سلام رفقای عزیزم وقتتون بخیر
نماز و روزه هاتون قبول باشه و امیدوارم حال دلتون معنی دار باشه
نمیگم حالتون خوب باشه چون یه موقع هایی حال دل بده و اتفاقا اون حال بد برات معنی میده و بهت میفهمونه من از این حالت متنفرم پس بهتره تغییر کنم
خب عزیزای دلم امروز به سرم زد بعد از کلی سمینار و وبینارهای که داشتم و یسری کتاب هایی که خوندم بیام اونو برای کنکوری ها هم پیاده سازی کنم امیدوارم نتیجه بگیرید و منو دعا کنید
اما قضیه چیه؟ الان بصورت کلی میگم ولی اگه استقبال زیاد باشه بصورت کامل و علمی و کاربردی همه اجزای کار رو توضیح میدم
اما بریم سراغ داستان بذارید از اینجا به بعدشو با فونت بولدتر بنویسم که بیشتر متمرکز بشید
شاید که نه مطمئنم که حتما برای شما سوال پیش اومده من این عادت های بدی که دارم چطور به وجود اومدن؟و چرا نمیتونم رهاش کنم؟ عادت هایی مثل غرغر کردن تلاش نکردن خوب نخوندن بهانه تراشی و هرچیزی که میتونید مثال بزنید
یا من نه دیگران افراد معتاد افراد سیگاری چطور سیگاری میشن و چرا ول نمیکنن درحالی که میدونن برا بدنشون ضرر داره؟
جواب این سوالات رو در دو موضوع علمی میتونیم ببینیم ؛ مسیر عصبی و ریزعادت
خیلی ریز هرکدومو توضیح میدم و میرم سراغ ایده اصلی تاپیک
در دنیای مغز ما صد میلیارد نورون وجود داره و هر نورون میتونه با هزار تا ده هزار نورون دیگه ارتباط بگیره و در واقع این ارتباط ها هستن که باعث میشن ما رفتاری رو انجام بدیم یا ندیم و به این ارتباطات میگن مسیر عصبی
مسیر عصبی بحث مفصلیه و در ادامه اگه استقبال بشه حتما به زبان ساده و کاربردی کلی توضیح میدم ولی فعلا شما رو ارجاع میدم به این فیلم زیبا درباره مسیرعصبی
<strong>https://www.aparat.com/v/bR2kD/%DA%8...85%D8%BA%D8%B2
اما بریم سراغ ریز عادت که بحث اصلی تاپیکه
میدونید چرا سیگاریا عادت که سیگار بکشن؟ جون با عادت کوچیکی شروع کردن یعنی با یه دونه و الان رسیدن به یه بوکس
هیچ سیگاری ای هدف نذاشته به امید خدا از فردا سه بسته سیگار میکشم پدر ریه هامو درمیارم قربه الی الله بلکه با یه دونه شروع کرده و چون مغزش هیچ مقاومتی نسبت به یه دونه نداشته قبول کرده و یه دود یه دود شده دودوری دودود
برای خیلی از ما هم مخصوصا کنکوریا اینطوریه که وقتی هدفی میزارن هدفه اونقدر بزرگه که مغز خوف میکنه مقاومت نشون میده و اون کار رو انجام نمیده ولی اگه با کاری شروع کنیم که مغز مقاومتی نشون نده کم کم معتاد به اون کار میشیم
مثلا به جای برنامه ریختن و گفتن اینکه امروز یه فصل زیست میخونم فقط برو یه سطر بخون اگه خوشت اومد ادامه بده اگه نه بذار کنار و برو سمت یه کار دیگه
ولی اینو بدونید که اگه میخوایید این کارو بکنید حتما باید برا خودتون پاداش بذارید ؛ اره تو سیگاره هم مغز به خودش پاداش میده و اون پاداش ماده ای به نام دوپامینه و شما باید با یه کار لذت بخش دیگه این دوپامین رو بسازید مثلا اغوش کردن خودتون و گفتن اینکه دمت گرم تونستی
پس مثل بجای برنامه ریزی برای یک فصل یه کار کوچیک بکن مثلا یک سطر خوندن وبه خودت بگو ایول تونستم تا دوپامین تو مغزت ترشح بشه
اما از شما کنکوریا میخوام بیایید پیشنهاد بدید اولا نظرتونو بگید بعد پیشنهاد بدید که جه ریزعادتی میشه ساخت بنویسید و 21 روز اون کار رو ادامه بدید ( مسیر عصبی تو 21 روز ساخته میشه)
دم همگی تون گرم موفق باشیم