خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

مشکل با شروع مطالعه و نرسیدن به برنامه ریزی

سلام دوستان

من تمام منابع کنکور رو تهیه کردم (البته بیشتر pdf) هستند و الان می خوام برنامه ریزی فوق فشرده ای برای کنکور امسال داشته باشم. بیشتر دروس به جز ریاضی رو یه تسلط و مطالعه نسبی داشتم اینم بگم. باید تثبیت شه برام فقط.

یه سری مشکلات شخصی دارم که خیلی به من فشار میاره و نمی دونم چطور کنترل شون کنم.

دونه دونه براتون می گم بهم راه حل بدید.

1- مادربزرگی دارم که سرطان دارند و مراقبت از ایشون به عهده من هست. مثل همه مادرها بسیار مهربان و فداکار. گاهی مشغول درس خوندن می شم یادم می ره که داروهاشون رو بدم یا مثلا میوه ای بهشون بدم که داروهای شیمی درمانی کمتر اذیت شون کنه و ایشون چون من دارم مطالعه می کنم اصلا بهم هشدار نمی ده. بعد هر دو هفته هم به مدت 5 روز بستری هستند و باید بیمارستان باشند و فقط من هستم که باید بهشون رسیدگی کنم. یعنی عملا هر دو هفته 9 روز مطالعاتی دارم.

2- همسایه ایشون که از بیماری مادربزرگم مطلع شده بود منزل ایشون رو که در شهرستان هست بخشی از اون رو به تصرف درآورد و به این ترتیب برای بحث شکایت تصرف عدوانی معمولا هر ماه 1 جلسه دادگاه داریم و ممکنه کارشناس بفرستن. خواستم وکیل بگیرم یه رقم نجومی (50 تومن) درخواست کرد برای همین نتونستیم تو این شرایط و هزینه ها وکیل بگیریم. بعد درسته جلسه دادگاه شاید 1 ساعت بیشتر طول نکشه ولی واقعا بعدش در اثر تنش های روحی کلا حالم بد هست و نمی تونم مطالعه کنم.

3- یه مدت تصمیم گرفتم 11 شب بخوابم و 4 صبح شروع به مطالعه کنم و عادتم بشه ولی همین که میام پای میزم و شروع می کنم خوابم می ره.

دوست دارم در طول روز 5 ساعت مطالعه کنم حداقل ولی نمی شه.

بهم بگید چطور شروع کنم و به این ساعت مطالعه خیلی کم برسم و با پدیده های ابلاغیه دادگاه و غیره که شرح دادم و یهویی و بسته به نظر قاضی هست چطور زمان از دست رفته رو جبران کنم.

راهی هست که بشه مثلا عادت به این کرد که 4 صبح که بیدار شدم دیگه خوابم نبره.

ممنونم از همه دوستانی که من رو درک می کنن و راهنماییم می کنن.

تو رو خدا ناامیدم نکنید و سرکوفت نزنید به اندازه کافی خوردم. پیش یه مشاور رفتم و منو نابود کرد عملا. پس برادرانه یه روشی بگید که بتونم 5 ساعت رو بخونم.

مخلصم و دم همگی گرم

2. Top | #2
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      تاپیک ایشون رو حتما دوازدهم ها و پشت کنکوری های عزیز بخونن خواندن مشکلاتی که دارن انگیزشی محسوب میشه. البته با احترام به استارتر میگم بهانه های شما برای شروع نکردن فکر نمی کنم بزرگ تر از این مشکلات باشند این یک.

حالا من نظر خودم رو میگم برای افزایش ساعت مطالعه و ... اگر به درد خورد نوش جونت استارتر عزیز. اگر هم به دردت نخورد حلالم کن و سخت نگیر.

ببینید شما از همون روز اول که شروع می کنید میای به نقشه راه کلی برمیداری [مثل بودجه بندی آزمون های رایج سطح کشور یا بودجه بندی که خودت برای خودت مشخص کردی یا ...] حالا این بودجه بندی مثلا 10 الی 15 الی n تا پروژه داره، که هر پروژه n روز فرصت برای تکمیل داره. اگر برنامه کلی رو خودت نوشتی پس برای اتمام پروژه ها تاریخ مشخص نکن چون فعلا آگاهی از سطح توانایی یا سرعت پیشروی خودت نداری اگر هم رفتی سراغ بودجه از قبل آماده شده ای باز به تاریخ هر آزمون کار نداشته باش تا زمانی که سرعت پیش روی مناسب برنامه انتخابی پیدا کنی زمان اتمام برای شما مهم نیست اگر مهم باشه قطعا دچار استرس تمام نکردن میشی. شما از پروژه 1 شروع می کنی بودجه ای که مشخص کردی یا مشخص شده روی برگه می نویسی و حالا شروع می کنی به بررسی تعداد سوالات و حجم درسنامه لازم برای تکمیل پروژه. تعداد تست رو مشخص می کنی، صفحات درسنامه رو هم همینطور البته من پیشنهادم اینه که شما اصل مشخص کردن حجم رو بگذارید روی تعداد تست و نه درسنامه. چرا؟ چون از روی تعداد تست خیلی راحت تر میشه تاریخ اتمام پیشروی رو مشخص کرد تا از روی درسنامه. حالا که حجم ها مشخص شد شما میاید یه برنامه برای فردا (یا نهایت فردا و پس فردا) می چینی داخل این برنامه نه ساعت خاصی مشخص می کنی [مثلا اینطوری غلطه: ساعت 7 تا 9 ریاضی] و نه حتی تایم خاصی مشخص می کنی برای هر درس. صرفا حجمی که پیش بینی می کنی فردا بخونی رو وارد برنامه ات می کنی. داخل حجم تعیین شده خیلی خوبه که تعداد تست مشخص باشه [اصلا قرار شد تعداد تست ملاک اصلی باشه برای پیش روی ما] مثلا می نویسی: فردا ریاضی / تابع / مطالعه درسنامه + حل 30 تست آموزشی. حالا فردا میای این برنامه رو اجرا می کنی . می بینی باکس ریاضی داخل 2 و نیم ساعت اجرا شد [نکته: 2 و نیم ساعت پیوسته درس خوندن غلطه هر 55 دقیقه حتما 5 دقیقه استراحت کن یا بیشتر]. حالا همون موقع برنامه ریاضی فردات رو مشخص می کنی و این بار چون از توانایی خودت باخبری میتونی زمان رو هم پیش بینی کنی. این روش یکسری باگ هایی داره: مثلا اینکه ممکنه امروز روی مبحث آسونی باشی و فردا روی مبحث سنگین و تستاش پوست ازت بکنه پس اون زمانی که برای فردا مشخص می کنی صرفا باعث دلخوشی شماست وگرنه از نظر اجرایی همچین مهم هم نیست این یک. باگ بعدی اینه که شما ممکنه حجم پیش روی روز اول رو بخوبی پیش بینی نکنی مثلا 15 تست ریاضی واسه فردا بذاری ولی بعدا بزنی به دل کار و ببینی میتونستی خیلی راحت 40تارم بزنی پس باز حجمی که پیش بینی کردی هم چندان مهم نیست و باید داخل همون مرحله اجرا تصمیم بگیری حجم رو بیشتر یا کمترش کنی ولی توصیه میکنم حجم رو همیشه دست بالا درنظر بگیر در کنارش یه حداقلی همیشه در نظر بگیر که کمتر از اون حجم کار نکنی مثلا دیگه زیر 15 تست نری. [دوست عزیز حجم حداقل دقیقا حاصل تقسیم حجم کل هر پروژه به زمان کلی هست که برای هر آزمون (پروژه) در اختیار دارید ولی من چون میدونم شما میری از برنامه های از پیش نوشته استفاده می کنی و همچنین فعلا اطلاعی از توانایی خودت نداری میگم شما بهتره یه عدد خاص روی هوا فعلا مشخص کنی مثلا 15 تست در 1 ساعت یا 10 صفحه درسنامه در 1 ساعت و بعدا که بیشتر با خودت آشنا شدی این اعداد رو دقیق تر تعیین کنی پس فعلا وسواس نذار روی این کار که تهش می بینی باعث کمال گرایی شده و اصلا شروع نکردی چه برسه با خودت آشنا بشی.] همینطور میری جلو برنامه هر روز رو می نویسی و یه پیش بینی می کنی برای فردات با توجه به تایمی که فردا در اختیار داری [که خودت میگی حسابی شلوغی] و حجمی که امروز رسوندی. هرچقدر رفتی جلو دقیق تر هم میشی تا برسی به روز سی ام. دیگه از شروع ماه دوم اگر پیوستگی داشته باشی قشنگ میتونی برای خودت حجم تعیین کنی و برنامه هفتگی یا حداقل 3 روزه بنویسی. اما مهم ترین کارکردی که این یک ماه اول داره این هست که شما در روز های آخرش میتونی برای خودت یه کنداکتور مطالعاتی قابل انطاف تعریف کنی [یعنی دیگه برای مطالعه برای بیرون رفتن برای هر کاری یه تایم مشخص برای هر روزت پیدا کردی که کمتر دسخوش تغییر میشه] و حالا بدون اینکه نگران اجرا نشدن برنامه و ... باشی بیای جلو.

اما راجع به افزایش ساعت مطالعه:
      دوست عزیز بهترین کار برای افزایش ساعت مطالعه اینه که شما تایم های مُرده رو کاهش بدی. پس الکی دنبال باشگاه 5 صبحی ها و سحرخیزان شیران دلیران و ... نباش. شما در طول این یک سال اگر عادت به صبح زود بیدار شدن نداشته باشی نهایت بتونی یکی دو هفته شو ساعت 5 بیدار شی با یه حال وصف ناپذیری شروع کنی به درس خوندن و کیف کنی از زندگیت. بقیه اش با احترام شُخمی خواهد گذشت [میدونم الان میگی چقدر منفی حرف میزنه این یارو ولی من واقعیت رو گفتم حالا دوست نداری واقعیت بشنوی میتونی بعد از رفع فیلتری یه سر به پستای خاله مهتاب و عمو کاظم مشاور اینستا بزنی اونا قشنگ حرف میزنن ولی واقعیت همینه.] پس شما بهتره از تایمی که بی دلیل درس نمیخونی کم کنی تا ساعت مطالعه ات بره بالا. چه میدونم تایم چک کردن گوشی تایم بیرون رفتن های الکی و ... پس از 3-4 ساعت و تنوع درس 2 یا نهایت 3 تایی شروع کن هر هفته نیم ساعت به مطالعه روزانه ات اضاف کن . ولی دوست عزیز شما چنان اولش گفتی برنامه ام فشرده است من گفتم یا خدا حتما میخاد روزی 12 ساعت بخونه ولی نمیتونه الآن دنبال اینه مثلا 6 ساعتش رو برسونه به 9 ساعت. ولی این 5 ساعتی که گفتی واقعا شدنیه شما در طول روز 6 ساعت بخوابی 10 ساعتش هم درگیر این کارهایی که گفتی باشی بازم 7-8 ساعت در اختیار داری که میتونی 5 ساعت مفید از توش در بیاری. حالا اینکه میگی همین 5 ساعتم نمیتونم یا شدنی نیست شاید بخاطر اینه که شما زیادی وسواس داری یا ...
      کسی هرگز نمیداند
      چه سازی می زند فردا
      چه میدانی تو از امروز،
      چه میدانم من ازفردا،
      همین یک لحظه رادریاب
      که فردا قصه اش فرداست.
      ویرایش توسط mahdi_artur : 31 شهریور 1401 در ساعت 14:59

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن