خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 16 به 30 از 39

موضوع: درهم نامه

1. Top | #16
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zigzag نمایش پست ها
      خیییییلی شده ،
      خب دیگه

آزمون آزمایشی مهلتش دوهفته ست.......کنکور رو هم اگه مثلا مهلتش رو یک سال درنظر بگیریم

فک کن اون یک سال فشرده بشه توی دوهفته.......وقتی برای آزمونای آزمایشی درست مرور انجام نمیدی و بدون تثبیت کردن خونده هات فقط به مطالب نوک میزنی ، حالا توی کنکورم همونه ، اگه توی حدود یک ماه ونیم آخر با برنامه ی درستی مطالب رو مرور و جمع بندی نکنی ، همون بلایی که الآن توی آزمونای آزمایشی سرت میاد چه بسا بدترش رو سرجلسه کنکور تجربه میکنی (خدایی نکرده)

2. Top | #17
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zero_Horizon نمایش پست ها
      از مرور کارنامه های بازیابی و اشتاباهاتت طی آزمون های یک سال اخیرت هم میتونی استفاده کنی

درضمن هیچ کسی بدون اشکال و 100 درصد مسلط سرجلسه کنکور نمیره

حالا فعلا برای این بحث ها یکم زوده....توی دوران جمع بندی باید بحث بشه
      خیلی ممنونم

3. Top | #18
      همکار سابق انجمن
      کاربر برتر
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط r.gh نمایش پست ها
      اخه الان با یه ازمون ۳۰ سوالیه جامع که از ۳ تا پایه هست
      مثلا فیزیک یا هر درس دیگه ای
      دقیقا ایرادای ریز ما مشخص نمیشه .. شاید از چیزی که من ایراد دارم سوال نیومده باشه و من نفهمم
      به نظرتون بهتر نیست اول فصل به فصل تست بزنیم و رفع اشکال کنیم ؟مثلا ۳۰ تا سوال برای یک فصل
      تا ایراد های کوچیکمون هم مشخص بشه
      ناتانائیل! ای کاش عظمت در نگاه تو باشد نه در آنچه بدان می نگری
      پ .ن :
      اون صفحه دوم رو واقعا اضافه نوشتم ولی موضوع اصلی صفحه اوله.فیزیکی مثل 92 تجربی واقعا چیزی نداره اما از همون هم میشه طوری استفاده کرد که توی دام سوالات سخت نیوفتی.یا جایی که فراموش کردی رو متوجه بشی
      حالا که بحث فیزیک درس به درس شد،کتاب الگو که من استفاده می کردم برای هر فصل به جز آزمون پایانی اون آزمون های مبحثی داشت(کتاب پیش دانشگاهیش)و طی سال اون ها رو کار نکرده بودم.بعضی فصول رو که حس کردم نیازه مثل سینماتیک یا فصل فیزیک هسته و اتمی رو کار کردم.این کار رو می تونید توی رفع اشکالای سه روز یه بار یا از الان انجام بدید ولی به هیچ وجه جایگزین سه روز یه بارنیست
      20210331_151415.jpg

4. Top | #19
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Wonderland نمایش پست ها

ناتانائیل! ای کاش عظمت در نگاه تو باشد نه در آنچه بدان می نگری
      پ .ن :
      اون صفحه دوم رو واقعا اضافه نوشتم ولی موضوع اصلی صفحه اوله.فیزیکی مثل 92 تجربی واقعا چیزی نداره اما از همون هم میشه طوری استفاده کرد که توی دام سوالات سخت نیوفتی.یا جایی که فراموش کردی رو متوجه بشی
      حالا که بحث فیزیک درس به درس شد،کتاب الگو که من استفاده می کردم برای هر فصل به جز آزمون پایانی اون آزمون های مبحثی داشت(کتاب پیش دانشگاهیش)و طی سال اون ها رو کار نکرده بودم.بعضی فصول رو که حس کردم نیازه مثل سینماتیک یا فصل فیزیک هسته و اتمی رو کار کردم.این کار رو می تونید توی رفع اشکالای سه روز یه بار یا از الان انجام بدید ولی به هیچ وجه جایگزین سه روز یه بارنیست
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 20210331_151415.jpg
مشاهده: 189
حجم: 95.5 کیلو بایت

بله خیلی ممنون

5. Top | #20
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط r.gh نمایش پست ها
      خیلی ممنونم

6. Top | #21
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      جون من اسم تاپیکو داشتید

یسری مضامین رو میخواستم به تاپیک zero نامه اضافه کنم ، اما چون اون تاپیک دیگه خیلی شلوغ پلوغ و طولانی شده اینجا رو افتتاح نمودم
      یسری مباحث تیتر وار به تدریج قرار میگیره و زیر اون موضوع خلاصه نکات و توضیحات و تذکراتش نوشته میشه....حالا درست و غلطش رو نمیدونم ما مینویسیم دیگه
      تاپیک به مرور زمان ویرایش و آپدیت میشه ، با قرارگیری زیرعناوین مختلف و به قولی درهم برهم
      به منظور جلوگیری از حجیم شدن مطالب تاپیک ، توضیحات هر تیتر درقالب مخفی قرار میگیره(سعی میشه لپ مطلب اشاره بشه و کمتر شاخ وبرگ داده بشه)

_در گیرودار کنکور سخت :
      آزمون متوسط واسه همه خوبه ولی آزمون سخت میاد تفکیک رو میبره سمت افرادی که میتونن توی محدودیت ها خودشون و شرایط رو کنترل کنن((EQ ... به همین خاطر کنکوری هایی که دربرابر سختیای طول سال مقاومت کردن و هی درسشون رو قطع و نوسانی نکردن نتیجه بهتری میگیرن، پس سختیای روزا تا کنکور رو تبدیل یه ابزار برای قوی کردن EQ خودمون کنیم
      این همه گفته میشه از آزمون فرار نکنید شاید اونی که از آزمونا فرار نکرده چندبار با تجربه کردن شرایط نامناسب تجربه و مهارتش بالا رفته باشه ، مثلا من یادمه توی یکی از آزمونای جامع سنجش یسری سوال خیلی سخت و وقت گیر شیمی داده شده بود هرچند کیفیت سوالا داغون بود اما وقتی این مدل آزمون رو ببینی دیگه شیمی سخت سرجلسه کنکور کمتر شوکه ت میکنه و ازقبل یه نیمچه تجربه ای برای کنترل شرایط داری.
      درحد مرگ تست بزن! مفاهیم درسا رو که گرفتید هی نشینید با وسواس بیشتر تایم رو درسنامه بخونید و کتاب حفظ کنید ، شاید اگه توی کنکور وقت بیشتری بدن خیلی ها درصدای بالایی کسب کنن ... کنکور آزمون سرعت و تسلطه... تنها کاتالیزگر سرعت و تسلط تست زدنه.
      همیشه نتیجه آزمونای سخت به شرط کنترل EQ خیلی عالی میشه ، خیلی بهتر از انتظارات ، چون اکثر بچه ها خودشونو آماده نمیکنن واسه چنین چیزی

مهم ترین عواملی که باعث میشه یک داوطلب خوب درمواجهه با یک کنکور سخت به اندازه پتانسیلش نتیجه نگیره =
      _مدیریت زمان
      _بی دقتی
      _کمال گرایی سرجلسه برای پاسخگویی به همه سوالات
      _بهم زدن سهم و توازن دروس سرجلسه (بدون برنامه ی قبلی به علت خارج شدن شرایط از کنترل)
      _درگیر شدن و جاگذاشتن تمرکز روی تستای قبلی ای که نتوسنتی پاسخ بدی

_تو خونه شیر ، تو آزمون روباه
      توی خونه دوسه تا فرمول و تکنیک حل تست از درسنامه یا دی وی دی یا کلاسا یادمیگیری و فک میکنی خیلی خفنی و ورمیداری تست های از قبل مشخص رو مربوط به اون مبحث رو شخم میزنی....غافل از اینکه این تکنیکا یک بار مصرفن و فقط به درد سوالای سالای قبل کنکور میخورن ( تکنیک های خاص مربوط به یک شرایط بخصوص کمک نمیکنه هیچ ، سرجلسه کنکور اصلا یادت نخواهد اومد و کلی از زمان و روحیه ات رو خواهد گرفت پس فقط تکنیک یاد نگیر)
      توی مباحث و دروسی که محوریتشون خوندنی هست ، مثل زیست و متن شیمی با فقط حفظ کردن یه حس کاذب <<بلدم>> بهت دست میده که همین گورتو میکنه باید تست بزنی باید قدرت تحلیل و زنجیر ارتباط سازی رو تقویت کنی
      توی دو سه روز قبل از آزمون هم که برنامه درست حسابی ای برای مرور نداری و فقط دنبال 100 دردصد پر کردن بودجه بندی آزمونی
      تکنیکای کنترل آزمون رو هم که هیچ وقت تمرین نمیکنی وسرجلسه فقط سرتو میندازی پایین هرچی تونستی تست میزنی.
      مقدار و کیفیت تست زنی تون رو بالا ببرید و کنترل کنید ، مرور کردن مطالب خوانده شده در آخرای هفته اول و قبل از آزمون رو فراموش نکنید و ازش شونه خالی نکنید میتونید بعنوان مرور یه آزمون مطابق همون بودجبه بندی پیدا کنید و بزنین....مرور فعلا ، پیدا کردن نواقص ، تکمیل کردن یادگیری.

_برنامه برای آزمون جمع بندی
      تفکر غلط خیلیا ، اینکه توی آزمون جمع بندی باید کامل همه درسا رو مرور کرد ! کاملا تفکر اشتباهیه ، آزمون جمع بندی دو هدف اصلی داره ، یکی مرور جاهایی که تسلط کمتری داری و دو جبران نقایصه یادآوری ، مثل پازلی که باید به تدریج کامل بشه
      برای مباحثی که قبلا خوندیم و تسلط داریم چی ؟ اینارو نیاز نیست بشینی با وسواس کامله کامل بخونی...مرور تستای نشان دار یا خلاصه ها کافیه.
      اگه چند فصل عقبی ، لازم نیست همه درسا رو توی برنامه بگنجونی ، یکی فصلایی که مسلطی رو مرور کن و از فصلای قبلی مونده هم میتونی یکی دوتا انتخاب کنی بخونی تا جبران بشه....اینکه ده تا فصلو بخوای توی برنامه دوهفته بگنجونی خطاست.
      اگه قوی کارکردی و تسلط خوبی داری ، مثلا برای درسی مثل زیست اصلا توصیه نمیشه بری کتاب رو برای هرفصل به ترتیب از اول بشینی بخونی...کتاب تستو بنداز جلوت عین چی تست بزن ، مرور کتابت اینجوریه که تست میزنی مشکلی داشتی برمیگردی به اون بخش از کتاب تا مرورش کنی.
      یه نکته ، میتونید برای مرور اول یه آزمون سبک بگیرین از خودتون ببینین چقد یادتون مونده اصلا ؟ بعد برین با تست نشاندار و خلاصه و رفع اشکال از درسنامه اونو مرور کنین بره پی کارش.
      یادتون باشه آزمون جمع بندی خیلی خفن میتونه بهتون کمک کنه که رشد کنین. یه نقطه عطف واسه بچه هاییه که چند آزمون موضوعی قبلی رو خوب خوندن ولی نتیجه خوبی نگرفتن ، حواستون به دقیقه هاتون باشه .
      خیلیا اشتباه میکنن و خیلی سطحی مرور میزنن و میرن ازمونم گند میزنن! اینجا مرحله تسلطه نه عبور سرسری! تست میتونه بهتون تسلط بده. هوشمندانه عمل کنین هرچیزی نیاز به تست نداره و هرچیزی نیاز به خوندن نداره! فصلای مهم رو تست بزنید و به تسلط برسین. نکات مهم رو مرور کنین شفافیت ذهنی رو سعی کنین بدست بیارین. اینکه کتاب زیست یا شیمی بذاری جلوت و هی بخونی و بخونی، هیچ تاثیری روی تسلطتت نداره

_چندعادت غلط مطالعاتی
      عدم رعایت عمق مطالعه ، وقتی قراره یک صفحه ای رو مطالعه کنی باید بعضی قسمت ها رو با سرعت بالا بخونی و بعضی جمله ها رو با عمق و سرعت مناسب روشون تمرکز فعال ایجاد کنی ، بعضی ها با هایلات کردن یا خط کشیدن زیر کلمات انجامش میدن ولی بهتره اینکار رو انجام ندید چرا ، چون وقتی اینکار رو میکنی نصف تمرکزت صرف این میشه که کجارو رنگ کنم یا چه رنگی کنم یا کجا خط بکشم چقدر خط بکشم دچار وسواس میشی و خودش یه وقفه توی درس خوندن ایجاد میکنه.

گیر کردی ول کن ... اغلب مواقع کنکوری ها وقتی به یه مطلب یا مفهوم سنگین برمیخورن از شدت ناامدی و ناتوانی کلا میزنن زیر همه چی و درس رو بطور کل متوقف میکنن.... میتونی توی این شرایط بجای اینکه کلا درس رو قطع کنی ، اون جایی رو که گیر کردی فعلا ول کنی و به خوندن بخشای دیگه مشغول شی ، خیلی از مواقع بعدن برگشتنی اون مطالب راحت تر و قابل فهم تر میشن.

حفظ نکن، درک کن...میگه من برای هرصفحه زیست یه ساعت وقت میزارم بعد افتخارم میکنه اینقدر دقیق میخونه . ولی اصلا لازم نیست درس رو حفظ کنید بلکه باید حفظ بشین !!! ، اونم با تست و مرور زیاد... پاراگرافو بخون ، یادگرفتی برو بعدی ، دیگه حفظ کردن و تکرار چندین و چندباره نمیخواد.
      خیلی ها انرژی شون توی همون یادگیری اولیه تموم میشه و به مرحله تمرین و تست نمیرسن ، انقدر حفظی گونه میخونن که یهو میبینن دیگه فرصتی برا تست زنی نیس... من میگم شما که یادگرفتی قضیه رو حالا بیا تست بزن ببین چی رو اصلا باید حفظ کنی .

گوشی موشی رو موقع درس خوندن اصلااا دردسترس نذارید...اگه درستون توی گوشیه ، یه تایم مشخص برای خوندن بدون گوشی و تایم مشخص برای درسای گوشی درنظر بگیر ، اشکالات رو توی برگه یادداشت و توی تایم خودش با گوشی چک کن.

موقع مطالعه برای خودتون سفره باز نکنید و به تدریج مشغول خوردن چیز میز نشید ... یا همون یه باره کلکش رو بکنید یا بذارید بعد درس

موقع درس خوندن از تجزیه و تحلیلش نترس ، وقتی میبینی یه مطلبی که الآن میخونی به مطالب قبلی ربط داره ، دنبالش برو هم لذت بخشه هم یادگیریت عمیق میشه.

_چندمورد از مهم ترین دلایل سرعت مطالعه پایین
      _عادت های روزمره که باعث میشن زمان یک دغدغه نباشه
      _روش مطالعه غلط (بیش از اندازه وسواسی نوشتن به قصد حفظ شدن_تکرار چندین باره جملات حین مطالعه)
      _عدم منعطف سازی خوندن چزوه یا درسنامه هنگام مرور(وقتی مطلبی رو برای بار چندم قراره بخونی نباید به همون اندازه ی دفعه اول براش زمان بذاری)
      _کندی در تست زدن (نداشتن تست و آزمونک زمان دار داخل برنامه ، عدم مطالعه هوشمند پاسخنامه ها)
      _تنوع بیش از حد در منابع و جزوات
      _عدم مدیریت توجه حین مطالعه
      _عدم وجود آرامش کافی
      _وسواس مطالعاتی
      _عدم شناخت یا رعایت گپ های مورد نیاز برای عمیق شدن
      _مطالعه منفعل

_تایم های استراحت مهم ترین و سرنوشت سازترین
      این موضوع مخصوصا برای پشت کنکوری ها بسیار تعیین کننده ست.
      اینکه قراره توی تایم های بین درسی و استراحت ، به چه کاری بپردازی هم توی ریکاوری انرژی و هم توی بازیابی و حفظ مدیریت توجه بشدت تاثیر گذاره و اثرش رو درحین مطالعه میذاره و دربلند مدت میتونه باعث پیشرفت یا پسرفت چه توی کیفیت و چه توی کمیت مطالعه بشه.
      بهتره یه برنامه ی حدودی برای این بخش های روزمون داشته باشیم ، ممکنه توی یک بخش از روز معمولا احساس خستگی زیادی داشته باشیم ، پس توی اون بازه ی بین درسی میشه یه حالت استراحت نیمه هشیار درحد 20 تا 30 دقیقه قرار داد .
      یا برای یه تایم دیگه ، ورزش و نرمش سبک رو قرار بدیم که توی بلند مدت هم به استمرارمون کمک کنه هم از گردن درد و کمر درد جلوگیری کنه.
      تا حد امکان از انتخاب فعالیت هایی که باعث مختل شدن فکر و تمرکز میشن خودداری کنیم ، چک کردن فضای مجازی هم میتونه برای خیلی از کنکوری ها دراین دسته قرار بگیره ، بطوری که اگه این فعالیت بعنوان یه عضو ثابت از سرگرمی های بین درسی انتخاب بشه احتمالا بازدهی مطالعه رو پایین خواهد آورد.
      برای هرشخص ممکنه متفاوت باشه که چه کاری و چه سرگرمی ای رو بعنوان عضو ثابت توی تایم های استراحت و بین درسیش قرار بده اما یک سری فاکتورهایی هست که ثابت محسوب میشن:
      _باعث ایجاد کمترین دغدغه فکری شود
      _ تنظیم کننده انرژی و حال خوب رو باشد
      _کمترین وابستگی رو ایجاد کند و قابل کنترل باشد (در تایم خودش به پایان برسه و به تایم مطالعه کشیده نشه چه خودش چه فکروخیالش)

کارا و فعالیت هایی که شما برای تایم های استراحت و بین درسی انتخاب کردید چین؟ اثراتش چطور بوده؟

فایل پیوست 96927

فایل پیوست 96928
      فایل پیوست 96929

_یکی دوتا نکته کوچولو برای نزدیکای کنکور
      _دانش آموزایی که نزدیکای کنکور دردصدای اختصاصی هاشون حدود 20_30 درصده ، الآن از عمومی ها غفل نشن و روشون تمرکز کنن ... عمومی رو منظم بخونین توی همون حدود دوماه میتونید تفاوت فاحشی با الآنتون داشته باشین.
      عمومی برخلاف اختصاصی میتونه سریعتر رشد داشته باشه و میتونید به تسلط خوبی برسونیدش ، روزی بین 2 تا 4 ساعت مستمر عمومی رو با برنامه بخونی نسبت به الآنت رشد میکنی.(کارکردن کنکورای عمومی سایر رشته ها جداگانه دنبال بشه)

_یه دفترچه بردارین از الآن ، هرچی نکته فرار هست توش بنویسین. قبل آزمون ، هربار این نکاتو بخونین . گیرانداختن نکات مهم و فرار و مرور مستمرشون توی این مدت باقی مونده خیلی خوبه . حتی دام های آموزشیم میتونی ثبت کنی توش ( اون مواردی که معمولا اشتباه میکنی توی تست زنی) .

_آزمونای جمع بندی و سه روز یکبار ها روهم جدی بگیرید و ازشون بعنوان ابزاری برای نظم دهی ذهنی و دسته بندی مطالب توی حافظه استفاده کنید.

_برای کنکوریایی که روزه میگیرن

سلام خسته نباشید و یک تشکر جانانه بابت تاپیک
      سوالی داشتم
      منظورتون از تسلط در زیست تو بخش _برنامه برای آزمون جمع بندی که فرمودید از طریق ازمون مرور بشه چیه میشه دقیق تر توضیح بدین؟

7. Top | #22
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zolghadr نمایش پست ها
      سلام خسته نباشید و یک تشکر جانانه بابت تاپیک
      سوالی داشتم
      منظورتون از تسلط در زیست تو بخش _برنامه برای آزمون جمع بندی که فرمودید از طریق ازمون مرور بشه چیه میشه دقیق تر توضیح بدین؟
      سلام

مثلا من میام از مبحث گیاهی زیست سه سال ، یه آزمون مبحثی میزنم ... بعد از تحلیل آزمون براساس نقاط ضعفی که پیدا کردم میام و روی بخش های مورد نیاز برای مرور و رفع اشکال تمرکز میکنم
      یا خود پاسخانمه های آزمون ها هم چک کردن و برسی دقیق گزینه به گزینه شون ، حکم دوره کردن نکات رو داره
      توی دوران جمع بندی دقیق تر درموردش پست میذارم

8. Top | #23
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zolghadr;1708238
      سوالی داشتم
      منظورتون از تسلط در زیست تو بخش [B
      _برنامه برای آزمون جمع بندی [/B]که فرمودید از طریق ازمون مرور بشه چیه میشه دقیق تر توضیح بدین؟

راستی ، از این سوالت معلومه کنکور اولی هستی... توی بازه ی یکی دوماه آخر که درگیرآزمونای سه روز یکبار بشی دقیق خودت متوجه چگونگی مرور براساس آزمون میشی
      احتمالا چند نفر از بچه ها کم کم دررابطه با آزمونای سه روز یکبار تاپیک بالا بدن ، اونا رو هم مطالعه کن

