خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 27
    1. Top | #1
      کاربر فعال

نمایش مشخصات

خودکشی دانشجویان رزیدنت تخصص پزشکی در اردیبهشت امسال; از این خبر اطلاع داشتید؟

انترن‌ها و رزیدنت‌ها بخشی از کادر درمان بیمارستان‌های دولتی هستند. خودکشی سریالی رزیدنت‌ها در هفته‌های اخیر توجه عمومی را به وضعیت آن‌ها جلب کرده است.
      انترن‌ها و رزیدنت‌ها، بخش عظیمی از کادر درمان بیمارستان‌های دولتی را تشکیل می‌دهند. نیروهایی که اگرچه در مرحله آموزش هستند، اما بیشترین نقش را در ارائه‌ خدمات درمانی ایفا می‌کنند.
      حقوق انترن‌ها و رزیدنت‌ها و شرایط سخت کاری

در سیستم آموزش عالی دوره‌ی انترنی(دانشجویان پزشکی) ۱۸ ماهه و دوره رزیدنتی(دستیاری تخصصی) ۴ساله است.

تا سال ۷۹ به دستیاران فیش حقوقی داده می‌شد اما طرح شکایت‌های متعدد در دیوان عدالت اداری از سوی آن‌ها با این هدف که تحت پوشش بیمه قرار گیرند موجب شد تا در دولت خاتمی، فیش حقوقی برداشته شود و واژه حقوق به کمک هزینه تغییر کند.

در نتیجه‌ی تصمیمات مقامات حکومتی این دسته از نخبگان جامعه با بیشترین فشار کاری در زیرخط فقر زندگی‌می‌کنند.

واقعیت این است که وزارت بهداشت به یک دستیار تخصصی در سال ۱۳۹۷ کمک هزینه‌یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کرد که از حداقل حقوق کارگران نیز به مراتب کمتر بود. پر واضح است که چنین کمک هزینه‌ای در قبال ساعات و حجم کار دستیاران در بیمارستان‌ها بسیار ناچیز و ناعادلانه است، زیرا دستیاران که هفت سال دوره عمومی پزشکی را گذرانده‌اند، از حق کار به عنوان پزشک برای گذران امورات روزمره‌ی زندگی خویش نیز محروم هستند. همچنین از آن‌جایی که حقوق دریافت نمی‌کنند از سایر مزایا مانند بیمه و سنوات نیز بی‌بهره‌اند و مشمول قانون کار نمی‌شوند.

چنانچه حین عمل یا کار دچار جراحت یا عفونتی شوند، یا مورد حمله بیماران قرار گیرند و آسیبی ببینند مسئولیتی متوجه بیمارستان و کارفرما نیست.

در دوره انترنی، افراد دانشجو حساب می‌شوند اما در دوران رزیدنتی و دستیاری فرد هیچ اسمی ندارد یعنی نه دانشجو است و نه نیروی کار.

طرح «تحول نظام سلامت» دولت روحانی مزید بر علت شد و موجب افزایش ساعات کاری رزیدنت‌ها در بیمارستان‌های دولتی با کمترین حقوق شد.

آرمین سعیدی‌سوق، فعال صنفی دانشجویی می‌گوید که "واقعاً با حقوق ۸۰۰ هزار تومانی یک انترن یا به طور میانگین یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی رزیدنت می‌توانیم بگوییم که عدالت رعایت می‌شود؟ ماده ۵۷ آیین نامه قانون کار جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید بطور متوسط کارگر باید در هر هفته ۴۴ ساعت کار کند و در ۴ هفته نباید بیش از ۱۷۶ ساعت کار کند، ولی ما می‌بینیم یک رزیدنت ارتوپدی در هفته ۱۳۰ ساعت کشیک می‌دهد. از طرفی ۸۵ درصد فعالیت خدمات درمانی در بخش‌های دولتی توسط انترن‌ها و رزیدنت‌ها پوشش داده می‌شود."

البته نظام اسلامی تنها جایی در دنیاست که بچه پول‌دارها پول می‌دهند تا انترن‌های نیازمند به‌جای آن‌ها کشیک شب بایستند.

رزیدنت‌ها در سال اول با ۱۲ تا ۱۶ کشیک ۲۴ ساعته در یک ماه روبرو می‌شوند. یعنی تقریبا یک روز درمیان. ساعت کشیک از ساعت ۷ صبح تا ۱۴ روز بعد، و ساعت آموزشی هم هر روز از ساعت ۷ تا ۱۴ است؛ بنابراین یک رزیدنت در سال اول باید از هر ۴۸ ساعت، ۳۱ ساعت مداوم را در بیمارستان مشغول آموزش و کار باشد. این در صورتی است که کشیک اضافه نداشته باشند.

مهشید دارابی، متخصص کودکان و عضو شورای دستیاری دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرداد ۱۳۹۹می‌گوید دانشگاه‌های دولتی حالت نیمه‌خصوصی پیدا کرده و هیأت امنا همه چیز را تحت سلطه دارد و سلیقه خود را اعمال می‌کند.

او در مورد حقوق رزیدنت‌ها می‌گوید: «یک فرد متاهل ۲ و نیم میلیون و یک فرد مجرد دو میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند.»

در یک چنین شرایطی پزشکان برخوردار از رانت اسلامی که از سفره‌ی نظام برخوردارند و قوانین را بر اساس منافع خود تصویب می‌کنند پول پارو می‌کنند.

دکتر مسعود پزشکیان وزیر اسبق بهداشت در آذرماه ۱۳۹۶ اعتراف کرد: «با حرفه پزشکی می‌توانم با تعرفه دولتی ماهانه ۵۰۰ میلیون تومان درآمد داشته باشم.»

مسیر دریافت پول‌های هنگفت توسط پزشکان و مسئولان دولتی و اعضای هیأت‌های علمی دانشگاه‌ها را که غالباً از رانت اسلامی برخوردار هستند می‌توان در گفته‌های پزشکیان دنبال کرد: «حقوق‌هایی که ماهیانه به حساب بنده واریز می‌شود، مشخص است، برای مثال ماهیانه ۱۱ میلیون به عنوان استاد تمام دانشگاه به حساب من پول واریز می‌شود اما وقتی هم می‌روم عمل جراحی انجام می‌دهم، بازهم پول واریز می‌کنند، این پول‌ها نه تنها به حساب بنده بلکه به حساب بانکی تمام پزشکان واریز می‌گردد، جراحی می‌کنند و بابت هر مریضی که می‌بینند پول می‌گیرند.... اگر من بروم در بیمارستان‌های دولتی عمل جراحی انجام دهم طبق قانون ماهیانه خیلی راحت ۱۰۰ میلیون تومان پول اضافی می‌دهند»

یکی از پزشکان جراح مغز و اعصاب در گفتگو با من در سال ۹۶ گفت: «من در بیمارستان‌های دولتی، ماهی سی شب کشیک بودم و در نهایت، ۵ میلیون حقوق و کارانه می‌گرفتم یک نفر رانتی، نصف من کشیک می‌داد، ۱۲۴ میلیون حقوق می‌گرفت! من قراردادی بودم و او استخدام رسمی دولت! اگر کسی استخدام دانشگاه باشد، ده‌ها برابر برای کار مشابه، دریافتی دارد.

در رشته‌های جراحی «حق کمک جراح» در نظر گرفته شده و بابت هر عمل جراحی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزارتومان از بیمه بیمار اخذ می‌شود و در صورتحساب بیمارستان محاسبه می‌شود اما این حق هیچگاه به رزیدنت پرداخت نمی‌شود در حالیکه اگر یک رزیدنت قصوری را مرتکب شود باید همانند یک پزشک پاسخگو باشد.

امیرهومن هویدایی رئیس انجمن علمی سلامت ابن‌سینا می‌گوید: «رزیدنت‌ها به لحاظ قانونی هم مسئولیت دارند یعنی اگر که رزیدنت و انترن دچار خطای پزشکی به اشکال مختلف شود، محکوم به دیه می‌شوند. این یک تناقض جدی است که به موقع پرداخت دیه و محکومیت آن‌ها را پزشک خطاب کرده و موقع حقوق دادن آن‌ها را پزشک تلقی نمی‌کنیم و باید با کمک هزینه تحصیلی دوران خود را بگذرانند و این دوران جزو سابقه کارشان هم حساب نشود. رزیدنت‌ها چنانچه در هنگام عمل دچار عفونت شوند و یا اگر بیماران به آن‌ها حمله‌ور شوند و آسیب ببینند خودشان مسئولند و بیمارستان زیربار نمی‌رود.»

وضعیت پزشکان در دوران طرح عمومی

وزارت بهداشت تعهدنامه‌‌ی جداگانه‌ای از رزیدنت‌ها می‌گیرد که بر منبای آن از هرگونه فعالیت درآمدزا خارج از بیمارستان محروم می‌شوند و به‌جز دوسال طرح عمومی، به اندازه مدت زمان تحصیل یا دو برابر آن باید به وزارت بهداشت در مناطق محروم خدمت کنند.

این عده بعد از پایان دوره تخصص و طرح آن، حق کار کردن پیدا می‌کنند. پزشکان متخصصی که از رانت اسلامی برخوردار نیستند ماه‌ها و سال‌ها دوره طرح را در سخت‌ترین شرایط در مناطق محروم سیستان‌و‌بلوچستان و کرمانشاه و خراسان و کرمان و خوزستان و.... می‌گذرانند.

در شهریور ۹۶ فیلمی منتشر شد که در آن پزشک زنی را نشان می‌داد که در یک مراسم با حضور وزیر بهداشت، با صدایی لرزان از شرایط سخت زندگی‌اش در یکی از مناطق محروم گفت که منجر به سقط جنینش شده بود. در گزارش روزنامه‌شهروند در سال ۹۶ یک متخصص زنان می‌گوید :«١٠ماه است کار می‌کنم اما هنوز کارانه‌هایمان را نداده‌اند. حقوق ما همان یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. ۲۵شب در ماه مریض می‌بینم.»

در این گزارش پزشکان متخصص از محل‌سکونت‌شان می‌گویند که پر از عقرب و موش و مارمولک است. باورنکردنی است اما گاه وزارت بهداشت زن‌وشوهر متخصصی که دوران طرح‌شان را می‌گذرانند از هم جدا کرده و هریک را عازم یک منطقه می‌کند.

چرا باید چیزی آرزوی خیلیهاست باعث خودکشی افرادی بشه که بهش رسیدن...اونم رتبه های برتر آزمون های تخصص پزشکی

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      شرایط رزیدنت های پزشکی از اونی که فکر میکنید افتضاح تره. کشیک های طولانی مدت، فشار کاری زیاد که آدمو پیر میکنه، حتی توهین ها و فشار های روانی که از طرف رزیدنت های سال بالایی و اتند ها وارد میشه. حقوق خیلی کم. امکانات پایین بیمارستان برای رزیدنت هایی که عملا بیشتر ماه رو توی بیمارستان زندگی میکنن و... اصلا خودتون میتونید شرایط سخت رو از زبون خود رزیدنت ها بشنوید: هشتگ (#از_رزیدنتی_بگو) رو توی توییتر سرچ کنید تا به عمق فاجعه پی ببرید.
      اما شرایط برای رزیدنت های دندانپزشکی کاملا متفاوته. فشار کاری اصلا قابل مقایسه میست. حجم کار ها خیلی راحت تره و نکته خیلی مهم اینه که رزیدنت های دندانپزشکی درامد خیلی بالایی تو دوران رزیدنتی دارن( البته در حال حاضر). چون میتونن برن توی مطب ها و کار های تخصصی رو انجام بدن(در اکثر موارد). تو همین تهران پر مطب لاکچری هست که کلی پول توشه ولی دندانپزشک کاربلد و متخصص نداره.

در کل اگر نظر من رو میخواید، تو ایران خودتون رو علاف تخصص و رزیدنتی نکنید.
      با همون مدرک عمومی‌تون کار کنید، میتونید یه بیزینسی هم کنارش انجام بدید.اگر از شرایط عمومی راضی نبودید با همون مدرک عمومی یه پولی جمع کنید و بزنید به چاک(منظورم مهاجرته)

3. Top | #3
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط AmirMorningstar نمایش پست ها
      شرایط رزیدنت های پزشکی از اونی که فکر میکنید افتضاح تره. کشیک های طولانی مدت، فشار کاری زیاد که آدمو پیر میکنه، حتی توهین ها و فشار های روانی که از طرف رزیدنت های سال بالایی و اتند ها وارد میشه. حقوق خیلی کم. امکانات پایین بیمارستان برای رزیدنت هایی که عملا بیشتر ماه رو توی بیمارستان زندگی میکنن و... اصلا خودتون میتونید شرایط سخت رو از زبون خود رزیدنت ها بشنوید: هشتگ (#از_رزیدنتی_بگو) رو توی توییتر سرچ کنید تا به عمق فاجعه پی ببرید.
      اما شرایط برای رزیدنت های دندانپزشکی کاملا متفاوته. فشار کاری اصلا قابل مقایسه میست. حجم کار ها خیلی راحت تره و نکته خیلی مهم اینه که رزیدنت های دندانپزشکی درامد خیلی بالایی تو دوران رزیدنتی دارن( البته در حال حاضر). چون میتونن برن توی مطب ها و کار های تخصصی رو انجام بدن(در اکثر موارد). تو همین تهران پر مطب لاکچری هست که کلی پول توشه ولی دندانپزشک کاربلد و متخصص نداره.

با همون مدرک عمومی‌تون کار کنید، میتونید یه بیزینسی هم کنارش انجام بدید.اگر از شرایط عمومی راضی نبودید با همون مدرک عمومی یه پولی جمع کنید و بزنید به چاک(منظورم مهاجرته)
      «#از_رزیدنتی_بگو»
      کاش یکی هم میومد برای خانواده من از رزیدنتی میگفت

4. Top | #4
      کاربر فعال

نمایش مشخصات

خب پس چرا همه اینقدر واسه قبول شدن توو پزشکی سر و دست میشکنن؟

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط lover sick نمایش پست ها
      خب پس چرا همه اینقدر واسه قبول شدن توو پزشکی سر و دست میشکنن؟
      همه دوران کنکور واسه پزشکی سر و دست میشکنن. ولی هیچکس واسه آزمون تخصص سر و دست نمیشکنه. حتی ظرفیت بعضی از رشته ها اصلا تکمیل نمیشه.
      ولی باز با این وضع به نظر من پزشکی و دندان هنوز هم بهترین رشته های تحصیلی ایرانه. به شرطی که شخص با چشم باز انتخاب کنه و بدونه با خودش چند چنده و قراره چیکار کنه.

6. Top | #6
      کاربر فعال

Sheytani
      نمایش مشخصات
      ولی برخلاف پزشکی ،،،، دندونپزشکی مدینه فاضله است
      ستاد حمایت از حلقه حیدریون و شوهر عمه های کشور

7. Top | #7
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      همه دوران کنکور واسه پزشکی سر و دست میشکنن. ولی هیچکس واسه آزمون تخصص سر و دست نمیشکنه. حتی ظرفیت بعضی از رشته ها اصلا تکمیل نمیشه.
      ولی باز با این وضع به نظر من پزشکی و دندان هنوز هم بهترین رشته های تحصیلی ایرانه. به شرطی که شخص با چشم باز انتخاب کنه و بدونه با خودش چند چنده و قراره چیکار کنه.
      اگه ظرفیت همه رشته ها پر نمیشه پس چرا میگن آزمون دستیاری تخصص سخت ترین امتحان نهایی کشوره؟

8. Top | #8
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      منظورتون رو از پاراگراف دوم نفهمیدم
      چجور پزشکی عمومی که میگن به درد نمیخوره
      تخصص هم که اوضاعش خوب نیست
      پس چی؟

9. Top | #9
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      اگه ظرفیت همه رشته ها پر نمیشه پس چرا میگن آزمون دستیاری تخصص سخت ترین امتحان نهایی کشوره؟
      img_20210810_214553_661.jpg

اینم آمار دقیق. اعداد نشون دهنده تعداد صندلی هایی هست که خالی مونده

10. Top | #10
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      منظورتون رو از پاراگراف دوم نفهمیدم
      چجور پزشکی عمومی که میگن به درد نمیخوره
      تخصص هم که اوضاعش خوب نیست
      پس چی؟
      اون دیگه بستگی به خودت داره. باید بشینی حسابی روش فکر کنی ببینی پلن‌ت واسه آینده چیه. اصلا هدف من از اینکه همیشه تو انجمن سعی میکنم مزایا و معایب رشته ها رو اونطور که واقعا هست نشون بدم اینه که دوستان به فکر کردن بیفتن.
      مثلا من خودم به طور موازی که دارم دانشگاه درس میخونم یه کار آزاد هم انجام میدم، بعد از این که مدرک عمومیم رو گرفتم یه مدت با اون هم کار میکنم. خلاصه یه پولی جمع میکنم و بعدشم مهاجرت.

11. Top | #11
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Mamoli
      نمایش مشخصات
      این خبر ویژه الآن نیست و از سالای دور حتی دهه 80 این خودکشی ها بوده و هست و به خاطر سیستم غلط آموزش پزشکی و فشاری که روی رزیدنت ها میاد هستش / توی مهندسی ها هم هست / توی جامعه هم هست و مردم عادی هم حتی بیشتر خودکشی میکنن
      ولی شما باید ببینید که رسانه چجوری میخواد خبر رو قالب کنه براتون

ویدیو زیر رو از مستند آلبرتا 1 مشاهده بفرمایید که در آن زمان سه نفر ا دانشجویان شریف یکی پس از دیگری در خوابگاه خودشون رو حلق آویز کردند
      " چه دانم های بسیار است لیکن من نمیدانم
      که خوردم از دهان بندی در این دریا کفی افیون "

12. Top | #12
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      اون دیگه بستگی به خودت داره. باید بشینی حسابی روش فکر کنی ببینی پلن‌ت واسه آینده چیه. اصلا هدف من از اینکه همیشه تو انجمن سعی میکنم مزایا و معایب رشته ها رو اونطور که واقعا هست نشون بدم اینه که دوستان به فکر کردن بیفتن.
      مثلا من خودم به طور موازی که دارم دانشگاه درس میخونم یه کار آزاد هم انجام میدم، بعد از این که مدرک عمومیم رو گرفتم یه مدت با اون هم کار میکنم. خلاصه یه پولی جمع میکنم و بعدشم مهاجرت.
      ببخشید که اینقدر ازت سوال میکنم
      پزشک عمومی و متخصص حدودا ماهی چقدر درآمد داره؟
      و اینکه واقعا قبول شدن توو آزمون دستیاری تخصصی خیلی سخته؟

13. Top | #13
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Mamoli
      نمایش مشخصات
      حتما لینک زیر رو مطالعه کنید و ویدیو رو ببینید.
      https://www.tasnimnews.com/fa/news/1...85%D8%A7%D9%87

capture.png

" چه دانم های بسیار است لیکن من نمیدانم
      که خوردم از دهان بندی در این دریا کفی افیون "

14. Top | #14
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط josef76 نمایش پست ها
      حتما لینک زیر رو مطالعه کنید و ویدیو رو ببینید.
      https://www.tasnimnews.com/fa/news/1...85%D8%A7%D9%87

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Capture.PNG
مشاهده: 245
حجم: 447.4 کیلو بایت

در مورد خبر واقعا اینایی که نوشته حقیقت داره؟
      پس چرا اینقدر پزشکا ناراضی هستن؟
      ویدیو هم هر کار کردم باز نشد

15. Top | #15
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      در حال حاضر به طور میانگین
      عمومی اگه کاری باشه تا ۱۵ میلیون در میاره.(خیلیا هستن کمتر درامد دارن)
      تخصص های غیرجراحی ۴۰ الی ۵۰ میلیون .( تخصص های جراحی ۱۰۰ الی ۲۰۰)
      در مورد سختی آزمون دستیاری البته که آزمون سختیه، یه بخش زیادی از سختیش هم به سهمیه ها برمیگرده. (درصد زیادی از صندلی های تخصص های پرطرفدار رو سهمیه ای ها و نورچشمی ها غصب میکنن)
      ویرایش توسط AmirMorningstar : 20 مرداد 1400 در ساعت 02:31

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن