خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 19
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

دوستان ترم بالایی پزشکی لطفا کمک کنند

سلام.دوستانی که حداقل ترم 1 پزشکی را تمام کرده‌اند،لطف کنند به ورودی‌های جدید در رابطه با موارد زیر کمک کنند:
      1.اهمیت هر کدام از دروس علوم پایه
      2.مقدار مطالعه مورد نیاز در هر روز
      3.نحوه خواندن دروس(راستش ما که عادت کردیم کنکوری بخونیم،با این حجم از مطالب قطعا نمی‌تونیم به امتحان برسیم و روش قبلی رو ادامه بدیم). لطفا درس به درس در این رابطه نظر بدین.)
      4.توصیه‌ها و تجارب شما
      6.و...
      از کمکتون پیشاپیش ممنونم

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط DrAsad نمایش پست ها
      سلام.دوستانی که حداقل ترم 1 پزشکی را تمام کرده‌اند،لطف کنند به ورودی‌های جدید در رابطه با موارد زیر کمک کنند:
      3.نحوه خواندن دروس(راستش ما که عادت کردیم کنکوری بخونیم،با این حجم از مطالب قطعا نمی‌تونیم به امتحان برسیم و روش قبلی رو ادامه بدیم). لطفا درس به درس در این رابطه نظر بدین.)
      4.توصیه‌ها و تجارب شما
      6.و...
      از کمکتون پیشاپیش ممنونم
      1- همه دروس مهمن ، علومیا هم حی مهمن برای معدل
      2- هر درس متفاوته و هرشخصی یه نقطع ضعف و قدرت داره ، تو هر کدوم ضعیفتری بیشتر میخونی هر کدوم نیستی کمتر ، ولی بهتره هر روز حداقل 2 ساعت رو مطالعه داشت ( خارج از تایم کلاسها)
      3- هر جور عشقته و راحتی
      4-هیچی دیگه موفق باشی ، نابرد رنج گنج میسر نمیشود

نکته: این سوالا چیزی نیس ک با سوال پرسیدن به جوابش برسی ، باید تجربه کنی و خودت ببینی باید چیکار کنی ، کنفرانس نیست که متن سخنرانی بخوای بنویسی یا کنکور نیست که روش خوندن بخوای ، تا وارد جو دانشگاهی نشی و نفهمی انتخاب واحد چیه و چطور تدریس میشه و چیکار باید کرد نمیتوانی بفهمی و درکش کنی.
      موفق باشی
      " God is that infinite All of which man knows himself to be a finite part "
      |
      خداوند ، آن بی نهایتی است که هر انسانی خودش را یک بخش محدود از آن میداند|

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      4.توصیه‌ها و تجارب شما
      6.و...
      از کمکتون پیشاپیش ممنونم
      سری به وبلاگ آقای امیرمحمد قربانی بزنید.جواب سوالاتتون اونجا هست.
      امیرمحمد قربانی | وبلاگ شخصی

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      4.توصیه‌ها و تجارب شما
      6.و...
      از کمکتون پیشاپیش ممنونم
      من دانشجوي پزشكي نيستم اما با هم علاقه داشتم هم دوستان پزشك دارم برا همون اشنايي دارم و يكم راهنماييتون ميكنم اول از همه لينك ميدم از دكتر عزيز اميرمحمد قرباني كه خيلي خوب توضيح داده بخونيد خيلي مفيده بعد نظر شخصي خودمو ميگم
      بایگانی‌ها دانشجوی طبابت | امیرمحمد قربانی
      1-دروس علوم پايه همشون مهمن اما مهمترين دروس از نظر من اول فيزيولوژي هست و بعد آناتومي و تقريبا سختترين درس هام حساب ميشن
      2-اين بستگي داره به هدف شما و اينكه كيفيت مطالعه و استعداد افراد متفاوته
      3-درس خوندن تو پزشكي خيلي خاصه مثلا فيزيولوژي خوندن با اناتومي خوندن زمين تا اسمون فرق داره توصيه من حتما برا درسهايي مثل فيزيو خلاصه نويسي داشته باش و برا اناتومي حتما اطلس استفاده كن و اينكه شكل بكش، نقاشي بكش مهم نيست خوشگل نكشي فقط بكش بدون نقاشي آناتومي خوب ياد نميگيري
      4-آرمانگرا نباش بهترين پزشكا هم به همه منابع مسلط نيستن و اينكه برا دروس سختتر مثل فيزيولوژي يه جا رو نفهميدي سخت نگير بگذر باز دو روز ديگه بخونش باز نشد بزار دفعه بعد ميبيني چقدر عميق فهميدي به ناخوداگاه مغزت زمان بده برا قسمت هاي سخت مثلا فك نكنم هيچ بشري با يه بار خوندن فيزيولوژي سختي مثل كليه و قلب رو كامل درك كنه و ياد بگيره .مهم پيگيري و مداومته كه داشته باشي
      از منابع جانبي خوبم استفاده كن مثلا سايت دكتر اباد خيلي خوبه كتاب رايگان هاي پزشكي داره برا دانلود اگه وضع ماليت خوبه كه فروشگاهش كلي محصول خوب داره من فيلم هاي اسموزيس رو پيشنهاد ميكنم خيلي خوبن اما زبانت خوبه هزينه نميخواد همين اسموزيس زبان اصلي رايگان ميشه دانلود كرد تو وب پيدا ميشه و ...
      برات آرزوي موفقيت ميكنم
      تا توانی در جهان همراه اهل درد باش
      یا نبر نامی زمردی یا حقیقت مردباش

5. Top | #5
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      4.توصیه‌ها و تجارب شما
      6.و...
      از کمکتون پیشاپیش ممنونم
      اولا ورودت به رشته پزشکی مخصوصا پزشکی تبریز رو تبریک میگم
      ثانیا بستگی داره که هدفت چیه؟ اگه دنبال استریتی هستی ینی بدون انجام طرح آزمون تخصص شرکت کنی باید معدلت الف بشه. یه سری شرایط داره که باید بپرسی از استعدادهای درخشان، همه درسا مهمن باید نمره بالای 17 بگیری.
      ولی نه قصد استریتی نداری یا میخای بی دردسر ردش کنی بره، باید بگم کل علوم پایه چندان اهمیتی در پزشکی نداره عملا. آناتومی و فیزیولوژی رو خوبتر از بقیه بخون. بافت رو هر چی بخونی متوجه نمیشی داستان از چه قراره. بیوشیمی هم هر چی بخونی از یادت میره همچنین عملا توی بالین چندان کاربردی نیستن. اگر کاربرد داشته باشن قسمت هایی، یه بار دیگه تو بالین بهتون درس میدن اونا رو. پس نگران نباش.
      *** یادمه یه تغییراتی توی قوانین استعداد درشخشان دادن. اونو حتما از دانشگاه بپرس.
      *** وقتی به آموزش علوم پایه مراجعه میکنی مراقب پاچه ت باش

6. Top | #6
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      واسه اینکه بدونی چجوری بخونی نمونه سوالاتو گیر بیار. یه کانال تلگرامی هست که نمونه سوال داره یا ورودی های قبلی دارن بخای بهت میدن. نمونه سوالاتو نگاه متوجه میشی چجوری بخونی. البته ترمای اول یکم سخته اصطلاحات جدید و چیزای جدید میبینی گیج میزنی کلا. طبیعیه.

7. Top | #7
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط saeid_NRT نمایش پست ها
      واسه اینکه بدونی چجوری بخونی نمونه سوالاتو گیر بیار. یه کانال تلگرامی هست که نمونه سوال داره یا ورودی های قبلی دارن بخای بهت میدن. نمونه سوالاتو نگاه متوجه میشی چجوری بخونی. البته ترمای اول یکم سخته اصطلاحات جدید و چیزای جدید میبینی گیج میزنی کلا. طبیعیه.
      سلام وقت بخیر
      ممکنه لطفا به این سوالات پاسخ بدید ؟! ممنون
      1- تشخص دنده 12 چپ از راست چگونه است؟
      2- چرا در فلج عضله سراتوس قدامی فرد قادر به حرکت اندام فوانی نمی باشد؟
      3- چرا در نمای قدامی از قلب دهلیز و بطن راست فضای بیشتری را از دهلیز و بطن چپ اشغال کرده اند؟
      4- اگر ریه ها هنگام تنفس عمیق متسع گردد در کدام فضاها می تواند نفوذ کند؟
      5- برای تزریق به قلب از روی جدار قفسه سینه کدام بخش مناسب تر است؟

8. Top | #8
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط melodii نمایش پست ها
      سلام وقت بخیر
      3- چرا در نمای قدامی از قلب دهلیز و بطن راست فضای بیشتری را از دهلیز و بطن چپ اشغال کرده اند؟
      برگاااااااااااااااام اینا رو که من یادم نیس که 5-6 سال پیش خوندم. راجع به سوال دوم به عصب دهی های عضله سراتوس انتریور دقت کن ببین عصبش با بقیه مشترک نیس؟ فانکشن سراوتس انتریور رو هم دقت کن.دنده های چپ و راست رو از شیارهای داخلیش باید تشخیص بدی که یادم نیسبطن چپ از نمای قدامی پشت بطن راست قرار داره. والا از فضای بین دنده های 5-6 خلفی برای تپ مایع پلور استفاده میکنیم ولی جواب دقیق رو نمیدونم. تزریق قلب رو هم نمیدونم ندیدم تا حالا انجام بشه
      ببخشید من خیلی وقته ذهنم از اینا دور شده نمیتونم جواب بدم اینا رو.

* این سوالاتم ناشی از توهم پزشکی اساتید علوم پایه س ) حالا بگی اینا چندان کاربردی نیس میگه پس چجوری میخای دکتر شیی )

سراتوس انتریور به اسکاپولا وصله اگه فلج بشه اسکاپولار حرکاتش محدود میشه پس عضلاتی که به اسکاپولا وصل هستن هممحدودیت فانکشن میگیرن.

واسه اینتراکاردیاک اینجکشن اینو پیدا کردم:
      For the subxiphoid approach, identify and palpate the xiphoid process of the sternum and the left costosternal angle. For the left parasternal approach, identify and palpate the left fourth or fifth intercostal spaces immediately adjacent to the sternum.
      میگه یکیش ساب گزیفویید (ساب زایفوئید) هست ینی بین زایده گزیفوئید و زاویه کوستواسترنال چپ. یه راهشم فضای بین دنده ای چهارم یا فضای بین دنده ای پنجم بلافاصله کتار استرنوم هست.

جالب بود خودمم نمیدونستم ولی استفاده ای نداره قطعا.
      ویرایش توسط saeid_NRT : 19 آذر 1399 در ساعت 21:31

9. Top | #9
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      برگاااااااااااااااام اینا رو که من یادم نیس که 5-6 سال پیش خوندم. راجع به سوال دوم به عصب دهی های عضله سراتوس انتریور دقت کن ببین عصبش با بقیه مشترک نیس؟ فانکشن سراوتس انتریور رو هم دقت کن.دنده های چپ و راست رو از شیارهای داخلیش باید تشخیص بدی که یادم نیسبطن چپ از نمای قدامی پشت بطن راست قرار داره. والا از فضای بین دنده های 5-6 خلفی برای تپ مایع پلور استفاده میکنیم ولی جواب دقیق رو نمیدونم. تزریق قلب رو هم نمیدونم ندیدم تا حالا انجام بشه
      ببخشید من خیلی وقته ذهنم از اینا دور شده نمیتونم جواب بدم اینا رو.

* این سوالاتم ناشی از توهم پزشکی اساتید علوم پایه س ) حالا بگی اینا چندان کاربردی نیس میگه پس چجوری میخای دکتر شیی )
      ممنونم خیلی لطف کردید
      من فکر میکردم که شاید شما هنوز دانشجو باشید و این سوالات به خاطرتون باشه

10. Top | #10
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      ممنونم خیلی لطف کردید
      من فکر میکردم که شاید شما هنوز دانشجو باشید و این سوالات به خاطرتون باشه
      پست بالا رو تکمیل کردم.
      نه این چیزا تو بالین زیاد کاربرد نداره اصلا به مرور یادت میره. بالین یه دنیای دیگه س.

11. Top | #11
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      پست بالا رو تکمیل کردم.
      نه این چیزا تو بالین زیاد کاربرد نداره اصلا به مرور یادت میره. بالین یه دنیای دیگه س.
      خیلی متشکرم واقعا لطف کردید
      واقعا که کار بالینی یه تجربه کاملا متفاوت از درس و تئوری هست

12. Top | #12
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سلام وقت بخیر
      1- این سوالتون فک کنم اشتباهه تا جایی که میدونم دنده ها به صورت جفت کاملا مشابه هم هستن و دنده 12 راست و چپ کاملا شبیه همن اما جفت دنده های یازدهم و دوازدهم با بقیه دنده ها متفاوتن چون بر خلاف بقیه دنده ها یه سرشون ازاد هست و مفصل نمیشه و اینکه تکمه و گردن هم ندارن این دنده ها .
      2- اینو دکتر جواب داد من به زبان ساده تر میگم شاید یکی اناتومی هیچی نخونده باشه ، سراتوس انتریور (قدامی) استخوان مهم کتف (اسکاپولا) رو ثابت نگه میداره تا بقیه ماهیچه ها بتونن تو شانه ها حرکت رو ایجاد کنن اگه اسیب ببینه کل این عملکرد ها دچار اشکال میشه (محدودیت حرکت وسیعی ایجاد میشه).
      3- این سوالتون خیلی سادست باید با موقعیت اناتومیکی قلب اشنایی داشته باشین تا راحت بفهمین من توضیحش میدم ولی فک نکنم انچنان فایده داشته باشه یه اطلس نگاه کنین یا ویدیو ببینید خیلی کمک میکنه ،قلب چهار تا سطح داره (قدامی،دیافراگمی ،ریوی چپ و راست) مثلا میگن از سطح دیافراگمی نگاه کنیم کدوم قسمت های قلب دیده میشه و ... .از قدام که نگاه کنید به قلب عمدتا بطن راست و و قسمتی از دهلیز راست و بخشی از بطن چپ دیده میشه که ناشی از همون حالت قرار گیری قلب هست این چرا نداره اینکه قلب اینطوری قرار داره چرا داره .
      4- ریه ها تو فضای مدیاستن قرار دارن به همراه قلب و تا جایی که میدونم ریه ها توسط دنده ها احاطه شدن و حداکثر میزانی که میتونن متسع بشن محدود به فضای دنده هاست اما شاید من منظور سوال رو نفهمیدم از اون فضاها چیه
      5-اینو من با دکتر شدیدا موافقم سوال کاربردی نیست و اینکه خیلی تخصصی هست توضیحشم که دادن (این ترم واحد قلب رو کامل خوندیم و هیچ جا یه اشاره کوچیک به تزریق داخل قلبی مستقیم نشده بود فک میکنم مختص تخصص های پزشکی باشه )

13. Top | #13
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      پست بالا رو تکمیل کردم.
      من پزشک نیستم ولی دکتر باهات موافق نیستم بالین دنیای دیگه ای داره درسته اما علوم پایه هم اهمیت خودشو داره و خیلیم مهم هست چطور دروسی مثل اناتومی و فیزیولوژی و انگل و ... مهم نیستن مگه میشه بدون دونستن اناتومی -فیزیولوژی کلیه یا قلب پاتولوژیش رو درک کرد و یاد گرفت اما فک میکنم منظور شما چیز دیگست، به خاطر سپاری این حجم اطلاعات علوم پایه غیر ممکن هست مثلا من دو ترم قبل اناتومی داشتم و بیشترش فراموش کردم اما بازم بیسش رو اکثر بچه ها بلدن و اینکه جایی لازم باشه برا درک پاتولوژی و ... اینا براشون مرور میشه و بکار میبرن این دانششون رو .این دلایل باعث سرسری رد کردن دروس علوم پایه نمیشه .بازم اگه من اشتباه میگم خوشحال میشم نظرتون رو بدونم

14. Top | #14
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      4.توصیه‌ها و تجارب شما
      6.و...
      از کمکتون پیشاپیش ممنونم
      سلام.....منم مثل خودت ورودی 99 هستم پس تجربه ای ندارم تا نظر شخصیم رو بگم ولی این مدت برایند نظراتی رو که از ترم بالایی ها خوندم رو بهت میگم ( که البته این نظرات هم میتونن درست باشن هم غلط که این رو خود شخص و هدفش مشخص میکنه)

_بعضی ها اعتقاد دارن دروس علوم پایه مهم هستن چون اگه درک و تصویر ذهنی خوبی نسبت به این دروس داشته باشی مطمعنن در ادامه ی راه کار رو برات راحت تر و لذت بخش تر میکنه البته خوندن این دروس نباید مثل کنکوری خوندن باشه چون اولن نشدنیه و درضمن فقط باعث سرخوردگی و گمراهی میشه....یه سری ها هم میگن همین که فقط دوران علوم پایه رو پاس کنی کافیه چون اصل و اساس در ترم های بالاتره
      _مقدار مطالعه در علوم پایه خیلی بستگی به هدف و برنامه هرشخص داره....افرادی رو داریم که میانگین 4 ساعت میخونن و هرچقدر به آزمون علوم پایه نزدیک تر میشیم این ساعت ها بیشتر میشن...افرادی هم هستن که ساعت های بیشتری رو اختصاص میدن....برای رتبه شدن توی آزمون علوم پایه درس خوندن میتونه متفاوت باشه با درس خوندن برای بالا بردن دانش پزشکی....شاید بشه گفت رتبه های برتر علوم پایه الزامن سواد بالایی ندارن و ازطرفی رتبه های متوسط علوم پایه الزامن کم سواد نیستن....درنتیجه بازهم بستگی به هدف شما داره
      _درباره ی نحوه خوندن هم اغلب بچه های ترم بالایی بیشتر روی خوندن جزوه ی استاد تاکید دارن و خوندن رفرنس ها رو توصیه نمیکنن....هرچند دراین بین افرادی رو داریم که رفرنس ها رو خوندن (البته هیچ کسی پیدا نمیشه که همه ی رفرنس ها رو خونده باشه) ... نحوه ی خوندن هم بستگی به هدفتون داره اگه برای امتحان علوم پایه میخوای بخونی بهتره تست زدن و دوره و مرور سوالای سال های قبل رو هم در برنامه داشته باشی البته این کار رو اغلب ترم دو به بعد انجام میدن... بعضی ها هم دست با قلم میشن و یه سری خلاصه نویسی هایی رو برای خودشون انجام میدن.... چندین منبع و کتاب هم چه برای آزمون علوم پایه چه برای افزایش دانش پزشکی هستن که خودت درآینده باهاشون آشنا میشی

درکل میشه گفت افرادی هستن که در جنبه ی تئوری دروس پزشکی زیاد خوب نیستن ولی خیلی خوب میتونن توی بالین مریض ها رو manage کنن و از یه طرف هم داریم افرادی رو که توی تئوری ها و دانش پزشکی فوق العاده هستن ولی توی manage مریض ضعیف هستن
      خلاصه میشه گفت پزشکی یجور هنر هست.... هنری که هم بالینش و هم تئوریش اهمیت بالایی دارن و تو و من و بقیه باید سعی مون رو بکنیم تا بین این فاکتورها یه تعادلی ایجاد کنیم....مسیر طولانیه و سختی ها و تلخی های زیادی داره که میتونن دلسرد کننده هم باشن ولی اگه به انتخابی که کردی ایمان داشته باشی و هدفت رو بشناسی و براش زحمت بکشی عاشق این هنر باقی خواهی موند

15. Top | #15
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط prince نمایش پست ها
      1- این سوالتون فک کنم اشتباهه تا جایی که میدونم دنده ها به صورت جفت کاملا مشابه هم هستن و دنده 12 راست و چپ کاملا شبیه همن اما جفت دنده های یازدهم و دوازدهم با بقیه دنده ها متفاوتن چون بر خلاف بقیه دنده ها یه سرشون ازاد هست و مفصل نمیشه و اینکه تکمه و گردن هم ندارن این دنده ها .
      2- اینو دکتر جواب داد من به زبان ساده تر میگم شاید یکی اناتومی هیچی نخونده باشه ، سراتوس انتریور (قدامی) استخوان مهم کتف (اسکاپولا) رو ثابت نگه میداره تا بقیه ماهیچه ها بتونن تو شانه ها حرکت رو ایجاد کنن اگه اسیب ببینه کل این عملکرد ها دچار اشکال میشه (محدودیت حرکت وسیعی ایجاد میشه).
      3- این سوالتون خیلی سادست باید با موقعیت اناتومیکی قلب اشنایی داشته باشین تا راحت بفهمین من توضیحش میدم ولی فک نکنم انچنان فایده داشته باشه یه اطلس نگاه کنین یا ویدیو ببینید خیلی کمک میکنه ،قلب چهار تا سطح داره (قدامی،دیافراگمی ،ریوی چپ و راست) مثلا میگن از سطح دیافراگمی نگاه کنیم کدوم قسمت های قلب دیده میشه و ... .از قدام که نگاه کنید به قلب عمدتا بطن راست و و قسمتی از دهلیز راست و بخشی از بطن چپ دیده میشه که ناشی از همون حالت قرار گیری قلب هست این چرا نداره اینکه قلب اینطوری قرار داره چرا داره .
      4- ریه ها تو فضای مدیاستن قرار دارن به همراه قلب و تا جایی که میدونم ریه ها توسط دنده ها احاطه شدن و حداکثر میزانی که میتونن متسع بشن محدود به فضای دنده هاست اما شاید من منظور سوال رو نفهمیدم از اون فضاها چیه
      5-اینو من با دکتر شدیدا موافقم سوال کاربردی نیست و اینکه خیلی تخصصی هست توضیحشم که دادن (این ترم واحد قلب رو کامل خوندیم و هیچ جا یه اشاره کوچیک به تزریق داخل قلبی مستقیم نشده بود فک میکنم مختص تخصص های پزشکی باشه )
      خیلی ممنونم لطف کردید

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)