خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bazande
      نمایش مشخصات

ماجرای تغییر نام امام زاده بیژن به امام زاده بی جن+تصویر

شاید شنیده باشید که «امامزاده بیژن» واقعا در استان مازندران وجود دارد، اما نام این امامزاده در واقع «امامزاده بی‌جِن» بوده که در طول سال‌ها در نزد عامه به «بیژن» تغییر کرده است. بعد از اطلاع‌رسانی در این‌باره و حساسیتی که سازمان اوقاف و امور خیریه نسبت به این موضوع داشت، تابلوی این امامزاده برداشته و تابلوی جدیدی جایگزین آن شد

dd.jpg

به گزارش کافه سینما به نقل از ایسنا، در گذشته به‌دلیل وجود دو امامزاده به نام «سیدمحمد» در روستای «کُپ سفلی» از توابع استان مازندران، نام یکی از آن‌ها، به انتخاب مردم محلی تغییر کرد؛ آن‌ها برای یکی از امامزاده‌ها، نام «بی‌جِن» را انتخاب کردند، به این دلیل که آن مکان را بدون جن می‌دانستند و بعدها، «بی‌جن» در محاوره به «بیژن» تغییر کرد.

حجت‌الاسلام عبدالله ولی‌نژاد - سرپرست اداره‌ی اوقاف و امور خیریه‌ی شهرستان نور - شهریوماه امسال، درباره صحت وجود امامزاده‌ای معروف به «سید بیژن» در مازندران به خبرنگار ایسنا گفت: شاید تا چند سال پیش، کمتر کسی نام امامزاده «سید بیژن» را شنیده بود؛ اما از دو سال پیش که ضریح‌گردانی در برخی شهرستان‌های استان مازندران انجام شد، این نام نیز بر سر زبان‌ها افتاد. خیلی‌ها به این امامزاده اعتقاد دارند و با توجه به بررسی‌ها و تحقیقات ما، امامزاده بیژن صاحب کرامت است.

در این‌باره، امیر هاشمی‌مقدم - پژوهشگر حوزه‌ی مردم‌شناسی و ایران‌شناسی - نیز مهرماه امسال، اظهار کرد: در بررسی‌هایی که درباره‌ی «امامزاده بیژن» انجام دادم، متوجه شدم به باور اهالی، امامزاده بیژن، سید یا درویشی بوده که در گذشته‌ای نه‌چندان دور، روبه‌روی اتاق گلی‌اش می‌نشست و مردم او را باور داشتند. او بین اهالی به «امامزاده بی‌جن» معروف است، «بی‌جن» یعنی امامزاده‌ای که جن ندارد.

حالا بعد از انتشار اخباری درباره‌ی نام این امامزاده در رسانه‌ها، اداره‌ی اوقاف و امور خیریه‌ی شهرستان نور در مازندران، تابلوی قبلی را برداشته و با اصلاح نام «امامزاده سیدمحمد» از «بیژن» به «بی‌جِن» تلاش کرده تا در راستای اصلاح نامی که به اشتباه بین مردم معروف شده و در شبکه‌های اجتماعی فضای سوء تفاهمی ناخوشایندی را ایجاد کرده بود، گام مهمی بردارد.

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      من نمیدونستم واقعیت داره!!! جلل خالق!! چه چیزا !!
      زندگی زیباست، تماشاییست!
      چرا زیبا نمی بینیم؟
      چرا گاهی به پای این همه خوبی نمی شینیم؟
      چرا با هم نمی خندیم؟
      مگر دنیا چه کم دارد؟
      ببین این آسمان آبی ست
      ببین دنیای ما آکنده از پاکی ست
      و خوبی تا ابد پاینده می ماند...
      تو باور کن
      همین کافیست...!

3. Top | #3
      کاربر فعال

Khabalod
      نمایش مشخصات
      جای بسی خنده دارد واقعا

البته من خودم شیعه هستم ، ولی میدونم که دیگر ادیان در حال خنده به ما هستند . ( چون سراغ دارم )

دلیل خنده هاشون چیه واقعا ؟

بله. منم پرسیدم
      به نقل یک دوست عزیز اهل سنت :
      شما اینقدر امام و امام زاده دارید که خیلی از شما دارن اونا رو با خدا اشتاه میگیرن

استدلال من به عنوان یک شیعه 12 امامی از این حرف

شاید حق با اوناست. واقعا چه خبره اینقدر امام زاده ؟ نمیگم ایشان انسان هایی بد بودن و اینطور چیز ها. نه . اکثرشان انسان هایی پاک بودن ، ولی خوب.
      یکم با عقل جور در نمیاد.
      ما میدونیم که امام رضا ( ع ) و خواهر گرامیشون حضرت معصومه ( س ) به ایران اومدن و کمی بعد ایشان ، برادران و خواهرانشان هم به ایران آمدند که به احتمال زیاد اکثر آن ها هم پاک بودند.
      ولی خوب.
      ما هر طور حساب کنیم ، می بینیم که تعداد امام زاده های موجود در ایران ، خیلی زیاد هستن. مثلا همین خراسان خودمون ، توی هر روستا که میری ، به طور میانگین یک امام زاده یا 2 تا هست.

که متاسفانه خیلی ها ، حاجتشون رو از ایشان میخوان ( کتاب معارف پیش دانشگاهی ، شرک در ربوبیت )
      و حتی اونا رو میپرستن ( شرکت در عبادت )
      عذر میخوام این حرف رو میزنم ، ولی پولی که شما بابت ساخت ضریح ها میدید و کمک هایی که توی ضریح میندازین ، رو از این به بعد عاقلانه رفتار کنیم. ایشان چنان مرتبه ای نزد خدا دارند که نیازی به کمک ها و پول ها و ضریح ندارند ، مرده پرست نباشیم. همون پول رو به یک انسان فقیر بدیم. بالله صوابش بیشتره

الان هم که محرم و صفر هست.
      امیدوارم هر دینی هستیم ، پیرو واقعی اون دین باشیم نه پیرو ظاهری و ریاکار مثل جامعه امروز ایران.
      آینده ایران در دست ماست . بیایم کمی عاقلانه رفتار کنیم.

عذر میخوام که من در حدی خودم رو تصور کردم که دارم نصیحت میکنم. و هرجا که یک چیزی می بینم ، سریع بساط پندم رو باز میکنم.

آخه
      این سینه جگر سوز است در غم ایام
      دریاب مرا ای دوست ، با عقل و جان ( خودم ساختم )
      به امید موفقیت...
      فَعَلَی اللهِ تَوَکَّلتُ فَاَجمِعُوا اَمرَکُم وَ شُرَکائَکُم ثُمَّ لا یَکُن اَمرُکُم عَلَیکُم عُمَّهً

4. Top | #4
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)