خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 25
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات

Lightbulb کاهش دادن بی دقتی

اول از همه باید بگم ، انسان موجودی خطا کننده هست درنتیجه هیچ راهی نمیتونه باعث بشه ما هیچ وقت دچار بی دقتی نشیم.

اما با یک سری نکات میشه این بی دقتی ها رو مقدار زیادی کاهش داد.
      بذار قبل از نکات اصلی ، از یکی از بزرگترین سوتی هام پرده بردارم :
      _یک بار سوال دوم زیست رو بدون پاسخ گذاشتم اما در پاسخنامه جواب سوال سه رو داخل سوال دو پر کردم و به همین ترتیب چندین سوال بعدی رو اشتباه پر کردم !!!! .... جواب سوال 3 رو توی 2 پر کردن ، سوال 4 رو داخل 3 پر کردم

خب ، یک سری نکات هست که رعایت کردنش میتونه از بی دقتی هامون کم کنه

نکات قبل از جلسه آزمون =
      1_مهم ترین عامل ، افزایش تعداد تست درخانه برای بالابردن سرعت و تسلط تست زنی هست... مطمعنن کسی که تعداد تست خوبی داره انقدر دچار خطا و بی دقتی میشه و این روند باعث تقویت مهارت تستی و کمتر شدن بی دقتی میشه..... یک اشتباهی که وجود داره ، بعضی ها میگن چون توی خونه تست رو اشتباه میزنن و روحیه شون خراب میشه پس تعداد تست شون رو بشدت کاهش میدن ، غافل از اینکه فلسفه و اساس تست زدن در خانه همین موضوع هست که ما تست رو اشتباه بزنیم و این اشتباهات رو برسی کنیم تا سرجلسه کنکور کمتر دچارشون بشیم.
      2_مرور اشتباهات قبلی ، اینکه شما تحلیل آزمون های قبلی یا تست های علامت دارت رو مرور کنی و اشتباهاتی که قبلن انجام دادی برات دوره بشه خودش منجر میشه اون اشتباهات و بی دقتی ها رو تکرار نکنی یا کمتر دچارشون بشی.

نکات سرجلسه آزمون =

1_خواندن کامل سوال ، چرا راه دور بریم همین منی که الآن دارم این متن رو مینویسم در کنکور99 چندتا سوال شیمی رو درست حل کردم اما بخاطر کامل نخوندن سوال و عجله کردن گزینه اشتباه رو وارد کردم ... یادمه سوال درصد ناخالص خواسته بود من درست حل کردم اما درصد خلوص رو بعنوان جواب آخر وارد پاسخنامه کردم.... اگر همین بی دقتی نبود شیمی 99 رو بجای 56 درصد تا 65 درصد زده بودم
      یکی از عواملی که تاثیر گذاره ، این هست که این مدل بی دقتی در سوال ها و درس هایی که نقطه قوتمون محسوب میشن بیشتر رخ میده... چون میدونیم سوال رو خوب بلدیم درنتیجه دچار شتاب زدگی میشیم و ممکنه سوال رو کامل نخونده حلش کنیم و بخاطر دقیق متوجه نشدن خواسته سوال ، گزینه نادرست رو انتخاب کنیم

2_خط کشیدن ، میتونید برای کمتر شدن بی دقتی ها ، دور خواسته سوال خط بکشید مخصوصن دور اون مدل کلماتی که آخر سوال میان مثل "کدام نادرست است" "کدام مفهوم برداشت نمیشود" ... این کار بخصوص در سوالات قرابت معنایی به من خیلی کمک کرد

3_نگاه انداختن به تمام گزینه ها ، برخی مواقع بخاطر ازقلم انداختن نکته ای در سوال به نتیجه گیری غلطی میرسیم و بدون نگاه کردن به گزینه های دیگه ، گزینه غلط رو پر میکنیم....بذار یه مثال بزنم ، مثلن یه سوال فیزیک رو درنظر بگیرید که صورت سوال جوری طراحی شده تا شما رو مجبور به جایگذاری اعداد در فرمول اصلی کنه تا عددی رو به دست بیارید اما غافل از اینکه مثلن زاویه ای که در سوال داده شده باعث صفر شدن جواب میشه و اصلن نیازی به محاسبه نداره ولی چون شما این نکته رو از قلم انداختید به یه عدد اشتباهی رسیدید و قراره اون گزینه رو وارد پاسخنامه کنید اما قبل از وارد کردن یه نگاه به گزینه های دیگه میندازید و میبینید یه گزینه نوشته صفر ، دوباره به صورت سوال نگاه میکنید و متوجه میشید با توجه به زاویه داده شده جواب صفره

4_درست نشستن ، دیدید توی یک آزمون 4 ساعته بیشترمون عادت داریم ستون فقراتمون رو بشکنیم و در یک حالت ناجور که روی پرده دیافراگم فشار وارد میکنه بشینیم.... این خودش یکی از عواملی هست که باعث میشه یک ساعت آخر آزمون مثلن وقتی سرسوالات شیمی هستیم ، سطح دقت و تمرکزمون کاهش پیدا کنه و گاهی چندین بار باید صورت سوال رو بخونیم تا متوجه سوال بشیم... درست نشستن برای چند ساعت باعث مختل شدن فرایند خون رسانی و اکسیژن رسانی میشه و بی دقتی رو بالا میبره.

5_عامل تمرکز .... وقتی درحال حل سوالی هستیم باید تمرکزمون روی همون یک سوال باشه ، نه اینکه همزمان به سوال قبل که جوابش ناقص موند یا نتونستیم حلش کنیم فکر کنیم....مختل کردن تمرکز همزمان برای چندین سوال باعث بالا رفتن شانس بی دقتی میشه
      6_ سعی کنید بزگ و کثیف حل نکنید ، بیش ازحد درهم برهم و بزرگ نوشتن در دفترچه بشدت باعث بی دقتی و خیلی جاها اشتباه حل کردن سوال میشه

تجربه ها و راه حل های شما چیه ؟
      ویرایش توسط Zero_Horizon : 28 آبان 1402 در ساعت 19:18

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      @Pretty_Lover@

این تاپیک رو برای بخشی از مشکلی که پرسیده بودی نوشتم .... ایشالا که کمک کننده باشه

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zero_Horizon نمایش پست ها
      اول از همه باید بگم ، انسان موجودی خطا کننده هست درنتیجه هیچ راهی نمیتونه باعث بشه ما هیچ وقت دچار بی دقتی نشیم.

اما با یک سری نکات میشه این بی دقتی ها رو مقدار زیادی کاهش داد.
      بذار قبل از نکات اصلی ، از یکی از بزرگترین سوتی هام پرده بردارم :
      _یک بار سوال دوم زیست رو بدون پاسخ گذاشتم اما در پاسخنامه جواب سوال سه رو داخل سوال دو پر کردم و به همین ترتیب چندین سوال بعدی رو اشتباه پر کردم !!!! .... جواب سوال 3 رو توی 2 پر کردن ، سوال 4 رو داخل 3 پر کردم

خب ، یک سری نکات هست که رعایت کردنش میتونه از بی دقتی هامون کم کنه

نکات قبل از جلسه آزمون =
      1_مهم ترین عامل ، افزایش تعداد تست درخانه برای بالابردن سرعت و تسلط تست زنی هست... مطمعنن کسی که تعداد تست خوبی داره انقدر دچار خطا و بی دقتی میشه و این روند باعث تقویت مهارت تستی و کمتر شدن بی دقتی میشه..... یک اشتباهی که وجود داره ، بعضی ها میگن چون توی خونه تست رو اشتباه میزنن و روحیه شون خراب میشه پس تعداد تست شون رو بشدت کاهش میدن ، غافل از اینکه فلسفه و اساس تست زدن در خانه همین موضوع هست که ما تست رو اشتباه بزنیم و این اشتباهات رو برسی کنیم تا سرجلسه کنکور کمتر دچارشون بشیم.
      2_مرور اشتباهات قبلی ، اینکه شما تحلیل آزمون های قبلی یا تست های علامت دارت رو مرور کنی و اشتباهاتی که قبلن انجام دادی برات دوره بشه خودش منجر میشه اون اشتباهات و بی دقتی ها رو تکرار نکنی یا کمتر دچارشون بشی.

نکات سرجلسه آزمون =

1_خواندن کامل سوال ، چرا راه دور بریم همین منی که الآن دارم این متن رو مینویسم در کنکور99 چندتا سوال شیمی رو درست حل کردم اما بخاطر کامل نخوندن سوال و عجله کردن گزینه اشتباه رو وارد کردم ... یادمه سوال درصد ناخالص خواسته بود من درست حل کردم اما درصد خلوص رو بعنوان جواب آخر وارد پاسخنامه کردم.... اگر همین بی دقتی نبود شیمی 99 رو بجای 56 درصد تا 65 درصد زده بودم
      یکی از عواملی که تاثیر گذاره ، این هست که این مدل بی دقتی در سوال ها و درس هایی که نقطه قوتمون محسوب میشن بیشتر رخ میده... چون میدونیم سوال رو خوب بلدیم درنتیجه دچار شتاب زدگی میشیم و ممکنه سوال رو کامل نخونده حلش کنیم و بخاطر دقیق متوجه نشدن خواسته سوال ، گزینه نادرست رو انتخاب کنیم

2_خط کشیدن ، میتونید برای کمتر شدن بی دقتی ها ، دور خواسته سوال خط بکشید مخصوصن دور اون مدل کلماتی که آخر سوال میان مثل "کدام نادرست است" "کدام مفهوم برداشت نمیشود" ... این کار بخصوص در سوالات قرابت معنایی به من خیلی کمک کرد

3_نگاه انداختن به تمام گزینه ها ، برخی مواقع بخاطر ازقلم انداختن نکته ای در سوال به نتیجه گیری غلطی میرسیم و بدون نگاه کردن به گزینه های دیگه ، گزینه غلط رو پر میکنیم....بذار یه مثال بزنم ، مثلن یه سوال فیزیک رو درنظر بگیرید که صورت سوال جوری طراحی شده تا شما رو مجبور به جایگذاری اعداد در فرمول اصلی کنه تا عددی رو به دست بیارید اما غافل از اینکه مثلن زاویه ای که در سوال داده شده باعث صفر شدن جواب میشه و اصلن نیازی به محاسبه نداره ولی چون شما این نکته رو از قلم انداختید به یه عدد اشتباهی رسیدید و قراره اون گزینه رو وارد پاسخنامه کنید اما قبل از وارد کردن یه نگاه به گزینه های دیگه میندازید و میبینید یه گزینه نوشته صفر ، دوباره به صورت سوال نگاه میکنید و متوجه میشید با توجه به زاویه داده شده جواب صفره

4_درست نشستن ، دیدید توی یک آزمون 4 ساعته بیشترمون عادت داریم ستون فقراتمون رو بشکنیم و در یک حالت ناجور که روی پرده دیافراگم فشار وارد میکنه بشینیم.... این خودش یکی از عواملی هست که باعث میشه یک ساعت آخر آزمون مثلن وقتی سرسوالات شیمی هستیم ، سطح دقت و تمرکزمون کاهش پیدا کنه و گاهی چندین بار باید صورت سوال رو بخونیم تا متوجه سوال بشیم... درست نشستن برای چند ساعت باعث مختل شدن فرایند خون رسانی و اکسیژن رسانی میشه و بی دقتی رو بالا میبره.

5_عامل تمرکز .... وقتی درحال حل سوالی هستیم باید تمرکزمون روی همون یک سوال باشه ، نه اینکه همزمان به سوال قبل که جوابش ناقص موند یا نتونستیم حلش کنیم فکر کنیم....مختل کردن تمرکز همزمان برای چندین سوال باعث بالا رفتن شانس بی دقتی میشه
      6_ سعی کنید بزگ و کثیف حل نکنید ، بیش ازحد درهم برهم و بزرگ نوشتن در دفترچه بشدت باعث بی دقتی و خیلی جاها اشتباه حل کردن سوال میشه

تجربه ها و راه حل های شما چیه ؟
      درود بر شما

بسیار مطلب عالی هست، بعضی از این نکات رو خود من بار ها و بار ها به دانش آموزانم تاکید می کنم مثلاً بحث کامل خوندن سوالات، خط کشیدن دور فعل یا خواسته نهایی سوال و .... . به نظر من نکات عالی رو گفتید و امیدوارم همه دوستان استفاده کنند.

تشکر بابت وقتی که گذاشتید.
      مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی کنکور

در اولین فرصت به سوالتون پاسخ داده خواهد شد.

4. Top | #4
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      با سلام.خیلی ممنون بابت وقتی که گذاشتی.همه نکاتی که نوشتی رو واقعا حس کردم.علی الخصوص سوتی دادن تو پرکردن سوالا و کثیف نوشتن
      خود من توی چندتا آزمونی که دادم به شدت از بزرگ و کثیف نوشتن ضربه خوردم(هرچند به لطف اجبار بابام الان یکم بهتر شده)

بخوانید و رستگار شوید
      الا بذکر الله تطمئن القلوب

کاش مستی داشت هر حرامی چون شراب
      آن زمان معلوم میشد در جهان هوشیار کیست

5. Top | #5
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Aryan- نمایش پست ها
      درود بر شما

بسیار مطلب عالی هست، بعضی از این نکات رو خود من بار ها و بار ها به دانش آموزانم تاکید می کنم مثلاً بحث کامل خوندن سوالات، خط کشیدن دور فعل یا خواسته نهایی سوال و .... . به نظر من نکات عالی رو گفتید و امیدوارم همه دوستان استفاده کنند.

تشکر بابت وقتی که گذاشتید.
      ممنون از شما

امیدوارم درحد نکته باقی نمونه و بهشون عمل بشه و باعث پیشرفت بچه ها بشه

6. Top | #6
      کاربر حرفه ای

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      ممنون از شما

امیدوارم درحد نکته باقی نمونه و بهشون عمل بشه و باعث پیشرفت بچه ها بشه
      زیرو تاپیک جدید میزنی کنارش یه زیرو بزن (منظورم اینه یه ندا بده دیگه من که این تاپیکو شانسی باز کردم)

7. Top | #7
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط indomitable نمایش پست ها

زیرو تاپیک جدید میزنی کنارش یه زیرو بزن (منظورم اینه یه ندا بده دیگه من که این تاپیکو شانسی باز کردم)
      خدا خیرت بده ....یدونه تاپیک رو به اسم زیرو بهش چسبوندم داشت داستان میشد
      الآن بیام همه ی تاپیکام رو انحصاری کنم دیگه ...

از شوخی بگذریم ، ممنون بابت لطفت... زیاد اهل تاپیک زدن نیستم ، تا حالا فکر کنم 6 تا تاپیک زدم..... اگه مطلب بدرد بخوری باشه اول به zero نامه اضافه اش میکنم

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      @Pretty_Lover@

این تاپیک رو برای بخشی از مشکلی که پرسیده بودی نوشتم .... ایشالا که کمک کننده باشه
      خیلی ممنونم از توجهتون خیلی خوب بود مصاحبتون هم نکات خیلی خوبی داشت..موفق باشین

9. Top | #9
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      بسیار پرفکته این تاپیک.
      !LOSE YOURSELF IN SCIENCE

10. Top | #10
      کاربر برتر
      کاربر حرفه ای

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      یکی از معضلاتی که دارم سر جلسه اینه که چون سوالات زیست گزینه هاش طولانیه گاها همون اول دو تا گزینه رو رد میکنم مثلا رو گزینه 2 و 4 خط میکشم
      بعد مثلا گزینه یک رو میخونم انقد گزینه درستی هست که علامتش میزنم میرم سوال بعدی(چون حس میکنم وقت کم میارم)
      بعد میبینم گزینه 3 جواب بوده :///
      چند تا آزمون تا حالا این اشتباه بزرگو کردم -_- نمیدونم چیکارش کنم و چطور سرجلسه خودمو کنترل کنم
      نه مرا حسرت به رگ ها می دوانید آرزویی خوش/نه خیال رفته ها میداد آزارم ...

11. Top | #11
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Mina_medicine نمایش پست ها
      یکی از معضلاتی که دارم سر جلسه اینه که چون سوالات زیست گزینه هاش طولانیه گاها همون اول دو تا گزینه رو رد میکنم مثلا رو گزینه 2 و 4 خط میکشم
      بعد مثلا گزینه یک رو میخونم انقد گزینه درستی هست که علامتش میزنم میرم سوال بعدی(چون حس میکنم وقت کم میارم)
      بعد میبینم گزینه 3 جواب بوده :///
      چند تا آزمون تا حالا این اشتباه بزرگو کردم -_- نمیدونم چیکارش کنم و چطور سرجلسه خودمو کنترل کنم
      کامل نخوندن صورت سوال یا گزینه ها شانس غلط زدن رو بالا میبره
      مدیریت زمان به این معنی نیست که توی دروسی مثل زیست اولین گزینه ای که احساس کردیم درسته رو بزنیم و بقیه گزینه ها رو برسی نکنیم

خیلی از تست ها طوری طرح میشن که در یکی دو گزینه بالای 90 درصد مطلب درست اشاره میشه تا ذهن ناخوداگاه بهش تلقین بشه جواب این گزینه هست ، غافل از اینکه با یکی دو کلمه ی غلط مابین همه ی اطلاعات درست کل گزینه رد میشه

12. Top | #12
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      سلام
      با اجازه استارتر تاپیک منم تجربه نسبتا متفاوتم بگم

خب ،
      من نه تنها توی درس خوندن ، توی زمینه های دیگه هم بی دقتی زیاد داشتم و کماکان کمی دارم
      تا اینکه شروع کردم به درس خوندن و فهمیدم باید یه کاریش کنم
      چند روزی توی نت چرخیدم و به یه راه حل رسیدم
      نوشتن با دست مخالف
      شروع کردم و روزی یه پاراگراف با دست چپ مینوشتم
      تا یک ماه نه تنها اتفاقی نیوفتاد تازه مشکلات اضافی هم شروع شد
      اختلال تمرکز ، لرزش دست و بی دقتی ام هم دو چندان شد
      میدونستم این عواقب هست برای همین ادامه دادم
      تا بعد یه ماه حدودا مشکلات کمرنگ میشدن و نتیجه دادنه شروع شد
      بی دقتی ام خیییییییلی زیاد کم شده
      حافظه ام بهتر شده و خلاقیت ام توی حل سوالات بالاتر رفته
      (یه سرچی بزنین صحت حرفام رو متوجه میشین)

اینو بگم
      من این نوشتن روزانه رو الان 3 ماهه دارم همچنان انجام میدم
      و در کنارش از برخی نکاتی که توی این تاپیک هست استفاده میکنم

اگه خواستین این روش رو امتحان کنیم ، فقط درصورتی برین سراغش که مطمئن باشین ادامه اش میدین ، به خاطر اینکه اولش خیلی اذیت می کنه
      و رهاکردنش ممکنه بد بشه براتون

همگی موفق باشین

13. Top | #13
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      up

14. Top | #14
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      واااااااااای اره منم دقیقا همینجوریم

15. Top | #15
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      up

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن