آدمو میکِشید! جدیدش رو استفاده نکرده بودم.
      ضمناً موافقم باهات در رابطه با خلاصه نویسی بعضی مباحث، چون بعضی چیزا یه مقدار فرّار هستن و باید یه خلاصه مفید باشه ازشون و حتی یه جاهایی توضیحات اضافه در حدی که موضوع رو یکم بهتر برای آدم جا بندازه، نیازه. من خودم برای شارش انرژی اینکارو کرده بودم، از AP Biology و حتی کمپبل استفاده کرده بودم که چرخه های کربس و کالوین و زنجیره انتقال الکترون و ... رو یه مقدار راحت تر درک کنم و بهتر توی ذهنم بمونن. حالا خب حقیقتش خودمم خیلی علاقه دارم به خوندن کتابای انگلیسی و موضوعی که به انگلیسی میخونم برام خیلی قابل درک تره (شایدم کتابای اونا خیلی قشنگتر توضیح داده) واسه همینم از اینکارا میکنم برای یه سری فصلای مهم و پرنکته

به قول اقای بابایی شما خلاصه نویسی کن ! من از اونجایی که بنظرت بیهودس سوال بدم و نتونی حل کنی!

بنظرم غیر اینکه یه مباحث رو منظم کنی اصلا بغایت کار چرت و حوصله سر بری هست اینکار ! مثلا دینی بیا در یک صفحه کل ایه هایی که جهنم اومده رو بنویس ! یا مثال های مهم فیزیک رو !

در ضمن ایکیو گاج مثل نظام قدیم ها نیس ! بعضا سوالات از رده خارج و من دراوردی داره ! یه کتاب هست انشاالله میاد بازار فروردین ماه تاپیک میزنم حال کنین ! قریب به وقوع میتونم بگم یه شباهت هایی داشته باشه با کنکور چون مولف هاش خیلین
      ( انتشارات نانو جمعبندی)
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜
      ویرایش توسط Mohamad_R : 05 آذر 1399 در ساعت 19:04

8. Top | #53
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات

کد گذاری رو تاحالا امتحان نکرده بودم.. حتما اینکارو میکنم.. من از خلاصه صوتی برای لغات عربی بیشتر بهره بردم و همچنین کلمات فارسی.. و واقعا به نظر خودمم روش موثریه، حتما از پیشنهادتون کمک میگیرم.. مرسی!!
      میتونی یکی از وویسای لغات فارسی رو برای من بفرستی؟ یکم مشکل دارم توشون، ولی نمیدونم چجوری اونا رو وویس بگیرم ک قاطی نشن

9. Top | #54
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Anni نمایش پست ها
      میتونی یکی از وویسای لغات فارسی رو برای من بفرستی؟ یکم مشکل دارم توشون، ولی نمیدونم چجوری اونا رو وویس بگیرم ک قاطی نشن
      برید توی سسایت محله نابینایان،اونجا اندکی بگردید ویس های هر سه زبان کنکور رو میتونید پیدا کنید!

10. Top | #55
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط samanrez نمایش پست ها
      حقیقتن بخوام بگم از نظر من اتلاف وقته چون زیست کلمه به کلمه نکته هست در سوالات تعداد درست ها یا غلط ها قید های جزیی نقش مهمی دارن برای مرور زیست باید کتاب رو با صرف زمان معقول کامل خوند تست زیاد نقش مرور رو داره چیزی که از خود تست مهمتره خوندن جواب تستهاست البته نه همه تستها و نکات مهم رو از جواب ها استخراج کنید گاهی نکات مهم کنکوری در یک فصل در قالب چند تست مرور میشه برنامه آزمون ها هم طوری هست که چندین بار فرصت مرور هر درس رو دارید در ضمن چندین بار زدن تست های یک منبع استاندارد بهتر از چند منبع پاره پاره است هر چقدر هم تست ها تکراری بشن برات البته کتابهایی مثل موج و سه سطحی یا بانک سوالات ماز و قلمچی هم کمک زیادی میکنن در کنار منبع اصلی
      ممنونم بابت مشارکتتون توی این بحث، خب طبق فرمایش های دوستانمون و البته عقیده شخصی بنده، خلاصه نویسی شمشیر دولبه س و یه جاهایی خوبه و یه جاهایی ضربه میزنه؛ مثلا خلاصه نویسی یا استفاده از نمودارهای درختی و جمع و جور کردن عناوین و سرفصل ها میتونه به یادآوری و مرور کمک شایانی بکنه ولی خب از طرفی برای فصل هایی که ارزش تستی چندان زیادی ندارن، کار نسبتاً بیهوده ای هست

بابت منابع تستی که گفتین هم ممنونم

11. Top | #56
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط AceTaminoPhen نمایش پست ها
      زیست رو خلاصه نویسی نمیکنن ، کلمه به کلمه اش رو حفظ میکنن و فقط درک مطلب انجام میدن ، یعنی اصل توضیحاتش رو باید درک کنی به علاوه حفظ متونش ...
      میتونی هم از کتابای خلاصه نویسی شده استفاده کنی مثل درسنامه زیست گاج
      با درسنامه گاج برای زیست خیلی حال نمیکنم ولی نشرالگو و خیلی سبز رو خودم میخونم اغلب. البته اول از همه کتاب درسی رو خوب میخونم بعد از اون میرم سراغ درسنامه ها و یا جزوه ای چیزی، و بوسیله اینا اطلاعات کتاب رو بهتر دسته بندی میکنم و یا یه سری نکات مهم که توی کتاب بصورت پراکنده هستن رو یه جا آورده و اونا رو استفاده میکنم. بعدش دیگه میرم سراغ تستها و ...
      بابت مشارکت توی این بحث ممنونم

12. Top | #57
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Anni نمایش پست ها
      دوست گلم از بابت فرستادن مشکلی ندارم ولی خب کار درستی نیست، منظورم اینه که بهترین کار اینه که خودتون همزمان چشمتون به لغات باشه و یه دور یا بیشتر از روی لغات بخونید با معنیشون و البته صدای خودتونو ضبط کنید، اینکه خودتون اینکارو کنید تاثیرش به مراتب بیشتره؛ خیلی هم توی مبحث املای لغات فارسی کمکتون میکنه؛ من لغات هر سه پایه رو دانلود کرده بودم که بصورت یکجا و براساس حروف الفبا مرتب شده بودن (یادم نیست دقیقا از کدوم سایت ولی سرچ کنی میاره) و یکی دوشب قبل از کنکور برای مرور ازشون استفاده کردم

13. Top | #58
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سلام بچه ها خداییش چند شب پیش اومدم اینجا خیلی کامل نوشتم توضیح دادم ولی نمیدونم چرا پاک شد کلش
      خلاصه شو میگم:
      خلاصه نویسی هم توی زیست واجبه هم سمه
      یه سری بخش هارو باید خلاصه نویسی کنید چون هم همون موقع یادگیریتون بهتر میشه هم برای مرور های دفعه بعد سریع تر میتونید اینکارو کنید.
      خودتون توی زیست حرفه ای بشین میدونید کجا ها نیازه ولی چند تا مثال بخوام بزنم: مراحل گوارش نشخوار کنندگان - درصد روش های مختلف انتقال گاز در خون-کارکرد پروتئین های خون و...
      اما نباید همه بخش ها رو خلاصه نویسی کرد چون تسلط بر جمله و متن کتاب درسی توی زیست خیلی مهمه من خودم اینو بعده ها فهمیدیم و به همین دلیل خیلی از تستای ساده رو غلط میزدم
      Success is what you make it

Take it how it come

14. Top | #59
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad1381 نمایش پست ها
      برید توی سسایت محله نابینایان،اونجا اندکی بگردید ویس های هر سه زبان کنکور رو میتونید پیدا کنید!
      عاو.. مرسی

دوست گلم از بابت فرستادن مشکلی ندارم ولی خب کار درستی نیست، منظورم اینه که بهترین کار اینه که خودتون همزمان چشمتون به لغات باشه و یه دور یا بیشتر از روی لغات بخونید با معنیشون و البته صدای خودتونو ضبط کنید، اینکه خودتون اینکارو کنید تاثیرش به مراتب بیشتره؛ خیلی هم توی مبحث املای لغات فارسی کمکتون میکنه؛ من لغات هر سه پایه رو دانلود کرده بودم که بصورت یکجا و براساس حروف الفبا مرتب شده بودن (یادم نیست دقیقا از کدوم سایت ولی سرچ کنی میاره) و یکی دوشب قبل از کنکور برای مرور ازشون استفاده کردم
      برای ایده گرفتن گفتم.. ولی خب آقا محمد گفتن از کجا میشه نمونه وویس پیدا کرد برا ایده گرفتن و اینا..

15. Top | #60
      کاربر برتر
      کاربر فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      زیست رو با نکاتش به حالت خلاصه دربیارین ینی نکاتی که یادداشت میکنید در تست ها طوری باشن که شما با خوندن نکات همزمان یاد مطالب کتاب درسی بیوفتید و چون حفظش کردید توی ذهنتون مرور بشه اینطوری شما هم نکات میخونین و متنو مرور میکنید
      و اگر کسی هم نیاز داره میتونه درش رو در یک برگه اچار خلاصه کنه
      موفق باشید
      25 : 32 : 13 : 00

صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 34

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن