خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

به نظرتون راه چاره این مشکلات چیه؟

سلام دوستان،خسته نباشین.چندتا مشکل پایین می‌نویسم که قطعا مشکل خیلیا بوده و هست و اگه راه حلی به ذهنتون میرسه بگین.

1-میگن وقتی درسی رو می‌خونیم(مثلا شیمی و...)نکات مهم رو یادداشت کنین تا تو دوران جمع بندی که وقت کمه فقط همون نکات یادداشت برداری شده رو بخونیم اما یه سوال،وقتی یادداشت برداری میکنیم ممکنه یه قسمت هایی رو تو یادداشت هامون وارد نکنیم و برا ما اون قسمت ها مهم نباشه اما دقیقا همون مطالبی که تو یادداشت های ما نبوده مورد سوال واقع بشه،بنظرتون راه حل این مشکل چیه؟

2-مشابه با شماره1،گفته میشه که موقع تست زنی تست های مهم رو نشان دار کنیم تا موقع جمع بندی اونا رو بزنیم اما همون جوری که میدونید اکثرا هر تستی بار آموزشی خاصی داره وبه نوبه ی خودش مهمه،حالا بنظرتون تو نشان دار کردن تست ها چه ملاک های رو در نظر بگیریم؟

3-میدونید که تو بحث درس خوندن،مرور یه بخش بشدت مهمیه یعنی ما برای یه مطلب ده هزارتا تست هم زده باشیم اما مرور نکنیم به درد نمیخوره،به طور مثال،من امروز پنج صفحه زیست،ده صفحه شیمی و ده صفحه دینی خوندم،بنظرتون مطالبی که امروز خواندم رو کی و به چه طریقی مرور کنم تا فراموش نکنم ای مطالب رو؟

اگه غیر از اینا،مطالبی به ذهن شما میرسه بگین تا اضافه کنیم

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط _Antique_ نمایش پست ها
      سلام دوستان،خسته نباشین.چندتا مشکل پایین می‌نویسم که قطعا مشکل خیلیا بوده و هست و اگه راه حلی به ذهنتون میرسه بگین.

1-میگن وقتی درسی رو می‌خونیم(مثلا شیمی و...)نکات مهم رو یادداشت کنین تا تو دوران جمع بندی که وقت کمه فقط همون نکات یادداشت برداری شده رو بخونیم اما یه سوال،وقتی یادداشت برداری میکنیم ممکنه یه قسمت هایی رو تو یادداشت هامون وارد نکنیم و برا ما اون قسمت ها مهم نباشه اما دقیقا همون مطالبی که تو یادداشت های ما نبوده مورد سوال واقع بشه،بنظرتون راه حل این مشکل چیه؟

2-مشابه با شماره1،گفته میشه که موقع تست زنی تست های مهم رو نشان دار کنیم تا موقع جمع بندی اونا رو بزنیم اما همون جوری که میدونید اکثرا هر تستی بار آموزشی خاصی داره وبه نوبه ی خودش مهمه،حالا بنظرتون تو نشان دار کردن تست ها چه ملاک های رو در نظر بگیریم؟

3-میدونید که تو بحث درس خوندن،مرور یه بخش بشدت مهمیه یعنی ما برای یه مطلب ده هزارتا تست هم زده باشیم اما مرور نکنیم به درد نمیخوره،به طور مثال،من امروز پنج صفحه زیست،ده صفحه شیمی و ده صفحه دینی خوندم،بنظرتون مطالبی که امروز خواندم رو کی و به چه طریقی مرور کنم تا فراموش نکنم ای مطالب رو؟

سلام

1_یادداشت برداری ها درواقع یکی از منابع مرور هستن نه تنها منبع
      شما علاوه بر مرور یادداشت برداری هاتون ، با نگاه انداختن به کتابای جمع بندی و کارکردن تست های نشان دار و آزمونها میتونید بخش وسیعی از مطالب رو مرور کنید و باتوجه به عملکردتون توی تست ها و آزمونایی که از خودتون میگیرید نقاط تمرکز مروری تون رو مشخص تر کنید

2_اول اینکه الان ، تاحدودی میشه گفت اغلب کتاب ها خودشون بصورت پیش فرض یک سری از تست ها رو با اهداف خوبی نشان دار و دسته بندی کردن پس شاید دیگه مثل گذشته علامت دار کردن تست ها مطرح نباشه...

اما درکل
      اگه بخوام صرفا نظر شخصیم رو بگم
      میتونید سوال هایی که براتون ارزش شون اندازه چندین سوال هست یا میشه گفت مرور اون سوال بصورت جامع باعث یادآوری و پوشش چندمطلب مهم و اساسی میشه یا مرور اون خط فکری باعث میشه زنجیره یادآوری تون رفرش و فعال بشه رو علامت دار کنید تا برای دور مرور ها ازشون استفاده کنید.

اگه بخواین صرفا تست هایی که اشتباه پاسخ دادین رو علامت دار کنید هم ممکنه تعداد زیادی سوال توی این دسته قرار بگیرن(چون مثلا وقتی یک مطلب رو به تازگی مطالعه و یادگرفتی ممکنه دفعات اول تعداد غلط هات بالا باشه که خب چیز عادی هم هست)
      و هم اینکه زیاد شدن علامت دارهات باعث شونه خالی کردن از مرور شون بشه
      بجاش میتونی همواره یک درصد و سهمی از تست هات رو اختصاص بدی به زدن و حل کردن تست های تکراری
      کلا تست تکراری زدن توی خیلی از دروس نقش موثری داره
      البته منظور از روی حفظ تست زدن یا فقط و فقط تکراری زدن نیست

3_http://forum.konkur.in/thread77107.html
      http://forum.konkur.in/thread77107.html

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      یکی از چاره هاش استفاده از کتاب های جمع بندیه. من خودم توی دوران کنکور چندان خلاصه نویسی نکردم. ولی واقعا کتابای جنع بندی به دادم رسید. کتابای جمع بندی دو مدل دارن. یکی کتاب های درسنامه محور هستن که خودم اکثر کتاب های جمع بندی خیلی سبز رو داشتم و چندین بار خوندمشون.
      ketab-jam-bandi-riazi-tajrobi-khelisabz-mj7w.jpg

یه سری از کتاب های جمع بندی هم هستن که تست محور هستن که گل سرسبدشون موج آزمون و فصل آزمونه. اونام عالی هستن.
      files-products-riazi-taj%5B224a3e80353efa44c4643dbc77ebf89d%5D.png
      9786004128261.jpg

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      این کتابای جمع بندی خیلی باحاله:/ اصلا همه خاطراتم زنده شد. مثلا میدیدی فیزیک یه فصلی رو هیچی یادت نیست، میرفتی کتاب جمع بندی رو باز میکردی در عرض یه ساعت کل فصل مرور میشد:/

کتاب فیزیکشو یادگاری نگه داشتم. زرد شده بنده خدا
      20220316_235521.jpg
      20220316_235635.jpg
      ویرایش توسط AmirMorningstar : 26 اسفند 1400 در ساعت 01:00

5. Top | #5
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط AmirMorningstar نمایش پست ها
      این کتابای جمع بندی خیلی باحاله:/ اصلا همه خاطراتم زنده شد. مثلا میبینی فیزیک یه فصلی رو هیچی یادت نیست، میری کتاب جمع بندی رو باز میکنی در عرض یه ساعت کل فصل مرور میشه:/
      درکت میکنم =/

شاید باورت نشه ولی بعضی وقتا دلم برای کتاب تست هام تنگ میشه میگم کاش اهدا نکرده بودمشون =/
      قشنگ با همه شون کلی خاطره داشتم از یادداشت برداری های لابه لاش بگیر تا رد گاز گرفتن جلد کتاب و رد دندونام روشون
      روز اعلام نتایج جوگیر شدم رفتم همشون رو مفت اهدا کردم

شوخی میکنم اگه برگردم بازم اهداشون میکنم
      ولی خب آدم دلش تنگ میشه بعضی وقتا دوست داره دوباره خاطراتش رو ورق بزنه...

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Boredom نمایش پست ها

درکت میکنم =/

شاید باورت نشه ولی بعضی وقتا دلم برای کتاب تست هام تنگ میشه میگم کاش اهدا نکرده بودمشون =/
      قشنگ با همه شون کلی خاطره داشتم از یادداشت برداری های لابه لاش بگیر تا رد گاز گرفتن جلد کتاب و رد دندونام روشون
      روز اعلام نتایج جوگیر شدم رفتم همشون رو مفت اهدا کردم

شوخی میکنم اگه برگردم بازم اهداشون میکنم
      ولی خب آدم دلش تنگ میشه بعضی وقتا دوست داره دوباره خاطراتش رو ورق بزنه...
      دقیقا منم یه لحظه همین حس بهم دست داد

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

سلام عزیز وقتت بخیر باشه

1_ واسه سوال اول یه ایده ی که دارم و نتیجه بخش واسه عده ای بوده از جمله خودم اولا همون اول بسم الله نباید بیام ریز به ریز نکات رو بنویسم چون عملا نصفشون بدردم نمیخوره تو مرور باید یه دور روزنامه وار بخونم بعد با تمرکز نسبی که ببینم دنیا دست کیه و در آخر که مطالعه م تموم شد یه ذهنیت داشتم میام تست میزنم از اون تست های گزینشی که جدا کردم مثلا 40 تا بوده 20 تاشو من الان زدم که 18 تاش نکاتی بوده که اصلا تو کتاب بهش اشاره نشده یا رهگذری بوده اونها رو مینویسم چون ارزشش بالاست حتی تست های کنکور بعضی نکاتش خیلی خفنه اونها ارزش داره مثلا یه نکته از نوار قلب و چرخه ضربان قلب تو سه دوره کنکور اخیر بهش اشاره شده بود این نکته قابل نوشتنه و باید هایلایت بشه

2_واسه نشان دار کردن تست ها علاوه بر اینکه تست های غلط خیلی خیلی ملاکه حتی نزده مثلا بنده یه تست ترکیبی از گلبول های قرمز میبینم که تو دوازدهمم ترکیب شده اونو من نزده باقی گذاشتم و روش کار میکنم همین تو آزمون روز جمعه م میاد چون نزده ها و غلط ها اینقدر مرور خوبی محسوب میشه گاهی یه سوال از آزمون زیستاز یا ماز یه درسنامه خفن محسوب میشه همون تست واسم از جاهای همون فصل یه دوره محسوب میشه

3_ واسه مرور بیا طبق این پلن پیش برو یعنی از طریق نمودار ابینگهاوس یا نمودار فراموشی مطالب رو مرور کن هر مباحثی رو که میخونی فرقی نداره کلا از این روش استفاده کن چطوریه؟ این دانشمند اومد گفت وقتی یه چیزیو یکبار یاد میگیری از ذهنت راحت پاک میشه وقتی ما دوبار یک مطلب رو یاد میگریم پاک میشه ولی سخت تر ... حالا چیزی که بنده میگم اینه یه دفتر یا تقویم تهیه کن و این تاریخ هایی که میگم رو علامت بزن تاریخ همون روزی که داری اون درس یا مطلب رو میخونی مثلا من امروز 25 اسفند دارم شیمی فصل دو یازدهم رو میخونم بعد سه روز بعد یعنی 28 اسفند بعد هفته بعدش 3 فروردین و بعد تاریخ یک ماه بعد یعنی اردیبهشت اینطوری میتونی به بلند مدت مطالب رو انتقال بدی و پاک نشه و یه حافظه تصویری فول اچ دی ازش بسازی

4_ اگه جز این دسته افرادی باشین که این 4 رفتار بد رو دارند هیچ رشته ای قبول نخواهید شد : از یه کلمه کلی به اسم کابل میاد که ک اولش یعنی کج فهمی به طور مثال : داری به یکی توضیح میدی آقا جان کیفیت رو فدای کمیت نکن و تو تا دیروز 4 ساعت رو صندلی نشستی و انگار صندلیت میخ داشت واست حالا رفتی کتابخونه این و اونو دیدی که 15 ساعت میخونن الان میخوای خودکشی کنی که خودمو به این ساعت برسونم این روند تا یک هفته جوابگوعه بعد پیوستگی نخواهد داشت و شکسته میشی بعد طرف میگه یعنی من خنگم؟ یعنی من عرضه ندارم :/ در برابر فهمیدن مقاومت میکنه مثلا یه مطلب رو میخونه هی میره باز میخونه:/ یعنی داره در برابر آموخته الانش هیییییییی کمر مقاومت میبنده و تهش به خودش میاد 8 ساعت روی یه فصل زیسته:////

کلمه دوم از کابل که الف هست یعنی اهمال کاری : که فوق العاده مخربه :/ حالا اهمال کاری چیه ؟ الان باید درس بخونی میری داخل گوشی ، میخوای تست بزنی میری با دوستات حرف میزنی میدونی کار درست چیه ولی مغزت میخواد فرار کنه

این فرار کردنه میشه اهمال کاری البته فکر نکنید اهمال کاری فقط شما دارین نه همه مردم جهان اهمال کاری رو دارند یکی در حد یک ثانیه اهمال کاری داره یکی در حد یک ماه و یکی در حد یک سال

طرف یکسال اهمال کاری میکنه نمیره مدرکشو از دانشگاه بگیره :/ ولی الان میدونی باید بری درس بخونی همون لحظه بری درستو بخونی هر روز جلویی و مثل اهمال کاری یک هفته عقب نمیفتی:/ و بهترین کارها رو میتونی انجام بدی و نتایج عالی رو بگیرید

کلمه سوم از کابل میشه ب یعنی بهونه گرفتن به طور مثال : چرا درس نخوندی؟ آخه من کتاب نداشتم و شرایط خونه مون عاشورا بود :/ چرا درس نخوندی ؟ من دیر از خواب بیدار شدم کل روزم از دست رفت :/

این بهونه هارو بریزید دور ، زندگی پر از چالش و مسائل مختلفه که تو موظفی دونه به دونه شو حل کنی که یه زندگی خوبی واسه خودت داشته باشی ولی بخوای هی بهونه بگیری ای بابا با این وضعیت کشور همه دارن میرن به من برسه شب شده:////////

اینها بهونه ستتتتتت تا زمانی بهونه داشته باشی هیچی اتفاق واست نمیفته و حرکتی صورت نمیگیره

کلمه چهارم از کابل میشه ل یعنی لوس بودن : به طور مثال یکی بود اومده بود تو تلگرام من ازم سوال کرده بود که آقا جان یه تلنگر بزن من برم درس بخونم و بترکونم من گفتم متاسفم واست که هنوز تو دنبال این چیزایی:/

تو هنوز دنبال گدایی کردن انگیزه ای؟ کلیم واسش حرف زدم طوری که غیرتشو قلقلک بدم و با خودش بگه آره من تا کی با وضعیت خاک تو سریم و تظاهر سپری کنم ؟! تا کی بهونه بگیرم؟ برم بخونم

بعد بهم گفت حرف دهنتو بفهم من خاکبرسر نیستم و این حرفا و همه خودتی ، چهارتا فحش و دری وری گفت بهم و آخرشم من کلا اون طرف رو نادیده گرفتم و بعدشم کلی پیام داد و من گفتم این طرف لیاقت نداره این نظر من بود

در صورتی که به تموم سوالاتش جوابم داده بودم ولی خیلی ناراحتم کرد به غلط هواشو داشتم این یعنی لوس بودن و بی جنبه بودن

منظور رو متوجه بشین و هدفتونو درک کنید بی جنبه بازی در نیارین ، تو به من گفتی من یعنی نمیتونم؟ هدفت چیه لعنتی ؟ رتبه آوردن خوب ، نتیجه گرفتنه ، هدفتتت خوشگله اینکه من چی گفتمو بریز دور
      اگر تمام دنیا هم از تو بدشان بیاید و تو را آدم بدی بدانند، تا وقتی که وجدانت تو را تایید می کند و تو را گناهکار نمی داند،تو بدون دوست نمی مانی.

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

سلام

پروسه خلاصه نویسی مرحله ایه و در یک زمان نوشته نمیشه. خلاصه نویسی به مرور زمان کامل میشه و اون چیزی که اخر سر شما میخونی اون چیزی نیس که برای اولین بار نوشتی. شما درسنامه رو که میخونی خلاصه مینویسی طبیعتا چون تازه فصل رو شروع کردی هرچیزی که توی درسنامه نوشته شده برات مهمه پس زمان بیشتری صرف میشه برای وشتن خلاصه ها و ممکنه 85-90 درصد درسنامه رو توی خلاصت بنویسی (به شیوه خودت) ولی این خلاصه، خلاصه نهایی تو ازون فصل نیس. خلاصه ای که نوشتی رو شب مرور کن قبل خواب چرا؟ چون میگن در حین خواب مغز فعاله و اون چیزایی که مرور کردی تا صبح هی مرور میشه توی مغزت. فرداش برو ازون فصل تستای گلچین بزن اگه تعداد سوالا کم باشه مضارب زوج یا فردو بزن اگه تعداد زیاد باشه نشان دارهارو بزن. بعد بیا اونارو تحلیل کن ایراداتی که داشتی رو بررسی کن احتمالا باز یه سری نکات اضافی به دستت میاد که باید توی خلاصت بیاری. از طرفی وقتی تست میزنی میفهمی که کدوم مطالب مهمتره و کدوم مطالب کم اهمیت تره و ازش سوال نمیاد. پس میای خلاصه هایی که دیروز نوشتیو آپدیت میکنی . اون مطالبی که اهمیت کمتری دارن رو حذف میکنی (دستت اومده از روی تستا) و اون مطالبی که بلد نبودی و نکاتی که احتمالا در تستا بهشون رسیدی رو اضافه میکنی. بعد از چند روز دوباره میای خلاصتو مرور میکنی و باقی تستارو میزنی خلاصه هارو اضافه میکنی. این خلاصه هارو تا روز کنکور هی مرور میکنی تست میزنی به طوری که نکات جدید اضافه میشه نکات کم اهمیت تر و اون نکاتی که به مرور با تست زدن کامل یادگرفتی رو از خلاصه حذف میکنی. اخر کار باید خلاصه یکی دو صفحه ای ازون فصل داشته باشی که اونم شامل مواردی هست که جزو اشتباهاتت در زمان تست زنیه

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن