خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 21
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات

++من باب افزایش ساعت مطالعه ++

1_ بعنوان نکته ی اول ، اگه این تاپیک رو نخوندید ، یه نگاه بندازید http://forum.konkur.in/thread74408.html

2_ خب ، همونطور که در بخش اول داخل تاپیک مربوطه گفته شد ، اصل اول اینکه ساعت مطالعه تون رو نخواید یهو انفجاری بالا ببرید (توی این دوسالی که بچه هارو داخل تاپیک گزارش کار دیدم چه زمانی که خودم کنکوری بودم چه پارسال ، کسایی که مثلا درحد پنج شیش ساعت میخوندن یهو ورداشتن کردنش 10 ساعت و 12 ساعت ، تقریبا همشون خیلی سریع با کله خوردن زمین حتی یسری هاشون یه مدت صفر شدن.... پس لطفا جوگیر نشید اگه الان عادت به ساعت بالا ندارید یهو ورندارید انفجاری بخونید ، بلکه به تدریج و مستمر ساعت رو بالا ببرید تا ثبات داشته باشه و مداومت حفظ بشه)

بطور کل ، برای بچه هایی که فارغ التحصیل و پشت کنکوری هستن ، هدف گذاری کنید که توی پاییز مجموع ساعت مطالعه ی هفتگی تون به چیزی بین 60 تا 70 ساعت برسه و نزدیک به 70 ساعت تثبیت بشه ... وقتی این ثبات شکل گرفت رفته رفته یمقدار هم بیشترش میکنید

پس نکته ی دوم که خب همه تون میدونیدش ولی ارزش گوشزد کردن رو داشت ، کلید تداوم و به تدریج پیشرفت دادن حجم کار هست
      هرساعت مطالعه ای که الان دارید ، برای یک ماه بعد هدف گذاری کنید که میخواید به چند ساعت برسونیدش
      اگه الان میانگین 5 ساعت هستی ، هدف گذاری کن که طی یک ماه آینده برسونیش به میانگین 8 ساعت
      اگه الان میانگین 6 هستی ، هدف گذاری کن که طی یک ماه آینده برسونیش به میانگین 9 ساعت
      و اگه الان میانگین 7 یا 8 ساعت داری میخونی ، هدفگذاری کن که طی یک ماه آینده برسونیش به میانگین 10 ساعت

اینکه میگیم هدف گذاری کن به این معنی نیست فردا باید جهش زیادی توی ساعت مطالعه ات ایجاد کنی، همونطوری که بالاتر گفتم باید تدریجی و مستمر و کم کم افزایش پیدا کنه تا ماندگار بشه و تبدیل بشه به یک عادت

لطفا لطفا لطفا و لطفا ، هدف گذاری تون برای ماه بعد رو یجایی یادداشت کنید و جلوی چشم تون باشه و ساعت مطالعه های روزانه و مجموع ساعت مطالعه های هفتگی تون روهم یادداشت وبرای رسیدن به اون هدف گذاری آنالیز و برسی کنید

3_ اهمیت بودنه ورزش داخل برنامه برای افزایش ساعت مطالعه رو جدی بگیرید
      حتی از جنبه ی ساده اش هم بخوایم نگاه کنیم ، وقتی قراره برای ساعت ها بشینیم پشت کتاب و درس لازمه که از لحاظ فیزیکی سالم و سرحال باشیم.... بودن ورزش هم روی ذهن و هم روی سلامت بدنتون برای بالا بردن کیفیت و کمیت درس خوندن خیلی تاثیر گذاره.

یه نکته ی دیگه هم اینکه ، سعی نکنید مدت خیلی طولانی ای رو برای یه پارت درسی یجا بشینید ، مثلا نیاید یهو دو سه ساعت یه نفس بخونید.... چرا ؟ مهم ترین دلیلش این هست که مغز آدم برای یادگیری و سطح تمرکز بالا تا یه حدوده زمانی رو جواب میده و بعد از اون دیگه مطالعه کیفیت خودش رو از دست میده و فقط باعث خسته تر شدن میشه ( مغز حدود 60 دقیقه بالاترین بازدهی رو داره بعداز 60 دقیقه روندش نزولی میشه بخاطر همین نیاید پارت های درسی تون رو دو ساعته یا سه ساعته بذارید)
      اگه مثلا قراره امروز 2 ساعت زیست بخونی ، بجای اینکه کل 2 ساعت رو یه نفس بخونی ، وردار اون 2 ساعت رو تقسیم کن توی روز مثلا دوتا پارتش کن و بین پارت اول و دوم یخورده استراحت (درحد 15 دقیقه) و بازیابی قرار بده

4_ مورد بعد در رابطه با قضیه ای ست که قبلا هم داخل تاپیک دیگه ای بهش اشاره کرده بودم پس اول اون بخش رو نقل قول میکنم :

_
      تایم های استراحت مهم ترین و سرنوشت سازترین
      این موضوع مخصوصا برای پشت کنکوری ها بسیار تعیین کننده ست.
      اینکه قراره توی تایم های بین درسی و استراحت ، به چه کاری بپردازی هم توی ریکاوری انرژی و هم توی بازیابی و حفظ مدیریت توجه بشدت تاثیر گذاره و اثرش رو درحین مطالعه میذاره و دربلند مدت میتونه باعث پیشرفت یا پسرفت چه توی کیفیت و چه توی کمیت مطالعه بشه.
      بهتره یه برنامه ی حدودی برای این بخش های روزمون داشته باشیم ، ممکنه توی یک بخش از روز معمولا احساس خستگی زیادی داشته باشیم ، پس توی اون بازه ی بین درسی میشه یه حالت استراحت نیمه هشیار درحد 20 تا 30 دقیقه قرار داد .
      یا برای یه تایم دیگه ، ورزش و نرمش سبک رو قرار بدیم که توی بلند مدت هم به استمرارمون کمک کنه هم از گردن درد و کمر درد جلوگیری کنه.
      تا حد امکان از انتخاب فعالیت هایی که باعث مختل شدن فکر و تمرکز میشن خودداری کنیم ، چک کردن فضای مجازی هم میتونه برای خیلی از کنکوری ها دراین دسته قرار بگیره ، بطوری که اگه این فعالیت بعنوان یه عضو ثابت از سرگرمی های بین درسی انتخاب بشه احتمالا بازدهی مطالعه رو پایین خواهد آورد.
      برای هرشخص ممکنه متفاوت باشه که چه کاری و چه سرگرمی ای رو بعنوان عضو ثابت توی تایم های استراحت و بین درسیش قرار بده اما یک سری فاکتورهایی هست که ثابت محسوب میشن:
      _
      باعث ایجاد کمترین دغدغه فکری شود
      _ تنظیم کننده انرژی و حال خوب رو باشد
      _کمترین وابستگی رو ایجاد کند و قابل کنترل باشد (در تایم خودش به پایان برسه و به تایم مطالعه کشیده نشه چه خودش چه فکروخیالش)

کارا و فعالیت هایی که شما برای تایم های استراحت و بین درسی انتخاب کردید چین؟ اثراتش چطور بوده؟

کاری که داخل بازه های استراحت کوتاه تون انجام میدید خیلی مهمه ، چون میتونه باعث خستگی بیشتر بشه یا باعث پرش ذهنی یا جذب انرژی منفی و... بشه که خودش کاهنده کمیت و کیفیت مطالعه در ادامه ی روزه
      چک کردن گوشی یا رفتن به فضاهای خاصی میشه گفت بدترین کارهایی هستن که توی بازه ی استراحت کوتاهه بین درسی میتونید داشته باشید (تند به تند هم اتاق مطالعه تون رو ترک نکنید)

5_ نمیدونم تاحالا دیدید یا نه ، ولی بعضیا هستن کارای شخصی شون رو الکی الکی کش میدن ، کارایی رو که میشه توی ده دیقه یه ربع انجام داد رو یه ساعت کش ندید
      نمیگم توی عجله و استرس زندگی کنید نه... ولی سعی کنید این مدل کارای شخصی رو بیش از اندازه زمان خرجش نکنید
      به اینا میگن دزدهای زمان...

نکته ی بعدی اینکه ، وعده های غذایی تون حجیم و زیاد نباشه ، زیاد و حجیم غذا خوردن همانا و بعدش هم که ...
      وعده ی غذایی تون سبک تر باشه هم انرژی تون برای درس بیشتره وهم سرحال ترید حتی صبحونه روهم سنگین نخورید
      یکی بیاد صبحونه کله پاچه بخوره بعدشم نهار یه دیس چلوکباب چرب وچیلی دیگه این آدم چه درسی میخواد بخونه عین چی تلپ میشه لم میده یه گوشه تمرکزش رو باید بذاره برای چرت زدن و هضم غذاها کلا خون از مغزش حمله ور میشه سمت معده اش
      کلا هیچ وقت تا خرخره پر نباشید از غذا

6_ فکر و ذکرت درطول روز بیشتر مربوط به چیه ؟ تمرکز و محوریت روزهات رو چی تشکیل داده؟
      اگه واقعا میخوای امسال نتیجه ی خیلی خوبی بگیری جوابت باید درس و کنکور باشه

قبول دارم تک بعدی بودن توی زندگی خوب نیست اما متاسفانه برای گرفتن نتیجه ی عالی توی کنکور تا حد زیادی مجبور هستیم که حداقل 80 درصد از هرروز رو چه ذهنی و چه فیزیکی تمرکزمون روی درس باشه نه موضوعات دیگه

شما برید یک روز از زندگی داوطلب هایی که ساعت مطالعه بالایی دارن رو ببینید ، همه ی این بچه ها این نکته رو رعایت میکنن که بالای هشتاد درصد از فکرو ذکر و انرژی و تمرکزشون درطول روز فقط منعطف به درس و کنکوره نه چیزای دیگه. از طرف دیگه کسی که ساعت مطالعه خیلی پایینی داره رو نگاه کنید ، 20 درصد از فکر و انرژیش مشغوله رابطه هاشه 10 درصد مشغوله لیگ برتر فوتباله ، 30 درصد مشغول چک کردن اینستاگرام و فضای مجازیه و گیم وغیره...این داوطلب بنظرتون چه نتیجه ای خواهد گرفت ؟

پس اگه واقعا میخوای حرفه ای و جدی مسیرت رو پیش ببری تا جایی که میتونی رعایتش کن
      تا وقتی خودت رو روی چیزی متمرکز نکنی ازش نتیجه جالبی نمیگیری مثل همون ذره بینی که تا وقتی نور رو متمرکز نکنه نمیتونه آتیش رو ایجاد کنه
      نمیگم خودت رو مثل زندانی ها حبس کن ، نه ، به اندازه ی لازم و درزمان مناسبش تفریح هم داشته باش ولی تمرکز اصلی زندگیت رو براساس درس و کنکور قرار بده اگه میخوای نتیجه بگیری

7_ مطلب قبلی خیلی مهم بود ، یه کوچولو بیشتر بهش توجه کنید ، دوباره تکرارش میکنم
      اگه وارد مسیر کنکور شدی پس باید ، تاکید میکنم باید که جدی تلاش کنی ، باید اولویت اولت بشه به سرانجام رسوندن این مسیر ، اهمیتی نداره خسته شدی یا قبلا چقدر شکست خوردی هیچ اهمیتی نداره قبلا چی بودی... تو انتخاب کردی که الان درمسیر کنکور باشی پس باید تمرکز و اولویت اول زندگیت طی این حدود یکسال فقط درس باشه به این میگن جدی و حرفه ای بودن درغیر اینصورت میوفتی توی مسیر شل کن سفت کن ، 0 و 100 بودن (یه مدت خوب یه مدت افتضاح) ، و آخرشم از مسیر خارج میشی ... پس یجوری درس بخون که انگار برات حیاتیه انگار قضیه مرگ وزندگیه دراین حد جدی و هدفمند باش برای رسیدن به خواسته هات ! .
      اینجاست که میگن موفقیت توی کنکور کار خیلی ساده ایه ولی راحت نیست.

قانون تغییر
      چقدر من توی این یک سال اخیر این موضوع رو تکرار کردم بارها و بارها توی تاپیک های مختلف گفتمش.
      تا زمانی که شما عادت هاتون رو شناسایی وآنالیز نکنید و عادت های اشتباه رو تغییر ندید پیشرفتی رخ نخواهد داد ، فکر میکنید چرا داوطلبایی داریم که هرسال پشت کنکور میمونن ولی بازم نتایج شون تغییر مثبت زیادی نمیکنه ؟ چون دارن هرسال یسری عادات درسی یا غیر درسی رو توی مسیر تکرار میکنن بدون تغییر مثبتی انتظاره نتیجه ی متفاوت گرفتن رو نداشته باشید ، ناگفته نماند که ایجاد تغییر میتونه راحت باشه اما تداوم بخشیدن و مستمر نگه داشتنش هست که خیلی هارو مغلوب میکنه.

این مدت سبک زندگی تون رو روی فرکانس موفقیت و اولویت کنکور تنظیم کنید همینه که هست... اگه درس اولویت های بعدی تون قرار بگیره و دنبال از زیرکار در رفتنی پس انتظار نتیجه ی خوب روهم نداشته باش.

رعایت و مصمم بودن روی همین موارد میتونه توی بالا بردن میزان تلاش و میزان ساعت مطالعه تون کمک خیلی زیادی بکنه.

ویرایش توسط Zero_Horizon : 28 آبان 1402 در ساعت 18:07

2. Top | #2
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام ممنون بابت این تایپک عالیتون اتفاقا من امروز 30دقیقه ورزش عصرا وقتی خواب آلودم معمولا گذاشتم و 15دقیقه کتاب الهام بخش اخر شب تو روتین برنامه ریزیم گذاشتم که باعث شد 2ساعت بیاد رو ساعت مطالعم به قول شما تک بعدی بودن هم زیاد خوب نیس

3. Top | #3
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام اول یه تشکر ویژه کنم از زیروی عزیز که خوندن نوشته های ایشون نقش زیادی در طی مسیر من داشت.
      خواستم به یه نکته ی به ظاهر ریز اما مهم رو متذکر بشم
      هر مقداری که میخونید سعی کنید که حس مثبتی داشته باشید نسبت به اون البته اینم بگم که منظور من اهمال کاری نیست و شما بهتره از ظرفیتتون خوب استفاده کنید
      مثلا اگر شما بر فرض مثال دارید روزی 9 ساعت میخونید و اون نتیجه ای که مد نظرتون هست رو باهاش برآورده میکنید ، اینکه فلان دوستتون یا فلان رتبه 11 ساعت میخونه باعث نشه شما احساس بد بودن به خودتون راه بدین
      خلاصه برای کاری که انجام میدین ارزش قائل باشین
      البته این مطلبی که عرض کردم بهانه ای نشه برای اهمال کاری دوستان هرکس با توجه به شرایطی که داره بهتره از حداکثر ساعت مطالعه که براش مفیده استفاده کنه.

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Prosoheil نمایش پست ها
      سلام اول یه تشکر ویژه کنم از زیروی عزیز که خوندن نوشته های ایشون نقش زیادی در طی مسیر من داشت.
      خواستم به یه نکته ی به ظاهر ریز اما مهم رو متذکر بشم
      هر مقداری که میخونید سعی کنید که حس مثبتی داشته باشید نسبت به اون البته اینم بگم که منظور من اهمال کاری نیست و شما بهتره از ظرفیتتون خوب استفاده کنید
      مثلا اگر شما بر فرض مثال دارید روزی 9 ساعت میخونید و اون نتیجه ای که مد نظرتون هست رو باهاش برآورده میکنید ، اینکه فلان دوستتون یا فلان رتبه 11 ساعت میخونه باعث نشه شما احساس بد بودن به خودتون راه بدین
      خلاصه برای کاری که انجام میدین ارزش قائل باشین
      البته این مطلبی که عرض کردم بهانه ای نشه برای اهمال کاری دوستان هرکس با توجه به شرایطی که داره بهتره از حداکثر ساعت مطالعه که براش مفیده استفاده کنه.

باعث افتخارمه که تونستم کمکی بهت کرده باشم
      تبریک میگم ، در مراحل بعدی زندگی هم بهترینا رو رقم بزنی

5. Top | #5
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zero_Horizon نمایش پست ها
      باعث افتخارمه که تونستم کمکی بهت کرده باشم
      تبریک میگم ، در مراحل بعدی زندگی هم بهترینا رو رقم بزنی
      خیلی سپاس گزارم امیدوارم همینطور به موفقیت هاتون ادامه بدین و باعث انگیزه دیگران بشین. مطالبی که می‌گفتین جدا از اینکه بسیار کمک کننده بود بسیار انگیزه بخش بود و هست.

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      تاپیک خیلی خوبیه. فقط من یه نکته رو بگم. خیلی از بچه ها یه دیدگاه صفر و یکی توی ذهنشون شکل گرفته. به این صورت که کمیت رو از کیفیت کاملا جدا میدونن. وقتی به یکی میگی اگه رتبه دو رقمی میخوای باید روزی ۱۲ ساعت بخونی، میاد در جواب بهت میگه که درسته که من ساعت مطالعه‌م پایینه و روزی ۳ ساعت میخونم، ولی در عوض اون ۳ ساعت با کیفیته. انگار که مثلا منظور ما اینه ۱۲ ساعت بی کیفیت بخون! این دیدگاه خیلی رایجه مخصوصا بین کسایی که یه مقداری تنبل تر هستن. دوستان ساعت مطالعه هم باید کمیتش بالا باشه، هم کیفیتش. هر دو. و قرار نیست که اگر ساعت مطالعه‌ت بالا بره حتما کیفیت مطالعه‌ت افت کنه. اگر بصورت اصولی ساعت مطالعه رو بالا ببرید مطمئن باشید نتیجه خیلی خوبی میگیرید.
      ویرایش توسط AmirMorningstar : 05 مهر 1400 در ساعت 20:03

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      up

8. Top | #8
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      Up

9. Top | #9
      کاربر فعال

Sheytani
      نمایش مشخصات
      خیلی خوب بود ممنون
      امروز بعد مدتها به انجمن سر زدم و تایپکتون رو خوندم خیلی مفید بود . مخصوصا من تازه به قسمت اولش رسیدم
      من هفته پیش دقیقا روزی هفت ساعت درس می‌خواندم و آخر هفته به شکل عجیبی قفسه سینه ام تیر میکشید . فهمیدم این درد بخاطر عضلات قفسه سینه امه بخاطر ورزش نکردن ، یعنی می‌خوام بگم چقدر این نکنه مهمه.
      میشه لطفا درمورد کنترل استرس هم تجربه هاتون رو بنویسید .
      خود من بزرگ ترین اشتباه پارسالم نوسان مطالعه بود ، یه مدت هر روز هفت ساعت رو می‌خوندم اما همش استرس دارم که این ساعت برا یه پشت کنکوری خیلی کمه ، نمیتونم به چیزی که می‌خوام برسم و نتیجه اش این شده که امروز اصلا حال و حوصله درس خوندن رو ندارم
      واقعا آدم کم میاره ...
      "دردی که انسان را ب سکوت وا میدارد
      بسیار سنگین تر از دردیست
      ک انسان را ب فریاد وا می‌دارد!
      و انسان ها فقط به فریاد هم میرسند
      نه به سکوت هم.."

فروغ فرخزاد

10. Top | #10
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط _Aramesh_ نمایش پست ها
      میشه لطفا درمورد کنترل استرس هم تجربه هاتون رو بنویسید .
      باید ببینی ریشه استرس منفی از کجا داره میاد و برای کنترل و کمتر کردنش تلاش کنی

از آدما و فضاهایی که فرکانس منفی دارن؟ _ سعی کن ارتباطت رو به حداقل برسونی
      بخاطر زندگی کردن توی گذشته و پیدا کردن دلیل برای نتونستن توی گذشته؟ بخاطر ترس از آینده و ساختن غول درمورد احتمالات آینده ؟ _ باید یادبگیری امروزت هست که مهمه ، امروز رو باید عالی بسازی ، وقتی برایند امروزهات یه عملکرد با ثبات و خوبی باشه قطعا به دنبالش نتیجه هم خودش رو نشون میده

درگیری های ذهنیت و دغدغه هات رو تغییر بده ، ذهنت رو نسبت به یادگیری و پیشرفت تشنه کن نه اینکه درگیر افکار بی فایده و استرس زا بشی
      تو چاره ای جز حرفه ای و جدی تلاش کردن نداری ، وظیفه و مسئولیت الانت اینکه نسبت به دیروز خودت بهتر باشی و این روند رو تا آخر مسیر حفظ کنی
      به افکار مزاحم اجازه تسخیر روحیه و ذهنت رو نده

این استرس ها و افکار برای همه پیش میاد ، برای همههه ، خودم توی بهمن ماه از شدت خستگی روحی و فشار و کلافگی داشتم فوحش میدادم به خودم که چرا موندی پشت و پارسال انتخاب رشته نکردی
      ولی وجه تمایز جایی خودش رو نشون میده که یک عده مغلوب این افکار و استرس های منفی میشن و خودشون رو توش غرق میکنن
      ولی یسری ها هم سریع خودشون رو از باتلاق بیرون میکشن و فقط درگیر انجام کارشون میشن و دیگه به این دست سد ها پال و پر نمیدن

11. Top | #11
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      Up.

12. Top | #12
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      Up

13. Top | #13
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      Up 1402

14. Top | #14
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      کلا باید بشینم نت برداری کنم از این تایپک ها

15. Top | #15
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      up

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن