X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

رشته تحصیلی
      پزشکی
      مقطع تحصیلی
      دکتری
      نام دانشگاه
      شهید بهشتی
      نوع دانشگاه
      سراسری روزانه
      استان
      تهران
      رای موافق دریافتی
      21,771
      رای مخالف دریافتی
      363
      نمایش مشخصات

فرایند Expressive Writing

تمرین نوشتن برای “هیچ‌کس”
      برای بهبود خودآگاهی هیجانی

تذکر :
      خواهشا اگر قراره فقط بخونید تاپیک رو و بگید بح بح چه چه ، اصلا نخونید بهتره
      علاوه بر خوندن محتوا ، درعمل هم واقعا تجربه اش کنید بهش عمل کنید ببینید درعمل چه تاثیری میذاره آیا اصلا تاثیری میذاره ؟

نوشتن برای تقویت خودآگاهی هیجانی

بذارید قبل از هرچیزی
      شاید بهتره مطلبی رو از یک مقاله و یک تحقیق بیارم تا سنجش موضوع رو درعمل ببینیم :

منبع تحقیق : https://www.jstor.org/stable/256708

تحقیق روی تعدادی از مهندسانی که به تازگی از شغل خودشون تعدیل و اخراج شدن انجام شده
      این افراد به طور متوسط ۵۲ سال سن داشته‌اند و به همین علت، پیدا کردن شغل جایگزین برای آن‌ها چندان ساده نبوده
      حدود ۶ ماه بعد از این‌که شغل‌ خود را از دست دادند، یک محقق آن‌ها را به سه دسته تقسیم می‌کند:

1_گروهی که از آن‌ها خواسته شده بود درباره‌ی تجربه‌ی تلخِ از دست دادن شغل، بنویسند.
      2_گروهی که از آن‌ها خواستند درباره‌ی این‌که وقت خود را چگونه می‌گذارنند بنویسند.
      3_از گروه سوم هیچ کاری خواسته نشد تا از وضعیت آن‌ها برای کنترل و مقایسه با دو گروه دیگر استفاده شود.

قانون نوشتن این بود که هر روز نیم ساعت درباره‌ی موضوعِ تعیین‌شده بنویسن و این کار رو برای پنج روز متوالی انجام بدن

سه ماه بعد به سراغ این افراد رفتند. نتیجه‌ی این بررسی بسیار جالب است:
      ۲۷٪ کسانی که درباره‌ی از دست دادن شغل نوشته بودند، شغل تازه‌ای داشتند.
      ۵٪ از کسانی که درباره‌ی مدیریت زمانِ خود مطلب نوشته بودند، شغل تازه داشتند
      و از گروه سوم، هنوز کسی سر کار نرفته بود.

صدها تحقیق مشابه در زمینه‌ی تأثیر نوشتن درباره‌ی دشواری‌ها و چالش‌ها انجام شده و همگی اثربخشی این کار رو تأیید می‌کنن.

خب حالا بریم سراغ دلیل ها و ریشه یابی و برسی موضوع و اثرات مثبتِ نوشتن از تجربه‌های منفی

چرا نوشتن می‌تواند به ما در رفع مشکلات کمک کند؟

نوشتن فعالیتی از جنسِ فکر کردن است؛ اما نوعی از فکر کردن که به علت برون‌ریزی و تبدیل شدن به کلمات، از شفافیت و دقت بالاتری برخوردار است.

_پنهان کردن خاطرات منفی در ذهن، فشار فیزیکی دارد.
      نگهداری تجربه‌ها و خاطرات منفی در ذهن، بدون این‌که آن‌ها را بیرون بریزیم، یک کار فیزیکی و خسته‌کننده است.
      چون باید مدام به خودمان فشار بیاوریم که آن‌ خاطرات را به خاطر نیاوریم و فراموش کنیم.
      تجربه‌های نامطلوب منفی که می‌کوشیم آن‌ها را در خود دفن کنیم، در کوتاه‌مدت، فشار روانی ایجاد کرده و در بلندمدت، روی سلامت ما تأثیر منفی می‌گذارند.

_بیرون ریختن تجربه‌های منفی، به تحلیل بهتر آن‌ها کمک می‌کند
      مهم‌ترین کارکردِ بیرون ریختن خاطرات و رازها، این است که خودمان فرصت می‌کنیم دوباره بهتر به آن‌ها فکر کنیم.
      پیش از این هم در برون ریزی ذهنی به این نکته پرداخته‌ایم که گاهی اوقات، هم‌زمان با طرح مشکل‌مان برای یک دوست، راهکار مناسب در ذهن خودمان شکل می‌گیرد.

_
      بیرون ریختن خاطره‌ی منفی، ظرفیت ذهنی را آزاد می‌کند
      خاطرات منفی، بخشی از قدرت پردازش ذهن ما را اشغال می‌کنند و صرفاً قسمتی از ذهن ما برای پردازش مسائل و مشکلات و کارهای جاری، آزاد باقی می‌ماند.
      بیرون ریختن و نوشتن آن‌ها، ذهن را برای حل مسئله‌های دیگر (که الزاماً به مشکل قبلی هم ربط ندارند) توانمندتر می‌کند.

روش انجام Expressive Writing دقیقاً چیست؟

ما در این‌جا از نوشتن درباره‌ی رویدادها و خاطرات منفی حرف می‌زنیم بنابراین قرار نیست یک دفتر خاطرات داشته باشید و هر چه در روز یا هفته برایتان پیش می‌آید بنویسید.
      فقط باید در زمینه‌‌ی تجربه‌ها، برخوردها، اتفاقات و خاطرات منفی بنویسید که گوشه‌ی ذهن‌تان مانده و شما را آزار می‌دهد.

برای مخاطب مشخص ننویسید
      قرار نیست برای فرد خاصی بنویسید. لازم نیست به کسی توضیح بدهید. فقط قرار است بنویسید.
      حتی لازم نیست جمله‌هایتان پیوستگی و روند منطقی داشته باشد. هر چه در رابطه با آن رویداد تلخ به ذهن‌تان می‌رسد بنویسید.

زمان کافی در نظر بگیرید ۲۰ تا ۲۵ دقیقه، می‌تواند زمان مناسبی باشد.
      کمتر از این زمان برای فکر کردن و بیرون ریختن یک رویداد، کافی نیست.
      بیشتر از این هم، می‌تواند شما را خسته کند یا بیش از حد در مشکل و خاطره فرو ببرد. اغلب مطالعات و تجربه‌ها هم با همین زمان ۲۰ تا ۲۵ دقیقه انجام شده‌اند.

ترجیحاً بهتر است نوشته‌هایتان نابود شود
      وقتی قرار است نوشته‌هایتان باقی بماند، ممکن است گرفتار خودسانسوری شوید و همیشه نگران باشید که کسی آن‌ها را پیدا نکند.
      اگر روی کاغذ می‌نویسید، آن را بسوزانید و اگر با کامپیوتر می‌نویسید، پس از تایپ کردن، فایل را Save نکنید.
      شاید هم با استفاده از یک نرم افزار پیام رسان و در قالب یک چت، حرف‌هایتان را روی موبایل تایپ کرده و سپس، مکالمه را پاک کنید.

از بیان احساسات و هیجانات خود،‌ غافل نشوید به‌خاطر داشته باشید که تمرین ما، برای افزایش خودآگاهی هیجانی است.
      پس فقط به نوشتن گزارش خبری اکتفا نکنید (او این حرف را زد و من هم آن نکته را گفتم و او به این شکل ادامه داد و من آن رفتار را انجام دادم).
      احساسات، عواطف و هیجانات خود را بنویسید. می‌توانید بالای نوشته‌ی خود، هفت احساس پایه را بنویسید
      ترس
      تعجب
      خشم
      نفرت
      غم
      شادی
      تحقیر
      و...

شدت هیجانات را هم ثبت کنید
      اگر واقعاً می‌خواهید این تمرین را جدی بگیرید و تکرار کنید و نیز، تقویت خودآگاهی هیجانی برایتان مهم است، این آخرین تکنیک را هم مد نظر قرار دهید:
      هر بار که کلمه‌ای را در توصیف یک هیجان به‌کار می‌برید، در کنارش شدت هیجان را هم با عددی بین یک تا ده مشخص کنید.

به خاطر داشته باشید برای این تمرین تعداد و تکرار مشخصی وجود ندارد. هرگاه که بار یک خاطره یا تجربه ی منفی رو روی ذهن خودتون حس کردید ، باید به سراغش برید.
      ضمناً منتظر نباشید که در چند مرتبه‌ی نخست، یک معجزه‌ی شگفت روی دهد. شما در حال تلاش برای تقویت خودآگاهی هیجانی خود هستید و اثر این تلاش را به تدریج می‌بینید و حس می‌کنید.

یک روز می‌آیی که من دیگر دچارت نیستم
      از صبر ویرانم ولی چشم انتظارت نیستم

یک روز می‌آیی که من نه عقل دارم نه جنون
      نه شک به چیزی نه یقین ، مست و خمارت نیستم

زنگارها را شسته‌ام دور از کدورت‌های دور
      آیینه‌ای رو به توام ، اما کنارت نیستم

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

رشته تحصیلی
      پزشکی
      مقطع تحصیلی
      دکتری
      نام دانشگاه
      شهید بهشتی
      نوع دانشگاه
      سراسری روزانه
      استان
      تهران
      رای موافق دریافتی
      21,771
      رای مخالف دریافتی
      363
      نمایش مشخصات
      Expressive writing can increase working memory capacity Kitty Klein

مقاله تأثیر نوشتن دربارهٔ احساسات بر روی حافظهٔ فعال

کلین و بولز در این مقاله، یک فرض مهم را که کسانی مثل پنه بیکر مطرح کرده بودند، آزموده‌اند.
      پنه بیکر می‌گفت که «اگر احساسات و خاطرات هیجانی‌تان را بنویسید، ذهن‌تان نظم پیدا می‌کند و ظرفیتش آزاد می‌شود.»

آن‌ها به سراغ ۷۷ نفر (۳۰ پسر و ۴۷ دختر) که در سال اول دانشگاه بوده‌اند رفته‌اند و این جمع را به دو گروه «آزمایش» و «شاهد» تقسیم کرده‌اند.
      از گروه آزمایش خواسته‌اند خاطره و تجربیات خود را از ورود به دانشگاه بنویسند (موضوعی که به خاطر تغییر فضا با کمی تنش همراه است).
      از گروه شاهد هم خواسته‌اند که دربارهٔ یک موضوع خنثی (مثلاً مدیریت زمان) بنویسند و این دو گروه را هفت هفته مد نظر قرار داده‌اند.
      فرض پایه در این مطالعه این بوده که اگر نوشتن از تجربیات و خاطراتِ عاطفی و احساسی، بتواند ذهن را خلوت یا مرتب کند، باید حافظهٔ فعال گروه اول (که خاطرات ورود به دانشگاه را نوشته‌اند) بعد از مدتی، بهتر شود.
      مطالعهٔ انجام شده، این فرض را تأیید کرده است.

نکته‌ای که باید به آن دقت کنیم اصطلاح «حافظه فعال یا حافظه کاری» معادل Working Memory است.
      اگر چه در برخی مقالات و نوشته‌ها، این اصطلاح را معادل «حافظهٔ کوتاه‌مدت» یا Short-term Memory در نظر می‌گیرند، اما تفاوت ظریفی بین این دو اصطلاح وجود دارد.
      در تعریف حافظهٔ کوتاه‌مدت، صرفاً به این می‌پردازند که مغز چقدر می‌تواند اطلاعات را برای زمان کوتاه ذخیره کند.
      اما در بحث حافظهٔ فعال یا حافظهٔ کاری، به این موضوع توجه می‌کنند که مغز در زمان کوتاه تا چه حد می‌تواند ذخیره +‌ پردازش هم‌زمان را انجام دهد.
      یعنی فقط به خاطر سپردن مهم نیست. توانایی پردازش و تحلیل و به‌کارگیری اطلاعات هم مهم است.
      ضمناً حتماً این نکته را هم به خاطر دارید که مدل‌های متنوعی برای کارکرد مغز و حافظه وجود دارد، که تقسیم‌بندی به حافظهٔ کوتاه‌مدت و بلندمدت، صرفاً یکی از آن‌هاست.
      ضمن این که برای همین حافظهٔ فعال و حافظهٔ کوتاه‌مدت هم مدل‌های متنوعی وجود دارد و همهٔ صاحب‌نظران از یک مدل استفاده نمی‌کنند.
      اما مستقل از این که تا چه حد اعتبار این مدل‌ها را بپذیریم، اصل ماجرا این است که نوشتن و بیان احساسات در قالب کلمات،‌ ذهن را خلوت‌تر کرده و داستان‌های ذهنی را مرتب‌تر می‌کند.
      بنابراین افرادی که این کار را انجام داده‌اند، مشخصاً ظرفیت پردازش ذهنی بیشتری پیدا کرده‌اند.

تلاش برای «فکر نکردن» هم انرژی می‌خواهد
      یکی از نکات جالبی که این محققان در مقالهٔ خود به آن اشاره کرده‌اند این است که «تلاش برای فکر نکردن به یک موضوع» هم انرژی‌بر است.
      بنابراین وقتی خاطرهٔ تلخ و بدی دارید یا اتفاق بدی برایتان افتاده است،
      همین که سعی کنید به آن فکر نکنید، خودش بخشی از انرژی مغز شما را می‌گیرد و باعث می‌شود ظرفیت ذهن‌تان برای کارهای عادی و روزمره‌اش کمتر شود.
      نوشتن، لزوماً باعث فراموش شدن نمی‌شود. اما حداقل باعث می‌شود داستانی که بر شما گذشته، در ذهن‌تان منظم و شفاف شود و همین برای آزادتر شدن ذهن کافی است.

برای خواب بهتر کافی است فهرست کارهای فردایتان را بنویسید

_ براساس تحقیقی که در ژورنال Experimental Psychology منتشر شده ، نوشتن فهرست کارهای فردا ، درخواب بهتر نقش داره.

_خیلی از ماها آخرین دقایق بیداری رو به جستجو در موبایل و شبکه های اجتماعی میگذرونیم
      اما گزینه دیگری هم وجود دارد و آن صرف چنددقیقه کوتاه زمان برای نوشتن فهرست کارهای فرداست

بسیاری از داروهایی که اکنون در بازار به فروش می‌رسند در محیط آزمایشگاهی و در شرایط مشابه‌ی این آزمایش، اندازه‌ی تأثیرشان به اندازه ی انجام همین کار ساده بوده است

ویرایش توسط Z3R0 : 04 مهر 1401 در ساعت 22:04

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

رشته تحصیلی
      پزشکی
      مقطع تحصیلی
      دکتری
      نام دانشگاه
      شهید بهشتی
      نوع دانشگاه
      سراسری روزانه
      استان
      تهران
      رای موافق دریافتی
      21,771
      رای مخالف دریافتی
      363
      نمایش مشخصات
      یاد این کتاب ها میوفتم که داخل مقدمه شون از یکی تشکر میکنن من اغلب تاپیک هایی که مینویسم جرقه اش از بچه های انجمن خورده
      یسری از تاپیک هام روهم تقدیم بعضی از دوستان کردم
      این تاپیک روهم تقدیم مینمایم به @Mina_medicine که باعث یادآوری نوشتنش شد...

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

رشته تحصیلی
      پزشکی
      مقطع تحصیلی
      دکتری
      نام دانشگاه
      شهید بهشتی
      نوع دانشگاه
      سراسری روزانه
      استان
      تهران
      رای موافق دریافتی
      21,771
      رای مخالف دریافتی
      363
      نمایش مشخصات
      Up

5. Top | #5
      کاربر انجمن

Mamoli
      رای موافق دریافتی
      93
      رای مخالف دریافتی
      1
      نمایش مشخصات
      این قسمت از تاپیک
      "مهم‌ترین کارکردِ بیرون ریختن خاطرات و رازها، این است که خودمان فرصت می‌کنیم دوباره بهتر به آن‌ها فکر کنیم.
      پیش از این هم در برون ریزی ذهنی به این نکته پرداخته‌ایم که گاهی اوقات، هم‌زمان با طرح مشکل‌مان برای یک دوست، راهکار مناسب در ذهن خودمان شکل می‌گیرد." رو ده ها بار تجربه کردم و چقدر دوس داشتم مثالش رو چون خیلی ملموس بود
      همیشه تو مدرسه وقتی از دوستم اشکال درسی میپرسیدم، تا شروع میکرد به توضیح دادن خودم متوجه اشکالم میشدم...
      چن وقتی بود میخواستم این کارو انجام بدم، دیدن این تاپیک باعث شد هرچی سریعتر این کار رو شروع کنم
      "اتفاق شکوهمندی حاصل نشد مگر آنکه کسانی به جرأت باور کردند که در
      درون آنها چیزی برتر از آنچه که به نظر می آید وجود دارد"

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)