9. Top | #24
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      جون من اسم تاپیکو داشتید

یسری مضامین رو میخواستم به تاپیک zero نامه اضافه کنم ، اما چون اون تاپیک دیگه خیلی شلوغ پلوغ و طولانی شده اینجا رو افتتاح نمودم
      یسری مباحث تیتر وار به تدریج قرار میگیره و زیر اون موضوع خلاصه نکات و توضیحات و تذکراتش نوشته میشه....حالا درست و غلطش رو نمیدونم ما مینویسیم دیگه
      تاپیک به مرور زمان ویرایش و آپدیت میشه ، با قرارگیری زیرعناوین مختلف و به قولی درهم برهم
      به منظور جلوگیری از حجیم شدن مطالب تاپیک ، توضیحات هر تیتر درقالب مخفی قرار میگیره(سعی میشه لپ مطلب اشاره بشه و کمتر شاخ وبرگ داده بشه)

_در گیرودار کنکور سخت :
      آزمون متوسط واسه همه خوبه ولی آزمون سخت میاد تفکیک رو میبره سمت افرادی که میتونن توی محدودیت ها خودشون و شرایط رو کنترل کنن((EQ ... به همین خاطر کنکوری هایی که دربرابر سختیای طول سال مقاومت کردن و هی درسشون رو قطع و نوسانی نکردن نتیجه بهتری میگیرن، پس سختیای روزا تا کنکور رو تبدیل یه ابزار برای قوی کردن EQ خودمون کنیم
      این همه گفته میشه از آزمون فرار نکنید شاید اونی که از آزمونا فرار نکرده چندبار با تجربه کردن شرایط نامناسب تجربه و مهارتش بالا رفته باشه ، مثلا من یادمه توی یکی از آزمونای جامع سنجش یسری سوال خیلی سخت و وقت گیر شیمی داده شده بود هرچند کیفیت سوالا داغون بود اما وقتی این مدل آزمون رو ببینی دیگه شیمی سخت سرجلسه کنکور کمتر شوکه ت میکنه و ازقبل یه نیمچه تجربه ای برای کنترل شرایط داری.
      درحد مرگ تست بزن! مفاهیم درسا رو که گرفتید هی نشینید با وسواس بیشتر تایم رو درسنامه بخونید و کتاب حفظ کنید ، شاید اگه توی کنکور وقت بیشتری بدن خیلی ها درصدای بالایی کسب کنن ... کنکور آزمون سرعت و تسلطه... تنها کاتالیزگر سرعت و تسلط تست زدنه.
      همیشه نتیجه آزمونای سخت به شرط کنترل EQ خیلی عالی میشه ، خیلی بهتر از انتظارات ، چون اکثر بچه ها خودشونو آماده نمیکنن واسه چنین چیزی

مهم ترین عواملی که باعث میشه یک داوطلب خوب درمواجهه با یک کنکور سخت به اندازه پتانسیلش نتیجه نگیره =
      _مدیریت زمان
      _بی دقتی
      _کمال گرایی سرجلسه برای پاسخگویی به همه سوالات
      _بهم زدن سهم و توازن دروس سرجلسه (بدون برنامه ی قبلی به علت خارج شدن شرایط از کنترل)
      _درگیر شدن و جاگذاشتن تمرکز روی تستای قبلی ای که نتوسنتی پاسخ بدی

_تو خونه شیر ، تو آزمون روباه
      توی خونه دوسه تا فرمول و تکنیک حل تست از درسنامه یا دی وی دی یا کلاسا یادمیگیری و فک میکنی خیلی خفنی و ورمیداری تست های از قبل مشخص رو مربوط به اون مبحث رو شخم میزنی....غافل از اینکه این تکنیکا یک بار مصرفن و فقط به درد سوالای سالای قبل کنکور میخورن ( تکنیک های خاص مربوط به یک شرایط بخصوص کمک نمیکنه هیچ ، سرجلسه کنکور اصلا یادت نخواهد اومد و کلی از زمان و روحیه ات رو خواهد گرفت پس فقط تکنیک یاد نگیر)
      توی مباحث و دروسی که محوریتشون خوندنی هست ، مثل زیست و متن شیمی با فقط حفظ کردن یه حس کاذب <<بلدم>> بهت دست میده که همین گورتو میکنه باید تست بزنی باید قدرت تحلیل و زنجیر ارتباط سازی رو تقویت کنی
      توی دو سه روز قبل از آزمون هم که برنامه درست حسابی ای برای مرور نداری و فقط دنبال 100 دردصد پر کردن بودجه بندی آزمونی
      تکنیکای کنترل آزمون رو هم که هیچ وقت تمرین نمیکنی وسرجلسه فقط سرتو میندازی پایین هرچی تونستی تست میزنی.
      مقدار و کیفیت تست زنی تون رو بالا ببرید و کنترل کنید ، مرور کردن مطالب خوانده شده در آخرای هفته اول و قبل از آزمون رو فراموش نکنید و ازش شونه خالی نکنید میتونید بعنوان مرور یه آزمون مطابق همون بودجبه بندی پیدا کنید و بزنین....مرور فعلا ، پیدا کردن نواقص ، تکمیل کردن یادگیری.

_برنامه برای آزمون جمع بندی
      تفکر غلط خیلیا ، اینکه توی آزمون جمع بندی باید کامل همه درسا رو مرور کرد ! کاملا تفکر اشتباهیه ، آزمون جمع بندی دو هدف اصلی داره ، یکی مرور جاهایی که تسلط کمتری داری و دو جبران نقایصه یادآوری ، مثل پازلی که باید به تدریج کامل بشه
      برای مباحثی که قبلا خوندیم و تسلط داریم چی ؟ اینارو نیاز نیست بشینی با وسواس کامله کامل بخونی...مرور تستای نشان دار یا خلاصه ها کافیه.
      اگه چند فصل عقبی ، لازم نیست همه درسا رو توی برنامه بگنجونی ، یکی فصلایی که مسلطی رو مرور کن و از فصلای قبلی مونده هم میتونی یکی دوتا انتخاب کنی بخونی تا جبران بشه....اینکه ده تا فصلو بخوای توی برنامه دوهفته بگنجونی خطاست.
      اگه قوی کارکردی و تسلط خوبی داری ، مثلا برای درسی مثل زیست اصلا توصیه نمیشه بری کتاب رو برای هرفصل به ترتیب از اول بشینی بخونی...کتاب تستو بنداز جلوت عین چی تست بزن ، مرور کتابت اینجوریه که تست میزنی مشکلی داشتی برمیگردی به اون بخش از کتاب تا مرورش کنی.
      یه نکته ، میتونید برای مرور اول یه آزمون سبک بگیرین از خودتون ببینین چقد یادتون مونده اصلا ؟ بعد برین با تست نشاندار و خلاصه و رفع اشکال از درسنامه اونو مرور کنین بره پی کارش.
      یادتون باشه آزمون جمع بندی خیلی خفن میتونه بهتون کمک کنه که رشد کنین. یه نقطه عطف واسه بچه هاییه که چند آزمون موضوعی قبلی رو خوب خوندن ولی نتیجه خوبی نگرفتن ، حواستون به دقیقه هاتون باشه .
      خیلیا اشتباه میکنن و خیلی سطحی مرور میزنن و میرن ازمونم گند میزنن! اینجا مرحله تسلطه نه عبور سرسری! تست میتونه بهتون تسلط بده. هوشمندانه عمل کنین هرچیزی نیاز به تست نداره و هرچیزی نیاز به خوندن نداره! فصلای مهم رو تست بزنید و به تسلط برسین. نکات مهم رو مرور کنین شفافیت ذهنی رو سعی کنین بدست بیارین. اینکه کتاب زیست یا شیمی بذاری جلوت و هی بخونی و بخونی، هیچ تاثیری روی تسلطتت نداره

_چندعادت غلط مطالعاتی
      عدم رعایت عمق مطالعه ، وقتی قراره یک صفحه ای رو مطالعه کنی باید بعضی قسمت ها رو با سرعت بالا بخونی و بعضی جمله ها رو با عمق و سرعت مناسب روشون تمرکز فعال ایجاد کنی ، بعضی ها با هایلات کردن یا خط کشیدن زیر کلمات انجامش میدن ولی بهتره اینکار رو انجام ندید چرا ، چون وقتی اینکار رو میکنی نصف تمرکزت صرف این میشه که کجارو رنگ کنم یا چه رنگی کنم یا کجا خط بکشم چقدر خط بکشم دچار وسواس میشی و خودش یه وقفه توی درس خوندن ایجاد میکنه.

گیر کردی ول کن ... اغلب مواقع کنکوری ها وقتی به یه مطلب یا مفهوم سنگین برمیخورن از شدت ناامدی و ناتوانی کلا میزنن زیر همه چی و درس رو بطور کل متوقف میکنن.... میتونی توی این شرایط بجای اینکه کلا درس رو قطع کنی ، اون جایی رو که گیر کردی فعلا ول کنی و به خوندن بخشای دیگه مشغول شی ، خیلی از مواقع بعدن برگشتنی اون مطالب راحت تر و قابل فهم تر میشن.

حفظ نکن، درک کن...میگه من برای هرصفحه زیست یه ساعت وقت میزارم بعد افتخارم میکنه اینقدر دقیق میخونه . ولی اصلا لازم نیست درس رو حفظ کنید بلکه باید حفظ بشین !!! ، اونم با تست و مرور زیاد... پاراگرافو بخون ، یادگرفتی برو بعدی ، دیگه حفظ کردن و تکرار چندین و چندباره نمیخواد.
      خیلی ها انرژی شون توی همون یادگیری اولیه تموم میشه و به مرحله تمرین و تست نمیرسن ، انقدر حفظی گونه میخونن که یهو میبینن دیگه فرصتی برا تست زنی نیس... من میگم شما که یادگرفتی قضیه رو حالا بیا تست بزن ببین چی رو اصلا باید حفظ کنی .

گوشی موشی رو موقع درس خوندن اصلااا دردسترس نذارید...اگه درستون توی گوشیه ، یه تایم مشخص برای خوندن بدون گوشی و تایم مشخص برای درسای گوشی درنظر بگیر ، اشکالات رو توی برگه یادداشت و توی تایم خودش با گوشی چک کن.

موقع مطالعه برای خودتون سفره باز نکنید و به تدریج مشغول خوردن چیز میز نشید ... یا همون یه باره کلکش رو بکنید یا بذارید بعد درس

موقع درس خوندن از تجزیه و تحلیلش نترس ، وقتی میبینی یه مطلبی که الآن میخونی به مطالب قبلی ربط داره ، دنبالش برو هم لذت بخشه هم یادگیریت عمیق میشه.

_چندمورد از مهم ترین دلایل سرعت مطالعه پایین
      _عادت های روزمره که باعث میشن زمان یک دغدغه نباشه
      _روش مطالعه غلط (بیش از اندازه وسواسی نوشتن به قصد حفظ شدن_تکرار چندین باره جملات حین مطالعه)
      _عدم منعطف سازی خوندن چزوه یا درسنامه هنگام مرور(وقتی مطلبی رو برای بار چندم قراره بخونی نباید به همون اندازه ی دفعه اول براش زمان بذاری)
      _کندی در تست زدن (نداشتن تست و آزمونک زمان دار داخل برنامه ، عدم مطالعه هوشمند پاسخنامه ها)
      _تنوع بیش از حد در منابع و جزوات
      _عدم مدیریت توجه حین مطالعه
      _عدم وجود آرامش کافی
      _وسواس مطالعاتی
      _عدم شناخت یا رعایت گپ های مورد نیاز برای عمیق شدن
      _مطالعه منفعل

_تایم های استراحت مهم ترین و سرنوشت سازترین
      این موضوع مخصوصا برای پشت کنکوری ها بسیار تعیین کننده ست.
      اینکه قراره توی تایم های بین درسی و استراحت ، به چه کاری بپردازی هم توی ریکاوری انرژی و هم توی بازیابی و حفظ مدیریت توجه بشدت تاثیر گذاره و اثرش رو درحین مطالعه میذاره و دربلند مدت میتونه باعث پیشرفت یا پسرفت چه توی کیفیت و چه توی کمیت مطالعه بشه.
      بهتره یه برنامه ی حدودی برای این بخش های روزمون داشته باشیم ، ممکنه توی یک بخش از روز معمولا احساس خستگی زیادی داشته باشیم ، پس توی اون بازه ی بین درسی میشه یه حالت استراحت نیمه هشیار درحد 20 تا 30 دقیقه قرار داد .
      یا برای یه تایم دیگه ، ورزش و نرمش سبک رو قرار بدیم که توی بلند مدت هم به استمرارمون کمک کنه هم از گردن درد و کمر درد جلوگیری کنه.
      تا حد امکان از انتخاب فعالیت هایی که باعث مختل شدن فکر و تمرکز میشن خودداری کنیم ، چک کردن فضای مجازی هم میتونه برای خیلی از کنکوری ها دراین دسته قرار بگیره ، بطوری که اگه این فعالیت بعنوان یه عضو ثابت از سرگرمی های بین درسی انتخاب بشه احتمالا بازدهی مطالعه رو پایین خواهد آورد.
      برای هرشخص ممکنه متفاوت باشه که چه کاری و چه سرگرمی ای رو بعنوان عضو ثابت توی تایم های استراحت و بین درسیش قرار بده اما یک سری فاکتورهایی هست که ثابت محسوب میشن:
      _باعث ایجاد کمترین دغدغه فکری شود
      _ تنظیم کننده انرژی و حال خوب رو باشد
      _کمترین وابستگی رو ایجاد کند و قابل کنترل باشد (در تایم خودش به پایان برسه و به تایم مطالعه کشیده نشه چه خودش چه فکروخیالش)

کارا و فعالیت هایی که شما برای تایم های استراحت و بین درسی انتخاب کردید چین؟ اثراتش چطور بوده؟

فایل پیوست 96927

فایل پیوست 96928
      فایل پیوست 96929

_یکی دوتا نکته کوچولو برای نزدیکای کنکور
      _دانش آموزایی که نزدیکای کنکور دردصدای اختصاصی هاشون حدود 20_30 درصده ، الآن از عمومی ها غفل نشن و روشون تمرکز کنن ... عمومی رو منظم بخونین توی همون حدود دوماه میتونید تفاوت فاحشی با الآنتون داشته باشین.
      عمومی برخلاف اختصاصی میتونه سریعتر رشد داشته باشه و میتونید به تسلط خوبی برسونیدش ، روزی بین 2 تا 4 ساعت مستمر عمومی رو با برنامه بخونی نسبت به الآنت رشد میکنی.(کارکردن کنکورای عمومی سایر رشته ها جداگانه دنبال بشه)

_یه دفترچه بردارین از الآن ، هرچی نکته فرار هست توش بنویسین. قبل آزمون ، هربار این نکاتو بخونین . گیرانداختن نکات مهم و فرار و مرور مستمرشون توی این مدت باقی مونده خیلی خوبه . حتی دام های آموزشیم میتونی ثبت کنی توش ( اون مواردی که معمولا اشتباه میکنی توی تست زنی) .

_آزمونای جمع بندی و سه روز یکبار ها روهم جدی بگیرید و ازشون بعنوان ابزاری برای نظم دهی ذهنی و دسته بندی مطالب توی حافظه استفاده کنید.

_برای کنکوریایی که روزه میگیرن

داداش مرسی که بدون حاشیه و ادعا اینقدر جامع و مفید مینویسی

10. Top | #25
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط aliparsa1 نمایش پست ها
      داداش مرسی که بدون حاشیه و ادعا اینقدر جامع و مفید مینویسی
      قربونت ایشالا که بدرد بخور باشن

تا یکی دو هفته ی دیگه عناوین و مطالب بیشتری اضافه میکنم

11. Top | #26
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نه کنکور سومی ام و با روزی حدودا ۱۴ ساعت اینا مطالعه این موضوع رو که شما فرمودین برای دوره ی زیست قبلا شنیده بودم فقط خواستم بدونم اگر یک فصلی که فراره و از ذهن ادم میپره و یا تسلطم پایینه روی اون فصل هم میشه با این روش مرور کرد ؟ و اینکه من قبلا (امسال) برای تست هایی هم که از کتاب تست میزدم دونه دونه گزینه هارو (چه اونایی که غلط زده بودم و چه درستا)چک میکردم واین وقتم رو میگرفت الان اگر گزینه ای رو علت غلط و درست بودنش رو ندونم و یا غلط زده باشم رو بررسی میکنم

12. Top | #27
      همکار سابق انجمن
      کاربر برتر
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zolghadr نمایش پست ها
      نه کنکور سومی ام و با روزی حدودا ۱۴ ساعت اینا مطالعه این موضوع رو که شما فرمودین برای دوره ی زیست قبلا شنیده بودم فقط خواستم بدونم اگر یک فصلی که فراره و از ذهن ادم میپره و یا تسلطم پایینه روی اون فصل هم میشه با این روش مرور کرد ؟ و اینکه من قبلا (امسال) برای تست هایی هم که از کتاب تست میزدم دونه دونه گزینه هارو (چه اونایی که غلط زده بودم و چه درستا)چک میکردم واین وقتم رو میگرفت الان اگر گزینه ای رو علت غلط و درست بودنش رو ندونم و یا غلط زده باشم رو بررسی میکنم

برای درسی که فراره هم می تونید اول آزمون بگیرید تا متوجه بشید کجا رو بیشتر فراموش شده ،ذهنتون حین زدن تست ها درگیر میشه و وقتی دارید متن رو مرور می کنید فعالانه تر این کار رو می کنید
      برای فصلی با تسلط کمتر هم همین طور.ولی توی مرحله ی رفع اشکال این باید تایم بیشتری بگذارید تا تسلطتون کامل تر شه
      برای زیست منم همین کار رو می کردم چون بررسی همه گزینه ها کار سختیه ولی حتی اگه حس می کردم یه گزینه یه کوچولو شک یا ایراد دارم حتما چک می کردم،اگه نتیجه تون توی آزمون ها خوبه با این روش ادامه بدید.
      ولی توی آزمون های سه روز یه بار که تعداد تست ها محدوده(50 تا)اگه همه رو تحلیل کنید بهتره،خودش یه مروره

13. Top | #28
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      داوطلبا در فاصله یک هفته باقی مونده به کنکور به دو دسته تقسیم می شن. عده ای که با پیمودن مسیر صحیح و همچنین با پیوستگی تمام، درصد هایی که می خواهند همین الان در دستان خودشان دارن و با اعتماد به نفس بالایی سر جلسه کنکور حاضر می شن. دسته دوم داوطلبانی هستن که به دلایل مختلفی اعم از نداشتن پیوستگی و همچنین عدم پیمودن مسیر صحیح، در حال حاضر آن درصد هایی که خواهان آن هستند ندارن.چه شما جزء دسته اول باشید و چه دسته دوم باید بدانید که در حال حاضر تمام تمرکز شما باید روی سر جلسه کنکور باشد.روز های پایانی کنکور از اهمیت بالایی برخوردارن و اشتباهات کوچک می تونن به نتیجه شما در کنکور لطمه بزنن.

در هفته پایانی یک محیط ایزوله ذهنی برای خودتان درست کنید. به هیچ وجه با چرخیدن در شبکه های اجتماعی یا گروه های تلگرامی ذهن خودتان را مسموم نکنید و با تمرکز بالا فقط به نتیجه خوب در کنکور سراسری فکر کنید. این کار درست برای رسیدن به موفقیت است.

14. Top | #29
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      مهم ترین کارهایی که این مدت باقی مونده باید انجام بشه :

_داشتن ریتم و آرامشه خواب (درطول ورزش سبک وملایم داشته باشید + گوشی و کامپیوتر و اینجور چیزا رو به حداقل برسونید )
      _دور بودن از فضاها و افرادی که فرکانس منفی یا استرس زا هستن + دور بودن از فضاهای کنکوری و آدمای کنکوری (مثل همین سایت و سایتای مشابه )

_تمرکز وافزایشه مرورهای سطحی و کمتر کردن عمیق خوانی (دیگه نباید مطلبی به قصد یادگیری خونده بشه ، باید هدف از خوندن مرور و بالاآوردن سطح یادآوری و افزایش تسلط باشه)
      _کمتر کردن آزمون زدن ( بهتره حدود چهار روز آخر دیگه آزمونی نزنید )
      _نگاه انداختن به خلاصه نویسی ها و تمرکز روی نکات و تحلیل های استحراج شده از آزمونای سه روز یکبار

منظور از دوره کردن و مرور این نیست که توی هفته ی آخر بیای مثلا کل فیزیک رو مو به مو یه دور از اول تا آخر بخونی.....مرور کردن یعنی بخشایی که خودت حس میکنی دراولیوته مرور هستن و نکات مهم یا تحلیل هایی که از آزمونای زده شده یا جیزای دست نویسی که داری رو نگاه بندازی ، ممکنه یسری جاها به صلاح دید و باتوجه به هرشخص فقط اکتفا به دو سه تا نمونه تست بشه ، پس قرار نیست از ب بسم الله تا ته کتاب رو شخم بزنی توی هفته ی آخر

هفته ی آخر آزمون شبیه ساز نزنید !
      نهایتا تک درس سوالات رو برسی کنید ، حتی درصد گیری هم نکنید

هفته ی آخر تعداد تست رو پایین بیارید و تورق رو بالاببرید

ویرایش توسط Zero_Horizon : 04 تیر 1400 در ساعت 21:35

15. Top | #30
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      به چه کسایی توصیه میشه که روزای آخر سوالای کنکورای رشته های دیگه ی اون سال رو برسی کنن (مخصوص بچه های تجربی) =

داوطلبایی که سطحشون خوبه و معمولا میانگین درصدهای بالایی دارن توصیه میشه که برسی کنن مخصوصا سوالات عمومی رو.....برای مابقی داوطلبا اینکار بیشتر به ضررشون تموم میشه تا بخیر

ویرایش توسط Zero_Horizon : 09 تیر 1400 در ساعت 08:43

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن