خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 4 از 13 نخستنخست ... 345 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 46 به 60 از 181
    1. Top | #46
      کاربر نیمه فعال
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Z3R0 نمایش پست ها

سلام بر رفیق گل و گلاب خودم

والا یکم ضایع ست من هنوز اول راهم و تا جای ممکن سعی کردم نظرشخصیم رو وارد این قضایا نکنم چون هنوز مونده تا به تجربه و آگاهی لازمش برسم
      تازه کم کم داره 2 سال میشه فعلا بین دانشجوهای پزشکی جوجه دانشجو حساب میشم

ولی خب ، حالا که پرسیدی ، یه چیزایی درموردش میگم...

کسی که میخواد پزشکی رو انتخاب کنه
      بنظرم باید حواسش باشه که این انتخاب فقط انتخاب رشته و شغل نیست
      اگر میاید سمت پزشکی شما دارید سبک زندگی ای رو انتخاب میکنید که قراره تقریبا همه جنبه های زندگی تون رو تحت تاثیر زیادی قرار بده
      اگر فکر میکنید درس ها و مطالب و کتاب های قطور همه شون قراره همیشه براتون جذاب باشه... متاسفانه میشه گفت کسایی که بعداز دانشجو شدن هنوزم این چیزا براشون جذاب باقی میمونه بسیاااااااار اندک هستن

یک حقیقت رو حداقل از من بپذیرید
      شاید الان توی حال و هوای کنکور هستید و داخل فضا و جو درس خوندن
      ولی بعداز تموم شدن دوره ی کنکور و پشت سر گذاشتنش... شما دیگه یک صدم انگیزه و انرژی دوران کنکور رو برای مطالعه و درس خوندن نخواهید داشت
      از همین رو ، خیلی از رتبه های برتر توی دوران دانشجویی بسیار پیش میاد که دچار افت تحصیلی میشن
      پس اگر قراره این مسیر رو انتخاب کنید
      حداقل نباید از مطالعه و درس خوندن متنفر باشید ، چون در این سبک زندگی شما مجبور خواهی بود یک بخش قابل توجهی از زندگی تون رو تا آخرین روزها هم به مطالعه اختصاص بدید
      مطالعه باید هم یکی از علایق شما و هم یکی از مهارت های شما باشه
      باید جست وجوگر باشید ، دانشجوی پزشکی غیرفعال و ساکن بدرد نخواهد خورد...

تا حدودی نسبت به سایر رشته ها شما محدودیت هایی رو تجربه خواهی کرد ، تفریحات و زمان استراحت و ... نسبت به خیلی از رشته های دیگر کمتر هستن (نمیگم کلا نیست)
      بارها ممکنه پیش بیاد که توی سن جوانی فشارهای اجتماعی و فشارهای طبیعی بین هم سن و سال های خودتون روتون خیلی زیاد باشه و شروع کنید به حسرت خوردن که عمر و تایم شما باید صرف حاصلخیز کردن زمین یک پزشک باشه و نمیتونید مثل خیلی از هم سن وسال های خودتون در اجتماع باشید و این تلخ خواهد بود به موقعش درکش میکنید...
      باید فردی مسئولیت پذیر باشید ، فردی که این مسئولیت رو تقریبا همیشه روی دوشش احساس کنه
      باید انسان ها رو بشناسید افکارشون رو ، رفتارشون رو ، دردهاشون رو ، زخم های روحی و جسمی مردم اجتماع و کشور خودتون رو باید بخوبی بشناسید (اگر میخواهی که پزشک خوبی شوی)

حالا حالاها از درامد خبری نیست
      میشه توی دوران دانشجویی درحد پول توی جیبی کارهایی انجام داد اما برای درامد زایی اگر شما بخوای زمان و انرژی زیادی بذاری عملا پزشک خوبی نخواهی شد
      چون این وقت و انرژی ای که بخواد صرف درامد زایی بشه ، داره از سهم انرژی و تایم و توجهی که باید پای پزشکی بره زده میشه...
      با این حال در سال های پایانی زمانی که در بیمارستان های آموزشی مشغول هستی مبلغی رو بهت میپردازن که البته مبلغی نیست که بشه باهاش زندگی رو چرخوند...صرفا شاید کفاف یسری از نیازهای اولیه رو بده

شک نکنید این مسیر عشق میخواهد...
      چون مسیری طولانی و فرسایشی ست... تلخی بسیار دارد ، شب بیداری دارد پای کتاب ، شب بیداری دارد پای بیمار ، سکوت وصبر میخواهد حتی دربرابر بی احترامی و ناحقی و توهین
      شما چه از لحاظ درسی و سواد ، چه از لحاظ شخصیتی باید رشد کنید و به این رشد ادامه بدید

دیگه اون ذهنیتی که صرفا برای درامد بالا و پرستیژ باید رفت و پزشک شد تقریبا داره ازبین میره
      چون شرایط درحال تغییره و واقعیت ها هم نسبت به گذشته بیشتر درحال شفاف سازیه
      پس اگه ذهنیت شما از پزشک شدن فقط همین دوفاکتور درامد نجومی و پرستیژ هست اصلا سمت این مسیر نیا که جهنمی برات خواهد شد و مثل یسری از دانشجوها سراغ تغییر رشته یا شغل دوم خواهی رفت امثالش هم دبیرهای کنکوری پزشکی که طبابت نمیکنن و چسبیدن به کنکور یا موردهایی که خودم به چشم خودم دیدم پزشکی که پزشکی رو رها کرد چون ازش متنفر بود و رفت سراغ وکالت

ولی اگه فاکتورهای دیگه ای هم هست ، اگر علاقه ای هست ، اگر عشقی در تو هست.... پس داری سمت یکی از بهترین رشته های ممکن میای و قراره روحت توسط شیرینی ها و تلخی هاش ارضا بشه
      مهارت داشتن
      سراسر دانش و آگاهی داشتن
      شخصیت بردبار و بزرگی داشتن
      قابل احترام و اتکا بودن
      مایه ی آرامش و قرار بودن
      انسانی متفکر و با ادراک شدن
      به قدرت تصمیم گیری بالایی رسیدن
      به قدرت کنترل شرایط مختلف و آگاهی رسانی رسیدن
      و ...

پزشکی و این سبک زندگی به تو کمک میکنند که همه این ویژگی ها رو در خودت بسازی و قوت ببخشی

دلم میخواد خیلی بیشتر از اینا بنویسم
      ولی فکر میکنم تا همینجا هم بیش از چیزی که باید زیاده گویی کردم...

این ها حداقل زاویه دید من هستن
      و من به هیچ وجه از انتخاب این مسیر پیشمون نیستم و عاشقشم
      سلام و درود مجدد بر رفیق شفیق (نشد از گل و گلاب استفاده کنم چون دیگه غلظت تکرار زیاد میشد)
      لطف کردی که گفتی؛ خیلی ممنون. قطعاً کمک کننده هست. دمتم گرم.

2. Top | #47
      کاربر فعال

Khabalod
      نمایش مشخصات
      آخرین ویرایش: 1401/04/31

در ادامه پست قبلی در مورد مهندسی صنایع که چندتا ویدئو در باب معرفی این رشته گذاشتم:
      تو این پست میخوام یکم خودم در مورد خود رشته و دروس مهمش صحبت کنم.

به صورت کلی مهندسی صنایع تقریبا تنها رشته ی مهندسی هست که میان رشته ای محسوب میشه. اما میان رشته ای یعنی چی؟ شما در این رشته با حوزه های متنوعی آشنا میشین. از استاتیک تا علم مواد تا مبانی برق تا دروس مدیریتی. هدف این هست که مهندس صنایع با تقویت دانش و مهارت هاش در صنعتی که بهش علاقه مند میشه و ابزارها و توانمندی هایی که در این رشته باهاش آشنا میشه، بتونه در اون صنعت ورود کنه و عملکرد سیستم یا کارخونه ،کارگران یا کارمندان، فروش یا تولید، لجستیک و حمل و نقل و در کل هر قسمتی از زنجیره ی ارزش رو بهبود بده. البته که نه به صورت همزمان و این شما خواهید بود که انتخاب می کنید در چه قسمتی ورود کنید. یه تعریف کتابی هم بخوام ازش بگم، میشه این:

*** مهندس صنایع به طراحی، تجزیه و تحلیل و کنترل عملیات و سیستم های تولید و خدمات می پردازد. در گذشته، یک مهندس صنایع در یک کارخانه تولیدی کار می کرد و با راندمان عملیاتی کارگران و ماشین آلات درگیر بود. امروزه مهندسان صنایع به طور گسترده تری به بهره وری و تمامی مشکلات فنی مدیریت و کنترل تولید می پردازند. آنها در شاخه های مختلف شرکت ها کار می کنند: تولید، توزیع، حمل و نقل، تجاری و خدمات. مسئولیت های آنها از طراحی عملیات واحد تا کنترل کامل سیستم های تولید و خدمات را شامل می شود. آنها اجزای فیزیکی، مالی، اقتصادی و انسانی چنین سیستم هایی را برای دستیابی به اهداف مشخص یکپارچه می کنند. مهندسی صنایع شامل وظایفی مانند برنامه ریزی و کنترل تولید، کنترل کیفیت؛ مدیریت موجودی، تجهیزات، انبار و مواد و طراحی فرآیندها و ایستگاه های کاری است. ***

تنوع دروسی که در این رشته هست شاید در هیچ رشته ی مهندسی ای نباشه. اما یه سری از دروس هست که یه جورایی مختص این رشته هستن و هر کدوم یه جورایی یه فیلد کاری تو این رشته هستن. از همین جهت سعی میکنم این درس ها با حوزه های جذاب شغلی ای که میشه در اون وارد شد، معرفی کنم.

1- تحقیق در عملیات (Operation Research)
      یه جورایی یکی از اصلی ترین دروس در این رشته، تحقیق در عملیات (1و2) هست که 6 واحد رو شامل میشه و درس جدیدی براتون خواهد بود چون شبیهش رو احتمالا ن جایی شنیدید و نه جایی خوندین.
      تو این درس به صورت خلاصه یاد میگیرید که
      چطور تصمیماتتون رو تحت یک سری محدودیت، بهینه کنید.
      فرض کنید که اسنپ هستید. یک سری تصمیمات اصلی رو باید اتخاذ کنید. اون تصمیم ها چیه؟
      اول قیمت گذاری و ارائه هزینه سفر به مشتری بر مبنای مسافت، شلوغی، ساعت درخواست و یکی سری فاکتور دیگه در زمانی که مبدا و مقصدش رو مشخص می کنه.
      دوم تخصیص مسافر به راننده ای که در نزدیکی مسافر باشه و سابقه خوبی داشته باشه طبق داده های شما.
      همه ی این تصمیمات هم باید به صورت real-time یا در لحظه گرفته بشه. در واقع تو حالت خیلی پیشرفته از این علم (تحقیق در عملیات) شما می تونید سمت مدلسازی و شبیه سازی چنین سیستمی برید و بتونید با توجه به اهدافی که تعریف می کنید ( مثلا کمترین هزینه، بیشترین درآمد، کمترین مسافت) بهترین تصمیمات رو از طریق مدل ریاضی و ابزارهایی مثل تحلیل داده بگیرید.

قطعا در ابتدا با موارد خیلی خیلی ساده شروع میشه و اگه علاقه مند بشید به این حوزه، می تونید ابزارها و مقالات به روز تو این حوزه رو بخونید و یاد بگیرید و مشغول به کار بشید.
      (با چیزی که تو دانشگاه یاد میدن نمیشه توقع متخصص شدن داشت و خودتون باید پیگیر باشید و یاد بگیرید)

2- مدیریت و کنترل پروژه (Project Management)
      اسم این درس بر خلاف درس قبلی، واضح هست. فرض کنید یک پروژه در یک شرکت تعریف میشه. مثال ساده ای ازش میتونه یک پروژه ساختمانی باشه. کاری که کنترل و مدیریت پروژه انجام میده به صورت ساده، اینه که اولا پروژه رو به چند بخش اصلی تقسیم می کنه و با مشورت با بخش های دیگه، تمام کارهایی که لازمه انجام بشه تا این پروژه به سرانجام برسه رو لیست میکنه. و بعد از اون بتونه مراحل مختلف کار و بخش های مختلف درگیر رو کنترل کنه تا هر کاری در زمان خودش به انجام برسه و محدودیت های زمانی و بودجه ای پروژه هم ارضا بشه.

در واقع شما تو این درس با اصول اولیه مدیریت پروژه آشنا میشین و اگه علاقه مند شدین میتونین تمرکز کنید روی این حوزه و ادامه اش بدین. از حوزه های بسیار کاربردی هست و تعداد فرصت های شغلی فراوانی هم داره.

یک نکته ی خیلییییییییییییییییییی مهم در این رشته:
      یکی از چیزایی که ممکنه باعث دردسرتون بشه تو این رشته، تنوع بالای پوزیشن های شغلی هست. و ممکنه باعث بشه سردرگم بشید که تو کدوم حوزه کار کنید یا از این شاخه بپرید به اون شاخه و نتونید متمرکز شید. شما به نظرم تا اخر لیسانس باید سعی و خطاهاتون رو بکنید و اگه تونستید تو دو یا 3 حوزه که بیشتر علاقه داشتید کار کنید یا بپرسید و اطلاعات جمع کنید. تو دوران دانشجویی و لیسانس اگه کارای مختلف رو امتحان کنید، کسی بهتون خرده نمیگیره.
      ولی از ارشد یا اواسطش (اگه ارشد خوندید )
      باید تکلیفتون رو مشخص کرده باشید با خودتون. پس حواستون باشه که دوران لیسانس رو با دقت بگذرونید تا بتونید تصمیم درست و به موقعی بگیرید.

گفتم استارت این پست رو بزنم که مجبور بشم و بعدا بیام تکمیلش کنم. امیدوارم که مفید بوده باشه.

قطعا تکمیل خواهد شد

𝐏𝐢𝐳𝐳𝐚 𝐢𝐬 𝐭𝐡𝐞 𝐨𝐧𝐥𝐲 𝐜𝐢𝐫𝐜𝐥𝐞 𝐨𝐟 𝐭𝐫𝐮𝐬𝐭 𝐲𝐨𝐮 𝐬𝐡𝐨𝐮𝐥𝐝 𝐡𝐚𝐯𝐞
      ویرایش توسط Hans_Landa : 21 مرداد 1401 در ساعت 11:41 دلیل: اضافه شدن مطالب بیشتر

3. Top | #48
      کاربر فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Rei نمایش پست ها
      میشه در مورد فیزیوتراپی بیشتر بگین؟
      فیزیو بهتره یا فرهنگیان؟
      اولا علاقه...ولی کسی ک نوع علاقه براش مهم نیست و فقط کار و زندگی صددرصد فیزیو(((ولی خداییش این چ سوالی بود اخه)))

4. Top | #49
      کاربر فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      زیرو جون ممنون بابت وقت و عرقی ک میزاری
      از دوستانی ک کمک میکنن هم تشکر میکنم حتی اونایی ک چن سال قبل پست گذاشتن و امروز ب درد خیلیا داره میکنه

5. Top | #50
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات

6. Top | #51
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      up

7. Top | #52
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام دوستان کسی که تراز ۶۱۰۰ بیاره و سهمیه ۵درصد ایثارگری داشته باشه و همه جا رو بزنه حتی جنوب کشور و مناطق مرزی ک کمتر کسی میزنه آیا مامایی آزاد عادی یا خودگردان میاره؟

خیلی واجبه لطفا جواب بدید

8. Top | #53
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      درآمدی به رشته های علوم پایه

سلام . در ابتدای کار بایستی اذعان داشته باشم که اگر میخاهید از 80 یا 90 سال زندگیتون خرسند باشید در انتخاب رشته علاقه را مد نظر قرار دهید کما اینکه در پذیرش اینکه به چه علاقه دارم و چه را نمی پسندم در آن زمان کوتاه کنکور تا انتخاب رشته با اطلاعات کم یک نوجوان کار سختیست که من در اینجا قصد این رو ندارم در این مورد باهم صحبت کنیم.
      اما اگر هدفتان آرمان گرایانه و بر حسب لذت ( پول) است خب کرکره علاقه و ذوق رو ببندید و برید سمت تقاضای جامعه یا حتی لذت رو در مقبولیت و پرستیژ میبینید برید سراغ احترام جامعه ( دقت کنین که کسی که با لذت درامد پول به پزشکی میره با انکس که بر حسب علایق میره از همون اول راه جدان)

و خلاصه اندر پیام های طویل این تاپیک
      اگر به هر نحوی به ریسرچ در علم چه فیزیک چه زیست علاقه دارید و مهم برای شما درگیری با علمه به اصطلاح منطق ( درگیری با تصور نه تصدیق) بیاید سراغ علوم پایه
      وظیفه یک عدد پزشک تربیت شده بودن در مقام پزشک خوبه نه ریسرچ!
      وظیفه یک زیست شناس جانوری یا مولکولی تربیت شده بودن در مقام یک محقق در زمینه های مختلف مانند پزشکیه ( اما این رو بدونین در ارتباط سخت لینک شده با خود پزشکی و دیگران این اتفاقات میوفته)
      میتونید این عرض بنده رو از روی پایان نامه های دانشگاه های معتبر چون تهران یا زمینه تحقیقاتی اساتید علوم پایه این دانشگاه جویا بشید!

ببینید دوستان حجت رو تمام کنم اگر تاپ الویت شما پوله! سراغ علوم پایه نیاید
      اگر تاپ الویت شما غرق شدن در فضای تحقیقاته بفرمایید علوم پایه

و در اخر چوب سرزنش فارغ التحصیلان دانشگاه های نچندان خوب پیام نوری و ازاد و بعضی سراسری هارو به همه فارغ التحصیلای رشته های علوم پایه نکوبید. واقعیت اینه این رشته ها یعنی فقط باید بخونی! حتی شده خیلی خیلی زیاد ( همینجا معلومه که عده کثیری اینکارو نمیکنن پس فارغ التحصیل خوبی نمیشن) و دوم اینکه واقعاً مملکت در رکود اقتصادیه پس رشد رشته هایی این قبیل که زمینه تحقیقاتن در اخر صورت میگیره!

اما بنده این ضمانت رو میدهم که این رشته ها از بسیاری از رشته های دیگر در الویت مهاجرت به کشور های پرچم دار علمن!

همین موفق باشید
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜

9. Top | #54
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط fateme.Sa نمایش پست ها
      سلام دوستان کسی که تراز ۶۱۰۰ بیاره و سهمیه ۵درصد ایثارگری داشته باشه و همه جا رو بزنه حتی جنوب کشور و مناطق مرزی ک کمتر کسی میزنه آیا مامایی آزاد عادی یا خودگردان میاره؟

خیلی واجبه لطفا جواب بدید
      سلام
      تا جایی که من اطلاع دارم
      کف تراز قبولی برای دانشگاه های سراسری مامایی کف ترازش بالای 7 هزار باید باشه (اگه دانشگاه تیپ یک باشه باید حدودای 8 هزار رو حداقل باشه تا شانس قبولی باشه)
      برای آزاد و غیره هم ، باید کف تراز بالای 6500 باشه
      ولی برای سهمیه 5 درصد پارسال قبولی مامایی آزاد با تراز 6200 هم داشتیم

درکل با 6100 خیلی بعیده که بشه آورد ، ولی هرسال ممکنه یمقدار شانس ها و ورودی ها بالا پایین بشه و ممکنه شانس داشته باشه
      اما کلی بخوایم بگیم... شانسش خیلی خیلی کمه

10. Top | #55
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Z3R0 نمایش پست ها
      سلام
      تا جایی که من اطلاع دارم
      کف تراز قبولی برای دانشگاه های سراسری مامایی کف ترازش بالای 7 هزار باید باشه (اگه دانشگاه تیپ یک باشه باید حدودای 8 هزار رو حداقل باشه تا شانس قبولی باشه)
      برای آزاد و غیره هم ، باید کف تراز بالای 6500 باشه
      ولی برای سهمیه 5 درصد پارسال قبولی مامایی آزاد با تراز 6200 هم داشتیم

درکل با 6100 خیلی بعیده که بشه آورد ، ولی هرسال ممکنه یمقدار شانس ها و ورودی ها بالا پایین بشه و ممکنه شانس داشته باشه
      اما کلی بخوایم بگیم... شانسش خیلی خیلی کمه
      خیلی ممنونم از پاسخ گویی و وقتی ک گذاشتید

11. Top | #56
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      لابه لای ده بیستا تاپیک شمارش معکوس و مصوبه و داستان
      یه اهمی هم این وسط کرده باشیم....

اهمممممممممممم

12. Top | #57
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نمیدونم این دست ویدئوهایی که گاهی توی انجمن قرار میدم رو کسی اصلا نگاه میکنه یا نه
      ولی خداییش این یکی رو حداقلش بزنید دقیقه 37 کلیپ تا دقیقه 47 ، همین 10 دقیقه رو با دقت گوش کنید اگه موضوع بحث براتون جذاب بود بزنید از اول و کامل نگاه کنید و گوش بدید و تفکر کنید

بنظرم این زاویه دید و این اگاهی برای انتخاب رشته بشدت لازمه که حداقل یکبار بهش بها داده بشه نه فقط توی انتخاب رشته بلکه توی کل زندگی...

ویرایش توسط Zero_Horizon : 06 مرداد 1401 در ساعت 11:13

13. Top | #58
      کاربر نیمه فعال
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      up

14. Top | #59
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      یه سوال حیاتی از ریاضیا:
      اگه تو یه دانشگاه تاپ رتبه مون به کامپیوتر نرسه ولی به برق برسه, آیا ارزش داره که به امید تغییر رشته به کامپیوتر, برق و بزنیم؟؟ اصلا چنین چیزی امکان داره؟ یا این که بریم سراغ یه دانشگاه دیگه؟؟

15. Top | #60
      کاربر فعال

Khabalod
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط 03Fatemeh نمایش پست ها
      یه سوال حیاتی از ریاضیا:
      اگه تو یه دانشگاه تاپ رتبه مون به کامپیوتر نرسه ولی به برق برسه, آیا ارزش داره که به امید تغییر رشته به کامپیوتر, برق و بزنیم؟؟ اصلا چنین چیزی امکان داره؟ یا این که بریم سراغ یه دانشگاه دیگه؟؟
      بستگی به خودتون داره
      اگه حس می کنید که تواناییشو دارید ک تو اون دانشگاه و در یکی دو ترم اول معدل خیلی بالا بگیرید. میشه بهش فکر کرد
      فقط قبلش مطمئن شید که تو اون دانشگاه تغییر رشته قابل انجامه و شرایطش خیلی سخت نیس. حتی شده برید از آموزش اونجا بپرسید حضوری یا تلفنی یا ایمیلی.

اما اگه برق رو دانشگاه تاپ بیارید منطقا کامپیوتر رو هم دانشگاه خوبی میارید. اگه خیلی دانشگاهاش با هم فرق ندارن همون سراغ کامپیوتر تو یه دانشگاه کمی پایین تر هم میتونین برین چون واسه کار کردن خیلی اسم دانشگاه واسه کامپیوتر مطرح نیس.

در هر صورت بستگی ب خودتون داره
      𝐏𝐢𝐳𝐳𝐚 𝐢𝐬 𝐭𝐡𝐞 𝐨𝐧𝐥𝐲 𝐜𝐢𝐫𝐜𝐥𝐞 𝐨𝐟 𝐭𝐫𝐮𝐬𝐭 𝐲𝐨𝐮 𝐬𝐡𝐨𝐮𝐥𝐝 𝐡𝐚𝐯𝐞

صفحه 4 از 13 نخستنخست ... 345 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن