خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات

سوالاتی در مورد کیفیت و کمیت مطالعه

سلام ، وقت بخیر

در مورد ساعت مطالعه و کیفیت مطالعه دو تا سوال داشتم که ممنون میشم دوستان جواب بدن

۱) برای ساعت مطالعه بازه مطالعه رو طولانی و با استراحت طولانی در نظر بگیریم؟ یا کوتاه؟
      مثلا دو ساعت زیست بخونیم و نیم ساعت استراحت ؟ یا نیم ساعت مطالعه پنج دقیقه استراحت؟ (که همون قاعده پومودوروئه)

۲) برای کاهش خستگی در طول روز چیکار کنیم؟ معمولا پیش میاد که وقتی به آخرای تایم مطالعاتی میرسم تقریبا خسته و بریده ام، و منتظرم فقط تایم تمام بشه!!!!! راه حلی داره؟ از نظر تغذیه و اینا باید به خودم برسم؟

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      2 ساعت خوبه ولی استراحت نیم ساعتش زیاده. اینجوری دیگه بزور میری پای درس
      اگه کشش داری 2 ساعت بخون با ی ربع استراحت اگه نه که برای خودم این یکی بهتره ب نظرم 75 دیقه با ی ربع استراحت.
      من خودم وقتی با این روش (پومودوروئه) درس میخونم بعد چن ساعت خسته میشم و ب ی استراحت بیشتر نیاز پیدا میکنم.
      بازم ب خودت بستگی داره.
      سوال دومم دیگه این یه چیزیه که طبیعیه. هممون وقتی زیاد درس میخونیم اخرش خسته میشیم ولی فرق اونی ک رتبه میشه با اونی ک نمیشه تو اینه که اون با وجود خستگی بازم ادامه میده و سعی میکنه کیفیت مطالعشو حفظ کنه.
      چیزی که از بیشتر مشاورا شنیدم اینه که تو این مواقع بازه هاتو کوچیک تر کن . ب نظرم برای اخر روز بهتره از روش پومودوروئه استفاده کنی. ولی ن کل روز. فقط وقتی دیگه کشش نداری.
      اهان بعد ی چیزی. قانون پومودوروئه میگه 25 دیقه مطالعه با 5 دیقه استراحت .

در حد توانم چیزایی ک میدونستمو گفتم. امیدوارم کمکت کرده باشم.

ویرایش توسط Niki - 402 : 15 خرداد 1401 در ساعت 14:25

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Niki - 402 نمایش پست ها
      2 ساعت خوبه ولی استراحت نیم ساعتش زیاده. اینجوری دیگه بزور میری پای درس
      اگه کشش داری 2 ساعت و ی ربع بخون اگه نه که برای خودم این یکی بهتره ب نظرم 75 دیقه با ی ربع استراحت.
      من خودم وقتی با این روش (پومودوروئه) درس میخونم بعد چن ساعت خسته میشم و ب ی استراحت بیشتر نیاز پیدا میکنم.
      بازم ب خودت بستگی داره.
      سوال دومم دیگه این یه چیزیه که طبیعیه. هممون وقتی زیاد درس میخونیم اخرش خسته میشیم ولی فرق اونی ک رتبه میشه با اونی ک نمیشه تو اینه که اون با وجود خستگی بازم ادامه میده و سعی میکنه کیفیت مطالعشو حفظ کنه.
      چیزی که از بیشتر مشاورا شنیدم اینه که تو این مواقع بازه هاتو کوچیک تر کن . ب نظرم برای اخر روز بهتره از روش پومودوروئه استفاده کنی. ولی ن کل روز. فقط وقتی دیگه کشش نداری.
      اهان بعد ی چیزی. قانون پومودوروئه میگه 25 دیقه مطالعه با 5 دیقه استراحت .

در حد توانم چیزایی ک میدونستمو گفتم. امیدوارم کمکت کرده باشم.

ممنونم بابت توضیحات، قسمت دومت خیلی خوب بود

به نظرت با پومودورو کمیت ساعت مطالعت افت نمیکنه؟ چون معمولا خودم به شخصه به پنج دقیقه استراحت پایبند نبودم و معمولا استراحتام بیشتر از پنج دقیقه میشد

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط loading نمایش پست ها
      ممنونم بابت توضیحات، قسمت دومت خیلی خوب بود

به نظرت با پومودورو کمیت ساعت مطالعت افت نمیکنه؟ چون معمولا خودم به شخصه به پنج دقیقه استراحت پایبند نبودم و معمولا استراحتام بیشتر از پنج دقیقه میشد
      خواهش . کاری نکردم
      ببین سعی کن 25 دقیقه رو بخونی بعد هر جا ک رسیدی ول کن و روی همون صندلیت 5 دقیقه چشماتو ببند و به خودت استراحت بده. بعد دوباره از همونجا ادامه بده. یعنی بهتره که از اتاق بیرون نزنی و سرجات ی استراحت کوتاه داشته باشی که ب نظرم این خیلی مفید تره و حواست هست که سر 5 دقیقه برگردی سر درس. یه چند بار که اینکارو کردی عادت میکنی . کیفیت مطالعتم افت نمیکنه .

کمیت مطالعه رو هم که گفتی راستش خیلی فرقی نداره. 3 تا 25 دقیقه با 5 دقیقه استراحت مثل اینه که 75 دقیقه خوندی و 1 ربع استراحت کردی ولی با این تفاوت که اینجا بازه هات کوچیکتره

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Melika_RCN نمایش پست ها
      من حدودا چند ماه پیش به شدت درگیر این چیزا بودم. و آخرش برگشتم به همون روش خودم .(2،3 ساعت می خونی یه ربع بیست دقیقه استراحت . نیم ساعت بعد بیداری ، نیم ساعت قبل خواب و در کل دو ساعت هم برای غذا و کار های روزانه)
      چیزی که من فهمیدم این بود که نباید درگیر زمان و این که «دارم دقیق و به عالی ترین نحو خودم مطالعه می کنم؟» شد . چون یه جورایی بر می گرده به کمال گرایی خودمون و بعد این تبدیل میشه« ولش کن از فردا عالی می ترکونم» یا همون اهمال کاری.
      نمی دونم کنکور داری امسال یا سالای بعد ولی واقعا فقط یه برنامه ی روزانه هر روز بنویس(من تو این دوران اینو فهمیدم که اگه از یه روز بیشتر بشه بهش عمل نمیشه .اینو فقط من نمی‌گم، همه ی دوستای کنکوریم که باهم در ارتباطیم به این نتیجه رسیدن ) و سعی کن طبق همون برنامه ی روزانه آروم آروم پیش بری . همین دیگه . به نظرم بیشتر به این توجه کن باید تموم بشه
      نه به کیفیت و کمییت این ها خودشون به مرور درست میشه .
      کسی که یکی، دو روز هم مثه آدم به برنامه اش عمل کنه
      حساب کار دستش میاد
      پس نگران نباش، فقط یادت نره وسواس تو مطالعه خیلی خیلی آسیب زننده ست .
      جواب سوال دومتم من تو اتاقم عسل و شیره ی خرما و یه تعداد گردو و آجیل گذاشتم . برا من که تأثیر داشت . ولی این حس خستگیه تا زمانی که کل دراسام رو نخونم ادامه داره
      خستگی که نیست
      آدم کسل میشه از یه جا نشستن مداوم باید عادت کنی

یه چیز دیگه هم هست نسکافه و قهوه و چایی هم می خورم .
      به خاطر همین خیلی وقتا فقط شام و صبحونه می خورم . چون دیگه گرسنه ام نمیشه
      ممنونم، نکات خوبی رو گفتی

کنکوری ۴۰۲ ام، و همون‌طور که گفتی شدیدا وسواسی و کمالگرام

راستش من قبلا اینجوری می‌خوندم که یک ساعت مطالعه و یه ربع استراحت ولی خب مشکلم این بود که به تایم استراحت تعیین شده که یه ربع بود پایبند نبودم و همیشه استراحتم بیشتر از یه ربع میشد (تو تایم استراحت چک کردن گوشی، تغذیه و... صرف میشد) و این باعث میشد کمیت ساعت مطالعم در کل روز افت کنه
      تصمیم دارم برای افزایش کمیت ساعت مطالعم در روز، هر بازه مطالعاتیم رو بکنم دو ساعت و خب می‌دونم که افزایش بازه کیفیت رو کاهش میده و منجر به خستگی میشه ولی خب می‌خوام با راهکار هایی مثل تغذیه بیشتر جلوشو بگیرم

ناهار نمی‌خوری واقعا؟

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      ممنونم، نکات خوبی رو گفتی

کنکوری ۴۰۲ ام، و همون‌طور که گفتی شدیدا وسواسی و کمالگرام

راستش من قبلا اینجوری می‌خوندم که یک ساعت مطالعه و یه ربع استراحت ولی خب مشکلم این بود که به تایم استراحت تعیین شده که یه ربع بود پایبند نبودم و همیشه استراحتم بیشتر از یه ربع میشد (تو تایم استراحت چک کردن گوشی، تغذیه و... صرف میشد) و این باعث میشد کمیت ساعت مطالعم در کل روز افت کنه
      تصمیم دارم برای افزایش کمیت ساعت مطالعم در روز، هر بازه مطالعاتیم رو بکنم دو ساعت و خب می‌دونم که افزایش بازه کیفیت رو کاهش میده و منجر به خستگی میشه ولی خب می‌خوام با راهکار هایی مثل تغذیه بیشتر جلوشو بگیرم

ناهار نمی‌خوری واقعا؟
      والا داداش ما خودمون بستیم رو هایپ و کاپوچینو و جیسینگو گردو بادوم پسته ... بازم کم میارم میشه مث خودت اخر بازه درس خوندنه اذیت میشم خودمم یه ماهی هست شروع کردم برای 1402

پ.ن : به نظرم مهم تر از کمیت و تا حدی کیفیت . فقط و فقط پیوسته و منظم درس خوندنه ینی اگه روزی 6 ساعت می خونی هیچ بالا پایینی نداشته باشی و به عبارتی همین اهسته و پیوسته رفتنه بهتر از یه روز خوب خوندن و یه روز بد خوندن و نوسان زیاد هست

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sami7 نمایش پست ها
      والا داداش ما خودمون بستیم رو هایپ و کاپوچینو و جیسینگو گردو بادوم پسته ... بازم کم میارم میشه مث خودت اخر بازه درس خوندنه اذیت میشم خودمم یه ماهی هست شروع کردم برای 1402

پ.ن : به نظرم مهم تر از کمیت و تا حدی کیفیت . فقط و فقط پیوسته و منظم درس خوندنه ینی اگه روزی 6 ساعت می خونی هیچ بالا پایینی نداشته باشی و به عبارتی همین اهسته و پیوسته رفتنه بهتر از یه روز خوب خوندن و یه روز بد خوندن و نوسان زیاد هست
      چه تغذیه پر و پیمونی داری

آره قبول دارم اصل مهم پیوستگیه، تا اون عادت مطالعه کنکوری نهادینه بشه

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      سلام
      یچیزی بگم؟ ذره‌ای مهم نیس! به اندازه نوک سوزن مهم نیس و اصلن ارزششو نداره ذهنتو بخاطر این مسئله درگیر کنی که وای من دو ساعت بخونم نیم ساعت استراحت کنم یا...
      یه ماه مونده به کنکورت (که اصلنم دور نیس) برات مهم نیس که مرداد ماه چن دیقه خوندی چن دقیقه استراحت کردی
      تنها چیزی که برات مهمه اینه که الان میتونی سوالارو (آزمونای سه روز یبار) جواب بدی یا نه
      نه برات مهمه استراحتت چجوری بوده
      نه مهمه منابعت چی بودن
      نه مهمه فلان زمان حسشو نداشتی درس بخونی
      و کلی نه مهمه دیگه...
      .
      برای سوال دومت سعی کن بصورت طبیعی پرانرژی باشی نه با قهوه و هایپ و...
      من خودم زیاد قهوه می‌خوردم از آذر معده‌ام شدیدن ****** رف و کل زمستون درگیرش بودم و کلی قرص خوردم
      از اردیبهشت هم فهمیدم قلبم ****** رفته که از اثرات استرس+قهوه بود
      بعد قهوه اوایلش انرژی میده چن ماه که بگذره اثرش کم میشه مجبور میشی بیشتر بخوری
      یا حتی اثرش برعکس میشه و خسته‌ترت می‌کنه
      تغذیه نرمالی داشته باش
      وعده های غذاییتو سر تایم بخور
      یه بطری آب رو میزت باشه
      ترجیحن میوه و سبزیجات بخور به جای شکلات و شیرینی و چیپس
      دوستمون هم گف شیره خرما و عسل رو
      سعی کن طبق مزاجت یچیزی بخوری
      منم زیاد اهمیت نمی‌دادم ولی سال کنکور خرما زیاد می‌خوردم الان تموم شده دیگه ندارم
      به اندازه‌ای که نیاز داری بخواب (از کجا بدونم چقد نیاز دارم؟ ببین مثلن من خودم ۸ ساعت نیاز دارم کمتر از اون بخوابم سگ میشوم و بیشتر از اون سردرد می‌گیرم و کسل میشم)
      تابستون حتمن حتمن حتمن یه ورزشی در نظر داشته باش یا خودت میتونی جمعه بری کوه یا پیاده روی
      یا باشگاه می‌تونه باشه (در حد هفته‌ای یه روز ولی رفیق پیدا نکن اونجا)
      اینقد تاکیدم برا ورزش حتمن یه دلایلی داره جدی بگیر تا زمستون نزنی تو فاز پوچی
      یه روز درمیون دوش بگیر مخصوصن الان که هوا گرمه آدم موهاش چرب میشه عرق می‌کنه از خودش متنفر میشه حوصله خودشم نداره چه برسه درس
      آخرای روز درسای سبک بزار مثلن دینی یا خوندن لغت یا مرور چیزایی که طی روز خوندی
      این خستگی خیلی طبیعیه بخاطر اینکه تا الان عادت نداشتی اینجوری درس بخونی عیبی نداره فقط تحملش کن بعد چن ماه از خودت شگفت زده میشی میگه عه! منی که نمیتونستم ۲ ساعت پشت میز بشینم الان حتی بیشتر از اون می‌شینم و می‌خونم
      ولی اگه بشینی هی بگی خدایااا چرا من نمیتونم ۲ ساعت پشت میز بشینم چن ماه بعد دوباره تو همون وضعیتی
      .
      چقد حرف زدم... بیام پایین سر خودمم درد گرف
      ویرایش توسط Aytakso : 16 خرداد 1401 در ساعت 21:20

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Aytakso نمایش پست ها
      سلام
      یچیزی بگم؟ ذره‌ای مهم نیس! به اندازه نوک سوزن مهم نیس و اصلن ارزششو نداره ذهنتو بخاطر این مسئله درگیر کنی که وای من دو ساعت بخونم نیم ساعت استراحت کنم یا...
      یه ماه مونده به کنکورت (که اصلنم دور نیس) برات مهم نیس که مرداد ماه چن دیقه خوندی چن دقیقه استراحت کردی
      تنها چیزی که برات مهمه اینه که الان میتونی سوالارو (آزمونای سه روز یبار) جواب بدی یا نه
      نه مهمه منابعت چی بودن
      و کلی نه مهمه دیگه...
      .
      من خودم زیاد قهوه می‌خوردم از آذر معده‌ام شدیدن ****** رف و کل زمستون درگیرش بودم و کلی قرص خوردم
      تغذیه نرمالی داشته باش
      یه بطری آب رو میزت باشه
      منم زیاد اهمیت نمی‌دادم ولی سال کنکور خرما زیاد می‌خوردم الان تموم شده دیگه ندارم
      به اندازه‌ای که نیاز داری بخواب (از کجا بدونم چقد نیاز دارم؟ ببین مثلن من خودم ۸ ساعت نیاز دارم کمتر از اون بخوابم سگ میشوم و بیشتر از اون سردرد می‌گیرم و کسل میشم)
      تابستون حتمن حتمن حتمن یه ورزشی در نظر داشته باش یا خودت میتونی جمعه بری کوه یا پیاده روی
      یه روز درمیون دوش بگیر مخصوصن الان که هوا گرمه آدم موهاش چرب میشه عرق می‌کنه از خودش متنفر میشه حوصله خودشم نداره چه برسه درس
      این خستگی خیلی طبیعیه بخاطر اینکه تا الان عادت نداشتی اینجوری درس بخونی عیبی نداره فقط تحملش کن بعد چن ماه از خودت شگفت زده میشی میگه عه! منی که نمیتونستم ۲ ساعت پشت میز بشینم الان حتی بیشتر از اون می‌شینم و می‌خونم
      ولی اگه بشینی هی بگی خدایااا چرا من نمیتونم ۲ ساعت پشت میز بشینم چن ماه بعد دوباره تو همون وضعیتی
      .
      سلام

آره قبول دارم یه مقدار دارم روی اعداد و ارقام مطالعم وسواس به خرج میدم که اینم از همون کمالگرایی لعنتی نشات میگیره

واقعا همه این مشکلات قلبی و گوارشی به خاطر قهوه بود ؟؟؟ مگه چقدر قهوه میخوردی در روز؟

آره چهار سالی هست از درس دور بودم به خاطر همین زود زود خسته میشم

نه اتفاقا خیلیم مفید بود، خیلی ممنون ✌️

10. Top | #10
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      سلام

آره قبول دارم یه مقدار دارم روی اعداد و ارقام مطالعم وسواس به خرج میدم که اینم از همون کمالگرایی لعنتی نشات میگیره

واقعا همه این مشکلات قلبی و گوارشی به خاطر قهوه بود ؟؟؟ مگه چقدر قهوه میخوردی در روز؟

آره چهار سالی هست از درس دور بودم به خاطر همین زود زود خسته میشم

نه اتفاقا خیلیم مفید بود، خیلی ممنون ������✌️
      گیر نده به خودت که من کمالگرام و فلان و بهمان
      ریلکس باش
      رها و آسوده
      اصن مهم نباشه برات
      به مرور اوکی میشه
      .
      دو الی سه تا
      البته یه اشتباه بزرگم این بود ناشتا می‌خوردم
      قلبم نه زیاد به قهوه ربطی نداش به استرس ربط داش اونم استرس کنکور نبود
      .
      موفق باشی
      ویرایش توسط Aytakso : 16 خرداد 1401 در ساعت 21:46

11. Top | #11
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Aytakso نمایش پست ها
      سلام
      نه مهمه منابعت چی بودن
      و کلی نه مهمه دیگه...
      .
      تغذیه نرمالی داشته باش
      یه بطری آب رو میزت باشه
      .
      ببین موافقم باهات ولی ی چیزی ک هس اینه ک اگه بازه هات از ی حدی طولانی تر بشه زود خسته میشی . و اینکه ادم خوبه ساعت مطالعش دستش باشه چون اینجوری روز بعدش شده حتی 15 دقیقه هم بیشتر میخونه و سعی میکنه بهتر از دیروزش باشه.
      من خودم حقیقتا اینجوریم. ساعت مطالعمو ک یادداشت میکنم به خودم میگم فردا هرجووور شده باید بیشتر بخونم .
      حالا بازم هرکی مدلش ی جوره. من از همون روزی ک استارت زدم اینجوری پیش رفتم و الان اوکیم. کلا ادم هر کاریو زیاد انجام بده عادت میکنه.

12. Top | #12
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Niki - 402 نمایش پست ها
      ببین موافقم باهات ولی ی چیزی ک هس اینه ک اگه بازه هات از ی حدی طولانی تر بشه زود خسته میشی . و اینکه ادم خوبه ساعت مطالعش دستش باشه چون اینجوری روز بعدش شده حتی 15 دقیقه هم بیشتر میخونه و سعی میکنه بهتر از دیروزش باشه.
      من خودم حقیقتا اینجوریم. ساعت مطالعمو ک یادداشت میکنم به خودم میگم فردا هرجووور شده باید بیشتر بخونم .
      حالا بازم هرکی مدلش ی جوره. من از همون روزی ک استارت زدم اینجوری پیش رفتم و الان اوکیم. کلا ادم هر کاریو زیاد انجام بده عادت میکنه.

البته که حرفت درسته
      ثبت ساعت مطالعه و تست خیلی مفیده
      نخواستم بگم که ثبت نکنه
      گفتم گیر نده و خودشو اذیت نکنه که دقیقن چن دیقه بخونم چن دیقه استراحت کنم

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن