خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1552 از 1852 نخستنخست ... 1452154215511552155315621652 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 23,266 به 23,280 از 27766
    1. Top | #23266
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط zhi.a نمایش پست ها
      سلام
      این جمله چرا غلطه؟
      ماکروفاژ‌ها به سلول‌های کبدی برای از بین بردن و پاک سازی گلبول‌های قرمز مرده کمک میکنند
      اگر توضیح کامل ترش رو بخواین:
      120 روز پس از تولید (همین جا اشتباه نوشتم! باید بگیم 120 روز پس از ورود به خون نه 120 روز پس از تولید!) گلبول قرمز عمرش به پایان میرسه و غشا این سلول شکسته میشه و آنزیم های انیدراز کربنیک بر سطحش کم میشن، وقتی از مویرگ های کوچک طحال و کبد در حال گذر هست میشکنه و هموگلوبینش آزاد میشه! (یعنی اگر بگن ماکروفاژ باعث آزاد شدن هموگلوبینش میشه غلطه!) ، ماکروفاژ ها بدن رو از وجود گلبول قرمز ترکیده شده و هموگلوبین آزاد شده پاک سازی می کنند و بخش هموگلوبینش رو تجزیه می کنند، بخش هم (آهن) جهت ساخت هموگلوبین جدید به سلول های مغز استخوان میره و بخش گلوبین هم که پروتئینی هستش به آمینواسید تبدیل میشه ، در ضمن بخشی از هموگلوبین تبدیل به مواد رنگی صفرا میشه یعنی بیلی روبین و بیلی وردین.
      کسی هرگز نمیداند
      چه سازی می زند فردا
      چه میدانی تو از امروز،
      چه میدانم من ازفردا،
      همین یک لحظه رادریاب
      که فردا قصه اش فرداست.

2. Top | #23267
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi_artur نمایش پست ها
      سلام گلبول های قرمز در موقعیت عبور از مویرگ های باریک کبد و طحال در شرایطی که دچار شکنندگی غشایی و کاهش آنزیم شده اند، آسیب می بینند و از بین می روند. (در از بین رفتن شان ماکروفاژ و سلول های کبدی نقشی نداره) (متن کتاب درسی)
      متن یکی از گزینه های کنکور سراسری 95 هم دقیقا همینو تایید کرده نوشته: در پی (یعنی بعد از نه همزمان) مرگ گلبول های قرمز، ورود ترکیبی به چرخه متابولیک پروتئین ها روی میدهد.
      به نظرم جمله رو اشتباه تفسیر کردین.
      سوال گفته
      ماکروفاژ‌ها به سلول‌های کبدی برای از بین بردن و پاک سازی
      گلبول‌های قرمز مرده کمک میکنند

جمله گفته این سلولها مردن و ماکروفاژها به سلولهای کبدی کمک میکنن برای ازبین بردن این سلولهای مرده نگفته تو از بین بردنشون نقش دارن.
      به نظر من به سلولهای کبدی کمک نمیکنن بلکه خودشون اینکارو انجام میدن به تنهایی.
      متن کتاب
      "یکی دیگر از وظایف درشت خوار از بین بردن یاخته های مردۀ بافت ها یا بقایای آنهاست.
      از سال گذشته به یاد دارید که کبد و طحال گویچه های قرمز مرده را پاک سازی می کنند. می دانید چگونه؟ این کار به وسیلۀ درشت خوارهای این اندام ها انجام می شود."
      خشم بیش از حد گرفتن وحشت آرد و لطف بی وقت هیبت ببرد.
      نه چندان درشتی کن که از تو سیر گردند و نه چندان نرمی که بر تو دلیر شوند.

درشتی و نرمی به هم در به است .......چو فاصد که جراح و مرهم نه است

درشتی نگیرد خردمند پیش ..............نه سستی که ناقص کند قدر خویش

نه مر خویشتن را فزونی نهد ..............نه یکباره تن در مذلت دهد

شبانی با پدر گفت: ای خردمند ...........مرا تعلیم ده پیرانه یک پند

بگفتا: نیکمردی کن نه چندان..............که گردد خیره گرگ تیز دندان
      ویرایش توسط sina_u : 08 خرداد 1399 در ساعت 23:33

3. Top | #23268
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      حتما کنژوکه شدن حلقه پورفیرین در کبد بعد از تبدیل گلوبین به اسید های امینه باز هم در کبد و دفع از دستگاه گوارش و ادرار هم توسط درشت خوار کتاب درسی نظام جدید داره انجام میشه نه؟!!!
      تازه اینی که گفتم تخریب خارج عروقی بود دیگه وای به حال تخریب داخل عروقی، اونجا هم درشت خوار غیرت مندانه در حال انجام همه فرایند های پاکسازی و از بین بردن گلبول های قرمزه دیگه نه؟!
      من نتونستم طور دیگه ای این جمله رو رد کنم ، در ضمن مرده شدن با از بین برده شدن تفاوت داره به نظرم ، چون مردن میتونه بدون از بین رفتن شروع بشه و در نهایت از بین رفتن از سر گرفته بشه، در اینجا هم از لفظ گلبول های قرمز مرده استفاده کرده سوال نه گلبول های قرمز از بین رفته!
      من همچنان نظرم روی همین دلیل هست.
      عزیزم آرامشتو حفظ کن

سوال ممکنه درست باشه یا غلط ولی سوال معلوم هست نگفته ماکروفاژها یا سلولهای کبدی گلبول قرمز زنده رو از بین میبرن. گفته از قبل مرده.
      پس نتیجه گیری از این فرض که سوال اشتباه هست چون ماکروفاژ یا سلولهای کبدی در ازبین بردن گلبول قرمز زنده نقش ندارن اشتباه هست چون فرض اولیه که سوال چنین چیزی گفته اشتباه هست.

اون چیزی که کتاب گفته رو نوشتم
      "یکی دیگر از وظایف درشت خوار از بین بردن یاخته های مردۀ بافت ها یا بقایای آنهاست.
      از سال گذشته به یاد دارید که کبد و طحال گویچه های قرمز مرده را پاک سازی می کنند. می دانید چگونه؟ این کار به وسیلۀ درشت خوارهای این اندام ها انجام می شود."

چیزی که کتاب گفته در همین حد هست و این وظیفه رو فقط به ماکروفاژ داده.

میتونه نظر طراح این بوده باشه زمانی که ماکروفاژ گلبول قرمزو بیگانه خواری میکنه و هموگلوبین گلبول قرمزو به سه بخش یون آهن و گلوبین و هم تجزیه میکنه کار از بین بردن و پاکسازی گلبول قرمز تموم شده و بقیه فرایند استفاده از این سه ماده جزء فرایند بازیابی و استفاده مجدد از این سه ماده باشه.
      ولی این بحث ها خارج از کتاب هست و قابل استفاده برای طرح سوال نیست.
      شما میتونه نظرتون این باشه که بقیه فرایند هم جزء فرایند پاکسازی هست و طراح داره اشتباه میکنه و سوال غلط هست ولی نمیشه سوالو کلا تغییر بدین.

ویرایش توسط sina_u : 09 خرداد 1399 در ساعت 00:38

4. Top | #23269
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sina_u نمایش پست ها
      عزیزم آرامشتو حفظ کن

سوال ممکنه درست باشه یا غلط ولی سوال معلوم هست نگفته ماکروفاژها یا سلولهای کبدی گلبول قرمز زنده رو از بین میبرن. گفته از قبل مرده.
      پس نتیجه گیری از این فرض که سوال اشتباه هست چون ماکروفاژ یا سلولهای کبدی در ازبین بردن گلبول قرمز زنده نقش ندارن اشتباه هست چون فرض اولیه که سوال چنین چیزی گفته اشتباه هست.

اون چیزی که کتاب گفته رو نوشتم

چیزی که کتاب گفته در همین حد هست و این وظیفه رو فقط به ماکروفاژ داده.

میتونه نظر طراح این بوده باشه زمانی که ماکروفاژ هموگلوبین گلبول قرمزو به سه بخش یون آهن و گلوبین و هم تجزیه میکنه کار از بین بردن و پاکسازی گلبول قرمز تموم شده و بقیه فرایند استفاده از این سه ماده جزء فرایند بازیابی و استفاده مجدد از این سه ماده باشه.
      ولی این بحث ها خارج از کتاب هست و قابل استفاده برای طرح سوال نیست.
      شما میتونه نظرتون این باشه که بقیه فرایند هم جزء فرایند پاکسازی هست و طراح داره اشتباه میکنه و سوال غلط هست ولی نمیشه سوالو کلا تغییر بدین.

خیلی نسنجیده است این حرفت (با کمال احترام البته)
      من چند ماه بیشتر نیست که متن کتاب شما رو دارم میخونم و هنوز خیلی هم روش مانور ندادم! و بنابراین جوابی که میدم بیشتر روی مباحثی هست که نظام قدیم خوندم خودم و کتاب قدیم هم بسیاری از جا ها خیلی بهتر بیان کرده، مثلا همین جا کتاب قدیم گفته: هموگلوبین آزاد شده به وسیله ماکروفاژها ، تجزیه می شود و چرخه متابولیک که جزوی از این فراینده (نه ادامه ی این فرایند که داری روش مانور میدی، حالا همین جا یه چیز جالبم بگم، جالبه خیلی دفعه قبلی ادامه فرایندی جذب واست مهم بود ولی اینجا چون به نفعت نیست داری از من ایراد میگیری و میگی ادامه فرایند خارج از کتابه در صورتی که چرخه متابولیک پروتئین ها همزمانه خلاصه خیلی فرزی به خودت افتخار کن! .... ) رخ میده و گلوبین واردش میشه.
      چیزی که من میگم علمی و درسته ولی چیزی که تو میگی یه استدلال غلطه از کتاب، چون کتاب حرف اضافه تری نزده استدلال کردی که 100 درصد غلطه حرف من... وقتی کتاب حرفی نمیزنه (که البته کتاب قدیم دقیق گفته وظیفه ماکروفاژ چیه و وظیفه دیگه ای هم واسش تعیین نکرده) راحت نمیشه در مورد سوالی که طراحش بچه نبوده نظر داد.
      از همه اینا بگذریم...
      من نگرفتم چی گفتی قسمت اول ولی حرفم این بود که گلبول قرمزی که مرده علائم حیاتی رو از دست داده ولی هنوز تخریب نشده یا بهتر بگیم از بین نرفته واسه همین نمیشه گیر داد که چرا من از بین رفتن و تخریب رو معادل مردن در نظر نگرفتم و رد کردم گزینه رو...
      8787.png
      کسی هرگز نمیداند
      چه سازی می زند فردا
      چه میدانی تو از امروز،
      چه میدانم من ازفردا،
      همین یک لحظه رادریاب
      که فردا قصه اش فرداست.
      ویرایش توسط mahdi_artur : 09 خرداد 1399 در ساعت 00:58

5. Top | #23270
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      خیلی نسنجیده است این حرفت (با کمال احترام البته)
      من چند ماه بیشتر نیست که متن کتاب شما رو دارم میخونم و هنوز خیلی هم روش مانور ندادم! و بنابراین جوابی که میدم بیشتر روی مباحثی هست که نظام قدیم خوندم خودم و کتاب قدیم هم بسیاری از جا ها خیلی بهتر بیان کرده، مثلا همین جا کتاب قدیم گفته: هموگلوبین آزاد شده به وسیله ماکروفاژها ، تجزیه می شود و چرخه متابولیک که جزوی از این فراینده (نه ادامه ی این فرایند که داری روش مانور میدی، حالا همین جا یه چیز جالبم بگم، جالبه خیلی دفعه قبلی ادامه فرایندی جذب واست مهم بود ولی اینجا چون به نفعت نیست داری از من ایراد میگیری و میگی ادامه فرایند خارج از کتابه در صورتی که چرخه متابولیک پروتئین ها همزمانه خلاصه خیلی فرزی به خودت افتخار کن! .... ) رخ میده و گلوبین واردش میشه.
      چیزی که من میگم علمی و درسته ولی چیزی که تو میگی یه استدلال غلطه از کتاب، چون کتاب حرف اضافه تری نزده استدلال کردی که 100 درصد غلطه حرف من... وقتی کتاب حرفی نمیزنه (که البته کتاب قدیم دقیق گفته وظیفه ماکروفاژ چیه و وظیفه دیگه ای هم واسش تعیین نکرده) راحت نمیشه در مورد سوالی که طراحش بچه نبوده نظر داد.
      از همه اینا بگذریم...
      من نگرفتم چی گفتی قسمت اول ولی حرفم این بود که گلبول قرمزی که مرده علائم حیاتی رو از دست داده ولی هنوز تخریب نشده یا بهتر بگیم از بین نرفته واسه همین نمیشه گیر داد که چرا من از بین رفتن و تخریب رو معادل مردن در نظر نگرفتم و رد کردم گزینه رو...
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 8787.png
مشاهده: 74
حجم: 202.6 کیلو بایت
      منم مثل خودت از وسط تابستون یه نگاه کوچکی به کتاب نظام جدید انداختم
      اون صحبتم درباره جذبو خود کتاب درسی نظام جدید در بحث جذب گلوکز جزء جذب گلوکز داره توضیح میده و خارج از کتاب نیست.
      اینجا هم باز چیزی که کتاب آورده رو نوشتم نه بیشتر نه کمتر.

منم چیزی غیر از این عکس که گذاشتی نگفتم گفتم طراح میتونه از اون متن کتاب نظام جدید این نتیجه رو بگیره وسوال طرح کنه.
      بقیه بحث که فرایند بازیابی اون سه ماده از تجزیه هموگلوبین چه از نظر طراح جزء فرایند بازیابی باشه یا از نظر شما جزء فرایند پاکسازی قابل طرح برای کنکور نظام جدید نیست.
      فرز من اصلا رشته ام تجربی نیست مهدی جان مسلما خودت که میگفتی از دوم دبیرستان کتاب پزشکی میخوندی خیلی تو زیست بهتر از منی . من فقط نظرمو گفتم.

ویرایش توسط sina_u : 09 خرداد 1399 در ساعت 01:48

6. Top | #23271
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط zhi.a نمایش پست ها
      سلام
      این جمله چرا غلطه؟
      ماکروفاژ‌ها به سلول‌های کبدی برای از بین بردن و پاک سازی گلبول‌های قرمز مرده کمک میکنند
      زیست نظام قدیم - صفحه ی 88 کتاب سال دوم :
      " عمر گلبول های قرمز حدود 120 روز است. با فزایش سن آنها از مقدار آنزیم های انها کم و غشا شکننده می گردد این گلبول ها هنگام عبور از مویرگ های باریک کبد و طحال آسیب میبندد و از بین می روند" خب تا اینجا می فهمیم در"از بین بردن" هیچ سلول کبدی و ماکروفاژی نقش نداره پس تا همین جا غلط میشه جمله
      اما در ادامه کتاب میگه " هموگلوبین آزاد شده به وسیله ماکروفاژ ها تجزیه میشود." خب پس ازین جمله باید بفهمیم ماکروفاژ ها در "پاک سازی" نقش دارند ولی باز هم سلول های کبدی هیچ نقشی ندارند !
      !
      پ.ن:
      جمله ی دوم رو برای این فرض نوشتم که از جمله ی سوال فرض کنیم اصلا منظور پاک سازی گلبول های قرمز مرده بودن !
      و در هر صورت غلطه جمله!
      تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده
      ویرایش توسط Zahra77 : 09 خرداد 1399 در ساعت 12:08

7. Top | #23272
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zahra77 نمایش پست ها
      زیست نظام قدیم - صفحه ی 88 کتاب سال دوم :
      " عمر گلبول های قرمز حدود 120 روز است. با فزایش سن آنها از مقدار آنزیم های انها کم و غشا شکننده می گردد این گلبول ها هنگام عبور از مویرگ های باریک کبد و طحال آسیب میبندد و از بین می روند" خب تا اینجا می فهمیم در"از بین بردن" هیچ سلول کبدی و ماکروفاژی نقش نداره پس تا همین جا غلط میشه جمله
      زهرا نظام جدید هست.
      متن کتاب دهم و یاز دهمو درباره این بحثو قرار میدم ببین چه نتیجه گیری می کنی.

دهم
      نقش اصلی گویچه های قرمز، انتقال گازهای تنفسی است. متوسط عمر گویچه های قرمز 120 روز است. تقریباً یک درصد از گویچه های قرمز، روزانه تخریب می شود و باید جایگزین شود. تخریب یاخته های خونی آسیب دیده و مرده در طحال و کبد انجام می شود. آهن آزاد شده در این فرایند یا در کبد ذخیره می شود و یا همراه خون به مغز استخوان می رود و در ساخت دوبارۀ گویچه های قرمز مورد استفاده قرار می گیرد.
      یازدهم
      یکی دیگر از وظایف درشت خوار از بین بردن یاخته های مردۀ بافت ها یا بقایای آنهاست.
      از سال گذشته به یاد دارید که کبد و طحال گویچه های قرمز مرده را پاک سازی می کنند. می دانید چگونه؟ این کار به وسیلۀ درشت خوارهای این اندام ها انجام می شود.

متن کتاب نظام قدیم باعث میشه خواننده فکر کنه گلبول قرمز خودش تخریب میشه و ماکروفاژ فقط هموگلوبینو بیگانه خواری میکنه ولی ماکروفاژ گلبول قرمزو بیگانه خواری میکنه از لحاظ علمی هم با متن کتاب نظام جدید مطابقت داره یعنی گلبول قرمزو بیگانه خواری میکنه و تخریب میکنه و در ادامه باعث تجزیه هموگلوبین هم میشه.
      کتاب نظام قدیم
      اىن گلبول ها در موقع عبور از مویرگ هاى باریک کبد و طحال آسیب مى بینند و از بین مى روند. هموگلوبین آزاد شده، به وسیلهٔ ماکروفاژها تجزیه مى شود و آهن آن بار دیگر به مغز استخوان انتقال مى یابد و براى ساخته شدن گلبول هاى جدید به کار مى رود

ویرایش توسط sina_u : 09 خرداد 1399 در ساعت 13:15

8. Top | #23273
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      زهرا نظام جدید هست.

دهم
      نقش اصلی گویچه های قرمز، انتقال گازهای تنفسی است. متوسط عمر گویچه های قرمز 120 روز است. تقریباً یک درصد از گویچه های قرمز، روزانه تخریب می شود و باید جایگزین شود. تخریب یاخته های خونی آسیب دیده و مرده در طحال و کبد انجام می شود. آهن آزاد شده در این فرایند یا در کبد ذخیره می شود و یا همراه خون به مغز استخوان می رود و در ساخت دوبارۀ گویچه های قرمز مورد استفاده قرار می گیرد.
      یازدهم
      یکی دیگر از وظایف درشت خوار از بین بردن یاخته های مردۀ بافت ها یا بقایای آنهاست.
      از سال گذشته به یاد دارید که کبد و طحال گویچه های قرمز مرده را پاک سازی می کنند. می دانید چگونه؟ این کار به وسیلۀ درشت خوارهای این اندام ها انجام می شود.

متن کتاب نظام قدیم باعث میشه خواننده فکر کنه گلبول قرمز خودش تخریب میشه و ماکروفاژ فقط هموگلوبینو بیگانه خواری میکنه ولی ماکروفاژ گلبول قرمزو بیگانه خواری میکنه از لحاظ علمی هم با متن کتاب نظام جدید مطابقت داره یعنی گلبول قرمزو بیگانه خواری میکنه و تخریب میکنه و در ادامه باعث تجزیه هموگلوبین هم میشه.
      کتاب نظام قدیم
      اىن گلبول ها در موقع عبور از مویرگ هاى باریک کبد و طحال آسیب مى بینند و از بین مى روند. هموگلوبین آزاد شده، به وسیلهٔ ماکروفاژها تجزیه مى شود و آهن آن بار دیگر به مغز استخوان انتقال مى یابد و براى ساخته شدن گلبول هاى جدید به کار مى رود

حاجی هر منبع علمی بری بخونی نوشته هنگامی ک گلبول های قرمز پاره شدند و هموگلوبین خود را آزاد کردند...حتی گایتون نوشته: خود تخریبی میکنن نظام قدیمم درست داره میگه
      میشه بکشیم بیرون از این سوال؟ سابید این نظام جدید...
      در مورد نقش سلول های کبدیم نمشه گفت همکاری ندارن تو هر جور نگاه کنی تو ذخیره و پاکسازی دخیلن و هیچ جوره نمیشه ردشون کرد مگر این که بگن به طور مستقیم که این تست چیزی نگفته بود
      بیخیالش شو
      دیگم نقل نگیریم دایی
      کسی هرگز نمیداند
      چه سازی می زند فردا
      چه میدانی تو از امروز،
      چه میدانم من ازفردا،
      همین یک لحظه رادریاب
      که فردا قصه اش فرداست.

9. Top | #23274
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات
      زهرا نظام جدید هست.

دهم
      یازدهم

کتاب نظام قدیم

متن کتاب نظام جدید ک نوشتی هم حرف منو تایید میکنه بازم خب !
      گفته تخریب شون در کبد و طحال انجام میشه و نه این که "سلول" های کبد و طحال دخیل باشن !
      اونجام که گفته از بین بردن منظورش از بین بردن بقایا و مرده ی گلبول هاست (که میشه همون پاک سازی)و نه اینکه خود گلبول رو از بین ببره
      من تو تست ها چیزی در مورد بیگانه خواری گلبول قرمز توسط ماکروفاژ ندیدم و از متن کتاب نظام قدیم و جدید هم این برداشت رو نمیتونم بکنم!
      تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده

10. Top | #23275
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      حاجی هر منبع علمی بری بخونی نوشته هنگامی ک گلبول های قرمز پاره شدند و هموگلوبین خود را آزاد کردند...حتی گایتون نوشته: خود تخریبی میکنن نظام قدیمم درست داره میگه
      میشه بکشیم بیرون از این سوال؟ سابید این نظام جدید...
      در مورد نقش سلول های کبدیم نمشه گفت همکاری ندارن تو هر جور نگاه کنی تو ذخیره و پاکسازی دخیلن و هیچ جوره نمیشه ردشون کرد مگر این که بگن به طور مستقیم که این تست چیزی نگفته بود
      بیخیالش شو
      دیگم نقل نگیریم دایی
      باشه بعد از کنکور وقت بیشتر هست ببینیم داستان چیه.
      دو تا منبع رو دیدم این بود.

Aging and the wear-and-tear of circulation through blood vessels cause erythrocytes to become more fragile and less flexible
      Therefore, the erythrocyte has a finite maximum life span of about 120 days. Every day, about 1% of the oldest circulating erythrocytes are removed from circulation. These old erythrocytes are phagocytized in both the spleen and liver by cells called macrophages. Three molecular components must be accounted

منبع دیگه
      Red blood cells are elastic and fl exible, and they readily bend as
      they pass through small blood vessels. With age, however, these
      cells become more fragile, and may be damaged by passing through
      capillaries, particularly those in active muscles that must withstand
      .strong forces
      Damaged or worn red blood cells rupture as they pass through
      the spleen or liver. In these organs, macrophages phagocytize and
      destroy damaged red blood cells and their contents. Hemoglobin
      molecules liberated from the red blood cells break down into their
      four component polypeptide “globin” chains, each surrounding a
      heme group

11. Top | #23276
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      متن کتاب نظام جدید ک نوشتی هم حرف منو تایید میکنه بازم خب !
      گفته تخریب شون در کبد و طحال انجام میشه و نه این که "سلول" های کبد و طحال دخیل باشن !
      اونجام که گفته از بین بردن منظورش از بین بردن بقایا و مرده ی گلبول هاست (که میشه همون پاک سازی)و نه اینکه خود گلبول رو از بین ببره
      من تو تست ها چیزی در مورد بیگانه خواری گلبول قرمز توسط ماکروفاژ ندیدم و از متن کتاب نظام قدیم و جدید هم این برداشت رو نمیتونم بکنم!
      نظر من اینه اون قسمت از بین بردن توسط ماکروفاژ انجام میشه و چون از از بین بردن متن کتاب نتیجه گرفتی تو از بین بردن سلولهای مرده نقش نداره به نظرم اشکال داره.
      اون قسمت که میگی سلولهای کبد نقش ندارن منم با توجه به کتاب نظام جدید باهات موافق هستم و دلیل رد این گزینه هست.
      جملت
      این گلبول ها هنگام عبور از مویرگ های باریک کبد و طحال آسیب میبندد و از بین می روند" خب تا اینجا می فهمیم در"از بین بردن" هیچ سلول کبدی و ماکروفاژی نقش نداره پس تا همین جا غلط میشه جمله

به نظر من از بین بردن همون تخریب هست که توسط ماکروفاژ انجام میشه.

ویرایش توسط sina_u : 09 خرداد 1399 در ساعت 15:02

12. Top | #23277
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات

Aging and the wear-and-tear of circulation through blood vessels cause erythrocytes to become more fragile and less flexible
      Therefore, the erythrocyte has a finite maximum life span of about 120 days. Every day, about 1% of the oldest circulating erythrocytes are removed from circulation. These old erythrocytes are phagocytized in both the spleen and liver by cells called macrophages. Three molecular components must be accounted

منبع دیگه
      .strong forces
      destroy damaged red blood cells and their contents
      . Hemoglobin
      heme group

تو منبع اول خیلی در مورد سیرش توضیح نداده و فقط مکان فاگوسیتوز توسط ماکروفاژ که در کبد و طحال هست رو گفته
      در منبع دوم بازم بنظرم حرف کتاب نظام قدیم و جدید رو تایید میکنه
      میگه گلبول قرمزهنگام عبور از مویرگ ها تخریب میشه
      گلبول قرمز تخریب شده یا پیر هنگام عبور از کبد و طحال پاره میشه
      و ماکروفاژ اون قسمت پاره شده و محتویاتش رو فاگوسیتوز میکنه
      نه اینکه از اول خود ماکروفاژ بیاد گلبول قرمز رو پاره و تخریب کنه و بعد فاگوسیتوزش کنه-_-
      در اصل ماکروفاژ گلبول تخریب شده رو فاگوسیتوز میکنه که میشه همون پاکسازی مطرح شده در کتب درسی :/
      تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده

13. Top | #23278
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات
      نظر من اینه اون قسمت از بین بردن توسط ماکروفاژ انجام میشه و چون از از بین بردن متن کتاب نتیجه گرفتی تو از بین بردن سلولهای مرده نقش نداره به نظرم اشکال داره.
      اون قسمت که میگی سلولهای کبد نقش ندارن منم با توجه به کتاب نظام جدید باهات موافق هستم و دلیل رد این گزینه هست.
      جملت
      این گلبول ها هنگام عبور از مویرگ های باریک کبد و طحال آسیب میبندد و از بین می روند" خب تا اینجا می فهمیم در"از بین بردن" هیچ سلول کبدی و ماکروفاژی نقش نداره پس تا همین جا غلط میشه جمله

به نظر من از بین بردن همون تخریب هست که توسط ماکروفاژ انجام میشه.
      منظور من از "از بین بردن " از بین بردن مرده هاش نیست که
      یعنی نمیاد گلبول قرمز رو بهش اسیب بزنه !
      میاد گلبولی که خودش اسیب دیده رو از بین میبره ://///
      تَکرار میکنم )))))!
      تخریب : توسط مویرگ های باریک کبد و طحال
      پاکسازی: توسط ماکروفاژ
      سلول کبد و طحال : هیچ کاره !!!!!!!!!
      تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده

14. Top | #23279
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      تو منبع اول خیلی در مورد سیرش توضیح نداده و فقط مکان فاگوسیتوز توسط ماکروفاژ که در کبد و طحال هست رو گفته
      در منبع دوم بازم بنظرم حرف کتاب نظام قدیم و جدید رو تایید میکنه
      میگه گلبول قرمزهنگام عبور از مویرگ ها تخریب میشه
      گلبول قرمز تخریب شده یا پیر هنگام عبور از کبد و طحال پاره میشه
      و ماکروفاژ اون قسمت پاره شده و محتویاتش رو فاگوسیتوز میکنه
      نه اینکه از اول خود ماکروفاژ بیاد گلبول قرمز رو پاره و تخریب کنه و بعد فاگوسیتوزش کنه-_-
      در اصل ماکروفاژ گلبول تخریب شده رو فاگوسیتوز میکنه که میشه همون پاکسازی مطرح شده در کتب درسی :/
      اولی که مشخصا گفته گلبول قرمز پیرو بیگانه خواری میکنه.

گلبولهای قرمز معیوب و فرسوده دچار پارگی میشوند وقتی که از طحال و کبد عبور میکنند.
      در این اندام ها ماکروفاژها گلبولهای قرمز آسیب دیده و محتویات آنها را بیگانه خواری و تخریب میکننند.
      destroy
      damaged red blood cells and their contents

خوب منم همینو گفتم میگم ماکروفاز گلبول قرمز آسیب دیده رو بیگانه خواری و تخریب میکنه نه صرفا هموگلوبینو

15. Top | #23280
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات

منبع دیگه
      .strong forces
      destroy damaged red blood cells and their contents. Hemoglobin
      heme group

خوبه گفتم دیگه کشش ندیم
      گایتون جلد 1 صفحه 472
      untitled.jpg
      %DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B5%DB%B2%DB%B9_%DB%B1%DB%B4%DB%B1%DB%B5%DB%B1%DB%B2.jpg
      کسی هرگز نمیداند
      چه سازی می زند فردا
      چه میدانی تو از امروز،
      چه میدانم من ازفردا،
      همین یک لحظه رادریاب
      که فردا قصه اش فرداست.

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن