خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

تاریخ ادبیات روزانه !

سلام،

همگی خسته نباشید!

اینجا رو هر روز آپ میکنم،

تا هم ی جورایی جنبه ی اموزش داشته باشه،هم تکرار

هر دفعه ک میاین نت،

2 مین وقت بذارید از بالا تا پایین رو بخونید،

کلی ی موضوع رو تکرار کردید!

از ادبیات 2 شروع میکنم

موفق باشید!
      تو هستی من شدی از آنی همه من

من نیست شدم در تو از آنم همه تو

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      خواجه عبدالله انصاری

معروف به پیر انصار و پیر هرات (دقت کنید معروف به!!! )

ملقب به شیخ الاسلام

قرن 5

اسم کتاباش: الهی نامه - زاد العارفین - مناجات نامه - رساله ی دل و جان - رسایل - نصایح - کنز السالکین (ناز مکرر)

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سید محمد حسین بهجت تبریزی

تخلص: شهریار

شاعر معاصر

آثار: کلیات اشعار (5 جلد) ، منظومه حیدر بابایه سلام!

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات

تاریخ ادبیات و اعلام فصل به فصل در کتاب دهخدای کنکور

دوم دبیرستان فصل اول
      ادبيّات حماسي
      تعريف : يكي از انواع ادبي و داستان و روايتي است با زمينه ي داستاني ، قهرماني و رنگ قومي و ملي و سبكي فاخر كه در آن حوادثي فراتر از حدود عادت روي مي دهد .
      انواع حماسه :
      1- طبيعي : از زمان هاي دور به صورت شفاهي در بين ملت ها وجود داشته و سينه به سينه و نسل به نسل تقل شده و بعد ها به شكل مكتوب و اغلب به صورت شعر درآمده است . مانند :
      الف ) ايلياد و اديسه ي هومر شاعر يوناني
      هومر (قرن 7 قبل از ميلاد) : كهن ترين و نامدارترين حماسه سراي يوناني
      آثار: اديسه « مجموعه آداب و اخلاق يونانيان را مي‏توان از آن فرا گرفت »، ايلياد « شاهكار ادبيات جهان »

ب ) مهابهارات و رامايانا از هند
      مهابارات ، به زبان سانسكريت كه شامل 19 كتاب است و تأليف آن را به وياسا فرزانه ي هند نسبت مي دهند البته اين کتاب را قريب 100 شاعر طي چند قرن نوشته‏‎اند .
      رامايانا، سروده ي والميکي شاعر باستاني هند ، منظومه اي طولاني به زبان سانسكريت درباره ي وقايع جنگ هاي رام و همسر او سيته .

ج ) بخش هايي از شاهنامه ي فردوسي
      2- مصنوع : تقليدي از حماسه ي طبيعي است . در تدوين آن ، همه ي افراد يك قوم يا ملت دخالت ندارند بلكه فقط يك نفر ( شاعر ) آن را مي سرايد و در آن به جاي آفرينش حماسه به بازآفريني آن مي پردازد . مانند :
      الف ) حمله ي حيدري از باذل مشهدي
      ب ) خاوران نامه ي ابن حسام خوسفي :
      منظومه اي از شاعر قرن هشتم و نهم كه موضوع آن سفرها و حملات علي ( ع ) به سرزمين خاوران به همراهي مالك اشتر و جنگ با ديو و ا‍ژدها و ... است .

اشکبوس کُشانی ( کوشانی ) : يکی از پهلوانان تورانی است که برای نبر با ايرانيان به ميدان می آيد و رهام پسر گودرز را شکست می دهد.
      توران : سرزمين تور ، يکی از سه پسر فريدون ، سرزمينی که در آن سوی جيحون تا درياچه ي آرال .
      گودرز : پهلوان ايرانی که بنا به روايت فردوسی در عهد کيان پس از خاندان سام نيرم خاندان او اهميت داشته است .
      حسن اسماعيل زاده
      نقاش ايرانی که رزم رستم و اشکبوس رنگ و روغن منسوب به اوست . ( درس رستم و اشکبوس کنار عکس )

باذل مشهدي (قرن 12)
      آثار : حمله حيدري « در قالب حماسه مصنوع و سنتي »، وي در اين منظومه به شرح زندگي و جنگ های پيامبر‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ ‏‏‏‏‏‏‏‏‏ ‏(ص) و علي‏(ع) تا شهادت آن حضرت در محراب مسجد کوفه پرداخته است . شاعر تحت تأثير حماسه های ملی به اين حماسه ی دينی را با دخل و تصرف در اصل موضوع و آرايش صحنه ی نبرد به شيوه شاهنامه سروده است. قسمتي از اين منظومه توصيف نبرد حضرت علي ( ع ) با عمر و بن عبدود ( از سران قريش كه در غزوه ي خندق توسط حضرت علي كشته شد ) مي باشد

حسين همدانی : اثر : پرده ي درويشی ، تاريخ 1338 ( درس سوم کنار عکس )

ادبيات نمايشي :
      در قالب نمايش بر روي صحنه مي آيد . در ميان ملل گوناگون به شيوه هاي سنتي و جديد رونق داشته است .
      گونه هاي رايج آن : 1- نمايش نامه ( Piece ) 2- فيلم نامه ( Scenario )
      نمايش نامه : نوشته اي است كه در آن جزئيات ، حالات ، رفتار و گفتار بازيگراني كه در صحنه ي تئاتر نقشي را بر عهده دارند ، نگاشته مي شود و هنر پيشگان بر اساس آن ، حرف ها و جركات خود را در جريان نمايش تنظيم مي كنند
      فيلم نامه : نوعي نمايش نامه است كه بر مبناي طرح آن ، فيلم هاي سينمايي يا تلويزيوني ساخته و پرداخته مي شود.
      فرق فيلم نامه و نمايش نامه :
      در نگارش نمايش نامه نويسنده معمولاً گفت و گوي ميان بازيگران نمايش را مي نويسد ، درحالي كه در فيلم نامه علاوه بر گفت و گوهاي بازيگران ، ويژگي صحنه ها و چشم اندازهايي كه كارگردان ، داستان فيلم را در آن به مرحله ي اجرا در مي آورد ، هم چنين چگونگي حركت دوربين فيلم برداري شرح داده مي شود .
      فيلم نامه نويسان معروف ايراني :
      1- بهرام بيضايي 2- علي حاتمي 3- عباس كيارستمي 4- ابراهيم حاتمي كيا 5- مجيد مجيدي ( كارگردان و فيلم نامه نويس ) اثر : بچه های آسمان 6 - محسن مخملباف 7- مهدي فخيم زاده 8- داوود ميرباقري 9- مسعود كيميايي 10 - داريوش مهرجويي

عمروبن ليث : دومين پادشاه صفاري مقتول به سال 289 هـ . ق . ( آورده اند كه ... از كتاب سياست نامه )
      سياست نامه ( يا سيرالملوك ) : كتاب فارسي از نظام الملك وزير سلجوقيان كه در 50 فصل گرد آمده و حاصل تجربيات چندين ساله ي اين وزير دانشمند است .
      دكتر امين يزدي زاده، مدرس كنكوري درس زبان و ادبيات فارسي رشته هاي رياضي و تجربي
      استان آذربايجان غربي شهر اروميه
      09143469320

مولف کتاب دهخدای کنکور انتشارات شب قره تهران
      معناي واژه هاي داخل متن کتب درسي (دوّم، سوّم، زبان فارسي 3، پيش دانشگاهي)
      توجّه به لغات ايهام دار و مشخص كردن چندين معني آن ها
      جمع بندي جفت هاي املايي
      واژه هاي كنكور سراسري
      تاريخ ادبيّات و اعلام فصل به فصل

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن