خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 3 12 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 39
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات

ღـ٨ـﮩـ۸ـﮩ قاعده تبدیل زیست شناسی به نقطه قوت ـ٨ـﮩـ۸ـﮩღ

بنام آنکه گنج جسم و جان ساخت طلسم گنج جان هر دو جهان ساخت

زیست شناسی
      درسی تعیین کننده و بسیار تاثیرگذار
      هدف تاپیک ارائه‌ و بحث پیرامون یسری از پایه‌ها و اصول اصلی برای پیشرفت در این درس است ، سعی میشه متن تا جای ممکن کوتاه باشه پس
      از همه ی کسانی که تجربه و دیدگاهی پیرامون این موضوع دارند دعوت میشود نظرات خودشون رو به اشتراک بذارن

توجه : این متن آغشته به زهر تجربه و دیدگاه شخصی نویسنده محتوا میباشد...شخصی که میانگین درصد زیست خود را طی سالیان کنکورش از درصد 30 به بالای 80 و 90 رساند

_از شما میخواهم تا درمورد این سوال کمی فکر کنید
      در زیست شناسی مهم ترین و اساسی ترین رکن چیست ؟

پاسخ من ،
      دور تکرار بالا در برنامه هست
      میزان تکرار شاهکلید زیست شناسی ست ، از این بابت هست که توصیه میشه تقریبا در تمامی روزهای هفته زیست شناسی داخل برنامه روزانه قرار داشته باشه
      چون پیشرفت و تثبیت در زیست شناسی رخ نخواهد مگر با دور تکرار بالا .

کسانی که بدون داشتن برنامه ی مستمر و با میزان تکرار کم مطالعه ی این درس رو بصورت شرحه شرحه مطالعه میکنن(
      یعنی همون با فاصله زمانی های نسبتا زیاد)
      و نسبت به عنصر تکرار و اختصاص دادن اغلب روزها به زیست بی توجه هستن ، عملکرد قابل توجهی در این درس نخواهند داشت.

زیادی دارم جدی و رسمی مینویسم بذار یکمی خودمونی تر کنم لحن رو

_عدم توقف و تنفس و تامل روی مفاهیم و مباحث باتوجه به ماهیتی که دارن و صرفا باعجله و سطحی خوندن...
      با عجله و سطحی زیست خوندن هیچ وقت موجب زیست فهمیدن نمیشه !
      به دنبالش اگه من یه سوال تشریحی نسبتا مفهومی از همون متن کتاب هم به همچین دانش آموزی بدم نمیتونه پاسخ بده
      توجه کن ، بحث تورق سریع و این داستانا که مربوط به دوران مرور و جمع بندی هست جداست....
      شما نیاز دارید که هربخش از زیست شناسی رو باتوجه به ماهیتی که داره بر سرش به اندازه کافی توقف کرده باشی و عمق خوندنت و تشریح محتوا و مطلب رو تا میزانی انجام داده باشی

شخصی که این مورد رو رعایت نمیکنه
      بر سر تقریبا تمام تست ها حتی از فهم و تجزیه تحلیل صورت سوال و صورت گزینه ها هم عاجز خواهد بود ... نفهمیدن صورت سوال هم که یعنی رسما اون تست از دست رفته

_صبر...
      درسی مثل زیست شناسی ، پیشرفت درش زمان بره و اینجوری نیست که در زمان کوتاهی شما شاهد نتیجه بخش بودن تغییراتی که ایجاد کردید باشید
      پس بازهم شما رو ارجاع میدم به قاعده ی اول یعنی " تکرار " ، در کل مسیر کنکور این تکرار و استمرار باید ادامه دار باشه به شکلی که بعنوان مثال شما هرصفحه از کتاب رو درطول کل سال حداقل 20 بار خونده باشی و تکرارش کرده باشی

پس اگه بخوام خلاصه کنم
      از نظر من، دور تکرار بالا + عمق + صبر سه عنصر پایه و اساسی تبدیل زیست شناسی به نقطه قوت هستن
      جوری که شما نمیتونید کسی رو پیدا کنید که درصد زیستش عالی باشه ولی این سه عنصر رو رعایت نکرده باشه

حالا میرسیم به باقی چیزها
      اگه تعداد تست بالا رو بعنوان یکی دیگر از عنصرهای مشترک کنار بذاریم
      میشه گفت که باقی موارد مشترک محسوب نمیشن بلکه سلیقه ای و براساس شخصیت و بازدهی هرفرد متغیر هستن
      مواردی مثل حاشیه نویسی ، یادداشت برداری و قرار دادن محور اصلی یادگیری براساس نوشتن و مواردی این چنینی چیزهایی نیستن که برای همه جواب بده و نمیشه گفت شما حتما باید انجامشون بدی وگرنه نتیجه نخواهی گرفت...
      موراد این چنینی حکم اثرانگشت هرشخص رو داره که خودش باید با خودشناسی و آزمون و خطا بهش برسه و شکلش بده و ازش برای پیشرفت استفاده کنه
      پس اگه شنیدی که کسی گفت شما حتما باید کلی جزوه بنویسی کلی حاشیه نویسی کنی کلی خلاصه نویسی کنی وگرنه به درصد بالا نمیرسی ، بدان و آگاه باش که همچین قانونی برای همه وجود نداره

قانون ها فقط همون سه موردی بود که درابتدای سخن درموردشون توضیح داده شد (بعلاوه ی تست و آزمون)

ویرایش توسط Zero_Horizon : 28 آبان 1402 در ساعت 19:49

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Z3R0 نمایش پست ها
      بنام آنکه گنج جسم و جان ساخت طلسم گنج جان هر دو جهان ساخت

زیست شناسی
      درسی تعیین کننده و بسیار تاثیرگذار
      هدف تاپیک ارائه‌ و بحث پیرامون یسری از پایه‌ها و اصول اصلی برای پیشرفت در این درس است ، سعی میشه متن تا جای ممکن کوتاه باشه پس
      از همه ی کسانی که تجربه و دیدگاهی پیرامون این موضوع دارند دعوت میشود نظرات خودشون رو به اشتراک بذارن

توجه : این متن آغشته به زهر تجربه و دیدگاه شخصی نویسنده محتوا میباشد...شخصی که میانگین درصد زیست خود را طی سالیان کنکورش از درصد 30 به بالای 80 و 90 رساند

_از شما میخواهم تا درمورد این سوال کمی فکر کنید
      در زیست شناسی مهم ترین و اساسی ترین رکن چیست ؟

پاسخ من ،
      دور تکرار بالا در برنامه هست
      میزان تکرار شاهکلید زیست شناسی ست ، از این بابت هست که توصیه میشه تقریبا در تمامی روزهای هفته زیست شناسی داخل برنامه روزانه قرار داشته باشه
      چون پیشرفت و تثبیت در زیست شناسی رخ نخواهد مگر با دور تکرار بالا .

کسانی که بدون داشتن برنامه ی مستمر و با میزان تکرار کم مطالعه ی این درس رو بصورت شرحه شرحه مطالعه میکنن(
      یعنی همون با فاصله زمانی های نسبتا زیاد)
      و نسبت به عنصر تکرار و اختصاص دادن اغلب روزها به زیست بی توجه هستن ، عملکرد قابل توجهی در این درس نخواهند داشت.

زیادی دارم جدی و رسمی مینویسم بذار یکمی خودمونی تر کنم لحن رو

_عدم توقف و تنفس و تامل روی مفاهیم و مباحث باتوجه به ماهیتی که دارن و صرفا باعجله و سطحی خوندن...
      با عجله و سطحی زیست خوندن هیچ وقت موجب زیست فهمیدن نمیشه !
      به دنبالش اگه من یه سوال تشریحی نسبتا مفهومی از همون متن کتاب هم به همچین دانش آموزی بدم نمیتونه پاسخ بده
      توجه کن ، بحث تورق سریع و این داستانا که مربوط به دوران مرور و جمع بندی هست جداست....
      شما نیاز دارید که هربخش از زیست شناسی رو باتوجه به ماهیتی که داره بر سرش به اندازه کافی توقف کرده باشی و عمق خوندنت و تشریح محتوا و مطلب رو تا میزانی انجام داده باشی

شخصی که این مورد رو رعایت نمیکنه
      بر سر تقریبا تمام تست ها حتی از فهم و تجزیه تحلیل صورت سوال و صورت گزینه ها هم عاجز خواهد بود ... نفهمیدن صورت سوال هم که یعنی رسما اون تست از دست رفته

_صبر...
      درسی مثل زیست شناسی ، پیشرفت درش زمان بره و اینجوری نیست که در زمان کوتاهی شما شاهد نتیجه بخش بودن تغییراتی که ایجاد کردید باشید
      پس بازهم شما رو ارجاع میدم به قاعده ی اول یعنی " تکرار " ، در کل مسیر کنکور این تکرار و استمرار باید ادامه دار باشه به شکلی که بعنوان مثال شما هرصفحه از کتاب رو درطول کل سال حداقل 20 بار خونده باشی و تکرارش کرده باشی

پس اگه بخوام خلاصه کنم
      از نظر من، دور تکرار بالا + عمق + صبر سه عنصر پایه و اساسی تبدیل زیست شناسی به نقطه قوت هستن
      جوری که شما نمیتونید کسی رو پیدا کنید که درصد زیستش عالی باشه ولی این سه عنصر رو رعایت نکرده باشه

حالا میرسیم به باقی چیزها
      اگه تعداد تست بالا رو بعنوان یکی دیگر از عنصرهای مشترک کنار بذاریم
      میشه گفت که باقی موارد مشترک محسوب نمیشن بلکه سلیقه ای و براساس شخصیت و بازدهی هرفرد متغیر هستن
      مواردی مثل حاشیه نویسی ، یادداشت برداری و قرار دادن محور اصلی یادگیری براساس نوشتن و مواردی این چنینی چیزهایی نیستن که برای همه جواب بده و نمیشه گفت شما حتما باید انجامشون بدی وگرنه نتیجه نخواهی گرفت...
      موراد این چنینی حکم اثرانگشت هرشخص رو داره که خودش باید با خودشناسی و آزمون و خطا بهش برسه و شکلش بده و ازش برای پیشرفت استفاده کنه
      پس اگه شنیدی که کسی گفت شما حتما باید کلی جزوه بنویسی کلی حاشیه نویسی کنی کلی خلاصه نویسی کنی وگرنه به درصد بالا نمیرسی ، بدان و آگاه باش که همچین قانونی برای همه وجود نداره

قانون ها فقط همون سه موردی بود که درابتدای سخن درموردشون توضیح داده شد (بعلاوه ی تست و آزمون)
      یه چیزی هم من بهش اضافه کنم
      من تا قبل اردیبهشت امسال میانگین درصد آزمون های کانونم بین 30 تا 50 بود
      از اردبیهشت تصمیم گرفتم هر روز زیست رو مرور کنم اونم با حل یه آزمون جامع

اینجوری بود که درصد 30 - 50 رسید به حدودای 70 - 75 و آخرین آزمون جامع کانون فک کنم حدودای 70 زدم که تراز فوق العاده ای داد

لازم به ذکره که تایید کنم مرور بیشترش به صورت آزمونی باشه ( هنر آزمون دادن تقریبا به اندازه درک اون مطلب مهمه ! )

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      مهم ترین نکته همون تکرار منظمه که گفتی و البته کتاب درسی ک شاید خیلیا نسبت به اهمیتش آگاه نباشن که چقدر مهمه
      اینکه انقد تکرار بشه ک خط ب خط کتاب تو حافظه تصویری ثبت بشه
      بنظرم یکی از موثر ترین راهکارا این میتونه باشه که تست رو که میزنن به صورت ۱۰ تایی یا ۲۰ تایی نکاتی ک متوجه نشدن رو یا اشتباه زدن رو از کتاب درسی پیدا کنن تا بدونن طراح چجوری نگاه کرده
      اینم تجربه چیپ من بود امیدوارم کمک کننده باشه

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Meti81 نمایش پست ها
      یه چیزی هم من بهش اضافه کنم
      من تا قبل اردیبهشت امسال میانگین درصد آزمون های کانونم بین 30 تا 50 بود
      از اردبیهشت تصمیم گرفتم هر روز زیست رو مرور کنم اونم با حل یه آزمون جامع

اینجوری بود که درصد 30 - 50 رسید به حدودای 70 - 75 و آخرین آزمون جامع کانون فک کنم حدودای 70 زدم که تراز فوق العاده ای داد

لازم به ذکره که تایید کنم مرور بیشترش به صورت آزمونی باشه ( هنر آزمون دادن تقریبا به اندازه درک اون مطلب مهمه ! )
      دقیقا
      به نکته ی عالی ای اشاره کردی و تجربه ی خیلی مفیدی رو بهش اشاره کردی دمت گرم

_توی تاپیک قبلی تحت عنوان نقاط بازرسی دقیقا درمورد همین موضوعی که اشاره کردی مطلبی رو نوشتم که بد نیست داخل این تاپیک هم دوباره قرارش بدم:

_ در برنامه هات نقاط بازرسی و اصلاح شخصی نداری
      سرت رو انداختی پایین و به خیالت درس میخونی و میری جلو
      ولی هیچ نقطه بازرسی برای خودت تعریف نکردی ، چیزی که باهاش متوجه بشی توی مسیر درستی هستی یا نه ، نیازه کاراها رو برای درس خاصی کم و زیاد کنی یا نه ، نیازه استراتژی جدیدی پیاده کنی یا نه
      پس امسال نقاط بازرسی برای خودم تعریف خواهم کرد
      اما نقطه بازسیم از چه جنسی باشه ؟
      من قراره در یک آزمون تستی با سوال های تستی و محدودیت های خاص خودش مثل زمان ، شرکت کنم پس نیازه عامل سنجش خودم رو نزدیک به همین شرایط تعریف کنم

آزمون های آزمایشی ای که در سال های گذشته برگزار شده رو در هفته های خودم تعریف میکنم
      آزمون های شبیه سازی شده ای طبق بودجه بندی مطالعه ی اون هفته آخر هفته ها از خودم میگیرم و با تحلیل و برسی و آنالیز عملکردم یه نمره ی حدودی به اون هفته ام میدم
      من قراره در یک آزمون تستی شرکت کنم پس باید به زیاد آزمون زدن عادت داشته باشم نه اینکه یکی دوماه آخر چشم رو باز کنم و تازه شروع کنم به آزمون زدن و انتظار داشته باشم با چرندیات انگیزشی معجزه ای رخ بده

نقاط بازرسی آزمون محور در تمام مسیر برای خودتون تعریف کنید ، به تست زدن به آزمون زدن عادت کنید و بهبود و پیشرفتش بدید
      قرار نیست فقط با بی جهت و پرت و پلا خوندن پیشرفت درست حسابی ای شکل بگیره

برای خود من دوحالت داشت :

_حالت اول اینکه بودجه بندی مطالعه و کارهام نسبتا سبک باشه پس در این حالت اون آزمون شبیه سازی رو هم در انتهای هفته اول و هم در انتهای هفته دوم از خودم میگرفتم (این آزمون هایی که بعنوان نقاط بازرسی دارم میگم کلا جدا از آزمونایی هست که ثبت نام کرده بودم)

_حالت دوم هم اینکه ، اگر بودجه بندی و حجم کارهام نسبتا سنگین بود فقط در اواسط یا انتهای هفته دوم اون آزمون شبیه ساز و نقطه بازرسی رو از خودم میگرفتم

درمورد منابع سوالات این آزمون ها
      من کاری که میکردم این بود که ، برنامه راهبردی آزمون هایی که در سال گذشته یا سال قبل از اون برگزار شده بودن رو دانلود میکردم
      و تقریبا میشه گفت نحوه ی پیشروی بودجه بندی سال گذشته مثل پیشروی برنامه همین امسال هست (فقط ممکنه تاریخ دقیق روزها متفاوت باشه)
      یعنی مثلا بودجه بندی اولین آزمون پاییز سال قبل مشابه بودجه بندی اولین آزمون پاییز امساله و بقیه مراحل هم به همین منوال

پس درنتیجه
      مثلا اگر من دارم طبق برنامه ام پیش میرم ، از آزمون های پارسال که بودجه بندی شون مطابق آزمون های امسالم هست استفاده میکردم بعنوان نقطه بازرسی ای که بالا درموردش صحبت کردم...
      پس یکی از منابعم از آزمون های سال های گذشته و منطبق سازی برنامه راهبردی آزمون های سال گذشته با نقشه ی راهم بود
      منبع دیگه هم برخی اوقات سایت های آزمون ساز بودن ، اون زمان برخی اوقات از سایت منتا یا لرنیتو استفاده میکردم ، در این مورد دیگه ریش و قیچی کلا دست خودم بود چون میتونستم بودجه بندی آزمونم محدودیت زمانی آزمونم و درجه سختی سوالاتم رو خودم داخل سایت بسازم و اون نقطه بازرسی رو پیاده سازی کنم

یسری اوقات هم نقطه بازرسی رو بصورت متمرکز و نسبتا سنگین برای یک تک درس پیاده میکردم و مثلا ممکن بود برای زیست از چندتا آزمون ماز بعنوان نقطه بازرسی استفاده کنم

5. Top | #5
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ainz نمایش پست ها
      مهم ترین نکته همون تکرار منظمه که گفتی و البته کتاب درسی ک شاید خیلیا نسبت به اهمیتش آگاه نباشن که چقدر مهمه
      اینکه انقد تکرار بشه ک خط ب خط کتاب تو حافظه تصویری ثبت بشه
      بنظرم یکی از موثر ترین راهکارا این میتونه باشه که تست رو که میزنن به صورت ۱۰ تایی یا ۲۰ تایی نکاتی ک متوجه نشدن رو یا اشتباه زدن رو از کتاب درسی پیدا کنن تا بدونن طراح چجوری نگاه کرده
      اینم تجربه چیپ من بود امیدوارم کمک کننده باشه
      این ها هم نکات و تجربیات عالی ای هستن و خیلی خوب بهشون اشاره کردی ، ممنون

آره ، یک دسته از بچه ها هستن که کلا با کتاب درسی قهر میکنن و فقط میچسبن به فیلم دیدن یا ناقص خوانی درسنامه های مختلف از منابع مختلف
      درحالی که دیدن مطالب و فهمیدن اولیه ی مطالب از داخل همون کتاب درسی و بازگشت مداوم روشون ، میتونه کمک خیلی زیادی روی یادگیری بهتر آشتی با مطالب و حضور ذهن شفاف تر و بهتر بشه (هرچند که نمیشه فقط به کتاب درسی اکتفا کرد و بنظرم قطعا کنار کتاب درسی منبع تکمیلی هم برای یادگیری لازمه اما به هیچ وجه نباید با کتاب درسی قهر کرد و نسبت بهش بی توجه بود )

آره
      بازم یک دسته از بچه ها هستن که اغلب اوقات تست هاشون رو دونه دونه میزنن شاید برای یکی دوبار اول صرفا برای دست گرمی و تست یادگیری زدن اشکالی نداشته باشه اما نباید تبدیل به عادت و یجورایی راه فرار و بهانه ای برای تنبلی بشه
      ولی برای تست تثبیتی و تست مروری و تست آزمونی دیگه نباید دونه دونه تست زد... بهتره خودمون رو عادت بدیم به دسته دسته تست زدن ، این مورد میتونه روی سرعت تست زنی و فعال کردن قوه اسکن سریع تست ها و یسری از مهارت های پایه ای تست زنی و همچنین بالاتر بردن تعداد تست کمک کننده باشه

بازم ممنون بابت تجربیات ارزشمندت

ویرایش توسط Zero_Horizon : 22 تیر 1401 در ساعت 00:32

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات

آره ، یک دسته از بچه ها هستن که کلا با کتاب درسی قهر میکنن و فقط میچسبن به فیلم دیدن یا ناقص خوانی درسنامه های مختلف از منابع مختلف
      درحالی که دیدن مطالب و فهمیدن اولیه ی مطالب از داخل همون کتاب درسی و بازگشت مداوم روشون ، میتونه کمک خیلی زیادی روی یادگیری بهتر آشتی با مطالب و حضور ذهن شفاف تر و بهتر بشه (هرچند که نمیشه فقط به کتاب درسی اکتفا کرد و بنظرم قطعا کنار کتاب درسی منبع تکمیلی هم برای یادگیری لازمه اما به هیچ وجه نباید با کتاب درسی قهر کرد و نسبت بهش بی توجه بود )

آره
      بازم یک دسته از بچه ها هستن که اغلب اوقات تست هاشون رو دونه دونه میزنن شاید برای یکی دوبار اول صرفا برای دست گرمی و تست یادگیری زدن اشکالی نداشته باشه اما نباید تبدیل به عادت و یجورایی راه فرار و بهانه ای برای تنبلی بشه
      ولی برای تست تثبیتی و تست مروری و تست آزمونی دیگه نباید دونه دونه تست زد... بهتره خودمون رو عادت بدیم به دسته دسته تست زدن ، این مورد میتونه روی سرعت تست زنی و فعال کردن قوه اسکن سریع تست ها و یسری از مهارت های پایه ای تست زنی و همچنین بالاتر بردن تعداد تست کمک کننده باشه

دسته دسته تست زدن و بعد مراجعه به پاسخ تشریحی باعث نمیشه تا اون موقع تحلیلی که روی یک تست داشتیم یادمون رفته باشه؟

مثلا من سی تا تست گوارش رو پشت سر هم میزنم و خب در پایان میرم پاسخ های تشریحیشو میبینم ، به نظرت تحلیلی که برای جواب دادن روی تست ها داشتم یادم مونده که بخوام ایراد تحلیلم رو از پاسخ تشریحی بفهمم؟

7. Top | #7
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط loading نمایش پست ها
      دسته دسته تست زدن و بعد مراجعه به پاسخ تشریحی باعث نمیشه تا اون موقع تحلیلی که روی یک تست داشتیم یادمون رفته باشه؟

مثلا من سی تا تست گوارش رو پشت سر هم میزنم و خب در پایان میرم پاسخ های تشریحیشو میبینم ، به نظرت تحلیلی که برای جواب دادن روی تست ها داشتم یادم مونده که بخوام ایراد تحلیلم رو از پاسخ تشریحی بفهمم؟
      باید به یسری نکته ها توجه کنیم
      مثلا توی چه سطح و مرحله ای هستیم و هدف تست زنی مون چیه
      مثلا اگه من تقریبا توی مراحل ابتدایی تست زنی برای یک بخشی هستم ، منطقی نیست که از همون اول یهو بیام توی دسته های 30 تایی تست بزنم ، بلکه مثلا میام دسته های 5تایی یا 10 تایی تست میزنم و پاسخ ها رو برسی میکنم
      نه...اگر باتوجه به سطح و مرحله ای که هستی و هدفی که از تست زدن داری کمیت دسته ها رو منطقی مطابقت بدی این مشکل پیش نخواهد اومد که تحلیلت از اون تست و مشکل و ابهامات از ذهنت پاک بشه و فراموش بشه...این ها اغلب وسواس های ماست اما خیلی هاش حقیقت نداره...

شما وقتی توی مرحله های بعدی قرار بگیری و مثلا به هدف مرور و تثبیت تست زنی انجام بدی
      حتی میتونی توی دسته های 40 تایی یا 50 تایی هم تست بزنی و هیچ مشکل بخصوصی در تحلیل یا به یادآوری مشکلت برای تست ها نداشته باشی...

ولی با این حال
      من خودم یکاری هم میکردم
      وقتی میخواستم دسته ای تست بزنم ، داخل یه برگه ی جدا شماره تست ها رو که یادداشت میکردم موقع تست زنی و نوشتن شماره ی گزینه پاسخ جلوی سوال مربوطه ، مثلا اگه پاسخم شک دار بود یک علامت کنار اون شماره تست (داخل اون برگه هه نه داخل کتاب تست) میزدم مثلا حرف n
      تا دقیق تر بدونم کدوم تست ها رو شک دار زدم ( یا مثلا برخی اوقات هم پیش میومد گزینه احتمالی دومم رو داخل پرانتز برای اون تست کنار گزینه اصلیم بنویسم تا اون گزینه مشکوک روهم دقیق تر برسی کنم)

به این هم توجه کنید که توی درس زیست شناسی تا جای ممکن بهتره شما همه گزینه ها رو برای همه سوال ها (چه درست زدید چه غلط چه بدون پاسخ) برسی کنید (ولی سرعت برسی تون و میزان توقف تون برای هرسوال میتونه متفاوت باشه) پس وقتی همه گزینه ها برسی میشه اون تحلیلات و ذهنیت ها هم سرجاش میمونه و فلش بک میشن...

ویرایش توسط Zero_Horizon : 22 تیر 1401 در ساعت 00:53

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط loading نمایش پست ها

با اجازه زیرو من نظرم رو بگم چون خودم دچار این مشکل بودم
      وسواس رو سعی کن کنار بزاری وگرنه واقعا پشیمون میشی
      نکات مهم واست تکرار میشن
      اصل همون کتاب درسیه نکات دیگه هم تو تستا واست تکرار میشه وسواس به خرج نده
      همون تستایی ک غلط زدی کافیه یا نکته ای ک دیگ خیلی خیلی خاص باشه

9. Top | #9
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ainz نمایش پست ها
      با اجازه زیرو من نظرم رو بگم چون خودم دچار این مشکل بودم
      وسواس رو سعی کن کنار بزاری وگرنه واقعا پشیمون میشی
      نکات مهم واست تکرار میشن
      اصل همون کتاب درسیه نکات دیگه هم تو تستا واست تکرار میشه وسواس به خرج نده
      همون تستایی ک غلط زدی کافیه یا نکته ای ک دیگ خیلی خیلی خاص باشه
      منظورتون از توضیحاتتون این بود که نیاز به کار کردن بیش از ۲ ۳ بار هر تست برای زیست نیست؟ مثلا شما خودتون سال اول احتمالا اکثر منابع خوب بازارو کار کردید ، سال دوم از چه منبعی تست جدید حل میکردید؟ چون اکثر موسسات هم دسترسی به ازمونای سال قبلشون ممکن نیست و سخت میشه برای زیست تست های جدید و به روز پیدا کرد

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Arshia_Kh نمایش پست ها
      منظورتون از توضیحاتتون این بود که نیاز به کار کردن بیش از ۲ ۳ بار هر تست برای زیست نیست؟ مثلا شما خودتون سال اول احتمالا اکثر منابع خوب بازارو کار کردید ، سال دوم از چه منبعی تست جدید حل میکردید؟ چون اکثر موسسات هم دسترسی به ازمونای سال قبلشون ممکن نیست و سخت میشه برای زیست تست های جدید و به روز پیدا کرد
      نه منظورم این بود که لازم نیس تستا رو تک تک بررسی کرد و زیاد وسواس به خرج داد به صورت باکسی حل بشه خیلی بهتره ب مدل ازمونی ذهن عادت میکنه
      اتفاقا بنظرم خوبه ک تستای مهم علامتدار بشن ولی ن دیگه وسواس گونه و همون دوبار کار کردن کافیه
      بیشتر بنظرم کتاب درسی مهمه ... خیلیییی مهمه
      من امسال واسه زیست خوب کار نکردم
      از لحاظ منابع برا زیست تقریبا همه منابعو حتی یکمم شده زدم
      ولی بنظرم این بهترین حالته ک اول پینوکیو زده بشه بعد ایکیو در کنارش هم قلمچی و زیستاز ک بیس همشون باید کتاب درسی باشه
      مرور هر روزه زیست هم خیلی مهمه

11. Top | #11
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      Up

12. Top | #12
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Mamoli
      نمایش مشخصات
      کاملا با تمام نظرات موافقم
      فقط یه چیزی رو هم بگم به عنوان یک نظر
      اونم اینکه
      توی زیست تست زیاد بزنید . اما تست خوب بزنید
      تستهای حاشیه دار و چرت و پرت که معمولا هم زیاد در بعضی ازمونها توسط بعضی افراد طرح میشن شمارو به حاشیه میکشونن .
      و
      سعی کنید خودتونم هر از گاهی دست به طراحی گزینه های صحیح و غلط و تفکر نقادانه بزنید . این خودش هم مطالعه رو براتون جذاب میزنه هم اینکه ذهنتون رو باز تر میکنه . بهنوعی فقط مصرف کننده نباشید . هر از گاهی تولید کننده هم باشید
      ترکیبی نخونید اغا جان ترکیبی نخونید از همون اول
      زیست رو همینطوری که میخونید و میرید جلو خودش با خودش ترکیب میشه نیازی نیست از همون اول بیایید همه چی رو قاطی کنید .

همین دیگه خدافز
      " چه دانم های بسیار است لیکن من نمیدانم
      که خوردم از دهان بندی در این دریا کفی افیون "

13. Top | #13
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

آره

سلام
      وقتتون بخیر
      ببخشید من دوباره سوال میپرسم تازه اول کارم
      ببخشید به نظر شما این کار درست هستش
      من منبع اولم رو که دارم کار میکنم برای زیست
      وقتی خوب اون مطلب رو خوندم تستاش رو دونه به دونه میزنم
      و پاسخنامه رو چک میکنم اگر نکته ای داشت وارد کتاب میکنم
      به نظر شما آیا خوب نیست برای منبع اول این کار رو انجام داد و برای منبع دوم زماندار بسته چندتایی سوالات کار کرد؟

14. Top | #14
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      با تشکر از زیروی عزیز که واقعا تاپیک خوب و به جایی مطرح کردن و الحق که تجربه ی خودشونم از بیست نمره، 21 میگیره

حالا سوالم اینه که نظرتون در مورد فلش کارت نویسی برای زیست چیه؟ صد البته هیچ چیز جای روش کلاسیک از رو کتاب خوندن رو نمیگیره ولی صرفا به عنوان یه ابزار کمکی، که با داشتن استمرار باعث تثبیت بیشتر مطالب و جلوگیری از فراموشی میشه؛ وقت گیر نیست به اون صورت، زمان کمی میخواد و خسته کننده نیست.
      ای فیدروس! خوبی چیست؟
      و چه چیز خوب نیست ...
      آیا لازم است از کسی سوال کنیم که این را به ما بگوید؟

15. Top | #15
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

باید به یسری نکته ها توجه کنیم
      مثلا توی چه سطح و مرحله ای هستیم و هدف تست زنی مون چیه
      مثلا اگه من تقریبا توی مراحل ابتدایی تست زنی برای یک بخشی هستم ، منطقی نیست که از همون اول یهو بیام توی دسته های 30 تایی تست بزنم ، بلکه مثلا میام دسته های 5تایی یا 10 تایی تست میزنم و پاسخ ها رو برسی میکنم
      نه...اگر باتوجه به سطح و مرحله ای که هستی و هدفی که از تست زدن داری کمیت دسته ها رو منطقی مطابقت بدی این مشکل پیش نخواهد اومد که تحلیلت از اون تست و مشکل و ابهامات از ذهنت پاک بشه و فراموش بشه...این ها اغلب وسواس های ماست اما خیلی هاش حقیقت نداره...

شما وقتی توی مرحله های بعدی قرار بگیری و مثلا به هدف مرور و تثبیت تست زنی انجام بدی
      حتی میتونی توی دسته های 40 تایی یا 50 تایی هم تست بزنی و هیچ مشکل بخصوصی در تحلیل یا به یادآوری مشکلت برای تست ها نداشته باشی...

ولی با این حال
      من خودم یکاری هم میکردم
      وقتی میخواستم دسته ای تست بزنم ، داخل یه برگه ی جدا شماره تست ها رو که یادداشت میکردم موقع تست زنی و نوشتن شماره ی گزینه پاسخ جلوی سوال مربوطه ، مثلا اگه پاسخم شک دار بود یک علامت کنار اون شماره تست (داخل اون برگه هه نه داخل کتاب تست) میزدم مثلا حرف n
      تا دقیق تر بدونم کدوم تست ها رو شک دار زدم ( یا مثلا برخی اوقات هم پیش میومد گزینه احتمالی دومم رو داخل پرانتز برای اون تست کنار گزینه اصلیم بنویسم تا اون گزینه مشکوک روهم دقیق تر برسی کنم)

به این هم توجه کنید که توی درس زیست شناسی تا جای ممکن بهتره شما همه گزینه ها رو برای همه سوال ها (چه درست زدید چه غلط چه بدون پاسخ) برسی کنید (ولی سرعت برسی تون و میزان توقف تون برای هرسوال میتونه متفاوت باشه) پس وقتی همه گزینه ها برسی میشه اون تحلیلات و ذهنیت ها هم سرجاش میمونه و فلش بک میشن...

و سوالی که بعدش مطرح میشه خستگی موقع تست زدن برای زیسته ( تست زدن، نه مطالعه )، این خستگی موقع تست زدن و پاسخنامه خوندن رو چطوری کاهش بدیم؟
      ای فیدروس! خوبی چیست؟
      و چه چیز خوب نیست ...
      آیا لازم است از کسی سوال کنیم که این را به ما بگوید؟

صفحه 1 از 3 12 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن