خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات

ترکوندن فیزیک پیش

باسمه تعالی

حضرت علی (علیه السلام)
      كُن بَعیدَالهِمَمِ إذا طَلَبتَ، كَریمَ الظَّفَرِ إذا غَلَبتَ
      هرگاه در پی ‏چیزى هستى، بلندْ همّت باش و آن‏گاه كه چیره شدى، در پیروزى كریم باش.

باسلام خدمت دوستان کنکوری

امیدوارم سالم و سلامت باشید و برای اهداف بلند خودتون با جدیت تلاش کنید.(جمله ماشاوره ای هه هه )

همینطور که از عنوان تاپیک مشخص است این تاپیک در مورد درس عزیز و محترم (هههه) فیزیک پیش دانشگاهی است .

هدف من از ایجاد این تاپیک انتقال تجربیات خودم بود که در این 4 ماه در رابطه با منابع این درس و روش خوندنش کسب کردم.

یکی از مشکلات اساسی خودم ، درس فیزیک بود که به دلیل بی توجهی به مفاهیم و درک مفاهیم دچار مشکل شده بودم و من را بر آن داشت تا در صدد رفع این مشکل ؛هم کشم.

در ابتدا قبل از وارد شدن به بحث اصلی لازم هست چند تذکر بدم:

1- من هم مانند خیلی از دوستان دیگه در حال تحصیل مقطع 4 هستم و این تجربیات حاصل 4 ماه بیشتر نیست.

2- این مقاله را برای کسانی نوشتم که یا خودشون قصد خوندن دارند و یا معلم خوبی ندارند یا کلا تو این درس دچار مشکل هستند.

خوب حالا بریم سر اصل مطلب

اول کار یک نیم نگاهی به 4 فصل اول کتاب میندازیم ببینیم اوضاع از چه قراره :

فصل 1و2:این دوفصل،از فصل های تقریبا مشکل کتاب هستند که دارای ریزه کار های بسیاری است و یکی از چیز های لازم برای حل مسائل این دو فصل قدرت تحلیل است که این مهم با تسلط بر مفاهیم این دو فصل محقق

می شود و بعد از تسلط بر مفاهیم حتی بدون داشتن فرمول های چندانی میتوننین بر تست های مشکل این درس فائق بیاین.

فصل 3 و 4 :این فصول به همراه اندکی از اوخر فصل 2 دارای تازگی بیشتری برای دانش آموزان سال چهارم هست و درسال های گذشته برخورد چندانی با مفاهیم این فصل ها نداشتند . این فصول دارای سئوالتی به نسبت آسانتر

بوده ولی دانش آموزان رابطه ی چندان مناسبی با این فصول برقرار نمیکنند . شاه کلید حل تست ها و مسائل این فصول توجه کامل به تعاریف است و حل سئوال های متمادی است که باعث

تقویت شما در این فصل ها خواهد شد.

داستانک

تازه رسیدیم به اصل اصل مطلب :

داستان از آنجا شروع شد که بنده به دلیل عدم تفهیم مفاهیم فصل های 3 و 4 (فصل های 1 و 2 به دلیل اینکه قبلا بوده وزیاد مشکلی نبود) من مجبور به روی آوردن به کتاب های کمک درسی شدم و از آن ها کمک بگیرم از

جمله : گاج نقره ای،انرژی اتمی، مهرو ماه (در این جا من دچار مرض مسری کتاب خریدن شدم و پول های پدر مانند چرک کف دست به معنای واقعی کلمه هدر میدادم )ولی بازهمون مشکلات ثابت موند و آخر ما این دو فصل

را به خوبی درک نکردیم . اول یک نقدی بر این چند کتاب میزنم و در آخر راه حل (آجیل مشگل گشا) را خواهم گفت.

کلاس نقادی

41.jpg

1- گاج نقره ای ( افسانه کتاب ها) : یکی از محاسن بارز این کتاب مربوط به گرافیک بالای ابین کتاب و تمام کتاب های نقره ای است که هر خواننده ای را جذب خودش میکنه و در تفهیم بعضی مسائل کار آمده . از دیگر محاسن

این کتاب میتوان به عنوان یک منبع تست استاندارد بهش اطمینان کرد . اما نکته قابل تمرکز و موردنقادی بر روی درسنامه است که در قشمت پاسخ های تشریحی آورده شده است ایراد بنده به این درسنامه این است که با

توجه به اینکه خیلی کامل است ولی زیادی کامل است یعنی شما با خوندن این درسنامه از قدرت تحلیل تون کم خواهد شد و به یک حلال حرفه ای مشئله تیدیل نخواهید شد در صورتی که بعضی از نکات گفته شده در بعضی ا

از موارد اضافی بوده و این نکات را باید در قالب حل کردن تست های متنوع بدست آورد نه در قالب درسنامه و اشکال دیگر در پاشخ تشریحی است با این که رویکرد پاسخ تشریحی تقریبا آموزشی است اما بعضی از جواب ها

بسیار طولانی بوده . در صورتی که اصلا لازم به این همه تفضیل نبوده شاهد عینی مصداق بنده مقایسه پاشخ تشریحی سئوالات کنکور در دو کتاب گاج نقره ای و انرژی اتمی است.

2-انرژی اتمی : یکی دیگر از کتاب های مورد اطمینان کتاب انرژی اتمی است .شاید به محض شنیدن این اسم بگید کتاب سختی هست اما من به شما قول میدهم این کتاب دارای بیانی به مراتب ساده تر از گاج بوده

و دارای تست هایی هم اندازه گاج است . اما ایراده وارده بنده به این حقیقت است که شما با خواندن این کتاب در مفاهیم فیزیک غرق خواهید (احتمال خفه شدن زیاده) که این مهم باعث کند پیشروی شده و در تست ها و

مسائل کارایی چندانی نداره (تجربه چند تا پشت کنکوری بود. )

3- جامع مهر وماه :از کتاب های نسبتا خوب کتاب مهرو ماه است .در واقع باید اسم این کتاب به جای کتاب آموزش گذاشت فرمول نامه زیرا این کتاب برای کسانی که در صدد یادگیری مفاهیم هست جالب نیست و بشتر

مختص کسانی است خواستار درور و مرور باشند.

4- کتابهای دیگری هستند مانند :خیلی سبز - خوشخوان - مبتکران ... که این ها را به دوستان واگذار میکنم (خسته شدم از بس تایپ کردم ! )

آجیل مشگل گشا

با این توصیفات دیگه باید فیزیک را بوسید گذاشت کنار (هههه) اما در این جا میخوام کتابی را معرفی کنم که با استفاده از این کتاب ان شاء الله مشکلتون حل بشه .

کتاب پیشنهادی بنده گاج مشکی است شاید باشنیدن این اسم بگید:«برو بابا ناسلامتی مخوام کنکور بدم نمی خوام امتحان نهایی بدم» اما دقیقا این کتاب را برای این مهم یعنی کنکور معرفی میکنم

بزارید چند تا از محسنات این کتا بگم (لا اقل ذهنیت درست بشه) :

1-ارائه ی درسنامه کامل یعنی درسنامه ای که باعث میشه تا تمام مفاهیم کتاب را فرا گرفته و به علاوه مفاهیم و نکات لازم خارج از کتاب که برای حل تست و سئوالات لازم هست .

2- دارای بیانی بسیار ساده و در عین حال کاربردی و مفهومی که من این را در کمتر کتابی مشاهده کردم

3- دارای سئولات تشریحی از آسان به سخت هست یعنی هم دارای سئوالات امتحان نهایی (آسان) و سئوالات نسبتا سخت (تکمیل کننده بحث) که شما را به تسلط کافی خواهد رساند .

اما هدف من با معرفی این کتاب این نیست که شما را به آماده سازی کامل میرسونه بلکه ابن کتاب شما را به آمادگی 45% (45% که از 100% مهم تره ) بقیه امادگی را شما باید با حل تست های متنوع از بانک تست های

معرفی شده یا در سطح بازار برسونید . البته اشتباه نشه شما با این کتاب قادر به حل تست و حتی تست های نکته دار خواهید شد اما نکته حائز اهمیت این هست که شما اون نکته را به طور غیر مستقیم پیدا میکنید و بعد

با مشاهده ی پاسخ و نکته کاملا جا می افته

در آخر از همه شما ممنونم که با صبر و حوصله مطالعه کردید.

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      جالب اینجاست تایپکی به این خوبی رفته ته ته حتی بدون یه پست

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Dahi نمایش پست ها
      منظور از گاج مشکی همون پرسمانه!؟
      بله همون پرسمانه

4. Top | #4
      کاربر انجمن

Sheytani
      نمایش مشخصات
      پرسمان

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن