خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

افعال مرکب (دو حالتی)

سلام علیکم و عرض ادب خدمت همه دوستان عزیز و گرامی ..
      دیدم تاپیکی به این اسم نیست (ما گشتیم ندیدیم !!)الذا به چنین کاری مجبور شدم ..
      راستش سوالم در مورد افعال مرکبی است و تشخیصش است که چگونه افعال مرکبی ای که دو حالت دارند تشخیص دهیم مرکب هستند یا خیر مثلا بنده یک مثال می زنم از خود کتاب درسی :من به کارهای او ایمان آوردم . که نوشته است ایمان اوردم مرکب است ولی این جمله را می شود گسترش داد مثلا من به کار های او ایمان قلبی،بیشتر و..آوردم ولی با این حال در کتاب نوشته شده است این جمله مرکب است اگر توضیح بدهید که چگونه حالا این جا تشخیص بدهیم بعل مرکب است یا ساده؟(در کل اگر در مورد افعال دو حالتی هم توضیحی بدهید و راه تشخیصش از ساده و مرکب ممنون می شوم )

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      جواب

3. Top | #3
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      اگر جز غیر صرفی(یعنی ایمان تو اینجا)هیچ کدام از وابسته های پسین،نشانه های جمع،صفت،مضاف الیه و تر(برای هنگامی که جز غیزصرفی صفت است)را نپذیرد،فعل مرکب و در غیر اینصورت فعل ساده استو

4. Top | #4
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      سلام.
      فعل مرکب ویژگیایی داره «علاوه بر» و گاهی «غیر از» اون چیزایی که کتاب درسی گفته.
      در واقه، با کتاب درسی تقریبا هیچ چی از فعل مرکب نمیشه فهمید!
      با ویرایش همین پست، راهای شناختشو که خیلی خیلی یم ساده س میذارم.

دلتون قرص!

همه لطف خداست.

5. Top | #5
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام. تو کتاب گاج موضوعی نوشته شده که "تعبیر های کنایی مثل (دست از پا خطا کردن ،چشم پوشیدن،...)مصدرند و آن ها را با فعل اشتباه نگیریم."
      از طرفی کتاب گاج محوری نوشته که "عبارات کنایی نیز فعل مرکّب به حساب می آیند."
      کدومش درسته؟
      ویرایش توسط دریـا : 16 خرداد 1397 در ساعت 12:40

6. Top | #6
      کاربر فعال

Mashkok
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط دریـا نمایش پست ها
      سلام. تو کتاب گاج موضوعی نوشته شده که "تعبیر های کنایی مثل (دست از پا خطا کردن ،چشم پوشیدن،...)مصدرند و آن ها را با فعل اشتباه نگیریم."
      از طرفی کتاب گاج محوری نوشته که "عبارات کنایی نیز فعل مرکّب به حساب می آیند."
      کدومش درسته؟
      عبارت های کنایی فعل مرکبن.
      فکر می کنم منظور جمله اول اینکه چون با «ن» آورده شدن مصدرن (مصدر=بن ماضی + ن)
      و ندایی که به من میگوید : گر چه شب تاریک است دل قوی دار، سحر نزدیک است

7. Top | #7
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Dela نمایش پست ها
      عبارت های کنایی فعل مرکبن.
      فکر می کنم منظور جمله اول اینکه چون با «ن» آورده شدن مصدرن (مصدر=بن ماضی + ن)
      به این نکته بسیار ظریف دقت نکرده بودم....سپاس!
      ویرایش توسط دریـا : 16 خرداد 1397 در ساعت 14:22

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن