خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 26
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

Na-Omid
      نمایش مشخصات

نقل قول های جذاب فیزیکدان های بزرگ

سلام بر همه
      تاپیک مربوط به اشتراک گذاری نقل قول فیزیکدان های بزرگ و بحث و گفتگو پیرامون اونهاست.

لطفا از ایجاد پست های بی ارتباط و نقل قول های افراد دیگر شدیدا پرهیز کنید.

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      quote-prediction-very-difficult-especially-if-s-about-future-niels-bohr-735167.jpg

پیشگویی بسیار سخت است، مخصوصا اگر در رابطه با آینده باشد !
      نیلز بور

پ ن : مگر در رابطه با زمان دیگری میشه پیشگویی کرد ؟
      نظرات خود را بیان کنید

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      یک پدیده کوانتومی اتفاق افتاده و برای بررسی اون پدیده تابع احتمال استفاده میکنم در آزمایش که همین الان انجام دادم حالا شما تصور کنید بخوایم در مورد پدیده های از آینده صحبت کنیم
      راستش دانشمندان بزرگی مثل بور، ویلر، جان فون نیومان یا هایزنبرگ بعضی وقت ها عملا منظورشون درک نمیکنم بهتر بگم بعضی وقت ها به نا دانی خودم پی میبرم که چقدر تفاوت هست بین من و چنین اندیشمندانی که با چنین عینک های به جهان مینگرند !
      راسش خیلی دوست دارم اونطور که ویلر یا نیومان جهان میدید منم درک و علم داشتم اون صورت نگاه میکردم

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      البته شما فیزیک میخونید برامون بیشتر توضیح بدید

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Megan_Mccarthy نمایش پست ها
      یک پدیده کوانتومی اتفاق افتاده و برای بررسی اون پدیده تابع احتمال استفاده میکنم در آزمایش که همین الان انجام دادم حالا شما تصور کنید بخوایم در مورد پدیده های از آینده صحبت کنیم
      راستش دانشمندان بزرگی مثل بور، ویلر، جان فون نیومان یا هایزنبرگ بعضی وقت ها عملا منظورشون درک نمیکنم بهتر بگم بعضی وقت ها به نا دانی خودم پی میبرم که چقدر تفاوت هست بین من و چنین اندیشمندانی که با چنین عینک های به جهان مینگرند !
      راسش خیلی دوست دارم اونطور که ویلر یا نیومان جهان میدید منم درک و علم داشتم اون صورت نگاه میکردم
      من که منظورت رو نفهمیدم
      بیشتر توضیح بده
      چه آزمایشی انجام دادی؟
      تابع احتمال؟!

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Ultra نمایش پست ها
      من که منظورت رو نفهمیدم
      بیشتر توضیح بده
      چه آزمایشی انجام دادی؟
      تابع احتمال؟!
      خوب مثلا ساده ترین احتمال حضور الکترون یا نمیدونم مثلا آزمایش دو شکاف و ... من برای احتمال حضور الکترون باید از تابع موج که یک تابع به معنا واقعی مفهوم ریاضی و مجرد هست باید استفاده کنم خوب تنها درک که ما از این تابع مجرد داریم این هست اگر تابع موج در مزدوج ضرب کنیم چگالی احتمال برای بدست میاد و از این طریق خودمون داریم در مورد پدیده که اندازه گیری می‌کنیم در مقیاس کوانتومی عملا از واژه احتمال استفاده می‌کنیم
      راستش بخوای همونطور که گفتم منم منظور آقای بور درک نکردم از جمله اشون ولی اینطور با این دانش ناچیز خودم برداشت کردم حتما وقتی ما از پدیده که داریم مورد اندازه گیری قرار میدادم از احتمال باید صحبت کنیم ( البته در مقیاس کوانتومی !) حالا تصور کنید از پدیده های این چنیند در آینده بخوایم صحبت کنیم راستش من نمیدونم چقدر موضوع مثل نظریه آشوب و سیستم های دینامیک غیر خطی در دنیا کوانتوم موثر هستن و چه روابطی بین این پدیده ها هست ولی همونطور که چنین پدیده های در ابعاد بزرگ مثل هواشناسی دقت پیش بینی مارو پایین میاره حالا تصور کنید در دنیا میکروسکوپی چه وضعیت خواهیم داشت یا اصلا بخوایم در مورد آینده صحبت کنیم که متغیر های بسیاری درش دخیل هست و ...
      خلاصه کلام اون چیزی که برای کسی که از دنیا فیزیک کلاسیک پا به دنیا فیزیک کوانتومی میذاره اولین چیزی که نظرش جلب میکنه بحث احتمال

والا من سواد کافی ندارم فقط کنجکاوم متاسفانه رشته ام فیزیک نبود در حد یه دیپلمه این برداشت ناقص و سطحی از حرف این اندیشمند بپذیرید

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      خوب مثلا ساده ترین احتمال حضور الکترون یا نمیدونم مثلا آزمایش دو شکاف و ... من برای احتمال حضور الکترون باید از تابع موج که یک تابع به معنا واقعی مفهوم ریاضی و مجرد هست باید استفاده کنم خوب تنها درک که ما از این تابع مجرد داریم این هست اگر تابع موج در مزدوج ضرب کنیم چگالی احتمال برای بدست میاد و از این طریق خودمون داریم در مورد پدیده که اندازه گیری می‌کنیم در مقیاس کوانتومی عملا از واژه احتمال استفاده می‌کنیم
      راستش بخوای همونطور که گفتم منم منظور آقای بور درک نکردم از جمله اشون ولی اینطور با این دانش ناچیز خودم برداشت کردم حتما وقتی ما از پدیده که داریم مورد اندازه گیری قرار میدادم از احتمال باید صحبت کنیم ( البته در مقیاس کوانتومی !) حالا تصور کنید از پدیده های این چنیند در آینده بخوایم صحبت کنیم راستش من نمیدونم چقدر موضوع مثل نظریه آشوب و سیستم های دینامیک غیر خطی در دنیا کوانتوم موثر هستن و چه روابطی بین این پدیده ها هست ولی همونطور که چنین پدیده های در ابعاد بزرگ مثل هواشناسی دقت پیش بینی مارو پایین میاره حالا تصور کنید در دنیا میکروسکوپی چه وضعیت خواهیم داشت یا اصلا بخوایم در مورد آینده صحبت کنیم که متغیر های بسیاری درش دخیل هست و ...
      خلاصه کلام اون چیزی که برای کسی که از دنیا فیزیک کلاسیک پا به دنیا فیزیک کوانتومی میذاره اولین چیزی که نظرش جلب میکنه بحث احتمال

والا من سواد کافی ندارم فقط کنجکاوم متاسفانه رشته ام فیزیک نبود در حد یه دیپلمه این برداشت ناقص و سطحی از حرف این اندیشمند بپذیرید

متاسفانه بازهم نوشنه ات یه مقدار نامفهومه واسم اما یه توضیحاتی بهت میدم

تابع موج اول و آخر مکانیک کوانتومیه
      هدف کلی رسیدنه به تابع موجه تا با اون هرچیزی که مورد نیاره محاسبه بشه
      درسته یه رابطه ریاضی هست
      مثل همه ی روابط دیگه توی فیزیک

چیزی که توی مکانیک کوانتومی شکاف بزرگی ایجاد میکنه هم احتمال نیست (یعنی احتمال مهم هست ولی نه به اندازه اصل عدم قطعیت)
      اینه که مشاهده پذیر های فیزیکی مثل مکان و سرعت به عملگر تبدیل شدند و اندازه گیری باعث تغییر توی سیستم میشه

در رابطه با این نقل قول از بور من یه ابهامی دارم
      فکر کنم ابهام منو متوجه نشدی
      منظورم این بود که استفاده از واژه پیش بینی منجر به این میشه که کلا درباره آینده صحبت کنیم
      نه زمان دیگه ای
      به عنوان مثال : مگه میشه درباره پیش بینی توی گذشته بحث و صحبت کرد؟
      چطوره که مخصوصا پیش بینی درباره آینده سخته
      مگر غیر آینده چیز دیگه ای هم قابل پیش بینی میتونه باشه؟

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      متاسفانه بازهم نوشنه ات یه مقدار نامفهومه واسم اما یه توضیحاتی بهت میدم

تابع موج اول و آخر مکانیک کوانتومیه
      هدف کلی رسیدنه به تابع موجه تا با اون هرچیزی که مورد نیاره محاسبه بشه
      درسته یه رابطه ریاضی هست
      مثل همه ی روابط دیگه توی فیزیک

چیزی که توی مکانیک کوانتومی شکاف بزرگی ایجاد میکنه هم احتمال نیست (یعنی احتمال مهم هست ولی نه به اندازه اصل عدم قطعیت)
      اینه که مشاهده پذیر های فیزیکی مثل مکان و سرعت به عملگر تبدیل شدند و اندازه گیری باعث تغییر توی سیستم میشه

در رابطه با این نقل قول از بور من یه ابهامی دارم
      فکر کنم ابهام منو متوجه نشدی
      منظورم این بود که استفاده از واژه پیش بینی منجر به این میشه که کلا درباره آینده صحبت کنیم
      نه زمان دیگه ای
      به عنوان مثال : مگه میشه درباره پیش بینی توی گذشته بحث و صحبت کرد؟
      چطوره که مخصوصا پیش بینی درباره آینده سخته
      مگر غیر آینده چیز دیگه ای هم قابل پیش بینی میتونه باشه؟
      ویلر‌ اگه اشتباه نکنم شاگرد بور بود وقتی ویلر به علیت معکوس اشاره میکنه یا جان فون نیومان به این موضوع اشاره میکنه که یه صاحب خودآگاهی میتونه مشاهده گر ( بهتر بگیم سیستمی که اندازه گیری میکنه در کوانتوم ) میتونه حتی گذشته رو خلق کنه ! جملاتی این چنینی به نوعی گویا در دنیا کوانتوم تاثیر بر حال و آینده نیست البته بازم اعتراف میکنم من در جایگاه این بزرگان نیستم بتونم حرفشون درک کنم

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      ویلر‌ اگه اشتباه نکنم شاگرد بور بود وقتی ویلر به علیت معکوس اشاره میکنه یا جان فون نیومان به این موضوع اشاره میکنه که یه صاحب خودآگاهی میتونه مشاهده گر ( بهتر بگیم سیستمی که اندازه گیری میکنه در کوانتوم ) میتونه حتی گذشته رو خلق کنه ! جملاتی این چنینی به نوعی گویا در دنیا کوانتوم تاثیر بر حال و آینده نیست البته بازم اعتراف میکنم من در جایگاه این بزرگان نیستم بتونم حرفشون درک کنم
      ویلر که فکر نمیکنم شاگرد بور بوده باشه
      در دوران زندگی بور هم فکر نمیکنم این نظریه مطرح شده باشه

اما ارتباط این موضوع به بحث رو هم نمیفهمم

10. Top | #10
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      ویلر که فکر نمیکنم شاگرد بور بوده باشه
      در دوران زندگی بور هم فکر نمیکنم این نظریه مطرح شده باشه

اما ارتباط این موضوع به بحث رو هم نمیفهمم
      اگر اشتباه نکنم ویلر دانشجو بور بود اینو در کتاب هاوکینگ خوندم یا میچیو کاکو که در زمان ویلر قطب فیزیک در اروپا بود و برای همین برای کار بر روی رساله آش به کپنهاگ و اروپا میره در ادامه تاثیر تفکرات بور بر ویلر از ویلر به شاگردش ریچارد فاینمن درپیدایش نانو تکنولوژی سال ها بعد از فاینمن و ... اشاره میکنه این کتاب البته سال ها پیش خوندم باز هم ببخشید
      ویرایش توسط Megan_Mccarthy : 13 مرداد 1399 در ساعت 01:08

11. Top | #11
      کاربر باسابقه

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      اگر اشتباه نکنم ویلر دانشجو بور بود اینو در کتاب هاوکینگ خوندم یا میچیو کاکو که در زمان ویلر قطب فیزیک در اروپا بود و برای همین برای کار بر روی رساله آش به کپنهاگ و اروپا میره در ادامه تاثیر تفکرات بور بر ویلر از ویلر به شاگردش ریچارد فاینمن درپیدایش نانو تکنولوژی سال ها بعد از فاینمن و ... اشاره میکنه این کتاب البته سال ها پیش خوندم باز هم ببخشید
      نمیدونم
      شاید
      در اون دوره معتبر ترین استاد فیزیک بور بوده

12. Top | #12
      کاربر باسابقه

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      e4318e15cdffad324c03c1b19a7b1173.jpg

تمام علوم یا فیزیک هستند یا جمع آوری کلیسیون از تمبر !
      ارنست رادرفورد

13. Top | #13
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: quote-prediction-is-very-difficult-especially-if-it-s-about-the-future-niels-bohr-735167.jpg
مشاهده: 163
حجم: 31.0 کیلو بایت

پیشگویی بسیار سخت است، مخصوصا اگر در رابطه با آینده باشد !
      نیلز بور

پ ن : مگر در رابطه با زمان دیگری میشه پیشگویی کرد ؟
      نظرات خود را بیان کنید
      یه سوال ، یه حادثه ای رخ میده و ما چند روز بعد یه شاهد رو میزاریم جلوی خودمون و منتظر می مونیم تا ببینیم در مورد حادثه چی میگه . در این حالت آیا آینده رو پیش بینی کرده ایم یا گذشته رو یا هر دو رو ؟

14. Top | #14
      کاربر باسابقه

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Rensi نمایش پست ها
      یه سوال ، یه حادثه ای رخ میده و ما چند روز بعد یه شاهد رو میزاریم جلوی خودمون و منتظر می مونیم تا ببینیم در مورد حادثه چی میگه . در این حالت آیا آینده رو پیش بینی کرده ایم یا گذشته رو یا هر دو رو ؟
      یعنی چی ؟!

15. Top | #15
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      یعنی چی ؟!
      ، میگم فرض کنیم یکی قراره درباره چگونگی رخ دادن یه حادثه با ما حرف بزنه .حالا اگه ما بیایم حرفاش رو پیش بینی کنیم ، آینده رو پیش بینی میکنیم ؟ ( یعنی صرفا اینکه چه جمله هایی به زبون میاره ) و یا گذشته رو ( یعنی اینکه بگیم تو اون حادثه چه اتفاقاتی افتاده ) و یا هر دو؟

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن