خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
    نمایش نتایج: از 16 به 27 از 27
    1. Top | #16
      همکار سابق انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amir james نمایش پست ها
      بابا اون بنده خدا رو ول كن، يحتمل استاد شاخ دكتر مهندس مسعودي وحي منزل كردن سوالات اسانسور رو اينطوري بحليد. تو سوال حركت دايره اي كه حل كردي، خب مگه نيروي كشش نخ به سمت مركز دايره نيس؟ يعني بالاتربن نقطه mg+t= mv^2/r
      ؟؟
      ممنون اطلاع دادی، جهت t رو اشتباه به سمت بالا فرض کرده بودم.

معلوم شد یکی این روش رو دقیق خونده، انگیزه پیدا کردم که بیشتر بسطش بدم.
      حرکت دایره ای رو هم با این مفهوم به طور کامل حل کردم و در پست بعدی قرار میدم.
      یه مدل دیگه هم حل کردم، نمیدونم اسمش چیه، اونم تو پست بعدی میزارم.
      اگر مسئله یا حالت دیگه ای به ذهنتون میرسه بگید همین جوری حل کنم.

تمام وقت استراحت ظهرم به نوشتن این دو تا مسئله گذشت.
      ویرایش توسط strider : 30 دی 1392 در ساعت 14:34

2. Top | #17
      همکار سابق انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات

دینامیک در حرکت دایره ای قائم

حرکت دایره ای قائم رو در سه حالت رسم کردم.
      در بالاترین نقطه، که کشش نخ در کمترین حالت خودشه.
      در پایین ترین نقطه، که کشش نخ در بیشترین حالت خودشه.
      یه نقطه هم همین جوری با زاویه تتا در نظر گرفتم و مسئله رو پارامتری حل کردم.

اگر بتونید این مسائل رو در ذهنتون تجسم کنید، حتی قبل از حل مسئله به صورت عددی میتونید جواب رو به دست بیارید.
      اگر هم فرمولی حل کردید، باز هم در ذهنتون تجسم کنید، اینجوری میتونید جواب آخر رو چک کنید که یه وقت عدد غیر منطقی ای نباشه.

(یه ایراد کوچولو تو حالت آخر داشت که با paint درستش کردم. به بزرگی خودتون ببخشید.)

در حالت آخر که حرکت دایره قائم در نقطه ی دلخواه هست، نیروی mg* cost تو حل مسئله تاثیری نداره. باعث ایجاد شتاب خطی میشه که در سطح کنکور نیست. ایشالا دانشگاه بخونید.
      ولی اگر تصورش کنید بهتر متوجه میشید، وقتی دارید یه آتیش گردون رو میچرخونید، در پایین مسیر سرعت خیلی زیاده و ذغال حسابی سرخ میشه، اما در بالاترین نقطه ی مسیر سرعت کمه و خاکسترش میریزه رو سرتون!
      در حرکت دایره ای یکنواخت سرعت خطی ثابته، اما در حرکت دایره ای قائم حتی شتاب هم متغیره (برآیند شتاب مرکزگرا و اون یکی شتاب)، در نتیجه سرعت هم متغیره!
      تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست img_0501.jpg  
      ویرایش توسط strider : 30 دی 1392 در ساعت 15:14

3. Top | #18
      همکار سابق انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      این هم یه حالت دیگه! (ماشینی که تو پستی بلندی جاده ها گیر کرده!)

لازمه دوره تناوب آونگ ساده وقتی تو آسانسوره، یا وقتی زیر آونگ آهنربا میزارن، یا تغییر طول فنر هم حل کنم؟
      همشون به همین راحتی هستند، تعیین جهت مثبت، نوشتن قانون دوم نیوتن
      تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست unknown.jpg  

4. Top | #19
      کاربر فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط strider نمایش پست ها
      ۱- خب شما هرجور دوست داری سوال رو حل کن، تاثیری تو کار من نداره.
      من لازم دونستم این مفهومی که تو دانشگاه خوندم برای بقیه به زبون ساده بیان کنم. تو دانشگاه تمام درسهای اختصاصی ما از دینامیک و استاتیک (تعادل) تشکیل شده بود.

۲- حتي اگر رشته تجربی هم میخوندی و میرفتی پزشکی یا دندون پزشکی، باید فیزیک ۱ پاس کنی، مباحث ترمودینامیک، سینماتیک و دینامیک، هیچ ربطی به رشته تحصیلی هم نداره، باید پاسش کنید.
      رشته های مهندسی که رو شاخشه. خیلی ها هم از این موضوع شاکی ان. عمرانی ها شاکی بودن چرا باید الکتریسیته بخونن (فیزیک ۲ عمومی)، برق و کامپیوتر شاکی بودن چرا باید دینامیک بخونن.
      پزشکی ها هم شاکی بودن چرا باید فیزیک و ریاضی بخونن.

۳- عمران میخوندم، مهرماه انصراف دادم که دوباره کنکور بدم، چون میدونم تو دانشگاه چه درسایی منتظرمه، تلاش میکنم تا حد امکان مفهومی بخونم و سراغ راه حل های کنکوری نرم. ورود به دانشگاه یه بحثه، پاس کردن درس ها و مدرک گرفتن یه بحث دیگه.
      به نظر من پاس کردن درسها و مدرک گرفتن مهمتره، چون این همه تلاش برای مدرک گرفتنه، اما بعضی ها فقط به قصد ورود به دانشگاه درس میخونن.

۴- من ترازم تو فیزیک ۸۲۰۰ئه، سقف نیست، اما آخراشه.
      تراز موضوع سطح سوالات رو میزاره کنار، چون نسبت به جامعه آماری سنجیده میشه، اگر سوالات آسون باشه برای همه آسونه، مطمئنم خودت میدونی اینا رو.

Sent from my iPhone using Tapatalk
      ببین الگوهای من سه نفرن عموم و شوهرخ الم و یکی از دوستای قدیمیم . هرسه تاشون با استفاده از روشای تست زنی و بدون خوندن تشریحی رتبه زیر 1000 تو کنکور زمون خودشون شدن و شوهرخالم مهندسی برق خوند و الآن شرکت چشم سوم رو تاسیس کرده و بزرگترین تولید کننده دزدگیرهای فروشگاهی تو کشوره ( به خاطر طرح دزدگیرای جدید و بی نیازی کشور از ورود برخی لوازمش از چین و اختراع یکی از لوازم کارخونه ایرانخودرو از سربازی معاف شد )
      عموم و اون دوست قدیمیم هم رفتن رشته های کامپیوتر و آی تی و دوتا سایت خیلی بزرگ درست کردن و مخصوصا اون دوستم که تقریبا ماهی 10 ملیون فقط از تبلیغات تو سایتش درمیاره و حدود 40 تومن دیگه هم از کارای جانبی و طراحی وبسایت و الآنم یه فروشگاه اینترنتی درست کرده .
      خداشاهده اینارو تعریف نکردم برا تعریف کردن از خودم فقط میخواسم بگم طبق تجربه اونا اگه برا کنکور تستی هم بخونیم تو دانشگاه به مشکلی برنمیخوریم . یا مثلا آقای اشرفی پارسال تو مدرسه ما بود تو تجربی رتبه 125 شد و امتحانات تشریحی سال چهارم تمام نمره هاش بین 10 و 14 بود الآنم داره دانشگاه علوم پزشکی تهران درس میخونه چن روز پیشا هم دیدمش خیلی راضی بود و هیچ مشکلی نداشت .
      امیر جیمز عزیز لطفا درست صحبت کن هرکسی روشش برا خودش محترمه من پیشرفت بسیار چشمگیرمو امسال بعد خدا مدیون مسعودی هستم و معلم اصلی خودمو اون میدونم دوس ندارم فک نکنم توهم دوس داشته باشی کسی از معلم تو بد بگه درسته ؟
      اگر مهربان باشی تورا به داشتن انگیزه های پنهان متهم می کنند ولی مهربان باش ...
      اگر شریف و درستکار باشی فریبت می دهند ولی شریف و درستکار باش ...
      نیکی های امروزت را فراموش می کنند ولی نیکوکار باش ...
      بهترین های خود را به دنیا ببخش حتی اگر هیچگاه کافی نباشد ...
      در نهایت میبینی هرآنچه هست همواره میان تو و خداوند است نه میان تو مردم
      ( کورش کبیر )

5. Top | #20
      کاربر انجمن

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام

در قسمت کشش نخ در نقطه دلخواه از نظر هندسی چطوری اون زاویه مساوی با اون تتایی میشه که mg رو تجزیه میکنه؟
      میدونم شاید خیلی پیش پا افتاده باشه ... ولی اگه بگید خیلی خوب میشه
      پذیرفتن اینکه اشتباه کرده اید نشان دهنده این است که اکنون عاقلتر از گذشته اید !
      ویرایش توسط konkur93 : 30 دی 1392 در ساعت 17:19

6. Top | #21
      کاربر انجمن

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام

در قسمت کشش نخ در نقطه دلخواه از نظر هندسی چطوری اون زاویه مساوی با اون تتایی میشه که mg رو تجزیه میکنه؟

7. Top | #22
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط konkur93 نمایش پست ها
      سلام

فکر کنم stider جان جای تتا رو اشتباه کشیده درستش اینجوریه که تو شکل کشیدم:

untitled.jpg

حالا میپرسی چرا اون زاویه برابره تجزیه های نیروی وزنه
      خب اگه توجه کنی میبینی که چنین حرکتی رو میتونیم توی ربع چهارم هم داشته باشیم و همونطور که من محور کشیدم(اون سبزها که نقطه چینی هست و مماس بر دایره هست)
      حالا خطوط موازی داریم که خط مورب دارن
      پس طبق قضیه ی خطوط موازی و مورب اون زاویه ها که توی شکل کشیدم با هم برابر هستن

8. Top | #23
      همکار سابق انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      سلام

نه، اصلا پیش پا افتاده نیست.
      من دقیقا تو همین موضوع شدیدا مشکل دارم. توی سطح شیب دار، یا همین حرکت دایره ای قائم، همیشه نگرانم یه وقت زاویه رو اشتباه تشخیص بدم.

توضیحاتش رو پیوست کردم.
      تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست img_0505.jpg  

9. Top | #24
      همکار سابق انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط M o h a m m a d نمایش پست ها
      فکر کنم stider جان جای تتا رو اشتباه کشیده درستش اینجوریه که تو شکل کشیدم:

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Untitled.jpg
مشاهده: 29
حجم: 24.9 کیلو بایت

حالا میپرسی چرا اون زاویه برابره تجزیه های نیروی وزنه
      خب اگه توجه کنی میبینی که چنین حرکتی رو میتونیم توی ربع چهارم هم داشته باشیم و همونطور که من محور کشیدم(اون سبزها که نقطه چینی هست و مماس بر دایره هست)
      حالا خطوط موازی داریم که خط مورب دارن
      پس طبق قضیه ی خطوط موازی و مورب اون زاویه ها که توی شکل کشیدم با هم برابر هستن
      البته راه حل من با شما هیچ فرقی نداره، شما تتا رو یه چیز دیگه گرفتی.
      مال من زاویه ایه که با محور افقی دایره میسازه.
      مال شما زاویه ایه که با محور عمودی میسازه.
      این دو تا زاویه هم متمم هستند.
      سینوس و کسینوس زوایای متمم هم با هم مساوی اند.
      نتیجه حل من و شما در انتها یکیه.
      این که تتا کجا باشه خیلی مهم نیست. متمم همدیگه هستند دیگه.

10. Top | #25
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط strider نمایش پست ها
      البته راه حل من با شما هیچ فرقی نداره، شما تتا رو یه چیز دیگه گرفتی.
      مال من زاویه ایه که با محور افقی دایره میسازه.
      مال شما زاویه ایه که با محور عمودی میسازه.
      این دو تا زاویه هم متمم هستند.
      سینوس و کسینوس زوایای متمم هم با هم مساوی اند.
      نتیجه حل من و شما در انتها یکیه.
      این که تتا کجا باشه خیلی مهم نیست. متمم هم هستند دیگه.
      راست میگیا
      ریاضیم اصن خوب نیست
      مخصوصا مثلثات

11. Top | #26
      کاربر انجمن

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      واقعا ممنونم من تاحالا مجبور بودم اینجور تجزیه ها رو حفظ! کنم الانم میرم تو قسمت شیب عرضی و ... این روش رو به کار بگیرم

12. Top | #27
      همکار سابق انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      واقعا ممنونم من تاحالا مجبور بودم اینجور تجزیه ها رو حفظ! کنم الانم میرم تو قسمت شیب عرضی و ... این روش رو به کار بگیرم
      هرچی کمتر فیزیک رو حفظ کنی و مفهومی تر کار کنی سوالات بیشتری میتونی حل کنی.
      این یعنی نمره بیشتر تو امتحانات تشریحی، حل تست های بیشتر تو آزمون، موفقیت تحصیلی در دانشگاه
      (البته فرمول های اصلی، مثل میدان مغناطیسی، میدان الکتریکی، فرمول شتاب و نیروی مرکزگرا، f=ma، اینها رو باید حفظ کنی، ولی نکته حفظ نکنی راحت تری.)

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن