خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

چجوری باید تست زیست زد؟

من زیست رو دو سه بار خوندم. به مباحث مسلطم ولی وقتی تست میزنم صفر درصدم!! حتی مبحثی که همونوقت مطالعه کردم! بعضی تست ها رو جوابش رو حتی توی کتابم پیدا نمیکنم!
      از روی جامع خیلی سبز میزنم.
      مشکل از منه یا همه همینطورند؟
      چطوری باید مسلط شد؟
      کتابی که انتخاب کردم غیر استاندارده؟؟

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      شما به احتمال خیلی زیاد قبلا تایم و انرژی زیادی برای تست زنی توی زیست نمیذاشتید
      و اغلب اوقات مطالعه و خوندن رو به تست زنی ترجیح دادی

وقتی بچه ها تازه شروع میکنن که بصورت جدی برای زیست تست بزنن اغلب به همین مشکل شما دچار میشن و به دنبالش ناامیدی و ترس از تست زدن.... و درنتیجه بازم برمیگردن به همون الگوی سابق که تایم شون رو فقط با مطالعه پر کنن ...

تست زیست
      از خوندن صورت سوالش تا برسی گزینه هاش همش نیاز به قدرت تفسیر و تحلیل داره
      جوری طرح میشه که اگه شما متن کتاب درسی روهم خونده باشی ولی قدرت تفسیر نداشته باشی یا نتونی پاسخ بدی یا بین شک و تردید ها تعداد پاسخ های اشتباهت بالا بره...

اگه تازه شروع کردی که جدی تست بزنی
      از اشتباه زدن نترس
      با همین اشتباهات و برسی کردن های مداوم هست که یاد میگیری و تجربه ات بالاتر میره و به دنبالش از اشتباهاتت کاسته میشه

زیست رو سطحی مطالعه نکن
      در مطالبش حل شو ، جملاتش رو بفهم
      اگر توی برسی و نحوه مواجهه با تست ها خیلی مشکل داری ، بد نیست یسری وقتا فیلم های حل تست و برسی تست رو نگاهی بندازی تا مقداری خط فکری و نحوه تجزیه تحلیل تست برات جا بیوفته

موقع تست زنی فقط به صحیح پاسخ دادن یا غلط پاسخ دادنت به سوال توجه نکن ، بلکه چه سوالاتی که درست پاسخ دادی چه سوالاتی که غلط پاسخ دادی رو
      گزینه به گزینه برسی کن و طبق همین برسی ها ببین کدوم قسمت ها و کدوم بخش ها هستن که هنوز مفاهیم شون برات بخوبی جا نیوفتاده ، برای برطرف کردن این چاله چوله ها برنامه ریزی کن

تکرار تکرار تکرار تکرار و تکرار

موفق باشی

ویرایش توسط Zero_Horizon : 07 تیر 1401 در ساعت 16:50

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      با نام و یاد خداوند مهربان
      باید زوایای بدن ۹۰ درجه باشه ولی زاویه خودکار ۴۵ درجه
      کتاب رو با تلفظ ذکر باز میکنیم و اولین تست رو میخونیم
      پس از انتخاب گزینه مدنظر باید دورشو با دایره‌ای به شعاع نیم سانتی متر علامت بزنیم
      زان پس...
      .
      دوست عزیز آخه چطوری نداره که
      شما تو زیست تست میزنی که "یاد بگیری"
      قرار نیس بخونی بری همشو درست بزنی
      اون یاد گرفتنه هم برمیگرده به اینکه چطور تحلیل کنین
      شما که میگین صفر میزنم چطور تحلیل میکنین
      برا یه نمونه بگم
      تست شماره یک
      میخونی جوابشو میزنی ممکنه هم نتونی
      اینجا مهم نیس
      میری کتاب درسی رو باز میکنی همون نکات رو پیدا میکنی
      ممکنه اون نکته ترکیبی باشه و یا استدلالی باشه در اون صورت پاسخنامه رو نگا کن
      نکاتی که درآوردی حتمااا تو یه دفتر بنویس نه تو کتاب
      چون اوایل خوندن یه فصل یه سری چیزا بدیهیه بعد آدم فک میکنم نکته مهمیه یا حتی ممکنه آدم اشتباهی برداشت کنه اونو بنویسه
      حتمن تو یه دفتر بنویس بعد زمانی که چندین بار اون مبحثو مرور و دوره کردی (تقریبن بعد سه ماه) قشنگ دستت میاد کدوم نکاتی که نوشتی به درد بخورن همونارو وارد کتاب میکنی
      شما بدون تست اصلن نمیتونی به تسلط برسی چطوری میگین مسلطم؟
      دیگه برا تسلط حداقلی باید همون پینوکیو رو کار کنین
      البته اینم بگم قبول دارم پینوکیو برا کسی که صفره زیادی ترکیبیه ولی اگه بتونی باهاش کنار بیای کتاب خوبیست
      موفق باشی *_*

4. Top | #4
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Z3R0 نمایش پست ها
      شما به احتمال خیلی زیاد قبلا تایم و انرژی زیادی برای تست زنی توی زیست نمیذاشتید
      و اغلب اوقات مطالعه و خوندن رو به تست زنی ترجیح دادی

وقتی بچه ها تازه شروع میکنن که بصورت جدی برای زیست تست بزنن اغلب به همین مشکل شما دچار میشن و به دنبالش ناامیدی و ترس از تست زدن.... و درنتیجه بازم برمیگردن به همون الگوی سابق که تایم شون رو فقط با مطالعه پر کنن ...

تست زیست
      از خوندن صورت سوالش تا برسی گزینه هاش همش نیاز به قدرت تفسیر و تحلیل داره
      جوری طرح میشه که اگه شما متن کتاب درسی روهم خونده باشی ولی قدرت تفسیر نداشته باشی یا نتونی پاسخ بدی یا بین شک و تردید ها تعداد پاسخ های اشتباهت بالا بره...

اگه تازه شروع کردی که جدی تست بزنی
      از اشتباه زدن نترس
      با همین اشتباهات و برسی کردن های مداوم هست که یاد میگیری و تجربه ات بالاتر میره و به دنبالش از اشتباهاتت کاسته میشه

زیست رو سطحی مطالعه نکن
      در مطالبش حل شو ، جملاتش رو بفهم
      اگر توی برسی و نحوه مواجهه با تست ها خیلی مشکل داری ، بد نیست یسری وقتا فیلم های حل تست و برسی تست رو نگاهی بندازی تا مقداری خط فکری و نحوه تجزیه تحلیل تست برات جا بیوفته

موقع تست زنی فقط به صحیح پاسخ دادن یا غلط پاسخ دادنت به سوال توجه نکن ، بلکه چه سوالاتی که درست پاسخ دادی چه سوالاتی که غلط پاسخ دادی رو
      گزینه به گزینه برسی کن و طبق همین برسی ها ببین کدوم قسمت ها و کدوم بخش ها هستن که هنوز مفاهیم شون برات بخوبی جا نیوفتاده ، برای برطرف کردن این چاله چوله ها برنامه ریزی کن

تکرار تکرار تکرار تکرار و تکرار

موفق باشی
      ممنون از توضیحات کاملتون
      شما چه کتابی رو معرفی میکنید برای کسی در سطح من با توجه به اینکه یک سال هم فرصت دارم؟

5. Top | #5
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Aytakso نمایش پست ها
      با نام و یاد خداوند مهربان
      باید زوایای بدن ۹۰ درجه باشه ولی زاویه خودکار ۴۵ درجه
      کتاب رو با تلفظ ذکر باز میکنیم و اولین تست رو میخونیم
      پس از انتخاب گزینه مدنظر باید دورشو با دایره‌ای به شعاع نیم سانتی متر علامت بزنیم
      زان پس...
      .
      دوست عزیز آخه چطوری نداره که
      شما تو زیست تست میزنی که "یاد بگیری"
      قرار نیس بخونی بری همشو درست بزنی
      اون یاد گرفتنه هم برمیگرده به اینکه چطور تحلیل کنین
      شما که میگین صفر میزنم چطور تحلیل میکنین
      برا یه نمونه بگم
      تست شماره یک
      میخونی جوابشو میزنی ممکنه هم نتونی
      اینجا مهم نیس
      میری کتاب درسی رو باز میکنی همون نکات رو پیدا میکنی
      ممکنه اون نکته ترکیبی باشه و یا استدلالی باشه در اون صورت پاسخنامه رو نگا کن
      نکاتی که درآوردی حتمااا تو یه دفتر بنویس نه تو کتاب
      چون اوایل خوندن یه فصل یه سری چیزا بدیهیه بعد آدم فک میکنم نکته مهمیه یا حتی ممکنه آدم اشتباهی برداشت کنه اونو بنویسه
      حتمن تو یه دفتر بنویس بعد زمانی که چندین بار اون مبحثو مرور و دوره کردی (تقریبن بعد سه ماه) قشنگ دستت میاد کدوم نکاتی که نوشتی به درد بخورن همونارو وارد کتاب میکنی
      شما بدون تست اصلن نمیتونی به تسلط برسی چطوری میگین مسلطم؟
      دیگه برا تسلط حداقلی باید همون پینوکیو رو کار کنین
      البته اینم بگم قبول دارم پینوکیو برا کسی که صفره زیادی ترکیبیه ولی اگه بتونی باهاش کنار بیای کتاب خوبیست
      موفق باشی *_*
      بله درست میگید
      البته یکی از مشکلات من این هست که کتاب سال ۹۹ رو برای کنکور ۴۰۲ تهیه کردم و گاهی واقعا متوجه نمیشم یه سری موضوعات رو باید خودم متوجه بشم یا حذف شده که من متوجه نمیشم!!
      منظورم از تسلط متن کتاب درسیه. یعنی به طور کلی هر بخش رو کامل میتونم توضیح بدم ولی جزییاتی که توی تست ها میاد برام جدیده!!
      شما چه کتابی رو پیشنهاد میدید تهیه کنم؟

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zahra6 نمایش پست ها
      بله درست میگید
      البته یکی از مشکلات من این هست که کتاب سال ۹۹ رو برای کنکور ۴۰۲ تهیه کردم و گاهی واقعا متوجه نمیشم یه سری موضوعات رو باید خودم متوجه بشم یا حذف شده که من متوجه نمیشم!!
      منظورم از تسلط متن کتاب درسیه. یعنی به طور کلی هر بخش رو کامل میتونم توضیح بدم ولی جزییاتی که توی تست ها میاد برام جدیده!!
      شما چه کتابی رو پیشنهاد میدید تهیه کنم؟
      عه
      ببینین کتاب باید چاپ ۱۴۰۰ باشه چون خیلی عوض شده دهم
      منم سال دهم اشتباهی چاپ سال قبلو خریده بودم اصن بدرد نخورد
      میفهمم اون تسلطی که میگین چیه
      یعنی یه نفر یه پاراگرافیو بپرسه شما از اول تا آخرشو کامل میگین ولی متاسفانه تو کنکور اصن بدرد نمیخوره
      اون تسلطی که منظورم بود رو هیچکی بدون تست نمیتونه بدست بیاره پس اصلن از اشتباه زدن نترسین منبع اول و آموزشی هر چقدرم پر غلط باشه مهم نیس مهم فقط تجزیه تحلیل و بررسی شماست
      بزارین یه پاراگراف از گوارش رو مثال بزنم تسلط لازم برا کنکور تقریبن باید چجوری باشه
      ابتدای روده بزرگ روده کور نام دارد>پس روده کور یه اندام جداگانه نیس بلکه بخشی از روده بزرگه
      یاخته های پوششی مخاط روده بزرگ ماده مخاطی ترشح می‌کنند ولی آنزیم گوارشی ترشح نمیکنند>به معنی این نیست که کلن آنزیم ترشح نمیکنن (ماده مخاطی آنزیم لیزوزیم داره)
      بعد از روده بزرگ راست روده قرار دارد>پس این یه اندام جداگونس برخلاف روده کور
      مواد جذب نشده و گوارش نیافته و... وارد روده بزرگ میشوند>ممکنه موادی گوارش پیدا کنن ولی جذب نشن و دفع شن
      درباره منبع هم والا نمی‌دونم اصن از منابع خبر ندارم
      خیلی سبز های تک پایه یکم سطحشون پایین تره ولی ترکیبی نیستن برا آموزش اولیه خوبن
      ولی از بقیه بپرسین بهتر راهنمایی میکنن
      به کارتون ادامه بدین و سماجت به خرج بدین وضعیت ۴ ماه بعدتون خیلی متفاوت خواهد بود
      موفق باشین*_*

7. Top | #7
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zahra6 نمایش پست ها
      من زیست رو دو سه بار خوندم. به مباحث مسلطم ولی وقتی تست میزنم صفر درصدم!! حتی مبحثی که همونوقت مطالعه کردم! بعضی تست ها رو جوابش رو حتی توی کتابم پیدا نمیکنم!
      از روی جامع خیلی سبز میزنم.
      مشکل از منه یا همه همینطورند؟
      چطوری باید مسلط شد؟
      کتابی که انتخاب کردم غیر استاندارده؟؟
      سلام
      اولا
      اشتباه شما این هست که فکر می کنید باید در برنامه ریزی یک بخش جداگانه اختصاص بدهید به یادگیری و خواندن متن کتاب درسی و جزوه و فیلم [بطور کلی آموزش] و بعدا بیایید یک بخشی رو هم اختصاصی دهید به مرحله تست زدن.
      برنامه هفتگی تان هم به احتمال صدی به نود به این شکل هست:
      شنبه: گفتار 1 فصل 4 دهم خواندن متن کتاب + درسنامه (یا فیلم و ...)
      یک شنبه: ادامه گفتار 1 فصل 4 دهم خواندن متن کتاب + درسنامه
      دو شنبه: زدن تست های گفتار 1
      و یا حتی بدتر، میاید یک فصل رو کامل میخونید و بعدا تست های کل آن فصل رو شروع می کنید به زدن
      در صورتیکه این کار اشتباهه.
      چرا؟
      شما بیاید با دقت به این تصویر نگاه کنید:
      hidden-picture3.jpg

تمام شد؟ نگاه کردید؟!
      حالا به من بگید داخل تصویر توپ روی موزائیک آبی بود یا سفید؟!! تعداد بطری ای که فاصله اش از اجاق نسبت به بطری آبی بیشتر است در تصویر چندتا بود؟!! و ...
      شما وقتی میشینی زیست رو ابتدا هزار دور از روی درسنامه و کتاب درسی و جزوه و ... میخونی دقیقا مثل اینه که بیای تصویر بالا رو سه روز فرصت بدی و با دقت بررسی کنی ولی تهش که چی؟ من میتونم از عکس سوالاتی بپرسم که عمرا وقتی داشتی نگاش میکردی بهش دقت کرده باشی! در واقع فایده تست زدن همینه که هر تست به شما نگاهی که باید به تصاویر/متن کتاب درسی داشته باشی رو قشنگ یاد میده و میگه ببین این قسمت رو باید اینطوری هم نگاه می کردی ولی وقتی شما به مرحله تست زدن با این پیش فرض ذهنی نگاه میکنی که خب من باید بشینم از اول قشنگ تمام مطالب و نکات کتاب رو یادبگیرم و خودم در بیارم و بعدا ورود کنم به تست زنی و تمام تست ها رو درست جواب بدم خب مشخصه که اولا هیچ وقت به تست زدن نمیرسی چون مرحله آموزش اولیه رو الکی کش دادی ثانیا وقتی هم تستی رو غلط میزنی فکرت میره سمت اینکه: نکنه ایراد از منه، نکنه کامل نخوندم، نکنه منبعم خوب نیست، نکنه بهترین استاد کشور بهم زیست رو یاد نداده که نتونستم این تستارو درست حل کنم، نکنه جزوه ام کافی نیست، نکنه منبعی که انتخاب کردم منبع مناسبی برای سطح من نیست و هزار نکنه دیگه.

ثانیا
      نمیدونم منظورتون از اینکه گفتید 2-3 دور زیست رو خوندم کل زیست بوده؟ یا صرفا یک فصل خاص. اگر یک فصل خاص بوده که بالاتر گفتم چرا راه رو اشتباه رفتید و چی شده که به این نتیجه الان رسیدی که منبع من خوب نیست شاید. اگر منظورت کل زیست بوده کسی که 2-3 دور زیست رو بدون تست زدن خوانده قطعا 1 دور هم نخوانده (کلا یک دور پیش خوانی محسوب میشه) ولی شما کار خوبی کردی که کل زیست رو یه دور پیش خوانی کردی چون خیلی از بچه های تغییر نظامی یا تغییر رشته ای فکر می کنند باید بیان از همون اول بیان تاتی تاتی زیست رو یه دونه فصل یه دونه فصل با هر فصل 700 تا تست بیارن جلو و مثلا تا فروردین سال کنکورشون تازه یک دور کل زیست رو تموم کنن. خب این 1 دور بستنه به درد لای جرز دیوار هم نمیخوره چون اولا خیلی از فصل ها فراموش شدن (ریاضی نیست که شما یه مبحث رو تسلط ایجاد کنی و بعدا تا ماه ها از اندوخته هات مصرف کنی، فراره زیست خیلی هم فراره) ثانیا شمایی که 1 دور تازه زیست رو با یک منبع بستی هنوز با کلی از ایده ها آشنا نشدی و صرفا با دیدگاه یک مولف کل زیست رو آوردی جلو و همین آسیب اصلی رو بهت میزنه. این رو وقتی متوجه میشی که اولین آزمون جامع زیست رو از خودت گرفتی و نهایت زدی 20 درصد. زیست باید 1 دور مطالعه بشه و n دور بازیابی. یعنی شما یک دور بیای درسنامه ات رو بخونی (اگر متن کتاب رو هم نداره درسنامه ات باید در کنارش متن کتاب رو هم بخونی) بعدا بیای تستای منبع اول ت رو بزنی اونم بصورت بخش بخش (گفتار به گفتار یا حتی خرد تر) و در بازه های مرورت اول آزمون تک فصل بزنی بعدا آزمون تک پایه بعدا آزمون جامع به سبک کنکور و دائما روی جزوه و سوالات آزمونت حرکت رفت و برگشتی داشته باشی (بازگشت به متن کتاب/جزوه و مرور مجدد مطالبی که فراموش شده یا تسلط کافی نداری) حالا فرض میکنیم شما 40 تا آزمون بتونی که بزنی و داخل هر آزمونی 20 غلط هم داشته باشی در این صورت شما 2000 تست در قالب آزمون های 50 سوالی حل کردی و طی این آزمون ها 800 مرتبه برگشتی به متن کتاب و یک دور سریع همان قسمت ها رو مجددا مطالعه کردی. از یکجایی به بعد دیگه انقدر مرور کردی کتاب درسی یا جزوه ات رو که حالت بهم میخوره و اونجاست که به تسلط رسیدی.
      مشکلی که خیلی از بچه ها دارن اینه:
      رسیدن به مرحله تسلط رو از وقتی میخوان که تازه دارن منبع اول رو تست می زنند.
      بالاتر گفتم که رسیدن به تسلط دقیقا چه زمانی اتفاق میفته و شما تا رسیدن به اون مرحله باید اشتباه بزنی، باید مجددا برگردی به متن کتاب و نباید کل مطالب رو دوباره بشینی از اول بخونی، نباید منبع ات رو دائما عوض کنی، نباید ناراحت بشی از این که 10 تا تست پشت سر هم غلط زدم. نباید وقتی 20 تا تست از یک کتاب حل کردی و همه رو غلط زدی یا کلا متوجه پاسخنامه اش نشدی به این نتیجه برسی که این منبع خوب نیست یا مناسب من نیست.
      از هر 20 هزار نفری که منبع x زیست را تهیه می کنند، نهایت هر سال 100 نفر رتبه خوبی می آورد. بقیه هم همین منبع را استفاده کردند ولی چرا نتیجه نگرفتند؟ چون این منبع خوب نبود یا براشون کافی یا مناسب نبود؟! خیر. به این دلیل که اونها خیلی زودتر از اونهایی که از همین کتاب ها نتیجه خوبی گرفتن متوقف میشند. یک دور بخوان 40 دور بازیابی کن. 41امین دور مرورت اگر درصدت به بالای 70 نرسید اون وقت از منابعی که خوانده ای از جزوه ات از معلم زیست ات از من از کل کشور طلبکار باش دوست خوبم.
      کسی هرگز نمیداند
      چه سازی می زند فردا
      چه میدانی تو از امروز،
      چه میدانم من ازفردا،
      همین یک لحظه رادریاب
      که فردا قصه اش فرداست.

8. Top | #8
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi_artur نمایش پست ها

سلام
      اولا
      اشتباه شما این هست که فکر می کنید باید در برنامه ریزی یک بخش جداگانه اختصاص بدهید به یادگیری و خواندن متن کتاب درسی و جزوه و فیلم [بطور کلی آموزش] و بعدا بیایید یک بخشی رو هم اختصاصی دهید به مرحله تست زدن.
      برنامه هفتگی تان هم به احتمال صدی به نود به این شکل هست:
      شنبه: گفتار 1 فصل 4 دهم خواندن متن کتاب + درسنامه (یا فیلم و ...)
      یک شنبه: ادامه گفتار 1 فصل 4 دهم خواندن متن کتاب + درسنامه
      دو شنبه: زدن تست های گفتار 1
      و یا حتی بدتر، میاید یک فصل رو کامل میخونید و بعدا تست های کل آن فصل رو شروع می کنید به زدن
      در صورتیکه این کار اشتباهه.
      چرا؟
      شما بیاید با دقت به این تصویر نگاه کنید:
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: hidden-picture3.jpg
مشاهده: 114
حجم: 94.0 کیلو بایت

تمام شد؟ نگاه کردید؟!
      حالا به من بگید داخل تصویر توپ روی موزائیک آبی بود یا سفید؟!! تعداد بطری ای که فاصله اش از اجاق نسبت به بطری آبی بیشتر است در تصویر چندتا بود؟!! و ...
      شما وقتی میشینی زیست رو ابتدا هزار دور از روی درسنامه و کتاب درسی و جزوه و ... میخونی دقیقا مثل اینه که بیای تصویر بالا رو سه روز فرصت بدی و با دقت بررسی کنی ولی تهش که چی؟ من میتونم از عکس سوالاتی بپرسم که عمرا وقتی داشتی نگاش میکردی بهش دقت کرده باشی! در واقع فایده تست زدن همینه که هر تست به شما نگاهی که باید به تصاویر/متن کتاب درسی داشته باشی رو قشنگ یاد میده و میگه ببین این قسمت رو باید اینطوری هم نگاه می کردی ولی وقتی شما به مرحله تست زدن با این پیش فرض ذهنی نگاه میکنی که خب من باید بشینم از اول قشنگ تمام مطالب و نکات کتاب رو یادبگیرم و خودم در بیارم و بعدا ورود کنم به تست زنی و تمام تست ها رو درست جواب بدم خب مشخصه که اولا هیچ وقت به تست زدن نمیرسی چون مرحله آموزش اولیه رو الکی کش دادی ثانیا وقتی هم تستی رو غلط میزنی فکرت میره سمت اینکه: نکنه ایراد از منه، نکنه کامل نخوندم، نکنه منبعم خوب نیست، نکنه بهترین استاد کشور بهم زیست رو یاد نداده که نتونستم این تستارو درست حل کنم، نکنه جزوه ام کافی نیست، نکنه منبعی که انتخاب کردم منبع مناسبی برای سطح من نیست و هزار نکنه دیگه.

ثانیا
      نمیدونم منظورتون از اینکه گفتید 2-3 دور زیست رو خوندم کل زیست بوده؟ یا صرفا یک فصل خاص. اگر یک فصل خاص بوده که بالاتر گفتم چرا راه رو اشتباه رفتید و چی شده که به این نتیجه الان رسیدی که منبع من خوب نیست شاید. اگر منظورت کل زیست بوده کسی که 2-3 دور زیست رو بدون تست زدن خوانده قطعا 1 دور هم نخوانده (کلا یک دور پیش خوانی محسوب میشه) ولی شما کار خوبی کردی که کل زیست رو یه دور پیش خوانی کردی چون خیلی از بچه های تغییر نظامی یا تغییر رشته ای فکر می کنند باید بیان از همون اول بیان تاتی تاتی زیست رو یه دونه فصل یه دونه فصل با هر فصل 700 تا تست بیارن جلو و مثلا تا فروردین سال کنکورشون تازه یک دور کل زیست رو تموم کنن. خب این 1 دور بستنه به درد لای جرز دیوار هم نمیخوره چون اولا خیلی از فصل ها فراموش شدن (ریاضی نیست که شما یه مبحث رو تسلط ایجاد کنی و بعدا تا ماه ها از اندوخته هات مصرف کنی، فراره زیست خیلی هم فراره) ثانیا شمایی که 1 دور تازه زیست رو با یک منبع بستی هنوز با کلی از ایده ها آشنا نشدی و صرفا با دیدگاه یک مولف کل زیست رو آوردی جلو و همین آسیب اصلی رو بهت میزنه. این رو وقتی متوجه میشی که اولین آزمون جامع زیست رو از خودت گرفتی و نهایت زدی 20 درصد. زیست باید 1 دور مطالعه بشه و n دور بازیابی. یعنی شما یک دور بیای درسنامه ات رو بخونی (اگر متن کتاب رو هم نداره درسنامه ات باید در کنارش متن کتاب رو هم بخونی) بعدا بیای تستای منبع اول ت رو بزنی اونم بصورت بخش بخش (گفتار به گفتار یا حتی خرد تر) و در بازه های مرورت اول آزمون تک فصل بزنی بعدا آزمون تک پایه بعدا آزمون جامع به سبک کنکور و دائما روی جزوه و سوالات آزمونت حرکت رفت و برگشتی داشته باشی (بازگشت به متن کتاب/جزوه و مرور مجدد مطالبی که فراموش شده یا تسلط کافی نداری) حالا فرض میکنیم شما 40 تا آزمون بتونی که بزنی و داخل هر آزمونی 20 غلط هم داشته باشی در این صورت شما 2000 تست در قالب آزمون های 50 سوالی حل کردی و طی این آزمون ها 800 مرتبه برگشتی به متن کتاب و یک دور سریع همان قسمت ها رو مجددا مطالعه کردی. از یکجایی به بعد دیگه انقدر مرور کردی کتاب درسی یا جزوه ات رو که حالت بهم میخوره و اونجاست که به تسلط رسیدی.
      مشکلی که خیلی از بچه ها دارن اینه:
      رسیدن به مرحله تسلط رو از وقتی میخوان که تازه دارن منبع اول رو تست می زنند.
      بالاتر گفتم که رسیدن به تسلط دقیقا چه زمانی اتفاق میفته و شما تا رسیدن به اون مرحله باید اشتباه بزنی، باید مجددا برگردی به متن کتاب و نباید کل مطالب رو دوباره بشینی از اول بخونی، نباید منبع ات رو دائما عوض کنی، نباید ناراحت بشی از این که 10 تا تست پشت سر هم غلط زدم. نباید وقتی 20 تا تست از یک کتاب حل کردی و همه رو غلط زدی یا کلا متوجه پاسخنامه اش نشدی به این نتیجه برسی که این منبع خوب نیست یا مناسب من نیست.
      از هر 20 هزار نفری که منبع x زیست را تهیه می کنند، نهایت هر سال 100 نفر رتبه خوبی می آورد. بقیه هم همین منبع را استفاده کردند ولی چرا نتیجه نگرفتند؟ چون این منبع خوب نبود یا براشون کافی یا مناسب نبود؟! خیر. به این دلیل که اونها خیلی زودتر از اونهایی که از همین کتاب ها نتیجه خوبی گرفتن متوقف میشند. یک دور بخوان 40 دور بازیابی کن. 41امین دور مرورت اگر درصدت به بالای 70 نرسید اون وقت از منابعی که خوانده ای از جزوه ات از معلم زیست ات از من از کل کشور طلبکار باش دوست خوبم.
      ممنونم از توضیحات کاملتون کاملا درست میفرمایید

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن