خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
    نمایش نتایج: از 16 به 20 از 20
    1. Top | #16
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      گاهی دانش‌آموزان این جملات را تکرار می‌کنند: "خسته شدم؛ نمی‌دانم چه‌طور درس بخوانم؛ هر چه می‌خوانم نتیجه نمی‌گیرم."

برای این‌که با این مشکلات مواجه نشوید هدف‌گذاری سه‌گانه انجام دهید. از ابتدای سال تحصیلی هدف داشته باشید. با این کار مهم‌ترین گام را برای پیشرفت در آزمون‌ها و رسیدن به اهدافتان در کنکور برداشته‌اید.

1. هدف کوتاه‌مدت: هدف‌گذاری ده‌دهی را انجام دهید.

2. هدف میان‌مدت: روی نمره یا تراز بعضی درس‌ها به طور میان‌مدت یعنی طی پروژه‌های مختلف، هدف‌گذاری کنید به ویژه در درس‌هایی که از نقاط ضعف شما هستند هدف‌گذاری کنید که در میان‌مدت پیشرفت کنید

3. هدف بلند‌مدت: روی هدف اصلی‌تان در کنکور هدف‌گذاری کنید. کدام رشته و کدام دانشگاه؟ این کار باعث می‌شود که هر گاه در هدف‌گذاری کوتاه‌مدت پیشرفت کمی کردید

با یادآوری هدف میان‌مدت و بلندمدت خود بار دیگر امیدوار شده و تلاش دوباره را آغاز کنید.
      اگر دفترچه‌ی یادداشتی برای اهدافتان درست کنید می‌توانید صفحه‌ی اول آن را به هدف بلندمدت

و بقیه‌‌ی صفحات را به هدف‌گذاری میان‌مدت و کوتاه‌مدت خود اختصاص دهید. این دفترچه قابلیت این را نیز خواهد داشت که قبل از هر آزمون هدف‌گذاری کنید و بعد از هر آزمون از روی کارنامه‌ی خود هدف‌گذاری ده‌دهی خود را بررسی کنید

و هرجا به هدف رسیدید به نشانه‌ی موفقیت علامتی بگذارید. به خاطر داشته باشید هر آن‌چه نوشته شود دست‌یافتنی‌تر خواهد بود. پس اهدافتان را فقط در ذهن خود نگه ندارید؛ شجاعت داشته باشید و آن‌ها را روی کاغذ بنویسید؛

حتی اگر گاهی به موفقیتی کامل نرسید. برایان تریسی می‌گوید: "هدف داشتن با هدف گذاشتن متفاوت است. نوشتن اهداف از اهمیت فوق‌العاده‌‌ای برخوردار است. افرادی که اهداف مکتوب دارند ده برابر دیگران موفق‌ترند."

پس از همین حالا شروع کنید و به جای هدف داشتن، هدف گذاشتن را شروع کنید.

منبع:قلمچی
      ویرایش توسط Oxford : 06 بهمن 1392 در ساعت 17:16

2. Top | #17
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      دیروز تصمیم گرفتم از فردا، روزی 5 ساعت درس بخوانم و ساعات مطالعه‌ام را به این صورت تقسیم کردم: 2 ساعت صبح، 2 ساعت عصر و 1 ساعت شب.

صبح ساعت 9 بیدار شدم و صبحانه خوردم. خواستم چند دقیقه‌ای با کامپیوتر بازی کنم و بعد شروع به درس خواندن کنم. ساعت 10 شد و با خودم گفتم الان بلند می‌شوم.

این جمله را چندین بار در ذهنم تکرار کردم و وقتی ساعت را نگاه کردم دیدم ساعت نزدیک به 1 شده است و گرسنه هستم. تا ناهار خوردم و استراحت کردم ساعت 3 بود.

با خودم گفتم 2 ساعتی که قرار بود صبح درس بخوانم به ساعت‌های بعدازظهر اضافه می‌کنم و حالا باید 4 ساعت درس را شروع کنم. در همین فکر بودم که خوابم برد

و وقتی بیدار شدم ساعت 6 بود. دوستم زنگ زد تا بیرون برویم و کمی قدم بزنیم. بعد از شام عذاب وجدان گرفته بودم که امروز هیچ درسی را نخوانده‌ام. از طرفی باید 5 ساعت درس می‌خواندم تا امروز را جبران کنم.

تصمیم گرفتم امروز را فراموش کنم و از فردا شروع کنم و فردا...شاید اتفاقی که برای من افتاد برای شما هم افتاده باشد. به گفته‌ی یکی از دوستانم: آدم یا کارهایش خیلی زیاد است که نمی‌رسد انجام بدهد

یا آن‌قدر کم است که به آن‌ها اهمیت نمی‌دهد.تصمیم گرفتم به برنامه‌ریزی‌هایم عمل کنم. از این رو نزد مشاور (پشتیبانم) رفتم و او نکته‌ها را برایم یادداشت کرد:

1. اولین گام در برنامه‌ریزی این است که برای 24 ساعت شبانه‌روز برنامه‌ریزی کنید؛ یعنی با خودتان بگویید من از 24 ساعت بین 6 تا 8 ساعت می‌خوابم و در روز، 1 ساعت خواب کوتاهی خواهم داشت.

پس بین 15 تا 17 ساعت باقی می‌ماند. از این ساعت‌ها قرار است بنا بر وضعیتی که دارید مثلاً 5 ساعت یا بیش‌تر مطالعه کنید؛ یعنی بین 10 تا 12 ساعت باقی می‌ماند که می‌توانید با خیال آسوده به بقیه‌ی کارهای‌تان بپردازید.

2. برنامه‌ریزی باید مکتوب باشد. شب، قبل از خوابیدن، 10 دقیقه را به پر کردن جدول تصمیم‌گیری‌های کوتاه‌مدت روزانه‌ی دفتر برنامه‌ریزی اختصاص دهید و قسمت صبح تا ناهار را برای فردا بنویسید.

3. حتماً ساعت مشخصی را برای شروع و پایان درس خواندن مشخص کنید و اجازه ندهید هیچ اتفاقی مانع این کار شود.

4. قبل از ناهار برای بعد از ناهار برنامه‌ریزی کنید. قبل از شام نیز به همین صورت جدول تصمیم‌گیری‌های کوتاه‌مدت را پر کنید.

5. خودتان را عادت دهید در ساعات خاصی مطالعه کنید. مثلاً صبح در ساعت خاصی بیدار شوید. در ساعت خاصی صبحانه میل کنید و یک ساعت خاص شروع به مطالعه کنید.

این نکته را فراموش نکنید که ذهن انسان‌ها بعد از مدتی به کارهایی که انجام می‌دهند عادت خواهد کرد.

6. واحدهای مطالعاتی خود را نیز مشخص کنید و از زمان مشخص‌شده تجاوز نکنید. مثلاً برای عمومی‌ها 45 دقیقه و نهایتاً 1 ساعت و نیم و برای اختصاصی‌ها نیز 1ساعت و نهایتاً 2 ساعت کافی است.

7. برای استراحت نیز زمان مشخص کنید. بین هر واحد مطالعاتی 20 دقیقه استراحت کنید و سپس در ساعت مشخصی که تعیین کرده‌اید مطالعه را شروع کنید.

8. در زمان‌های استراحت کمی آب‌میوه یا شکلات میل کنید و چشم‌های‌تان را ببندید و چند نفس عمیق بکشید. سمت کامپیوتر یا تلویزیون نروید. این وسایل چشم‌ها و ذهن شما را بیش‌تر خسته می‌کند.

9. بعد از تمام شدن هر واحد مطالعاتی، آن را در دفتر برنامه‌ریزی یادداشت کنید. نوشتن ساعاتی که مطالعه کرده‌اید به شما انگیزه می‌دهد و شما را نسبت به مطالعه‌ی بیش‌تر و بهتر تشویق خواهد کرد.

10. برنامه‌ریزی کردن لذت‌بخش است و انجام دادن آن لذت‌بخش‌تر.

ویرایش توسط Oxford : 06 بهمن 1392 در ساعت 17:18

3. Top | #18
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      وقتی کوهنوردی تصمیم به صعود و فتح قله می‌گیرد، قبل از صعود، تمام جوانب کار را به دقت می‌سنجد و با بهره گرفتن از تجربیات دیگران و جمع‌آوری تمام ابزارها و امکانات لازم، حرکت را شروع می‌کند.

مسلم است که هر چه ارتفاع قله بیش‌تر باشد، صعود دشوارتر و تلاش بیش‌تر و در حین حال فتح قله شیرین‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد بود.
      ما و تعداد زیادی از دانش‌آموزان باانگیزه،

قصد داریم از اولین روز مهر یک صعود دسته‌جمعی به قله‌های موفقیت داشته باشیم. اگر دوست دارید شما هم می‌توانید با ما همراه شوید؛ به شرط آن‌‌که به اصول ما پایبند باشید و برای اجرای صحیح آن‌ها تلاش کنید.

1. از ابتدای سال تصمیم بگیرید که طبق برنامه‌ی راهبردی و نقشه‌ی راه حرکت کنید.

2. در انتخاب منابع مطالعاتی دقت کنید و برای یک انتخاب درست با پشتیبان خود مشورت کنید.

3. مراحل مطالعاتی (ادراک، تثبیت، تسلط، ارزیابی و جمع‌بندی) را کامل و مرحله به مرحله اجرا کنید.

4. به صورت پیوسته در آزمون‌ها شرکت کنید و هیچ آزمونی را از دست ندهید.

5. با تکمیل دفتر برنامه‌ریزی، برای زیاد درس خواندن و متعادل درس خواندن تلاش کنید.

6. با بررسی سؤالات هر آزمون و نوشتن مهم‌ترین‌‌ها در کتاب خودآموزی، با نقاط قوت و ضعفتان آشنا شوید.

7. در حین درس خواندن تمرکز داشته باشید و اجازه ندهید عوامل مزاحم تمرکزتان را از بین ببرند.

8. برای همه‌ی کارهای‌تان از قبیل تماشای تلویزیون، خوابیدن، استفاده از رایانه و فضای مجازی، ورزش و غیره برنامه داشته باشید و از افراط در انجام آن‌ها بپرهیزید.

9. در کلاس درس، فعال باشید و سعی کنید یادگیری‌های‌تان را در کلاس درس کامل کنید.

10. به خودتان اعتماد کنید و از نکات مثبت کارتان انگیزه بگیرید و برای برطرف کردن نکات منفی تلاش کنید. اگر تصمیم خود را برای موفقیت گرفته‌اید و با ما موافقید، دست به کار شوید.

ویرایش توسط Oxford : 06 بهمن 1392 در ساعت 17:24

4. Top | #19
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      هدفمند کردن مطالعه در سال تحصیلی گذشته افراد موفقی که مطالعه‌ی خود را از تابستان شروع کرده‌اند روش‌های مطالعه و نقاط پایدار خود را به دست آورده‌اند.

صحبتم با افراد آینده‌نگر و «افراد موفقی» است که کار خود را از تابستان شروع کرده‌اند و روش‌های مطالعه و نقاط پایدار خود را کشف کرده‌اند.

آن‌ها توانایی آن را دارند که این روش‌ها را برای بقیه‌ی درس‌ها استفاده کنند.اگر شفاف و واضح برنامه‌ريزي کنيد مي‌توانيد تمام روش‌ها را برای مطالعه‌ی هر درس کشف کنید

و به مطالعه‌تان جهت دهید. کافی است جدول جمع‌بندی را بازبینی کرده و روش‌های موفق هر درس را از این ابزار شگفت‌انگیز پیدا کنید و با صفحه‌ی 182 دفتر برنامه‌ریزی مطابقت دهید.

حال برای کسب نتیجه‌ی خوب برای درس‌هایی که کم‌‌کاری کرده‌اید، روش‌های درس‌هایی را که از نقاط قوت شماست به کار گیرید.

ویرایش توسط Oxford : 06 بهمن 1392 در ساعت 17:25

5. Top | #20
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      گام اول: هدف و آرزوهای خود را در مورد کنکور و شغل آینده‌ی خود بنویسید.

گام دوم: برنامه‌ی شخصی خود را با کمک برنامه‌ی راهبردی، طبق ساعات مطالعه‌ی مخصوص خودتان بنویسید.

گام سوم: درس‌های سال سوم را طبق نیاز هر آزمون و نکته‌برداری و خلاصه‌نویسی از آن‌ها با دقت مطالعه کنید.

گام چهارم: زمان تست مناسبی را برای هر درسی که مطالعه خواهید کرد در نظر بگیرید.

گام پنجم: دفترچه‌ی آزمون‌های سال قبل را در درس یا درس‌هایی که درصد پایینی داشته‌اید مورد بررسی قرار دهید.

گام ششم: سعی کنید وقتی مطالعه می‌کنید تمام ذهن خود را متوجه درس کنید. صحبت با تلفن یا پاسخ دادن به پیامک را به زمانی بعد از مطالعه موکول کنید. گوشی همراه خود را نزدیک خود قرار ندهید.

گام هفتم: از درس‌هایی که علاقه‌ی کمی به آن‌ها دارید دوری نکنید؛ زیرا کنکور مجموع چند درس است. سعی کنید در همین درس‌ها نیز درصد مطلوبی کسب کنید.

ویرایش توسط Oxford : 06 بهمن 1392 در ساعت 17:26

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن