خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 13 از 13
    1. Top | #1

نمایش مشخصات

سوال شیمی فصل 1 دوم

در ازمایش رادرفورد بمباران ورقه طلا ذره الفایی بوده که با زاویه 180 درجه برگرده ؟
      اگه اره ذرات الفای تابش شده به هم برخورد نمیکنن اینطوری؟
      3- اگر با دو ایزوتوپ h و دو ایزوتوپ o بخواییم h2o2 بسازیم 10 نوع مولکول میده نه ؟

2. Top | #2
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Khabalod
      نمایش مشخصات
      سوال 3..بله 10 تا میشه که البته 2تاشون ظاهرا شبیه هم هستن ولی چون دو تا اتم مرکزی o1 وo2 داریم،h1و h2 به هر کدوم میتونن متصل بشن پس با هم فرق دارن ...8تای دیگه هم داره که راحته

3. Top | #3
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Khabalod
      نمایش مشخصات
      سوال اول.....180که نه ولی بین 90 تا 180 بله"که بیشترین زاویه انحرافشه"

4. Top | #4
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Khabalod
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط AliRZ نمایش پست ها
      ولی تو کتاب 180 هم دیده میشه ظاهرا
      دیده میشه ولی تو همون صفحه الان نگاه کردم ...نوشته با زاویه نزدیک به 180..نه خود180

5. Top | #5
      کاربر اخراجی

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      ftar]سلام دوستان عزیز
      حل این مسئله چطور هست چون من قبلا یه راهی خودم داشتم با اون حل میکردم اما اینجا نشد مشکل اصلی اینجا هست که اول حل مسئله نوشته n+p=19 آخه چطور ممکن هست ؟
      [/QUOTE]

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

Maghror
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط kaftar نمایش پست ها
      ftar]سلام دوستان عزیز
      حل این مسئله چطور هست چون من قبلا یه راهی خودم داشتم با اون حل میکردم اما اینجا نشد مشکل اصلی اینجا هست که اول حل مسئله نوشته n+p=19 آخه چطور ممکن هست ؟
      [/QUOTE]

رفیق اون 119 هستش نوشته 19
      اگر دقت کنی آخرش هم نوشته p +n = 119

7. Top | #7
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      در ازمایش رادرفورد بمباران ورقه طلا ذره الفایی بوده که با زاویه 180 درجه برگرده ؟
      اگه اره ذرات الفای تابش شده به هم برخورد نمیکنن اینطوری؟
      3- اگر با دو ایزوتوپ h و دو ایزوتوپ o بخواییم h2o2 بسازیم 10 نوع مولکول میده نه ؟
      سوال اولت: خود 180 ک نه.... خیلی نزدیک 180.
      سواا دومت: احتمال اینکه دو زره الفا توی ازمایش ورقه طلا رادرفورد با هم برخورد کنن خیلی کمه. چرا؟! زرات الفا ازمایش رادرفورد زرات الفای هدایت شده هستن. ینی زراتی که از شکاف کوچیکی وارد دستگاه میشن. در زمن تعدادشون به اندازه ای نیست که بتونن توی گستردگی حجم دستگاه برخورد کنن. ولی همه این زرات الفا حتمن در مسیرشون به ورقه طلا میرسن... چون ورقه در مسیر زرات الفاس. توی ازمایش تعداد زیادی از زرات الفا از ورق طلا عبور میکردن پس احتمال اینکه ی زره الفا بخاد در مسیر برگشت با زره الفای دیگه برخورد کنه خیلی کمه. تازشم همینکه زره الفا تونسته باشه برگرده نکته داستانه. اینکه چطور زره الفا تونسته برگرده نتیجه جالبی بود که رادرفورد به درستی به وجود هسته سنگین در اتم تفصیرش کرد.

جواب سوال سومت هم رو بدم. 10؟ اصلا بدون حل هم میشه فهمید ده جواب نیست. همه جیز متقارنه پس جواب باید مربع کامل باشه ولی ده مربع ماکل نیست. استدلالش اینه: هر ملکول H2O2 شامل دو اتم H و دو اتم O ه. به چند روش میشه دو اتم اکسیزن از دو ایزوتوپ اکسیژن انتخاب کرد؟ 3 روش. چرا؟ اسم ایزوتوپهای رو بزار 1 و 2. میشه هر دو تا اتم از ایزوتوپ 1 انتخاب کرد... میشه هر دو تا اتم رو از ایزوتوپ 2 انتخاب کرد... یا میشه ی اتم از ایزوتوپ 1 و ی اتم از ایزوتوپ 2 انتخاب کرد. پس کلا ب سه روش میشه دو اتم از دو نوع ایزوتوپ انتخاب کرد برای اکسیژن. همین استدلالو میشه واسه هیدروژن کرد. پس کلا 3×3 نوع ملکول H2o2 داریم. که میشه 9. و 9 مربع کامله

8. Top | #8
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط alirz نمایش پست ها
      1-این سوال قبلا جواب داده شد !!
      2- من منظورم این بود که وقتی با 180 برگردن به هم میخورن ولی اگه با 180 برنگردند که نمیگردند ! به هم برخورد نمیکنند واضحه .
      3-متاسفم اون h2o2 یک استثناست و 10 تا ایزوتوپ داره : ) علتشم برمیگرده به ارایش اتم ها .
      ده تا "ایزوووووووووتوپ" داره h2o2? حالت خوبه؟ دستو صورتتو بشور بیا صحبت میکنیم
      حالا تا بیای من ی توضیحی بدم. با اون داده هایی که تو دادی 9 نوع ملکول اب اکسیژنه داریم که حداقل در ی اتم با هم تفاوت دارن.
      ایزوتوپهای ی عنصر خواص شیمیایی یکسانی دارن ولی خواص فیزیکیشون فرق میکنه. خواص فیزیکی ی ترکیب مثل h2o2 ساخته شده با ایزوتوپهای مختلف، فقط به وابسته به نوع و تعداد ایزوتوپهاشه و مستقل از چگونه متصل شدن ایزوتوپهاس. پس اگه فکر میکنی اب اکسیژنه کمتر از 9 یا بیشتر از 9 نوع ملکول شامل دو ایزوتوپ از اکسیژن و دو ایزوتوپ از هیدروژنه اشتباه میکنی. اون دو تایی که به عنوان دو ملکول متفاوت فرضشون کردی هم خواص فیزیکی و هم خواص شیمیایشون دقیقن یکیه، پس باید بپزیری یکی هستن.

9. Top | #9
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      10 نوع مولکول منظورم بود تصحیح کردم .
      من اینطور فکر نمیکنم ! در کتاب اومده خواص شیمیایی ایزوتوپ فرقی نداره ( ولی صحبت از پیوند ها نشده ! یعنی نگفته در پیوند ها و در ارایش های متفاوت هم خواص شیمایی ثابته ) ولی شخصا فکر میکنم در ترکیبات میتونه متفاوت عمل بکنه ( به علت تفاوتت خواص فیزیکی ) من که تخصصی در زمینه بر هم کنش بین اتم ها ندارم ولی فکر میکنم وقتی مولکولی داریم که یک اکسیژن سنگین به هیدروژن سنگین متصله با مولکولی که یک اکسیژن سیک به هیدروژن سبک متصله متفاوته ( مثلا در میدان ها یا همچین چیزی ) و به همین دلیل یک مولکول جدید رو به رسمیت میشناسم !
      اگه خواص شیمیایی ی اتم در یک ملکول عوض بشه خواص شیمیایی اون ملکول عوض میشه. ولی اتمهای ی ایزوتوپ خواص شیمیایی یکسانی دارن و خواص شیمیایی متفاوتی به ملکول نمیدن. از نظر خواص فیزیکی مهمترین تفاوتی که ملکولهای مختلف ساخته شدن با ایزوتوپهای مختلف دارن خواص وابسته ب جرمه. ایزوتوپهای مختلف چون تفاوت جرمهای محسوسی دارن، خواص فیزیکی وابسته ب جرم ملکولهاشون هم محسوسه. ممکنه خواص وابسته ب میدان الکتریکی متفاوتی وجود داشته باشه بین دو ملکول متفاوت با ارایش متفاوت، مثلا گشتاورهای متفاوتی، ولی این تفاوتها در زمان حل میشن و قابل پیگیری نیستن.
      در هر حال دو ملکول متفاوت ناشی از اریشهای اتمی متفاوت از ایزوتوپها به قدری شخصیت متفاوتی ندارن که دو ترکیب جدا بدونیمشون. اگه هم داشته باشن ک ندارن، منظور از اون سوال تعداد ملکولهاییه که در نوع و تعداد ایزوتوپ متفاوتن نه در ارایش اتمها. هیچ اختلافی بجز تفاوت ناشی از تغییر جرم ملکول اهمیت نداره. پس ارایشهای اتمی را فراموش کن. 9 جواب درسته.
      بیشتر از 36 ذره زیراتمی شناخته شده ولی ما هنوز بخش بزرگی از خواص فیزیکی و شیمیایی گونه های مختلف رو ناشی از سه زره میدونیم، الکترون پروتون و نوترون. بقیه اون چن ده زره به اندازه ای مهم نیستن و وارد بحث امروز ما بشن. در مورد این سوال هم همچین وضعیتی برقراره. خواص شیمایی و خواص فیزیکی وابسته ب جرم.... دو ملکولی که در این دو مورد یکی هستن رو باید یکی فرض کنی.

از برهمکنش بین اتمها گفتی. برهم کنش بین اتمها وابسته به ساختار الکترونیه... ک بهش میگیم خواص شیمیایی و بر همکنش بین ماکولها هم وابسته به جرم ته بهش میگیم خواص فیزیکی. نه همه خواص فیزیکی ولی بخش زیادی از خواص فیزیکی وابسته به جرمه.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 28 آذر 1394 در ساعت 09:53

10. Top | #10
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط alirz نمایش پست ها
      ببین ساعت 9 صبح بحث علمی راه انداختیم هنوز صبحانه نخوردم !!
      فک نمیکنم اینکه شخصیت زیاد متفاوتی ندارند باعث بشه از داده ها صرف نظر کنیم !
      مثلا دوقلو های کاملا یکسان کاملا یکسان نیستند ! ( اثر انگشت و ... ) ولی ما اونارو یکی میدونی مگر اینکه دقیق بشیم و بعد در حقیقت یکی نمیدونیم ...
      راستی منظورم از بر هم کنش بین مولکول ها این نبود که تاثیر الکترون چیه و ..و منظورم این بود که مثلا تاثیر جرم بر روی زاویه ای که در نهایت اتم تو مولکول و تحت تاثیر مثلا میدان مولکول دیگه میسازه چقدره و از این دست مثال ها .
      بگذریم
      راستش این سوال رو دوستم بهم داد و من هم 9 بدست اوردم بعد دقت کردم دیدم یه ارایش متفاوته و شد 10 بعد که بهش گفتم گفت 10 درسته ((ظاهرا دبیرشون گفته بود ))
      حرفای تو هم منطقیه البته
      فکر میکنم یه شخص سوم بتونه بگه بلاخره 9-10 ایزوتوپ !
      9or 10
      !! This is quastion
      جرم روی زاویه پیوندی اثر نداره. زاویه پیوندی در ncl3 بازاویه پیوندی در nh3 یکیه. قرار نیست هرچی معلما بگن درست باشه، در این مورد چیزی چیز افسوس خوردن ندارم.
      گفتم که... خواص شیمیایی ایزوتوپها یکیه و فقط خواص فیزیکی وابسته به جرم متفاوته... چگالی... نقطه زوب و جوش... نیروهای بین ملکولی... واسه همین توی این دست سوالا به آرایش اتمها توجهی نمیکنیم.
      با ان معلم مهترم هم صحبت کن. قانعش کن اون دو ملکول یک شخصیت دارن و در واقه یکی هستن.

11. Top | #11
      کاربر باسابقه
      در انتظار تایید ایمیل

Khabalod
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط LeftBehind نمایش پست ها
      جرم روی زاویه پیوندی اثر نداره. زاویه پیوندی در ncl3 بازاویه پیوندی در nh3 یکیه. قرار نیست هرچی معلما بگن درست باشه، در این مورد چیزی چیز افسوس خوردن ندارم.
      گفتم که... خواص شیمیایی ایزوتوپها یکیه و فقط خواص فیزیکی وابسته به جرم متفاوته... چگالی... نقطه زوب و جوش... نیروهای بین ملکولی... واسه همین توی این دست سوالا به آرایش اتمها توجهی نمیکنیم.
      با ان معلم مهترم هم صحبت کن. قانعش کن اون دو ملکول یک شخصیت دارن و در واقه یکی هستن.
      توی کتاب مبتکران هم این سوال دقیقا اومده و ده حالت براش در نظر گرفته

12. Top | #12
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      بازم هم نظر نیستیم نیتروژن تری کلرید و امونیاک هر دو 107 درجه هستند اما یا دقت واحد ! اگر دقیق تر بشیم زاویه های پیوندی متفاوته که این دو مولکول خواص شیمیایی متفاوتی دارند
      البته منظورم من راجع به زاویه و اینا یه چیز دیگه بود .
      راجع به قسمت دوم هم فک کنم شوخی میکنی ! معلومه که اصلا قرار نیست هر چی معلما بگن درست باشه من فقط گفتم به عنوان یه شخص سوم که از قضا تحصیلاتش مرتبط با بحثه نظرش این بوده ((البته نمیخواستم بگم کی نظرش چی بوده ! فقط داشتم ولش کن به عنوان یه خاطره بخون فاقد ارزش علمی معتبر !! ))
      راستی اون معلم محترم رو نمیشناسم . !
      ---------------------------------------------
      @par.rah
      اگه پستارو خوندی نظرتو بگو .
      اون تفاوت در زاویه ناشی از حجم اتمه نه جرم اتم. معلومه که کلر خیلی بزرگتر از هیدروژنه و زاویه پیوندی در NCl3 دقیییییقا با NH3 یکی نیست. بعدشم... معلومه که خواص شیمیایی متفاوتی دارن. کلر و هیدروژن اتمها متفاوتی هستن نه ایزوتوپهای متفاوت... این ایزتوپها در یک ملکول هستن که خواص شیمایی یکسانی به ملکول میون نه اتمها عناصر مختلف در ملکولهای مشابه.
      به نظر میرسه تو تفاوت در خواص NH3 و NCL3 رو ناشی از تفاوت در زاویه پیوندی میدونی. اینجوری نیستا!
      من هر چی میگم تو دقت رو صد برابر میکنی بعدش میگی حرفم اشتباهه. چی بگم من اخه؟!

هیچ تفاوتی قابل اندازه گیری شیمیایی یا فیزیکی در اون دوملکولی ک شما میگی من نمیبینم که بشه به عنوان دو ملکول متفاوت شناختشون.
      ارایشهای متفاوت ایزوتوپها در یک ملکول چه خاصیتی رو تغییر میده که بخایم ملکولهای متفاوت در ارایش ایزوتوپها متفاوت بدونیم؟

13. Top | #13
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط LeftBehind نمایش پست ها
      زاویه پیوندی آمونیاک با NCl3 یکی نیست !! اطلاعات غلط نده داداش
      120px-ncl3_dimensions.svg.png
      ammonia-molecule.png

There is enough light
      for one who wants to see

...Chemistry : Chem is Try

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن