خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات

روش مطالعه شیمی

سلام بچه ها من برا شیمی اول کتاب رو کامل میخونم، بعد اگ اون مبحثه سخت باشه درسنامه کتاب کار رو هم میخونم، اما نتیجه ازمون هام زیاد جالب نیس، میشه روش مطالعه شیمی رو بگین

2. Top | #2
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط saba_1381 نمایش پست ها
      سلام بچه ها من برا شیمی اول کتاب رو کامل میخونم، بعد اگ اون مبحثه سخت باشه درسنامه کتاب کار رو هم میخونم، اما نتیجه ازمون هام زیاد جالب نیس، میشه روش مطالعه شیمی رو بگین
      روش مطالعه درس شیمی:
      شیمی همیشه 3 بخش بوده، هست و خواهد بود:
      حفظیات
      مفاهیم
      مسائل
      یه مدت طراح کنکور به حفظیات اهمیت نمیداد (کنکور 99 و 1400) اما با روی کار اومدن پورعباس و اون مصاحبه معروفی که انجام داد (سوالات محتوایی) از کنکور 1401 به این ور شاهد این هستیم که حفظیات هم مهم شد. یعنی از کنکور 01 به این طرف شما دیگه مطمئنا باید روی متن کتاب و متن تمرین ها و فعالیت ها مسلط باشی.
      اما دو روش مطالعه شیمی وجود داره معمولا بچه هایی که نتیجه خوب میگیرن خارج از این دو گستره عمل نمی کنند:
      راه اول:
      اول مستقیم بری سراغ درسنامه، همزمان که داری درسنامه میخونی کتاب درسی هم کنار دستت باشه. (جلو بردن تلفیقی متن کتاب و درسنامه باهم) تند تند بدون هیچ درگیری ذهنی و بدون هیچگونه وسواس فرایند آموزش رو جلو بیار. بعد از اتمام آموزش یه بخش از یه فصل برو سراغ تست آموزشی تیکه تیکه همه مباحث یک فصل رو به این روش کار کن. حین زدن تست آموزشی نکات حفظی که بلد نبودی رو برگرد به متن کتاب درسی نه درسنامه و کل صفحه مربوط به اون نکته رو یک دور با دقت مطالعه کن. در ضمن تست مسئله ای اگر بود که بلد نبودی علامت میزنی تا هفته بعدی دوباره برگردی روش. هفته بعد و هفته های بعد تر با فاصله زمانی مشخص برای مرور تست های علامت دار مسائل هفته قبل رو دوباره میزنی و متن کتاب هم که اگر آزمونی میری شب قبل آزمون یک دور تورق سریع انجام بده.

اما روش دوم:
      روش دوم رو به هیچ عنوان به دانش آموزای قوی پیشنهاد نمی کنم. حالا دلیلش هم میگم.
      این روش اینطوریه که شما شیمی رو موضوعی کار کنی. یعنی مسائل جدا، مفاهیم و حفظیات جدا حتی همون حفظیات هم میتونه موضوعی بررسی شه. خب این روش نیاز به معلم داره (نه درسنامه) چون متاسفانه هیچ کتاب کمک درسی تو بازار نیست که کل شیمی رو بطور پیوسته و بدون هیچ ماست مال کردن موضوعی جلو بیاره. دبیرایی که موضوعی کار میکنن زیادن . حتی یکسری از دبیرا مسائل رو جدا کلاس برگزار میکنن یا کارگاهیش میکنن. بهرحال این روش هم وجود داره و اتفاقا نتیجه هم میده ولی برای بچه های قوی پیشنهادم اینه مسائل رو در کنار حفظیات و فصل به فصل جلو بیارن چون ببینید شما فصل به فصل کتاب های نظام جدید رو که ورق می زنید انگار دارید یه جزوه جمع بندی رو میخونید مولف نفهم داخل هر فصل یه نوک ریزی به تمام مباحث موضوعی شیمی زده و اصلا ضعف بچه های ضعیف دقیقا از همینجا نشات گرفته که شما مثلا وسط جدول تناوبی یکهو با استوکیومتری روبرو میشی خب معلومه که از شیمی حالت بهم میخوره و دیگه نمیخونیش. اما بچه هایی که قوی هستن یعنی روی تک تک موضوعات شیمی از پایه سرمایه گذاری کرده اند، طرف برای استوکیومتری مطمئن باشید کلاسی چیزی دیده روش مشخص و خاصی بلده ، جدول رو جویده، واکنش نویسی در حد اعلا بلده و ... در کل این بچه ها به نظرم با نظم و ترتیب کتاب بیان جلو خیلی بهتره. انگار که با بستن هر فصل کل مفاهیم و مسائل شیمی براشون دوره و مرور میشه. ولی بچه های ضعیف و حتی متوسط این روش براتون معجزه میکنه. چون ببینید شما یکسری ضعف های جزئی و کلی دارید داخل کل شیمی که هیچ وقت نرسیدی بری سراغ شون و برطرف شون کنی، چه میدونم مثلا یک نفر هنوز موازنه بلد نیست! یکی هنوز الگوی کلی واکنش نویسی نمیدونه، یکی نامگذاری ترکیبات یونی بلد نیست، اون یکی لنگ اصلیش داخل محاسباته و ... خب تویی که یه موضوع خاص ایراد داری هیچ وقت نمیتونی با فصل به فصل جلو اومدن (مثلا پیشروی با بودجه آزمون) بپردازی به ضعف هات این یک. ثانیا کتاب درسی انقدری پخش و پلا هست که نذاره مشکلت اساسی و از ریشه حل شه پس لطفا خودتو گول نزن و سعی کن شیمی رو موضوعی کار کنی یا حالا اگرم خیلی به خودت مطمئنی لااقل بیا اون مباحث یا اون بخش از مسائل که بلد نیستی رو موضوعی کارش کن. چه میدونم طرح درس یه دبیر خوب رو پیدا کن و برو صرفا جلساتی ازش رو نگاه کن که اون مبحث رو کامل تدریس کرده. خلاصه اینکه نذار مشکلاتت روی هم انبار شن که هیچ وقت نخواهی رسید برطرف شون کنی.

اما یکسری نکته ریز:
      1- برای حفظیات شما باید متن کتاب اعداد و ارقام و جدول و شکل ها و ... همه و همه ریز به ریز بلد باشی اگر رفتی جزو دسته دانش آموزایی که شیمی رو موضوعی کار میکنن و حفظیات/مفاهیم رو از مسائل جدا کردی حالا نیاز پیدا میکنی به یه منبع توپ واسه سوالات حفظی (چون چیزی که تو بازار زیاده کتاب مسئله ست ولی برای حفظیات کتاب خاصی نداریم که جدا کرده باشه) من پیشنهادم به شما اینه که بروی سراغ سوالات محتوایی (دسته اول) شیمی آیکیو اونهارو بزنی که خیلی منبع خوبی محسوب میشه برای سوالات سبک جدید کنکور 1401

2-یه سری جرم مولی ها رو حفظ کن. اما یه چیزی بهت بگم ببین دوست گرام یکسری ها میگن برید انقدر تست بزنید که این جرم مولی ها خودبخود حفظ تون شه، خب این روش منم قبول دارم بهترینه ولی آخه لامصبا شمایی که انقدر راحت راجع به روش درست و اصولی انجام یه کار نظر میدین اصلا دقت کردین به برنامه اون دانش آموز؟ می بینید که در طول روز تعداد تستای شیمی که میزنه به 10 تام نمیرسه؟ اون وقت پیشنهاد حفظ شدن با تست زیاد میدی؟ ببین اگه تعداد تست ات بالاست و اوکی ای حفظ نکن چون حفظ میشی ولی اگه تعداد تست ات پایینه حتما یه لیستی درست کن و جرم ها رو بنویس توش و هر از گاهی یه مرور کن برگه اتو. هیچ ایرادی نداره بغل جرم مولی های مهم استر سیب و موز و ... هم بنویسی.

3-با محاسبات ضعیف چی کار کنیم؟
      ببین روش شاقی نداره. شما اگه ریاضیت قوی شد شیمی ات هم خودبخود قوی میشه. حتی فیزیک ات هم قوی میشه. یعنی مشکل اکثر بچه هایی که تو مسائل کُندن اتفاقا روون نبودن دست شون تو حل سوالای ریاضیه. نگاه که میکنی می بینی طرف ریاضیش تعطیله هنوز نمیدونه لُگ 5 چند میشه اصلا چرا 7دهم میشه همینطور الکی یه سری شر و ور حفظ کرده رد شده بعد میاد گریه میکنه چرا مسئله اسید و باز نمیتونم حل کنم من که 400 صفحه درسنامه مبتکران خوندم براش. پس شما به فکر ریاضیت باش اگر دوس داری پیشرفت کنی

کسی هرگز نمیداند
      چه سازی می زند فردا
      چه میدانی تو از امروز،
      چه میدانم من ازفردا،
      همین یک لحظه رادریاب
      که فردا قصه اش فرداست.
      ویرایش توسط mahdi_artur : 19 دی 1401 در ساعت 15:45

3. Top | #3
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      مرسی از توضیحات کاملتون

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      Up

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن