خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

Question سوال شیمی از مبحث درصد یونش اسید

سوال: در محلول اسید ضعیف HA، شمار مولکول های یونیده نشده ی اسید، 12برابر شمار یون های حاصل از یونش اسید است، درصد یونش این اسید کدام است؟
      راه حل منطقی:

HA -> H + A

xaxaxaxaxax.png

اما پاسخ سوال 14.28% عه، چرا؟؟
      جهتب اطلاع سوال 2178 گاج آیکیو شیمی چاپ آبان 1399 است ولی نمی فهمم اشتباه حل کرده یا من دارم اشتباه می کنم مسی
      دوستان جدول و چیزایی که نوشتم رو تو یه جایی از چپ به راست کنید تو انجمن نمیشه، اگر واضح نبود
      ویرایش توسط NoBogh : 13 بهمن 1399 در ساعت 03:49

2. Top | #2
      کاربر انجمن

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      screenshot-2021-02-01-161404.jpg
      پاسخنامه کلا به اشتباه حل کرده.
      برای مثال، اگر یک یون +h و یک یون -a داشته باشیم، در مجموع دو یون داریم که حاصل از یونش اسید ha است.
      حالا چون تعداد مولکول های یونش نیافته، دوازده برابر مجموع یون های حاصل ازیونش اسید(h+ و a-) است، پس تعداد مولکول های یونش نیافته، 24 تا میشود.
      پس نسبت تعداد مولکول های یونش نیافته (24) به h+ یا a- (که از هر کدام فقط یکی وجود دارد) برابر با 24 میشود، نه 6
      این اشتباه در پاسخنامه کتاب iq اتفاق افتاده و در نتیجه جواب هم غلط بدست اومده.
      جواب شما کاملا درسته

3. Top | #3
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط NoBogh نمایش پست ها
      سوال: در محلول اسید ضعیف HA، شمار مولکول های یونیده نشده ی اسید، 12برابر شمار یون های حاصل از یونش اسید است، درصد یونش این اسید کدام است؟
      راه حل منطقی:

HA -> H + A

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: xaxaxaxaxax.png
مشاهده: 54
حجم: 5.4 کیلو بایت

اما پاسخ سوال 14.28% عه، چرا؟؟
      جهتب اطلاع سوال 2178 گاج آیکیو شیمی چاپ آبان 1399 است ولی نمی فهمم اشتباه حل کرده یا من دارم اشتباه می کنم مسی
      دوستان جدول و چیزایی که نوشتم رو تو یه جایی از چپ به راست کنید تو انجمن نمیشه، اگر واضح نبود

منم اینطور اوردم
      screenshot-2021-02-01-170350.png
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Arziya نمایش پست ها
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Screenshot 2021-02-01 161404.jpg
مشاهده: 36
حجم: 24.4 کیلو بایت
      پاسخنامه کلا به اشتباه حل کرده.
      برای مثال، اگر یک یون +h و یک یون -a داشته باشیم، در مجموع دو یون داریم که حاصل از یونش اسید ha است.
      حالا چون تعداد مولکول های یونش نیافته، دوازده برابر مجموع یون های حاصل ازیونش اسید(h+ و a-) است، پس تعداد مولکول های یونش نیافته، 24 تا میشود.
      پس نسبت تعداد مولکول های یونش نیافته (24) به h+ یا a- (که از هر کدام فقط یکی وجود دارد) برابر با 24 میشود، نه 6
      این اشتباه در پاسخنامه کتاب iq اتفاق افتاده و در نتیجه جواب هم غلط بدست اومده.
      جواب شما کاملا درسته
      مرسی بابت کمکت رفیق، آخه مشکل اینه تو سوال 2151 اگر اشتباه نگم و 2198 همین نوع سوالو آورده و درست حل کرده، کتاب آیکیویی که من از سایت رسمی گاج خریدم اینجا و اونجا یه سری اشتباهات کرده بخاطر همین نمیدونم کتاب اشتباه کرده یا من بلد نیستم

من چیزی ک فهمیدم اینه که اگر گفت مثلاً 12برابر«یون های حاصل از یونش اسید» یعنی 6برابر مولکول های اسید و اینطوری باید حل کنیم ولی اگر مثلاً گفت 12برابر «یون های موجود در محلول» اون وقت دیگه این روش جواب نیست.
      ولی با اینکه نکته ی از خود ساخته ام رو حفظ کردم اگه کسی میتونه توضیح بده چرا ممنون میشم، اگه هرکدوم از این نوع سوالا رو از اون یکی راه حل بری جواب نمیده خواستی خودت امتحان کن کتابو داری من دیشب 1ساعت مغزم داغ کرد که آخر سر فقط نکته از خودم بسازم حفظ کنم و آخرم نفهمیدم

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن