خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

چطور ریاضی رو بخونم؟

سلام
      بچه‌ها من فارغ‌التحصیل هستم و چند سالی از درس دور بودم، شروع کردم برای ۴۰۴ بخونم.
      با ریاضی یه مشکلی دارم اونم اینکه نمیدونم چطوری بخونمش چون پایه خوبی ندارم (در حد دبیرستان). میخواستم از کتابای جامع شروع کنم؛ آیکیو رو امتحان کردم ولی تستاش برام سنگین بود، با خیلی سبز نتونستم ارتباط بگیرم و مهر و ماه برام قابل قبول بود؛ اما یه چیزی که هست، درسته پیش نیازا رو تا حدودی رعایت کرده ولی بازم تو حل تست ها باید مفاهیم پایه رو بلد باشی و خب من ریاضی دبیرستان رو نخوندم و این اذیتم میکنه، تصمیم گرفتم اول کتاب سه پایه رو بخونم بعد با مهر و ماه شروع کنم ولی حس میکنم اینم ازم وقت میگیره... واقعاً سردرگم شدم، ممنون میشم راهنمایی کنید ❤️

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      سلام. ریاضی خوندن یک آدم منظم میخواد که تیپ سوالات بلد باشه مثلا بگید درجه 2, 5 تیپ سوال داره واین تست شبیه کدوم تیپ است. اول جزوه یا درسنامه منبعی که میخونید چندین بار بخونید تا خوب حفظ بشید.
      جزوه خوندن به این صورت است که هر بار جزوه رو میخونید 2 سری سوال داریم یه سری که جوابش رو از ابتدا تا انتها توی ذهنتون هست پس میرید سراغ سوال بعد و سری دوم که جوابش نمیدونید باید خودتون حل کنید.
      لازم نیست برای ریاضی فقط تست بزنید مثلا 3 تا کتاب تست همزمان از الان شروع کنید بزنید اینجوری ممکنه توی آزمونای الان جواب بگیرید ولی توی آزمونای جامع به مشکل میخورید چون یه عالمه تست علامتدار دارید که باید مجدد حل کنید.
      از روی منبعتون ابتدا تست های متوسط برای یادگیری بزنید بعد برید سراغ تست های چالشی (بصورت بسته ای 20 تا 30 تایی) و در آخر از خودتون آزمون بگیرید با تعداد تست کم ( 10تا 15 تست و هر تست 1:30دقیقه)
      ترتیب مطالعه توی ریاضی اهمیت داره مثلا قبل از مطالعه معادله, نامعادله و تعیین علامت باید معادله درجه دوم بلد باشید.
      ریاضی تجربی رو با چه ترتیبی بخونیم؟
      در موضوع های زیر بهتره ترتیب مطالعه رو رعایت کنید
      تابع و معادله درجه دوم
      معادله، نامعادله و تعیین علامت
      قدر مطلق
      جزء صحیح
      توانهای گویا و عبارتهای جبری
      توابع نمایی و لگاریتیمی
      تابع
      مثلثات
      حد
      مشتق
      کاربرد مشتق
      ------------
      مباحث زیر رو هم هروقت دوست داشتین میتونید جداگانه مطالعه کنید. چون زیاد به بقیه فصل ها مرتبط نیستند.
      الگو و دنباله
      مجموعه، شمارش و احتمال
      هندسه یازدهم
      هندسه تحلیلی و هندسه دوازدهم
      آمار

تو این تاپیک برای کسانی که ریاضیشون ضعیفه نکات خوبی گفته شده حتما بهتون کمک میکنه.
      http://forum.konkur.in/thread80730.html
      !life moves pretty fast, you don't stop and look around once in a while, you could miss it

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      اگه از درسنامه چیزی نمیفهمی، کلاس دیدن در فصل های پایه ممکنه کمک کنه. اینکه ببینی معلم چجوری با یک تست برخورد میکنه، ازش یاد میگیری. ولی وقت راه بیفتی، بنظرم کلاس دیدن چندان به درد نمیخوره. مگر اینگه مثلا بخوای ۲ ماهه به کنکور برسی و یه درصدی بگیری که شما ظاهرا برای ۴۰۴ میخونی.
      ریاضی پایه آلا: https://alaatv.com/set/839
      توی ریاضی، ترتیب خوندن مهمه. به نظر من این ترتیب بهتره:
      توانهای گویا و عبارتهای جبری ، رادیکال و ریشه، اتحادها و تجزیه
      معادلات گنگ و گویا و انواع معادله، معادله خط از هندسه تحلیلی
      تابع و معادله درجه دوم ( کسیکه ریشه، توان و اتحاد و تجزیه بلد نیست، نمیتونه با معادله درجه ۲ شروع کنه. اصلا نمیفهمه چه خبره)
      نامعادله و تعیین علامت ( انواع معادله رو از این فصل باید قبلا خونده باشی)
      قدر مطلق
      جزء صحیح
      توابع نمایی و لگاریتمی و معادلات نمایی و لگاریتمی( این فصل رو میتونی بعد از تابع هم بخونی، ولی بهتره اینجا بخونی که برای سوالات دامنه و برد آماده باشی)
      تابع ( توی این فصل به رسم نمودارها و انتقال و صعودی نزولی بودن خیلی دقت کن)
      مثلثات ( معادلات مثلثاتی رو در حد امتحان نهایی خوندن کافیه به نظر من. توی کنکور سوالاش خیلی وقتگیرن و میتونی نزنی)
      حد ( تا اول حدهای ابهام‌دار و رفع ابهام)
      مشتق ( فرمولهای اولیه و روابط مشتق)
      ادامه حد ( حالا با هوپیتال میتونی رفع ابهام کنی)
      بقیه مشتق
      کاربرد مشتق

بقیه فصلها تقریبا جزیره‌ای هستن ولی یک کم ترتیب هم دارن که توی پست بالاتر هست.

راستی اگه کنکور اردیبهشت و تیر امسال رو ثبت نام کردید، برای هر کدوم ۳ هفته از خونده‌هاتون جمع بندی کنید و شرکت کنید. شانستون رو امسال حتما امتحان کنید.

پ.ن. ۱ اگه مشکل مالی ندارید و پایه ریاضی خیلی وحشتناک ضعیف دارید، میتونید ۱-۲ جلسه کلاس با یک معلم متوسطه اول بگیرید( معلم کنکوری یا دانشجوها رو اصلا توصیه نمیکنم). بگید که توی ۱-۲ جلسه کل مطالب دبستان و متوسطه اول رو براتون سریع یادآوری کنه. این بیشتر برای اونایی هست که مشکل در ضرب و تقسیم و رادیکال و اولویت عملگر و... دارن.
      پ.ن.۲ ریاضی هم مثل فیزیکه. اول درس رو بفهمید. بعد تستهای سطح اول مهروماه رو بزنید تا فرمولها رو حفظ بشید. بعد بقیه سطوح رو بزنید تا مسلط بشید. اگه وقت و حوصله ندارید، میتونید سطح برای ۱۰۰ درصد رو نزنید یا به عنوان مرور به همراه تستهای مارکدار استفاده کنید. حتما تستهای کنکور ۹۹ به بعد داخل و خارج ریاضی و تجربی رو حل کنید.
      ویرایش توسط Mazaheri : 19 بهمن 1402 در ساعت 15:10

4. Top | #4
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Mazaheri نمایش پست ها
      اگه از درسنامه چیزی نمیفهمی، کلاس دیدن در فصل های پایه ممکنه کمک کنه. اینکه ببینی معلم چجوری با یک تست برخورد میکنه، ازش یاد میگیری. ولی وقت راه بیفتی، بنظرم کلاس دیدن چندان به درد نمیخوره. مگر اینگه مثلا بخوای ۲ ماهه به کنکور برسی و یه درصدی بگیری که شما ظاهرا برای ۴۰۴ میخونی.
      ریاضی پایه آلا: https://alaatv.com/set/839
      توی ریاضی، ترتیب خوندن مهمه. به نظر من این ترتیب بهتره:
      توانهای گویا و عبارتهای جبری ، رادیکال و ریشه، اتحادها و تجزیه
      معادلات گنگ و گویا و انواع معادله، معادله خط از هندسه تحلیلی
      تابع و معادله درجه دوم ( کسیکه ریشه، توان و اتحاد و تجزیه بلد نیست، نمیتونه با معادله درجه ۲ شروع کنه. اصلا نمیفهمه چه خبره)
      نامعادله و تعیین علامت ( انواع معادله رو از این فصل باید قبلا خونده باشی)
      قدر مطلق
      جزء صحیح
      توابع نمایی و لگاریتمی و معادلات نمایی و لگاریتمی( این فصل رو میتونی بعد از تابع هم بخونی، ولی بهتره اینجا بخونی که برای سوالات دامنه و برد آماده باشی)
      تابع ( توی این فصل به رسم نمودارها و انتقال و صعودی نزولی بودن خیلی دقت کن)
      مثلثات ( معادلات مثلثاتی رو در حد امتحان نهایی خوندن کافیه به نظر من. توی کنکور سوالاش خیلی وقتگیرن و میتونی نزنی)
      حد ( تا اول حدهای ابهام‌دار و رفع ابهام)
      مشتق ( فرمولهای اولیه و روابط مشتق)
      ادامه حد ( حالا با هوپیتال میتونی رفع ابهام کنی)
      بقیه مشتق
      کاربرد مشتق

بقیه فصلها تقریبا جزیره‌ای هستن ولی یک کم ترتیب هم دارن که توی پست بالاتر هست.

راستی اگه کنکور اردیبهشت و تیر امسال رو ثبت نام کردید، برای هر کدوم ۳ هفته از خونده‌هاتون جمع بندی کنید و شرکت کنید. شانستون رو امسال حتما امتحان کنید.

پ.ن. ۱ اگه مشکل مالی ندارید و پایه ریاضی خیلی وحشتناک ضعیف دارید، میتونید ۱-۲ جلسه کلاس با یک معلم متوسطه اول بگیرید( معلم کنکوری یا دانشجوها رو اصلا توصیه نمیکنم). بگید که توی ۱-۲ جلسه کل مطالب دبستان و متوسطه اول رو براتون سریع یادآوری کنه. این بیشتر برای اونایی هست که مشکل در ضرب و تقسیم و رادیکال و اولویت عملگر و... دارن.
      پ.ن.۲ ریاضی هم مثل فیزیکه. اول درس رو بفهمید. بعد تستهای سطح اول مهروماه رو بزنید تا فرمولها رو حفظ بشید. بعد بقیه سطوح رو بزنید تا مسلط بشید. اگه وقت و حوصله ندارید، میتونید سطح برای ۱۰۰ درصد رو نزنید یا به عنوان مرور به همراه تستهای مارکدار استفاده کنید. حتما تستهای کنکور ۹۹ به بعد داخل و خارج ریاضی و تجربی رو حل کنید.
      خیلی ممنون بابت توضیحات کاملتون.
      تو ریاضی با درسنامه مشکلی ندارم و اتفاقا نسبت به فیلم، بیشتر با درسنامه تونستم ارتباط بگیرم؛ تنها مشکلم ترکیبی بودن کتابای جامع بود که اونم تصمیم گرفتم طبق لیستی که شما و پازل عزیز زحمت کشیدین، بخونم.
      بله کنکور اردیبهشت و تیر رو هم قراره بدم و حتما جمع بندی میکنم، ممنون از توصیه تون.

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن