خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 3 از 5 نخستنخست ... 234 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 31 به 45 از 70
    1. Top | #31
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ItsAP نمایش پست ها
      اون که طبیعیه همزمان توی یک سلول هزاران فرایند بطور همزمان در سراسر بدن انجام میشه...طبیعتا منظورم مشاهده همزمان ترجمه و رونویسی در یک مکان روی یک رنا بوده. همون شکل کتاب که یک رنا وقتی هنوز کاملا رونویسیش تموم نشده یه ریبوزوم میاد روش و ترجمه رو شروع میکنه.
      سوالم بهتر بود اینطور پرسیده میشد، ایا امکان شروع ترجمه پیش از تکمیل رو نویسی در یوکاریوت ها امکان پذیر است؟؟؟
      از شواهد معلومه که باید بگیم خیر ولی مگه در یوکاریوت ها هم در میتو کندری هم مکانی ریبوزوم و رونویسی نداریم ؟پس چرا مختص پروکاریوت ها گرفته شده؟
      شکل کتاب مربوط به پروکاریوتها هست ولی ننوشته.
      به نظرم چون دربارش در کتاب صحبتی نکرده کنکور هم نمیاد.
      چون تو میتوکندری حتی میتونه کد آغاز در رنای پیک که متیونینو برای ترجمه میاره متفاوت باشه. ولی کتاب کلی صحبت کرده و مشخص هست در سطح کنکور نیست و سوال نمیاد.
      بعضی تفاوتها و استثناها در میتوکندریو نادیده گرفته. و خودت باید تشخیص بدی کجا باید نادیده بگیری کجا نه.
      خشم بیش از حد گرفتن وحشت آرد و لطف بی وقت هیبت ببرد.
      نه چندان درشتی کن که از تو سیر گردند و نه چندان نرمی که بر تو دلیر شوند.

درشتی و نرمی به هم در به است .......چو فاصد که جراح و مرهم نه است

درشتی نگیرد خردمند پیش ..............نه سستی که ناقص کند قدر خویش

نه مر خویشتن را فزونی نهد ..............نه یکباره تن در مذلت دهد

شبانی با پدر گفت: ای خردمند ...........مرا تعلیم ده پیرانه یک پند

بگفتا: نیکمردی کن نه چندان..............که گردد خیره گرگ تیز دندان

2. Top | #32
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط _pouya نمایش پست ها
      سلام دوستان یه سوال قلمچی این ازمون داده بود این مورد رو درست گرفته بود
      - انتخاب طبیعی همانند رانش و برخلاف جهش می تواند تنوع ژنتیکی در جمعیت را کاهش دهد
      مشکل من بخش (برخلاف جهش ) هست چون اگه جهش باعث بیماری(سرطان زا) بشه در نهایت باعث مرگ اون فرد میشه و خب می تونه یه جورایی تنوع ژنتیکی رو کاهش بده
      یا شایدم اشتباه می کنم اگه کسی توضیح بده ممنون میشم
      بیماری زایی خودش نوعه تنوع ژنتیکه دیگه ... و اینکه مضر بودن یا مفید بودن جهش رو ماهیت جهش تعیین نکینه ! بلکه محیطه که تعیین میکنه
      شما خوندید در مورد کم خونی داسی شکل که الل بیماری وایجاد فرد ناخالص میتونه در یک محیط مثل ارتفاعات سبب کاهش توان بقا بشه و لی در یک محیط مثل مالاریا خیز ، باعث افزایش توان بقا بشه . خب اگه الل بیماری ایجاد نمیشد ( به واسطه جهش ) ، تنوع ژنتیکی هم ایجاد نمیشد هرچند که میتونه پیامد خوب یا بدی داشته باشه .

در ضمن سوالاتون رو در تاپیک http://forum.konkur.in/thread2330.html بپرسید

3. Top | #33
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط _pouya نمایش پست ها
      سلام دوستان یه سوال قلمچی این ازمون داده بود این مورد رو درست گرفته بود
      - انتخاب طبیعی همانند رانش و برخلاف جهش می تواند تنوع ژنتیکی در جمعیت را کاهش دهد
      مشکل من بخش (برخلاف جهش ) هست چون اگه جهش باعث بیماری(سرطان زا) بشه در نهایت باعث مرگ اون فرد میشه و خب می تونه یه جورایی تنوع ژنتیکی رو کاهش بده
      یا شایدم اشتباه می کنم اگه کسی توضیح بده ممنون میشم
      ببین اولا که اینقدر عمقی فکر نکن چون میبینی همه متن کتاب ناقصه مثلا همین رانش میتونه تنوع نسبی رو افزایش هم بده مثلا وقتی گونه مقابل رو از بین ببره تنوع گروه باقی مونده بطور غیر مستقیم افزایش پیدا میکنه........وقتی کلمه تنوع خالی میاد منظور نوعه یا همون تنوع مطلق . مثلا نوع a و نوع b . اما وقتی میگن تنوع نسبی یا همون فراوانی نسبی منظور هم نوع و هم تعداد الل هاست.مثلا اگه یک جمعیت 20 عدد از نوع a داشته باشه و 10 عدد از نوع b,
      اینجا میگیم تنوع دو تاست و فراوانی نسبی a از b بیشتره .
      انتخاب طبیعی و رانش ممکنه یک نوع رو کاملا از بین ببرن مثلا a رو نابود کنن،اما جهش یا اضافه میکنه به نوع ها یا بدون تاثیره. حتی اگه باعث شه یک نفر سرطان بگیره و بمیره ، فراوانی نسبیش کم شده ولی نوع کاملا از بین نرفته ، چون چه ده تا a داشته باشیم چه 100 تا ، نوع تغییری نمیکنه.
      آغوشم بااازه ،مثا دهن مردم .
      ویرایش توسط DrDark13 : 04 دی 1399 در ساعت 21:27

4. Top | #34
      کاربر انجمن

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام یه سوال برای من پیش اومده در فرایند رونویسی آنزیم rna پلیمراز پیوند هیدروژنی توالی راه انداز رو می‌شکنه یا نه ؟ و اگه این اتفاق بیفته راه انداز رونویسی میشه یا نه؟

5. Top | #35
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط A.h.m1100 نمایش پست ها
      سلام یه سوال برای من پیش اومده در فرایند رونویسی آنزیم rna پلیمراز پیوند هیدروژنی توالی راه انداز رو می‌شکنه یا نه ؟ و اگه این اتفاق بیفته راه انداز رونویسی میشه یا نه؟
      پاسخ هردو سوال منفیه. طبق متن کتاب شناسایی راه انداز بر باز کردن دو رشته مقدمه

6. Top | #36
      کاربر انجمن

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadreza9001 نمایش پست ها
      پاسخ هردو سوال منفیه. طبق متن کتاب شناسایی راه انداز بر باز کردن دو رشته مقدمه
      توی میکرو این مورد رو زیاد دیدم سوال دیگه اینکه توی کتاب گفته رناها دچار تغییرات میشن ولی دیگه قیدی براشون نگفته ولی میکرو میگه بسیاری از رناها دچار تغییر میشن این هم اشتباه؟
      میخواستم بپرسم شما از چه کتابی استفاده میکردید من خودم منبع دوم فانتوم هست ولی اون فقط به درد منبع دوم بودن میخوره

7. Top | #37
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      توی میکرو این مورد رو زیاد دیدم سوال دیگه اینکه توی کتاب گفته رناها دچار تغییرات میشن ولی دیگه قیدی براشون نگفته ولی میکرو میگه بسیاری از رناها دچار تغییر میشن این هم اشتباه؟
      میخواستم بپرسم شما از چه کتابی استفاده میکردید من خودم منبع دوم فانتوم هست ولی اون فقط به درد منبع دوم بودن میخوره
      خیر بعضی از رناها بدون هیچ تغییری در پروتئین سازی شرکت میکنن ، مث رنای پیک پروکاریوت ها

8. Top | #38
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط a.h.m1100 نمایش پست ها
      این بستگی به منظورش داره. همه rnaهای هسته‌ای یوکاریوت‌ها دچار تغییر میشن ولی درباره میتوکندریایی و پروکاریوتی فقط بعضی تغییر میکنن. اگه منظورش کل جانداران بوده درسته.
      من خیلی سبز دارم. منبع دومم منابع آزمونی و آزمونا رو کار میکنم

9. Top | #39
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      یه سوال هم ذهن منو درگیر میکنه اینه که اسبک ماهی هم لقاح خارجی و هم داخلی داره با توجه به متن کتاب این استنباط میشه
      ویرایش توسط God_help_me : 29 دی 1399 در ساعت 15:33

10. Top | #40
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط God_help_me نمایش پست ها
      یه سوال هم ذهن منو درگیر میکنه اینه که اسبک ماهی هم لقاح خارجی و هم داخلی داره با توجه به متن کتاب این استنباط میشه
      نه فقط لقاح داخلی که داره که توی بدن جانور نر انجام میشه
      چطور برداشت کردین که میتونه لقاح خارجی هم داشته باشه؟

11. Top | #41
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Pretty_Lover نمایش پست ها
      نه فقط لقاح داخلی که داره که توی بدن جانور نر انجام میشه
      چطور برداشت کردین که میتونه لقاح خارجی هم داشته باشه؟
      اول سطر مربوط به تیتر لقاح خارجی در صفحه ۱۱۵ که گفته ماهی ها دوزیستان لقاح خارجی دیده میشود وقتی گفته ماهی ها و دوزیستان یعنی همه ماهی ها و دوزیستان چون اگه اسبک ماهی استثنا بود مینوشت بیشتر ماهی ها که ننوشته . چون معیار کتاب درسیه نه منطق و سرچ در گوگل برای همین این رو استنباط میشه کرد که هر دو لقاح رو داره باز اگه اشتباهه ما رو هم روشن کنین

12. Top | #42
      کاربر انجمن

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      اول سطر مربوط به تیتر لقاح خارجی در صفحه ۱۱۵ که گفته ماهی ها دوزیستان لقاح خارجی دیده میشود وقتی گفته ماهی ها و دوزیستان یعنی همه ماهی ها و دوزیستان چون اگه اسبک ماهی استثنا بود مینوشت بیشتر ماهی ها که ننوشته . چون معیار کتاب درسیه نه منطق و سرچ در گوگل برای همین این رو استنباط میشه کرد که هر دو لقاح رو داره باز اگه اشتباهه ما رو هم روشن کنین
      خوب توی کتاب یه اشتباه خیلی بزرگی کرده و برای لقاح خارجی در ماهی ها از قید اغلب استفاده نکرده یه چیز دیگه هم که باید در مورد لقاح خارجی دقت کنیم اینه که هر دو گامت باید از بدن هر دو جنس خارج بشه به صورت همزمان که این میشه لقاح خارجی ولی در اسبک ماهی لقاح داخلیه چون گامت ماده تنها از درون بدن جنس ماده خارج میشه و به بدن جنس نر وارد میشه در اینجا دیگه گامت نر خارج نمیشه پس قطعا لقاح از نوع داخلی هست

13. Top | #43
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      برداشت شما دقیق نیست! دیده می‌شود معنی همه نمیده. مثلا: در فلان شهر دزدی دیده میشود. معنی اینکه همه دزدن نمیده

14. Top | #44
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadreza9001 نمایش پست ها
      برداشت شما دقیق نیست! دیده می‌شود معنی همه نمیده. مثلا: در فلان شهر دزدی دیده میشود. معنی اینکه همه دزدن نمیده
      اتفاقا دیده میشود معنی همه میده اگه نوشته بود میتواند لقاح خارجی داشته باشد حرف شما درست بود در ضمن دزدی یه کلمه جمع نیس تو کتاب گفته ماهی ها و یه کلمه جمع
      ویرایش توسط God_help_me : 30 دی 1399 در ساعت 10:36

15. Top | #45
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      خوب توی کتاب یه اشتباه خیلی بزرگی کرده و برای لقاح خارجی در ماهی ها از قید اغلب استفاده نکرده یه چیز دیگه هم که باید در مورد لقاح خارجی دقت کنیم اینه که هر دو گامت باید از بدن هر دو جنس خارج بشه به صورت همزمان که این میشه لقاح خارجی ولی در اسبک ماهی لقاح داخلیه چون گامت ماده تنها از درون بدن جنس ماده خارج میشه و به بدن جنس نر وارد میشه در اینجا دیگه گامت نر خارج نمیشه پس قطعا لقاح از نوع داخلی هست
      اینایی که گفتین جز بدیهیاته که همه میدونن و اینکه گفتین کتاب غلط گفته تو نظام قدیمم زیست پر غلط بود ولی هر سال از غلط سوال تهیه میکردن و ملاک کنکور غلط کتاب رو راست میگیرن اگه یه سوال مثل این تو کنکور بیاد اسبک ماهی هم لقاح خارجی و هم داخلی میتونه به عنوان جواب درست باشه منطق حالیش نیس طراح.

صفحه 3 از 5 نخستنخست ... 234 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)