خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 27
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

...:::::حل مسائل وزن ظاهری(فیزیک):::::...

خب دوسه تان

این مطلب چیز شاخی نیست
      به خاطر راحت الحلقوم بودنش گذاشتم

الان داشتم ویدئوهای3دقیقه ای کانون رو میدیدم که دیدم مطلب وزن ظاهری رو خیلی ساده و خلاصه و درعین حال جامع گفته

درصورتی که بعضی معلما و کتابا میان کلی جریان این تند و کند شونده و جمع و منهای فرمول رو میپیچونن

حالا واسه سادگی

وهم واسه مرور اینجا

اسلاید آموزشی شو+یه مثال که از سوالایی کانون هست رو گذاشتم

(مجددا منبع رو عرض کنم خدمتتون:کانون)

عکس اول با کمی ویرایش

2014-01-19_114923.jpg

مینویسیم:مثال

2014-01-19_122748.jpg

2014-01-19_115153.png

آراز جان اگه الان صدامو میشنوی
      -ببخشید خط رو خط شد-
      اگه الان اینو میخونی خواستم بگم ویرایشای جدید مبارک فقط چند تا فونت خوشگل موشگل هم بذار خو)

ویرایش توسط M o h a m m a d : 29 دی 1392 در ساعت 13:32

2. Top | #2
      کاربر فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      ببخشید ولی من نفهمیدم این مثال چه ربطی به وزن ظاهری داره !
      مگه وزن ظاهری بیشتر مربوط به مسائل آسانسور نیس ؟ اوناهم که کاری نداره میایم a منفی مثبت منفی مثبت g رو تشکیل میدیم و جی پریم رو بدست میاریم و تو حل مسائل به جا جی از جی پریم استفاده میکنیم و تمام مسائل آسانسور به راحتی حل میشه .
      اگر مهربان باشی تورا به داشتن انگیزه های پنهان متهم می کنند ولی مهربان باش ...
      اگر شریف و درستکار باشی فریبت می دهند ولی شریف و درستکار باش ...
      نیکی های امروزت را فراموش می کنند ولی نیکوکار باش ...
      بهترین های خود را به دنیا ببخش حتی اگر هیچگاه کافی نباشد ...
      در نهایت میبینی هرآنچه هست همواره میان تو و خداوند است نه میان تو مردم
      ( کورش کبیر )

3. Top | #3
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط saeid sharifzade نمایش پست ها
      ببخشید ولی من نفهمیدم این مثال چه ربطی به وزن ظاهری داره !
      مگه وزن ظاهری بیشتر مربوط به مسائل آسانسور نیس ؟ اوناهم که کاری نداره میایم a منفی مثبت منفی مثبت g رو تشکیل میدیم و جی پریم رو بدست میاریم و تو حل مسائل به جا جی از جی پریم استفاده میکنیم و تمام مسائل آسانسور به راحتی حل میشه .
      ببخشید
      درسته
      من چون چند تا عکس پشت سر هم از مانیتور گرفتم دیگه نگاه نکردم که کدومه
      همینجوری آپ کردم
      الان عکس رو عوض کردم

4. Top | #4
      پاسخگوی ارشد

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      این به اصطلاح مهندس‌ها از سر بیکاری از خودشون کلی استعداد بیرون می‌ریزند. اینا یک کتاب هالیدی اونم نصفه! خوندن همین!
      این روش حل کلاً با روح فیزیک در تناقضه. مگه برای حل سوالی باید فرمول درآورد؟ مساله آسانسور یک مثال ساده از قانون دوم نیوتونه.
      دو تا نیرو هستند که به جسم وارد میشن. برایند این دو نیرو مشخص میکنه جسم کدوم وری میره. در ابتدای حرکت برایند این دو نیرو رو به بالاست. پس نیروی عمودی سطح بیشتر از وزن است. می نویسیم
      N1-mg=ma1
      در موقع توقف، برایند رو به پایینه، چون شتاب رو به پایینه. جهت شتاب و برایند یکیه:
      mg-N2=ma2
      از جمع دو رابطه داریم
      N1-N2=m(a1+a2) >> N1-N2=50*4=200
      بدون استفاده از علامت شتاب و نیروها. نیروی کمتر را همیشه از نیروی بیشتر، کم می‌کنیم.

5. Top | #5
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mazjin نمایش پست ها
      این به اصطلاح مهندس‌ها از سر بیکاری از خودشون کلی استعداد بیرون می‌ریزند. اینا یک کتاب هالیدی اونم نصفه! خوندن همین!
      این روش حل کلاً با روح فیزیک در تناقضه. مگه برای حل سوالی باید فرمول درآورد؟ مساله آسانسور یک مثال ساده از قانون دوم نیوتونه.
      دو تا نیرو هستند که به جسم وارد میشن. برایند این دو نیرو مشخص میکنه جسم کدوم وری میره. در ابتدای حرکت برایند این دو نیرو رو به بالاست. پس نیروی عمودی سطح بیشتر از وزن است. می نویسیم
      N1-mg=ma1
      در موقع توقف، برایند رو به پایینه، چون شتاب رو به پایینه. جهت شتاب و برایند یکیه:
      mg-N2=ma2
      از جمع دو رابطه داریم
      N1-N2=m(a1+a2) >> N1-N2=50*4=200
      بدون استفاده از علامت شتاب و نیروها. نیروی کمتر را همیشه از نیروی بیشتر، کم می‌کنیم.
      با این حرفتون خیلی موافقم
      فصل 2فیزیک پیش اثباتاش رو خیلی خوب باید یادگرفت تا ایناروخوب بفهمی-که اینجا راحت با (محرک - مقاوم=جرم در شتاب)این رابطه بدست اومده(همش هم با قانون دوم نیوتونه)
      البته چون تو کنکور وقت این چیزا نیست(اثبات)باید تو ذهنت نتیجه ی نهایی رو بسپاری
      ولی اثبات فرمولا بدجوری تو این فصل کمک میکنه

ویرایش توسط M o h a m m a d : 29 دی 1392 در ساعت 14:42

6. Top | #6
      همکار سابق انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      حفظ نکردن این روش منفعتش بیشتره...
      اگر کسی مفهوم وزن ظاهری رو خوب یاد بگیره، میتونه در حرکت دایره ای قائم، مسائل آسانسور، نوسان جرم و فنر داخل آسانسور، موشک، بالابر، جرثقیل، و هر مدل مسئله، در سخت ترین حالت هم مسئله حل کنه.
      احتمال از یاد رفتن فرمول سر جلسه امتحان هم نیست.
      تو دانشگاه هم به درد آدم میخوره.

نکته اش فقط اینه که قبل از نوشتن قانون دوم نیوتون، یک سمت رو جهت مثبت قرارداد کنیم و علامت ها رو با توجه به جهتی که قرارداد کردیم در نظر بگیریم.

7. Top | #7
      کاربر فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      همچین میگید حفظ کردن این روش بابا فرمول حرکت سه بعدی فرفره که نمیخواید حفظ کنید میگیم g پریم مساوی مثبت منفی مثبت منفی a بعد تو قانون دوم به جای mg از mg پریم استفاده میکنیم . برای تمام سوالای آسانسور هم جواب میده . درضمن کسی هم ادعا نکرده این فرمولو خودش ساخته ولی این مهمه که یه چیز ساده گفته برا هر آسانسوری دودقه نباید فک کنیم تا بگیریم وزن ظاهری چقده .
      ( کورش کبیر )

8. Top | #8
      همکار سابق انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط saeid sharifzade نمایش پست ها
      همچین میگید حفظ کردن این روش بابا فرمول حرکت سه بعدی فرفره که نمیخواید حفظ کنید میگیم g پریم مساوی مثبت منفی مثبت منفی a بعد تو قانون دوم به جای mg از mg پریم استفاده میکنیم . برای تمام سوالای آسانسور هم جواب میده . درضمن کسی هم ادعا نکرده این فرمولو خودش ساخته ولی این مهمه که یه چیز ساده گفته برا هر آسانسوری دودقه نباید فک کنیم تا بگیریم وزن ظاهری چقده .
      البته هر کسی مختاره که از هر روشی که عشقش میکشه مسئله رو حل کنه، رو این موضوع اصلا نمیشه بحث کرد.

ولی این روش، هیچ پایه و اساس فیزیکی نداره، باعث میشه کم کم مفهوم وزن ظاهری و شتاب نسبی رو فراموش کنی.
      با این روش فقط میشه آسانسور رو حل کرد، اما با مفهومش میشه هر سوالی رو حل کرد. میخواد تو موشک باشه، جرثقیل باشه، تو زیر دریایی باشه، شتابش متغیر باشه، تو حرکت دایره ای باشه، نوسان باشه، حتی اگر بگن از مقاومت هوا صرف نظر نکنید و...........
      بیشتر از 30 ثانیه هم وقت نمیگیره.

9. Top | #9
      کاربر فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      دوست عزیز در وهله اول بگم این روش هم در موشک و هم در زیر دریایی و هم در حرکت دایره ای و هم تو همه مسائل این شکلی کاربرد داره و میشه به راحتی ازش استفاده کرد مسئله بعدی اینه که ما میخوایم تو کنکور از این روش استفاده کنیم تا سرعتمون بالاتر بره و سوالای بیشتری رو بتونیم حل کنیم نمیخوایم که فردا تو سازمان ناسا بریم موشک هوا کنیم درضمن ما مفهوم وزن ظاهریرو دقیق فهمیدیم و میخوایم از این روش سرعتمونو بالاتر ببریم .
      البته حرف شما متینه هرکسی با راهی که بیشتر حال میکنه و براش راحت تره باید سوالو به جواب برسونه ولی این کار اصلا چیز غیر علمی ای نیس اثباتشم تو بعضی کتابا موجوده .
      ( کورش کبیر )

10. Top | #10
      همکار سابق انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      مفهومی که در موردش حرف میزنم رو روی کاغذ نوشتم و ازش عکس گرفتم.
      چون مجبور بودم روی کاغذ شرح بدم تا بقیه متوجه بشن یکم طولانی به نظر میرسه، اما اگر روی مفهوم مسلط بشید سوال های وزن ظاهری تو 30 ثانیه حل میشن.
      مثال همین تاپیک رو حل کردم.
      در انتهای برگه یک مسئله پارامتری از حرکت دایره ای قائم حل کردم. (نیروی کشش طناب در بالاترین و پایین ترین نقطه)
      اگر لازم میدونید "نیروی وارد بر فنر در آسانسور" و "دوره نوسان آونگ در آسانسور" هم با همین روش حل کنم و تصویرش رو بفرستم.

این روش بعدا تو دانشگاه هم به درد میخوره، اما روش تستی + - رو نمیتونید برای استاد بنویسید و انتظار نمره داشته باشید.

جهت اطلاع: در آزمون 27 دی قلمچی فیزیک 93% زدم. (28 تا سوال در 35 دقیقه) (2 تا نزده داشتم که راه حلشون سر جلسه به ذهنم نرسید که بعداً خیلی دلم سوخت که 100% نزدم.)
      در تمام آزمون های قبلی هم فیزیکم بالای 80% بوده.
      تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست vazn-zaheri.jpg  
      ویرایش توسط strider : 30 دی 1392 در ساعت 14:25

11. Top | #11
      کاربر فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      دوست عزیز گفتم که مفهومشو من خوب بلدم دیگه تستای دینامیکو همشو راحت میشه تحلیل کرد ولی وقتی میشه تو جلسه کنکور با یه روشی خیلی ساده تر و با زمان خیلی کمتر سوالو حل کرد برا چی باید لقمه رو دور سرمون بچرخونیم؟ درضمن تو دانشگاهم همه که بعدا این مسائل دینامیک به دردشون نمیخوره مثلا من میخوام برم رشته مهندسی آی تی و هیچوقت همچین چیزی هیچکدوم از استادام ازم نمیپرسن اگرم پرسیدن که کاری نداره خب همینطوری مینویسیم ولی حالا مهمتر بحث کنکوره نه بحث استاد و امتحانات تشریحی . یه سوالی پیش اومد برام شما که تو پروفایلت زدی داری کارشناسی رشته عمران میخونی برا چی قلمچی دیگه شرکت میکنی؟
      درضمن اینو هم اضافه کنم منم توی سوالات گزینه دو فیزیک رو 60 و غولی مثل گسسته رو 75 زدم و همکلاسیم که بامن گزینه داد و روز قبلش قلمچی داد قلمچی رو فیزیکشو 75 زد ولی گزینه دو رو 30 زد . سوالای قلمچی سطحش خیلی پایینه .
      ( کورش کبیر )

12. Top | #12
      کاربر فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      بین این روشی که آقا محمد هم نوشت سر جلسه کنکور خیلی سرعتش بیشتره دیگه احتیاج به تجزیه و تحلیل یا کشیدن شکل و مشخص کردن نیروهای وارد بر اون هم نداره .
      ( کورش کبیر )

13. Top | #13
      همکار سابق انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات

...:::::حل مسائل وزن ظاهری(فیزیک):::::...

۱- خب شما هرجور دوست داری سوال رو حل کن، تاثیری تو کار من نداره.
      من لازم دونستم این مفهومی که تو دانشگاه خوندم برای بقیه به زبون ساده بیان کنم. تو دانشگاه تمام درسهای اختصاصی ما از دینامیک و استاتیک (تعادل) تشکیل شده بود.

۲- حتي اگر رشته تجربی هم میخوندی و میرفتی پزشکی یا دندون پزشکی، باید فیزیک ۱ پاس کنی، مباحث ترمودینامیک، سینماتیک و دینامیک، هیچ ربطی به رشته تحصیلی هم نداره، باید پاسش کنید.
      رشته های مهندسی که رو شاخشه. خیلی ها هم از این موضوع شاکی ان. عمرانی ها شاکی بودن چرا باید الکتریسیته بخونن (فیزیک ۲ عمومی)، برق و کامپیوتر شاکی بودن چرا باید دینامیک بخونن.
      پزشکی ها هم شاکی بودن چرا باید فیزیک و ریاضی بخونن.

۳- عمران میخوندم، مهرماه انصراف دادم که دوباره کنکور بدم، چون میدونم تو دانشگاه چه درسایی منتظرمه، تلاش میکنم تا حد امکان مفهومی بخونم و سراغ راه حل های کنکوری نرم. ورود به دانشگاه یه بحثه، پاس کردن درس ها و مدرک گرفتن یه بحث دیگه.
      به نظر من پاس کردن درسها و مدرک گرفتن مهمتره، چون این همه تلاش برای مدرک گرفتنه، اما بعضی ها فقط به قصد ورود به دانشگاه درس میخونن.

۴- من ترازم تو فیزیک ۸۲۰۰ئه، سقف نیست، اما آخراشه.
      تراز موضوع سطح سوالات رو میزاره کنار، چون نسبت به جامعه آماری سنجیده میشه، اگر سوالات آسون باشه برای همه آسونه، مطمئنم خودت میدونی اینا رو.

Sent from my iPhone using Tapatalk
      Math & Physics are fun

14. Top | #14
      کاربر اخراجی

Ashegh
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط strider نمایش پست ها
      ۱- خب شما هرجور دوست داری سوال رو حل کن، تاثیری تو کار من نداره.
      من لازم دونستم این مفهومی که تو دانشگاه خوندم برای بقیه به زبون ساده بیان کنم. تو دانشگاه تمام درسهای اختصاصی ما از دینامیک و استاتیک (تعادل) تشکیل شده بود.

۲- حتي اگر رشته تجربی هم میخوندی و میرفتی پزشکی یا دندون پزشکی، باید فیزیک ۱ پاس کنی، مباحث ترمودینامیک، سینماتیک و دینامیک، هیچ ربطی به رشته تحصیلی هم نداره، باید پاسش کنید.
      رشته های مهندسی که رو شاخشه. خیلی ها هم از این موضوع شاکی ان. عمرانی ها شاکی بودن چرا باید الکتریسیته بخونن (فیزیک ۲ عمومی)، برق و کامپیوتر شاکی بودن چرا باید دینامیک بخونن.
      پزشکی ها هم شاکی بودن چرا باید فیزیک و ریاضی بخونن.

۳- عمران میخوندم، مهرماه انصراف دادم که دوباره کنکور بدم، چون میدونم تو دانشگاه چه درسایی منتظرمه، تلاش میکنم تا حد امکان مفهومی بخونم و سراغ راه حل های کنکوری نرم. ورود به دانشگاه یه بحثه، پاس کردن درس ها و مدرک گرفتن یه بحث دیگه.
      به نظر من پاس کردن درسها و مدرک گرفتن مهمتره، چون این همه تلاش برای مدرک گرفتنه، اما بعضی ها فقط به قصد ورود به دانشگاه درس میخونن.

۴- من ترازم تو فیزیک ۸۲۰۰ئه، سقف نیست، اما آخراشه.
      تراز موضوع سطح سوالات رو میزاره کنار، چون نسبت به جامعه آماری سنجیده میشه، اگر سوالات آسون باشه برای همه آسونه، مطمئنم خودت میدونی اینا رو.

Sent from my iPhone using Tapatalk
      بابا اون بنده خدا رو ول كن، يحتمل استاد شاخ دكتر مهندس مسعودي وحي منزل كردن سوالات اسانسور رو اينطوري بحليد. تو سوال حركت دايره اي كه حل كردي، خب مگه نيروي كشش نخ به سمت مركز دايره نيس؟ يعني بالاتربن نقطه mg+T= mv^2/r
      ؟؟

15. Top | #15
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Amir James نمایش پست ها
      بابا اون بنده خدا رو ول كن، يحتمل استاد شاخ دكتر مهندس مسعودي وحي منزل كردن سوالات اسانسور رو اينطوري بحليد. تو سوال حركت دايره اي كه حل كردي، خب مگه نيروي كشش نخ به سمت مركز دايره نيس؟ يعني بالاتربن نقطه mg+T= mv^2/r
      ؟؟
      اشتباه لپی بوده احتمالا

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن