خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 3 12 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 33
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات

Post ▨▨▨ حتی اگر عالی درس خونده باشی زمینت خواهد زد ▨▨▨

____چرا با وجود اینکه کاری را به خوبی بلد هستیم، در شرایط تنش از عهده‌ی آن برنمی‌آییم؟ ____

سلام

جامعه هدف این تاپیک کسانی نیستند که به هردلیل تلاش نمیکنن و زحمت نمیکشن
      بلکه مخاطب تاپیک کسانی هستند که کلی تلاش میکنن و خوب درس میخونن ولی میرن سر جلسه کنکور نتیجه ای که باید بگیرن نمیگیرن و به قولی گفتنی سر جلسه حتی سایه ی خودشون هم نیستن(از لحاظ عملکردی و سطح دانسته ها)

علت چیست ؟
      چرا هرسال خیلی ها رو میبنیم که میگن من عالی درس خوندم طی آزمون های درطول سال هم نتایجم خوب بود ولی توی کنکور نتیجه ضعیف و متوسطی گرفتم ؟
      با وجود دانش و تجربه و تخصص، رفتار اشتباهی انجام می‌دهید یا اشتباهاتی که به دنبالش نتیجه‌ای به دست می‌آید که به هیچ شکل، نمی‌توانید آن را بپذیرید.

هدف این تاپیک معرفی علت اصلی این موضوع و شناخت بهتر این علت و به دنبالش چاره اندیشی هاست.
      به امید اینکه مفید واقع شود و کمک کننده..

بدون مقدمه مجرم این ماجرا رو بهتون معرفی میکنم " مدیریت فشار روانی "
      این موضوع فقط محدود به کنکور نیست بلکه در زمینه های مختلفی شاهدش هستیم

ورزشکاران زیادی رو میشه دید که درطول سال تمرینی خودشون به سختی و با نظم خیلی خوبی تمرین میکنن و طی تمرین های خودشون حتی رکورد هم میزنن
      اما وقتی به مسابقه ی اصلی و روز موعود میرسن عملکردشون بشدت دچار افت میشه و حتی نزدیک اون چیزی که توی تمرین هاشون بودن نیستن
      یا سخنرانی را درنظر بگیرید که مهارت خوبی داره اما داخل یکی از سخنرانی های حساسش بصورت ناگهان دچار فراموشی یا خطاهایی میشه که در زمان های عادی هیچ وقت دچارشون نمیشد.
      این لحظات برای یک ورزشکار میتونه درقالب ، احساس خفگی یا فلجی مقطعی و کاهش عملکرد توصیف بشه
      برای یک کنکوری هم میتونه درقالب ، یهو سر کنکور مخم قفل شد هیچی یادم نمیومد سوتی های احمقانه ای میدادم ، محاسبات خیلی ساده ای که توی خونه ذهنی حل میکردم رو سر جلسه کنکور حتی روی برگه نوشتم و بازم خطاهای فاحشی داشتم

ما اینجا هستیم که به این موضوع بپردازیم.
      امیدوارم حوصله کنید چون ممکنه تاپیک طولانی بشه ، موضوع مهمیه و نمیشه خلاصه و مختصر بهش پرداخت. ولی بازم تلاش میکنم سریع جمعش کنم.
      موضوع خیلی مهمیه بخاطر همین دارم زمان و دقت و انرژی زیادی برای نوشتنش خرج میکنم پس امیدوارم که دقیق مطالعه بشه.

فشار زیاد کار و مسئولیت ها، ابهام در شرایط زندگی،
      کاهش فرصت برای تفریح و استراحت و ورزش،
      حضور دائمی موبایل درتمام ساعات شبانه روز،
      از بین رفتن حریم شخصی ، تغییر رژیم غذایی و عادات غذایی،
      همگی از جمله عواملی هستند استرس را به یک تهدید جدی
      در سبک زندگی امروز ما تبدیل کرده اند.

فشار روانی در عین حرفه‌ای بودن:
      گاهی اوقات، ما به علت حرفه‌ای نبودن یا تسلط نداشتن بر یک مهارت، استرس پیدا می‌کنیم.
      مثلاً کسی که هرگز نمایش اجرا نکرده است، احتمالاً هنگام حضور روی صحنه استرس و فشار روانی را تجربه می‌کند.
      یا کسی که درس نخوانده، قبل از امتحان و در زمان امتحان، فشار روانی را تجربه می‌کند.
      ولی ما در اینجا، به مواردی توجه داریم که در عین سابقه‌ی مثبت / تمرین زیاد / تسلط و آمادگی، به علت فشار روانی، نمی‌توانیم حتی خروجی متوسط داشته باشیم.

زاویه ای از استرس منفی که اینجا مورد توجه ماست ، اون تاثیری هست که روی عملکرد میذاره
      چون باعث میشه عملرکد و خروجی ما خصوصا در مقاطع حساس و تاثیرگذار ، کمتر از شایستگی واقعی مون باشه.

البته بد نیست به این نکته اشاره کنم که مفهوم " استرس " با " فشار روانی " یکسان نیستند و هدف ما داخل این تاپیک بحث درمورد فشار روانی هست
      اما بخاطر اینکه خیلی وقتا واژه استرس بین مردم بیشتر جا افتاده ازش استفاده میکنم. درحالی که استرس و فشار روانی دو موضوع متفاوتی هستن. برای اینکه تفاوت رو بهتر درک کنید به این مثال توجه کنید:
      وقتی یک ورزشکار بسیار حرفه‌ای در فوتبال نمی‌تواند پنالتی را به گل تبدیل کند و با خطایی بسیار ساده، فرصت را از دست می‌دهد، بعید است کسی بگوید که حتماً استرس داشته است. چون کسی که سال‌ها بازی کرده، به سادگی دچار استرس نمی‌شود. احتمالاً می‌شنویم که می‌گویند: اصلاً فشار روانی روی او خیلی زیاد بود. از اول بازی هم معلوم بود.

اگر انواع استرس را داخل سه دسته ی استرس لحظه‌ای (Acute Stress)، استرس مکرر (Episodic Stress) و استرس مزمن (Chronic Stress) دسته بندی کنیم
      چیزی که عملکرد شما را در موقعیت های حساس دچار افت شدید میکند همان استرس لحظه ای هست که تحت عنوان فشار روانی هم ازش یاد میشه.

ریشه ی این استرس لحظه ای شدید از کجاست؟ به چه دردی میخورد ؟ استرس لحظه‌ای ما را برای دویدن و فرار کردن، برای حمله کردن، برای دفاع فیزیکی، برای دیدن بهتر تهدیدهای طبیعی و مانند اینها آماده می‌کند.
      درنتیجه این مکانیزم استرس لحظه ای شدید درجای خودش چیز بدی هم نیست اما در موقعیت هایی که خطر های این چنینی جان مان را تهدید نمیکنن و ما نیاز به تمرکز و عملکرد مناسب داریم در چنین موقعیت هایی استرس لحظه ای شدید ، بشدت میتونه مخرب باشه و اثرات منفی زیادی روی عملکرد بذاره.
      حالا میتونید تصور کنید که وقتی هنگام شرکت در مصاحبه شغلی یا کنکور یا جلسه سخنرانی، استرس را تجربه می‌کنیم، بخش مهمی از پاسخ بدن ما عملاً به ما کمک نمی‌کند.
      چون ما نه در مصاحبه شغلی قرار است از دست مصاحبه کننده فرار کنیم و نه قرار است در سخنرانی به مخاطب حمله کنیم.

ما قرار است با چالشی مواجه شویم که نیاز به تمرکز و فعالیت فکری و تصمیم‌ها و تحلیل‌های دقیق دارد.
      به خاطر این چالش، گرفتار فشار روانی می‌شویم و بخشی از این فشار روانی به استرس تبدیل می‌شود. در حدی که عملکرد مغزمان افت می‌کند و کاری را که قبلاً به سادگی انجام می‌دادیم، نمی‌توانیم انجام دهیم.
      برای غلبه بر استرس در چنین شرایطی، چه راهکارهایی وجود دارد؟

_Stress Management_

استرس باید به عنوان بخشی ضروری از زندگی و پاسخ مهم بدن و ذهن انسان به محیط تلقی بشه.
      مدیریت استرس به معنای مقابله با استرس و حذف استرس نیست. بلکه به معنای مواجهه با استرس و کنترل استرس و هدایت آن است.

می پردازیم به نکات و راهکار ها :
      قبلش بازهم تاکید میکنم که بحث ها و نکات و راهکارهای این تاپیک بدرد مشکل کسانی میخوره که تلاش کردن ، بلدن ، عملکردشون درحالت معمول خوبه اما وقتی فشار روانی یا همون استرس لحظه ای گریبانشون رو میگیره عملکردشون به اندازه یک فرد متوسط یا ضعیف کاهش پیدا میکنه .

_اهمیت حافظه فعال را فراموش نکنید
      وقتی از حافظه فعال (Working Memory) صحبت میکنیم، علاوه بر ظرفیت به خاطر سپردن، به توانایی کار کردن با اطلاعات هم توجه داریم ، و مفهوم از اصطلاح حافظه فعال همینه.
      بخش مهمی از فعالیت‌های فکری و محاسبات و تحلیل‌های شما در حافظه فعال انجام می‌شود.
      حالا با خود فکر کنید که چقدر راحت ممکن است بخش‌هایی از حافظه فعال را از دست بدهید و بیهوده اشغال کنید:
      اگر در کنکور موفق نشوم چه می‌شود؟
      اگر به خاطر نتیجه ضعیفم فک و فامیل مسخره ام کنن چیکار کنم؟
      باید حتما عالی باشم تا بقیه بهم ارزش بذارن ، تاییدم کنن وگرنه هیچی نمیشم.
      راستی صبح موبایلم راخاموش کردم یا نه؟ اگه فلانی بهم زنگ بزنه بقیه جواب بدن چی ؟
      (اینها مواردی هستند که به سادگی می‌توانند گوشه‌ی ذهن ما را اشغال کنند.)

در شرایط عادی ، فکر کردن به این مسائل مشکل بزرگی ایجاد نمی کند و گاه حتی میتونه به انگیزه ای برای تلاش بیشتر هم تبدیل بشه
      اما وقتی که در شرایط آزمون و رقابت و فشار قرار میگیریم نباید که ظرفیت های مغزمون رو با چنین چیزهایی اشغال کنیم
      این نوع دغدغه ها عملا میتونن یک پنجم از حافظه ی فعال ما رو اشغال کنن .
      ظرفیت حافظه فعال، بسیار محدود است و به قول قدیمی‌ها، در خانه‌ی مورچه، یک شبنم هم طوفان محسوب می‌شود.

_نگران نتیجه نباشید
      هر چه بیشتر نگران نتیجه باشید، عملاً بار بیشتری را به حافظه فعال خود تحمیل می‌کنید.
      در زمانی که در اون موقعیت بخصوص و روز موعود قرار دارید ، دیگر باید بپذیرید که فقط باید تلاش کنید و نتیجه را هم، هر چه بود بپذیرید.
      نگرانی و فکر کردن به نتیجه ،
      به همان اندازه که قبل از آزمون و مسابقه و جلسه ، می تواند ما را به تلاش بیشتر ترغیب کند ،
      در زمان آزمون و مسابقه و جلسه ، میتواند ظرفیت حافظه فعال ما را کاهش دهد.

احتمالاً الان در دل خودتون میگید: این حرف‌ها که بدیهی هست. هیچ‌کس نمی‌خواهد نگران نتیجه باشد. این توصیه که اگر نگران نباشید اوضاع بهتر میشه، درسته
      اما با این تذکر و با این توصیه های کلامی، نگرانی هیچ‌کس کم نمیشه.

دو نکته =
      1_گاهی ما خودمان هم به نگرانی‌ها دامن می‌زنیم
      وقتی قبل از شرکت در کنکور، به چند نفر از دوستان خود یا فامیل و آشنایان می‌گویید که می‌خواهید به فلان نتیجه برسید بهمان رشته رو بیارید و حرف های مختلفی که محرک ایجاد آتو و توقع ها میشن، زمینه را برای نگرانی بیشتر آماده می‌کنید.
      همچنین وقتی قبل از یک مسابقه برای اینکه به خودتان انگیزه بدهید می‌گویید که من اگر در این مسابقه یا در این آزمون موفق نشوم دیگر هیچ راهی پیش رویم نیست، بخشی از حافظه فعال خود را وقف نگرانی‌های خودساخته‌ تان کرده‌اید.

2_ معجزه‌ی نوشتن را فراموش نکنید
      توصیه‌ی دوم این است که قبل از جلسه یا فعالیت پرتنش، حتماً نگرانی‌های خود را با جزئیات کامل بنویسید و روی کاغذ بیاورید. با برون ریزی ذهنی، فشار نگرانی‌ها برای ما کمتر می‌شود.
      ذهن ما، نگرانی‌هایی را که به کلمه‌های دقیق تبدیل شده‌اند، متفاوت از نگرانی‌هایی که به شکل یک تصویر مبهم در ذهن هستند پردازش می‌کند.

_بگذارید کارهای درونی شده، اتوماتیک انجام شوند
      ما با تکرار هر فعالیتی،‌ به تدریج آن را درونی می‌کنیم و به بخش‌های دیگر مغز می‌سپاریم. بخش‌هایی که مسئول رویه‌های تکراری هستند.
      این کار می‌تواند رانندگی، حل مسئله فیزیک، نقاشی کشیدن، عکاسی، مذاکره، سخنرانی، نویسندگی یا هر فعالیت دیگری باشد.
      اگر مطمئن هستید در یک کار توانمند هستید، به حافظه‌ی رویه‌ای (Procedural) خودتان اعتماد کنید.
      گاهی اوقات، تلاش برای اینکه کاری را خیلی با دقت انجام دهیم،‌ استرس ما را افزایش و کیفیت خروجی ما را هم کاهش می‌دهد.
      آن‌قدر تمرین و تلاش انجام دهید که یک فعالیت برای شما درونی شود. پس از آن، دیگر به جزئیات توجه نکنید و اجازه دهید ذهن شما به صورت اتوماتیک (به کمک حافظه‌ی Procedural) هدایت را بر عهده بگیرد.

_معطل نشوید. کمی سریع‌تر عبور کنید
      این توصیه، در واقع یک گام اجرایی در ادامه‌ی توصیه‌ی قبلی هست.
      اگر می‌دانید که به اندازه‌ی کافی بر یک کار (از حل مسئله ریاضی تا سخنرانی تا نوشتن) مسلط شده‌اید و تمرین کافی داشته‌اید، هر زمان احساس کردید که حافظه فعال می‌خواهد درگیر بازی شود و بخشی از کارهای اتوماتیک را با جزئیات و وسواس بیشتر بر عهده بگیرد، کمی سریع‌تر شوید. از آن نقطه عبور کنید و اجازه ندهید که به خاطر فشار بر حافظه‌ی فعال، تنش بیشتری تحمل کنید.

_در هر چیزی تمرین کنید، در همان قوی می‌شوید
      این حرف، کاملاً بدیهی است: در هر چیزی تمرین کنیم، در همان قوی می‌شویم.
      بله. این جمله بدیهی است. اما خیلی از ما، روی یک مهارت وقت می‌گذاریم و انتظار داریم در مهارت دیگری قوی شویم.
      مهارت حل معادلات جبری با مهارت حل تست جبر در یک دقیقه تفاوت دارد.
      ما نمی‌توانیم صرفاً درس بخوانیم و بگوییم که جبر را عمیقاً فهمیده‌ایم و بعد انتظار داشته باشیم که در آزمون ریاضی موفق باشیم.
      آزمون، مهارت ما در حل معادلات را نمی‌سنجد. بلکه توانایی ما در مدیریت حافظه‌ی فعال برای انتخاب پاسخ یک تست چهارگزینه‌ای در یک دقیقه را می‌سنجد.
      بنابراین، هیچ تمرینی به اندازه‌ی تمرین حل مسئله در مدت زمان محدود (حتی محدودتر از زمان واقعی آزمون) در کاهش استرس ما موثر نخواهد بود.
      ببینید که چه تنش‌هایی قرار است به شما وارد شود و بکوشید همان تنش‌ها را شبیه سازی کنید.

ویرایش توسط Zero_Horizon : 28 آبان 1402 در ساعت 18:20

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      رزرو

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن
      کاربر برتر
      کاربر حرفه ای

نمایش مشخصات
      از وقتی تکنیک های زیرو رو اجرا میکنم دیگه تو درسام نمیخورم زمین

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      @ainz

طی کل دوساعتی که داشتم تاپیک رو آماده میکردم و مینوشتم موقع نوشتن تک تک کلمات یاد تو بودم...
      نمیدونم تاپیک بدرد بخور و خوبی هست یا نه ، و میدونم که دیگه دیر شده .... ولی تاپیک رو تماما به خودت تقدیم میکنم ...
      به امید اینکه کسایی که تاپیک رو میخونن تجربه ی تلخت براشون تکرار نشه...

کاشکی پارسال میزدمش...

5. Top | #5
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      هعییییی
      گلبم گرفت...
      برم دیگه بسه...

بچه هایی هم که تجربه ای دراین مورد دارن به اشتراک بذارن...

6. Top | #6
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات
      مفید بود مرسی

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Z3R0 نمایش پست ها
      @ainz

طی کل دوساعتی که داشتم تاپیک رو آماده میکردم و مینوشتم موقع نوشتن تک تک کلمات یاد تو بودم...
      نمیدونم تاپیک بدرد بخور و خوبی هست یا نه ، و میدونم که دیگه دیر شده .... ولی تاپیک رو تماما به خودت تقدیم میکنم ...
      به امید اینکه کسایی که تاپیک رو میخونن تجربه ی تلخت براشون تکرار نشه...

کاشکی پارسال میزدمش...

خیلی عالی و کامل بود مخصوصا درمورد اینکه مثبت فکر کنیمو دامن نزنیم

ممنون ازت بدترین تجربه ای بود که تو زندگیم داشتم انشالله که واسه هیچکس اتفاق نیوفته چون هیچ چیز بدتر از هدر رفتن زحمات نیست

امیدوارم بچه ها این نکاتو بی اهمیت نگیرن چون جدای تلاشی که بیهوده شد همینا اینده منو کلا عوض کرد مجبور شدم سمت چیزایی برم که حتی بهشون فکرم نمیکردم
      ویرایش توسط selenophile : 12 شهریور 1401 در ساعت 14:01

8. Top | #8
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      ممنون از مطلب خوبتون خیلی مفید بود

9. Top | #9
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      یک خواهشی که ازتون دارم اینکه
      ماه های پایانی و نزدیک کنکور حتما این تاپیک رو آپ کنید که دیده بشه و خونده بشه چون موضوع حیاتی و مهمی هست
      احتمالا خودم حضور نداشته باشم که تاپیک رو بالا بیارم
      پس به شما میسپارمش

10. Top | #10
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Z3R0 نمایش پست ها
      یک خواهشی که ازتون دارم اینکه
      ماه های پایانی و نزدیک کنکور حتما این تاپیک رو آپ کنید که دیده بشه و خونده بشه چون موضوع حیاتی و مهمی هست
      احتمالا خودم حضور نداشته باشم که تاپیک رو بالا بیارم
      پس به شما میسپارمش
      اگه خودت نباشی من آپ میکنمش اما فکر نکنم بتونی بری

11. Top | #11
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات
      سلام زیرو ازت یه سوال دارم البته شاید جاش اینجا نباشه ولی می پرسم یادمه تو یکی از پست هات گفتی که تو سال پشت کنکورت آزمون گاج می رفتی ؟ چرا آزمون قلم چی ندادی ؟ از گاج راضی بودی؟ مرسی

12. Top | #12
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Janan نمایش پست ها
      اگه خودت نباشی من آپ میکنمش اما فکر نکنم بتونی بری
      ممنون ازت

خودم اون تایم اوج کارها و برنامه ریزی هام برای دانشگاه هست و فکر نکنم اون زمان زیاد به اینجا سربه زنم بخاطر همین گفتم اگه نبودم یا یادم نبود حواستون به این تاپیک باشه

13. Top | #13
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط alibestfriend نمایش پست ها
      سلام زیرو ازت یه سوال دارم البته شاید جاش اینجا نباشه ولی می پرسم یادمه تو یکی از پست هات گفتی که تو سال پشت کنکورت آزمون گاج می رفتی ؟ چرا آزمون قلم چی ندادی ؟ از گاج راضی بودی؟ مرسی
      سلام

جواب سوالت داخل این پست هست =
      http://forum.konkur.in/thread74152-11.html#post1646179

14. Top | #14
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      آپ
      mucizelere inanırım

15. Top | #15
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      Up

صفحه 1 از 3 12 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن