خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 14 از 14
    1. Top | #1
      کاربر برتر
      کاربر فعال

نمایش مشخصات

تجربیات انتخاب رشته (a.h.d)

سلام؛
      امیدوارم حالتون خوب باشه...

قبل از هرسخنی این را بگویم که این تاپیک شاید بیشتر به درد بچه های تجربی بخوره اما خب مهم اصل موضوع است که برای همه صدق می کند و امیدوارم مفید باشه.

خیلی دوست داشتم قبل از اینکه مشغله های زندگی حتی وقت سرزدن به انجمن را از من بگیرد، در یک تاپیک مجزا تجربیات خودم را در این برهه حساس برای دوستان کنکوری بیان کنم.

اصل کار مشخص است و سعی خواهم کرد در زمان های خاص مطالب را در این تاپیک قرار بدهم و در هر پارت اگر سوالی داشتین که در حیطه معلوماتم بود، به آن پاسخ بدهم...

*مطالب در زمان های مشخص در قالب پارت های زیر قرار خواهند گرفت...

عباس معروفی:

ما نسل بدبختی هستیم ؛
      دستمان به مقصر اصلی نمیرسد ،
      از همدیگر انتقام میگیریم !!

ویرایش توسط A.H.D : 26 شهریور 1399 در ساعت 18:50

2. Top | #2
      کاربر برتر
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      چرا؟؟؟

خب انتخاب رشته بنابر حساسیت های رشته می تواند کل زندگی تو را درگیر کند. گاهی انتخاب یک رشته می تواند چنان بر زندگی شما اثر داشته باشد که جهت زندگی شما را به کل تغییر بدهد و گاه حاصل تحصیل فقط به یک مدرک قاب گرفته روی دیوار اتاقت و خاطراتی قشنگ از دوران دانشجویی تبدیل می شود. انتخاب با تو است که چه میخواهی از تحصیل آن هم در زمانه ای که متاسفانه مدارک دانشگاهی صرفاً تبدیل به یک برچسب شده تا از روی آن قیمتت را بخوانند.

ضرورت شناخت

اگر قبل از کنکور کسی از من سوالی در مورد رشته ام می پرسید قطعاً شروع به بیان خوبی ها و مزایای آن می کردم، یک کنکوری همین طور دغدغه ذهنی برایش ساخته اند که دیگر لازم نیست من باری به آن ها اضافه کنم.
      اما قطعاً بعد کنکور از سختی ها آگاهش نکنی، به او ظلم کرده ای...
      او باید بداند که پا در مسیری خواهد گذاشت که در این مسیر سختی ها کم و بیش همراهش خواهند بود.
      اگر الان با دید باز وارد مسیر بشوی، قبول سختی های پیش رو برایت آسان تر خواهد بود و این خیلی بهتر از این است که در میانه مسیر از آن ها آگاه بشوی و بخواهی آن ها را کنار همه افکار زیبایی که از ابتدا در ذهن داشتی قرار بدهی.
      پس تا زمان است از کسی که در مسیر مدنظرت گام برداشته پرس و جو کن و مسیر را با همه خوبی ها و سختی هایش به طور کلی بشناس...

عوامل موثر بر انتخاب

دوست من؛
      معیار تو برای انتخاب چیست؟
      پول، پرستیژ، آینده شغلی، خانواده، علاقه،استعداد و....و....و....

شمردن این معیارها کار سختی است؛ هر کس معیار هایی دارد که جزو موارد نیست. چند مورد را به اختصار از دید خودم بیان کردم امیدوارم مفید باشد.

پول خیلی مهمه، شوخی نداریم که؛ مهمه
      در بیشتر موارد هرکس می خواهد شغلی مرتبط با رشته خودش را داشته باشد، شغلی که با آن خرج و مخارج خانواده خود را بدهد، شغلی که برایش پولی فراهم سازد تا به زندگی اش سامان بدهد.
      حالا اگر آن شغل در کشور ما برحسب نیاز های جامعه آینده ای نداشته باشد، کار به مراتب سخت تر خواهد شد، سخت است حرکت در جهت مخالف حرکت آب آن هم در یک رود خروشان، باید شناگر قهاری باشی اگر واقعاً طالبش هستی...
      کلاس و پرستیژ هم گاه دیده می شود که معیار اصلی انتخاب رشته است.
      خب چی بگم؟
      شما هم حتما دوست دارید که آقا/خانم دکتر یا مهندس یا... خطاب شوید تا اینکه با لفظی عامیانه که گاه ممکن است رنگ توهین به خود بگیرد رو به رو شوید...
      خیلی از عشاق پزشکی را مثال بزنم که این رشته را با لفظ روح نواز دکتر و روپوش های سفید و استتوسکوپ تصور می کنند.
      تصوری که خودم هم کم در ذهنم با آن دکتر بازی نکرده ام.
      کلاس کاری مهم است آن هم در جامعه ای که پول پرستیژ می آورد اما
      پرستیژ
      همه چیز نیست...
      شاید یک رشته مقبولیت از جانب باقی نداشته باشد اما اگر خودت آن را قبول داشته باشی و ادامه بدهی، پول و حمایت هم پشتش می آید.
      مثل زمانی که همه با شنیدن پزشکی، با تصور خون و مرده حالت تهوع می گرفتن اما الان این روند تاحدودی معکوس شده است.

خانواده هم که در این زمان از تمامی ابزار استفاده می کنند تا دلسوزی خود را به داوطلب نشان بدهند؛ دلسوزی که گاه رنگ اجبار می گیرد. قطعاً حمایت خانواده نیروی محرکه فوق‌العاده قدرتمندی است که در ادامه به آن نیاز خواهی داشت. از تجارب شان استفاده کنید اما نگذارید کاملا تبدیل به وسیله ای شوید که رویاهای دست نیافته شان را با آن محقق سازند. شما هم انسان هستید و حق زندگی دارید پس از معیار هایتان با خانواده صحبت کنید و این را بدانید که موفقیت شما، موفقیت آنان است.
      علاقه؛ به قول رفیقم خیلی چیز حقیه...
      . اولین کشش ها برای سوق دادن تو به انتخاب رشته ای خاص
      اگر الان فکر می کنی به رشته ای علاقه داری، عجله نکن، شاید علاقه ات کاذب باشد.
      اول جنس علاقه ات را بشناس، علاقه ای که با حرف بقیه پیش بیاید، زود هم می رود
      اینجا است که باید مطالعه کنی، تحقیق کنی، مشورت کنی و... تا علاقه ات رنگ و بوی دیگری بگیرد.
      سعی کن علاقه را حتماً در نظر داشته باشی چون دیده شده است که همین علاقه در فشار های آینده عجیب به دادت می رسد. اما باز هم صرف فقط علاقه تصمیم گرفتن مشکل ساز خواهد بود.
      حرف زدن از استعداد برایم سخت تر است برای همین آن را در آخر می گویم.
      تشخیص آن سخت است اما شناخت آن لازم؛
      گاه می شود که با خود می گویی: من استعداد این کار را ندارم....!
      قبول این که استعداد یه کار که دیگری قادر به انجام آن است، برایم سخت است. از نظر من شاید شرایط و طرز دید ما این امر را برایمان متفاوت کرده است.
      در این مورد حرف زدن بیشتر شخصی است؛اما در کل این را می دانم که اگر آن استعداد خاص را کشف کنی تضمینی خواهد بود برای موفقیت...
      چند مورد دیگر هم از معیار ها بگویم به طور مثال دندانپزشکی که همیشه عاشقش بودم با فیزیک بدنی و خلقیات من جور نبود، دندانپزشک خوب هنر هم می خواهد و باید ساعت های مداوم بنشیند و کار کند. انصافا کار سختی است. پزشکی هم سختی های بی شماری دارد. شیفت شب، کم خوابی، منابع فوق سنگین مطالعاتی، کمبود وقت شدید و ... که بارها از هم قطارانی که جلوتر از من پا در مسیر گذاشته اند، شنیده ام.

حرف آخر این پارت

همیشه جوری انتخاب کن (به طور عام) که در آینده کسی را مقصر اشتباه امروزت نکنی، با گفتن ای کاش ای کاش و حسرت های بی پایان، آینده را بر خود تلخ نکنی.....
      جمله فوق برای رشته هایی با دوره تحصیل طولانی تر بیشتر صدق می کند.
      خودم نیز در آغاز کار کلی با خودم کلنجار رفتم و با در نظرگرفتن خیلی از عوامل رشته ای را انتخاب کردم که بیشتر از این که یک رشته عادی باشد یک سبک زندگی است.
      موقع انتخاب رشته تاپیک هایی مثل نظر دانشجویان در مورد رشته های دانشگاهی
      کمکم کرد، همچنین خیلی سپاسگزارم از کمک های که این دو بزرگوار به من کردند.

@ALI-LEGEND @Noo$hin

امیدوارم بخش اول سخنانم برای تو که آنرا خواندی، مفید واقع شده باشد.
      اگر سوالی برایت پیش آمد بپرس حتماً
      اگر در حیطه معلوماتم بود، ازجواب دادنش دریغ نخواهم کرد.

عباس معروفی:

ما نسل بدبختی هستیم ؛

ویرایش توسط A.H.D : 27 شهریور 1399 در ساعت 16:59

3. Top | #3
      کاربر برتر
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      https://civilica.com/scientometrics/7/
      https://www.uniref.ir/Ranking7
      https://www.google.com/amp/s/www.meh...m/amp/4133137/

یه نگاه به رتبه بندی ها بندازین
      احتمالا خیلی از شما موقع انتخاب رشته دنبال این تیپ بندی ها می گردین و آن را یک معیار برای انتخاب دانشگاه قرار می دهید...

خب همین جا بگویم که در این پارت می خواهیم پیرامون انتخاب دانشگاه حرف بزنیم...
      پارت قبل در مورد انتخاب رشته امیدوارم مفید واقع شده باشد.
      اما
      بپردازیم به این بحث...

یک نکته خیلی خیلی خیلی خیلی مهم که وجود دارد این است که شما یک انسان زنده هستید.
      قصد شوخی ندارم
      شما حق زندگی کردن دارید
      چون زنده هستید...

حالا درسته که موقع انتخاب شهری که قرار است در آن چهار سال یا حتی بیشتر در آن ساکن باشید فقط به رتبه علمی دانشگاه نگاه کنین؟!؟

تو قرار نیست این چند سال مثل مدرسه فقط درس بخوانی، تو قراره وارد فاز جدیدی از زندگی بشوی...
      تو اول باید زندگی کنی و در کنارش درس بخوانی نه بالعکس!!!
      هرچند دانشگاه خیلی مهم باشد ولی یک چیز بین خودمان باشد، خیلی از این تیپ بندی ها واقعا معیار درستی هم ندارند چه برسد به اینکه بخواهد برای ما وسیله ای برای شناخت آن دانشگاه باشند.

سهمیه بومی

خب اگر پذیرش رشته ها را به کشوری و بومی تقسیم کنیم،
      اگر به صورت بومی بود شانس قبولی شما در آن بوم بیشتر است اما کشوری دیگر این طور نیست...
      حالا این بومی بودن باز چند دسته میشه پذیرش به صورت استانی یا ناحیه ای یا قطبی...
      مثلا برای پزشکی روزانه به صورت ناحیه ای منظور می شود.
      اگر به طور مثال شخص سه سال دبیرستان خود را در استان یزد بوده، شانس قبولی او برای پزشکی روزانه در اصفهان،یزد،کاشان و شهرکرد بیشتر خواهد بود.
      در مورد اثر این سهمیه خود دفترچه کنکور چیزی نگفته اما مثلا برای پذیرش رشته ای مثل پزشکی (روزانه) گفته شده تا هشتاد درصد سهمیه آزاد دانشجو می گرفتند.
      خود دفترچه انتخاب رشته کنکور در این باره اطلاعاتی دارد که توصیه می کنم حتماً مطالعه اش کنید.

کدوم شهر؟!؟

این کاملا به خودت و شرایط خودت مربوطه، حرف های من صرفا تجربه من است که شاید برای رشته هایی با دوره طولانی تر مثل پزشکی و دندان بیشتر صدق کند.

سن و سال های ما جوریه که دوست داریم از خانواده مستقل بشویم
      و چه چیزی بهتر از قبولی دانشگاه و رفتن به شهر دیگر برای ما...
      اما از من میشنوی، زیاد دنبال استقلال نباش الان...
      هیچ جا بهتر از شهر خودت و خانه خودت نمیشه،
      وضع خوابگاه ها که چه عرض کنم؟!؟
      همین رو بدونید شهرخودتون یا شهر های نزدیکتون رو یه نگاه خاصی بهشون داشته باشین...
      نگران دانشگاه هم نباشید اکثراً آموزش ها یکیه معمولاً، شاید یه تعداد قلیلی از آن ها استثنا باشند.

حالا اگر شهر خودت نشد، شهر های نزدیک هم هیچ،
      یه پرس و جو کن از شرایط حمل و نقل برای اون شهری که میخواهی انتخاب کنی حتما مخصوصا اگر شهرستانی هستی
      گاه ممکن است که برای رفتن به شهر دیگر چندین اتوبوس عوض کنی و کارت سخت بشه.

حتما به فرهنگ خودت و مردم آن شهر توجه ویژه داشته باش...
      اگر تو مثلا بخواهی به شهری چون تهران، شیراز، اصفهان بروی شاید به مشکل نخوری چون این شهر ها مهاجرپذیر هستند و بالاخره میشه با شرایط کنار آمد اما اگر رفتی یک شهری با یک فرهنگ خاص، بین مردمی که جنس رفتارشون فرق داره با یک فرهنگ بسته...
      یا باید با شرایط کنار بیای که سخته خیلی
      یا کل دوران تحصیلت عذاب بکشی از انتخاب نادرستت...

پس رفیق؛
      مراقب باش که چه چیزی را انتخاب میکنی
      به نظرم بیخیال تیپ بندی دانشگاه و این جور چیزا بشو
      برو جایی که راحت باشی و با دل خوش درس بخونی
      اگر سوالی داری حتماً بپرس،
      اگر بلد باشم در مورد این موضوع
      خوشحال میشم کمکت کنم...

عباس معروفی:

ما نسل بدبختی هستیم ؛

ویرایش توسط A.H.D : 02 مهر 1399 در ساعت 00:16

4. Top | #4
      کاربر برتر
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      پارت سوم
      معرفی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ⏬⏬⏬⏬⏬⏬⏬

عباس معروفی:

ما نسل بدبختی هستیم ؛

ویرایش توسط A.H.D : 19 مهر 1399 در ساعت 22:10

5. Top | #5
      کاربر برتر
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      اگر در انتخاب رشته اشتباه کردی
      این متن را بخون شاید کمکی به تو بکند...

قبلاً سعی شد در این مورد صحبت کنم که در انتخاب رشته و شهر نباید سطحی و تک بعدی بود چرا که اگر اشتباهی انجام بدهی بعداً حق تحصیل رایگان و روزانه را از دست می دهی و ممکن است عملا با انتقالی شهریه پرداز بشوی...

راهکار چیست؟!؟

خب دوست من؛ اگر انتخاب رشته کردی و منتظر اعلام نتایج هستی و از انتخاب هایی که کردی راضی نیستی و دوست داری در رشته/محل جدیدی قبول بشوی بدون اینکه پول اضافی بدهی،
      بهتر است در موعدی که از طرف سازمان سنجش اعلام می شود با دادن درخواست در سایت سنجش، قبولی خود را تغییر بدهی....
      آن هم
      با
      استفاده از
      کارنامه سبز

کارنامه سبز چیست؟؟؟

کارنامه سبز که از آن با عنوان کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه نیز نام برده اند؛ معمولاً چند روز پس از اعلام نتایج نهایی بر روی سایت سنجش قرار می گیرد...
      خب این کارنامه حاوی اطلاعاتی است که با یه سرچ کوچک با هر قسمتش آشنا خواهید شد، این کارنامه وضعیت قبولی شما را عملا در کد رشته های دیگر نشان می دهد.
      باقی توضیحات تا همین جا بس است؛هدف من آشنایی با چگونگی و چرایی استفاده از آن است...

چگونگی استفاده؟!؟

خب این کارنامه رنگش سبز نیست بلکه به این علت سبز است که شما در این مقطع زمانی مشخص میتونین سرنوشت خودتون را تغییر بدهید از رشته ای به رشته ای دیگر و از محلی به محلی دیگر یا هردو!

این کارنامه عملا برای انتخاب های پایین تر از کد رشته قبولی شما است
      نه آن کد رشته ای که قبول نشدید!
      نه آن کد رشته ای که حتی آن را موقع انتخاب رشته وارد نکردید!

اگر شرایط فوق را هم لحاظ کردی و خواستی تغییر بدی؛ اول برو سایت سازمان سنجش باید عضو بشی و بعد بری و درخواست بدی با ذکر دلایل و همچنین با ذکر آن کد رشته ای که رتبه قبولی آن را به دست آورده ای...

خب دیگر حالا بعد درخواست کار تمام است، بعد چند هفته تا چند ماه جواب درخواست را می دهند و میتوانی حالا در رشته/محل جدیدت تحصیل کنی...

حرف آخر و چند توصیه!!!!

این وسط استفاده از کارنامه سبز همیشه یک سری ابهام برای همه در آن مقطع ایجاد می کند که مهم ترین آن، این سوال است:

اگر من از کارنامه سبز استفاده کنم آیا قبولی من در انتخاب اولم لغو خواهد شد؟؟؟

جواب هم بله است هم خیر؛
      ببین شما قبول شدید و هیچ چیز نمی تواند این حق و این قبولی را از شما بگیرد مگر خودتان!!!
      درست خواندین، فقط خودتان...
      ببین یه اشتباه رایج اینه که بعد درخواست معلوم نیست کی به درخواست شما جواب می دهند و شما به فرض این که درخواست دادید و جواب درخواست تان هم مورد قبول واقع خواهد شد از ثبت نام در دانشگاهی که انتخاب اولتان خودداری می کنید و این موقع است که اگر درخواست شما رد شد، شما هم دانشگاه نمی روید هم اگر روزانه قبول شده باشی سال بعد محروم میشی از رشته های روزانه!!!
      پس حتماً ثبت نام کن و خیالت راحت! اگر درخواستت قبول شد هم انتقالی بدون دردسر میگیری هم دانشگاه رو از دست نمیدی....

و مورد آخر ...
      ببین رفیق زیاد روی انتقالی حساب باز نکن مخصوصاً اگر روزانه هستی و تحصیلت رایگانه...
      اگر از کارنامه سبز استفاده نکردی و بعدا خواستی انتقالی بگیری باید منتظر این باشی که وزارت خونه های محترم مخصوصاً وزارت خونه شیک بهداشت جوری قانون را برایت دور بزنند که آخرش مجبور بشی پول بی زبان را خرج شهریه های گاه کمرشکن بکنی...
      البته یک سری شرایط هست که رایگان انتقالی بگیری اما چه شرایطی؟!؟
      مثلا فوت پدر و بیماری و ازدواج دختر ...
      اینکه اگر هم سهمیه بیست و پنج داشته باشی هم که دیگه معلومه که انتقالی شون رایگان باشه...
      غیر این ها باید قطعاً شهریه بدی...

این قطعاً خیلی سخته که روزانه قبول بشی با کلی زحمت و بخواهی انتقالی بگیری و مجبور باشی شهریه بدهی و آن ها به سادگی آب خوردن تو را به راحتی به ظرفیت مازاد ببرند!!!!

یک نکته در مورد انتقالی!!!
      توی دفترچه انتخاب رشته یک سری کد رشته ها رو گفته ممنوعیت نقل و انتقال !!!
      یعنی اگر طالب انتقالی هستن از کارنامه سبز همون اول استفاده کنند(البته دیگه نمیدونم با درخواستشان موافقت میشه یانه) و الا باید بعداً فکر انتقالی را از سر بیرون کنند که کار دو چندان سخت تر برایشان خواهد شد...

خب در پایان هم یک نمونه از کارنامه سبز هم میذارم ...

img_20200713_003054.jpg

عباس معروفی:

ما نسل بدبختی هستیم ؛

ویرایش توسط A.H.D : 01 آبان 1399 در ساعت 14:19

6. Top | #6
      کاربر برتر
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      پارت پنجم

عباس معروفی:

ما نسل بدبختی هستیم ؛

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط A.H.D نمایش پست ها
      پارت پنجم
      خیلی مشتاقم نوشته تون رو بخونم . ممنون که کمک میکنین
      im just a Kid . but Awkward one
      تلگرام : xlycan@

8. Top | #8
      کاربر برتر
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      سلام؛
      امیدوارم حالتون خوب باشه
      پارت اول ویرایش شد...

عباس معروفی:

ما نسل بدبختی هستیم ؛

9. Top | #9
      کاربر برتر
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه در سال 1347 با مدرسه عالی پرستاری کارخود را آغاز کرد و سپس در سال 1354 با تبدیل شدن به دانشکده پزشکی به خدمت رسانی به مردم خطه غرب کشور همت گماشت .

دانشکده پزشکی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی درسال 1364 با تبدیل شدن به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه قوام بیشتری گرفت علاوه برامر درمان و آموزش به پژوهش ، نوآوری و تلاش برای پیشرفت علوم پزشکی وپیراپزشکی پرداخت.

این دانشگاه هم اکنون دارای هفت معاونت،هشت دانشکده،هفت مرکز آموزشی درمانی در شهرستان کرمانشاه، ده بیمارستان در شهرستانها ،چهارده شبکه بهداشت ودرمان درشهرستانهای کرمانشاه- اسلام آبادغرب- پاوه- ثلاث باباجانی- جوانرود- دالاهو- روانسر- سرپل ذهاب- سنقر-صحنه-قصرشیرین-کنگاور-گیلانغرب و هرسین،14330 کارمند و 500 عضو هیئت علمی می باشد.

فایل پیوست 94489

خب توضیح بالا از خود سایت دانشگاه می باشد، دانشگاه خیلی خوبیه اگر ساکن استان های کرمانشاه، کردستان، همدان، ایلام و لرستان هستی...

فایل پیوست 94490

پی نوشت۱: امسال دانشگاه فوق الذکر برای فیزیوتراپی دانشجو می گیرد.
      پی نوشت۲:یه تبریک هم به دوستانی که امسال به خواسته شون تو کنکور رسیدن...

عباس معروفی:

ما نسل بدبختی هستیم ؛

ویرایش توسط A.H.D : 02 مهر 1399 در ساعت 00:27

10. Top | #10
      کاربر برتر
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      سلام
      پارت دوم رو گذاشتم...
      امیدوارم مفید واقع بشه...

عباس معروفی:

ما نسل بدبختی هستیم ؛

11. Top | #11
      کاربر برتر
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      سلام رفقا...
      امیدوارم حالتون توپ باشه
      پارت چهارم هم قرار داده شد
      خب امیدوارم کاربردی باشه براتون...

عباس معروفی:

ما نسل بدبختی هستیم ؛

12. Top | #12
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      میبخشید الان بخوایم از کارنامه سبز استفاده کنیم محل دیگه بریم انتقالی محسوب میشیم؟پول باید بدیم یعنی؟ چطور از کارنامه سبز استفاده کنیم که نیاز نباشه پول بدیم؟

13. Top | #13
      کاربر انجمن

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط katy perry نمایش پست ها
      میبخشید الان بخوایم از کارنامه سبز استفاده کنیم محل دیگه بریم انتقالی محسوب میشیم؟پول باید بدیم یعنی؟ چطور از کارنامه سبز استفاده کنیم که نیاز نباشه پول بدیم؟
      بعد اینکه کارنامه سبز اومد یه فرصتی برای ثبت درخواست جابجایی با کارنامه سبز تو سامانه سنجش خواهد بود،خواهر من روزانه قبول شده بود درخواست داد و قبول هم شد درخواستش و الان هم هیچ هزینه ای نمیده.
      و إن لو إستقاموا علی الطریقة لأسقیناهم ماء غدقا

14. Top | #14
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      سلام عالی بود مچکرم

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن