خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 21
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

چرا تو دهه ۹۰ تعداد داوطلبان کنکور تجربی این قدر زیاد شده؟

سلام سوالی که برای من پیش اومده این هست که چرا تو دهه ۹۰ داوطلبان کنکور تجربی این قدر زیاد شده؟ تو سال‌های دهه ۷۰ و ۸۰ هم درآمد یک پزشک چهار پنج برابر یک مهندس بود اما تعداد داوطلبان ریاضی و تحربی یکی بود، ولی چرا دهه ۹۰ تعداد داوطلبان کنکور تجربی این قدر زیاد شده؟ مثلاً طرف می بینه رشته پرستاری یا تکنسین فوریت‌های پزشکی بره بهتر از مهندسی عمران یا برق هست علت به وجود اومدن این دیدگاه چیه؟

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نیاز جامعه.
      Success is what you make it

Take it how it come

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط BRUH نمایش پست ها
      نیاز جامعه.
      امسال883 هزار نفر تجربی شرکت کردن

4. Top | #4
      کاربر انجمن

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      فشار خانواده مهم ترین عامل هست که باید پزشک بشی در حالی تعداد زیادی از دوستای من هیچ علاقه ای به تجربی ندارن

5. Top | #5
      کاربر حرفه ای

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      چشم رو هم چشمی_ پز الکی
      جالبه یهو 800 هزار رفتن تجربی به هر کدومشون بگی چرا رفتی میگه علاقه دارم

یه چند سال دیگه این هم اشباع میشه

برد واقعی رو کسی میکنه که الان بره رشته هنر یا انسانی حقوق بخونه و وکیل بشه
      پزشکی سال های آخرشه بعد دیگه اشباع میشه
      من واسش حرف آخر بودم اما اون آلاء دوست داشت

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      خواسته و اجبار خانواده و اطرافیان برای پزشک شدن و کسب درآمد و منزلت اجتماعی(که راه های دیگه ای هم برای رسیدن به این دوتا هست)و اشباع شدن رشته های دیگه خصوصا ریاضی چون تا جایی که میدونم سیستم آموزشی تو یه برهه زمانی مهندسای زیادی تحویل جامعه داد و این بلا سر رشته ریاضی اومد الانم داره همین اتفاق برای تجربی میفته البته روندش کندتره چون روز به روز مراکز درمانی و پژوهشی بیشتری افتتاح میشن و نیاز به پرستار مخصوصا خیلی بالاست...ولی در نهایت به نظرم تجربی هم همینجوری میشه...فعلا جا داره و تا جایی که میتونه داره پزشک و پرستار و فیزیوتراپ و غیره تحویل جامعه میده و اوضاع کاریش کمی تا حدودی بهتره...نکته بعدی اینکه جامعه امروز خیلی ماشینی شده و مردم خیلی تنبلن و به تبع خب دچار انواع و اقسام بیماری میشن از بیماری های قلبی عروقی به دلیل چاقی تا چشم پزشک به دلیل استفاده زیاد از گوشی و لپ تاپ و دکتر زنان و نازایی بخاطر این حجم از مشکلات باروری که تو جامعه وجود داره و غیره پس تا وقتی بیمار باشه نیاز به پزشک هست و مردم بیشتر سمت تجربی میرن...از طرف دیگه اوضاع رشته های توان بخشی هم خیلی خوبه چون جامعه داره به سمت پیری میره و خب به دنبالش نیاز به فیزیوتراپ و کاردرمان هم هست...خلاصه که عوامل زیادی دخیلن...
      ویرایش توسط Unicorn_m : 26 تیر 1399 در ساعت 11:14

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      بین دهه ۷۰ تا اوایل دهه ۹۰ علاقه شدیدی در رشته ریاضی به وجود اومد که باعث شد دانشگاه های زیادی رشته هاشو بیارن جوری که رشته برق که اون اوایل ارزو بود الان به شدت اشباع شده چون مراکز اموزشش زیاده این مشکل خیلی ریشه داره و نمیشه برطرف بشه پزشکی تا ابد نقش نیاز رو داره اما مثلا مهندس شهرساز نیاز نیست یه احساس مطقعیه

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      خیلی چیزا... فشار خانواده. این فشار اصلی ترییین عامله. اصلی ترینش... پز دادن خانواده ها پیش هم. چشم و هم چشمی های لعنتی شخصا بدون هیچگونه علاقه ای به این رشته، واردش شدم. به حدی که درصد ریاضیم اگه 90 بود. زیستم 30 دیگه یاد گرفتم باید باهاش سازش کنم. هیچ گونه اطلاعاتی از رشته های ریاضی ندارم. چون همش پزشکی و دندون و دارو شنیدم پارسال رفتم پیش یه مشاور تحصیلی. توی حرفاش ازم پرسید فیزیوتراپی چی؟ اونو دوست نداری؟ و من فقط سکوت کرده بودم چون هیچ اطلاعاتی درمودش نداشتم. بعد خودش فهمید چه گندی زدم یه سر تکون داد و هیچی نگفت... یعنی من حتی توی رشته ی تجربی هم از بقیه ی رشته اطلاعات ندارم دیگه برادرم پزشکه، واسه اینکه منم تو خانواده آدم حساب بشم و دیده بشم باید قبول شم چون تو این دوسالی که پشت کنکور موندم، چه حرفا که نشنیدم که از صدتا زخم شمشیرم بدتر بودن خداکنه به هدفم برسم که از این *** کثیف کنکوری خلاص شم چون خیلی دردا تو دلمه. نمیگم درد بدتر از من وجود نداره. که قطعا شدیدترشم وجود داره. ولی من یه تصور دیگه ای از 18 و 19 و 20 سالگیم داشتم که خداکنه حداقل این بیسته به خوبی تموم شه. البته اگه زنده بمونم با این وضعیت
      قبل از عمل کردن گوش کن....

قبل از واکنش نشان دادن فکر کن.....

قبل از شماتت کردن صبر کن...

قبل از دعا کردن ببخش....

قبل از دست کشیدن تلاش کن!....

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      پول
      مد شدن

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      زیباییش اینجاست که رشته های وزارت علوم محدودیت قبولی خاصی ندارن
      صندلی ها بیشتر از شرکت کننده هاست
      اما وزارت بهداشت که یک پسوند آموزش پزشکی هم چسبوند به خودش و کل دانشگاه های علوم پزشکی رو کنترل می‌کنه و همیشه همون تعداد جایگزین بازنشسته ها میشن و بازار کار عالی رو دارن
      پس ۹۹.۹ درصد کنکوری های تجربی فقط میرن که کیک و آب معدنی کنکور رو نوش جان کنن
      و چرخ موسسات کنکوری رو بچرخونن
      به همین راحتی

11. Top | #11
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط DOCTOR SARA79 نمایش پست ها
      سلام سوالی که برای من پیش اومده این هست که چرا تو دهه ۹۰ داوطلبان کنکور تجربی این قدر زیاد شده؟ تو سال‌های دهه ۷۰ و ۸۰ هم درآمد یک پزشک چهار پنج برابر یک مهندس بود اما تعداد داوطلبان ریاضی و تحربی یکی بود، ولی چرا دهه ۹۰ تعداد داوطلبان کنکور تجربی این قدر زیاد شده؟ مثلاً طرف می بینه رشته پرستاری یا تکنسین فوریت‌های پزشکی بره بهتر از مهندسی عمران یا برق هست علت به وجود اومدن این دیدگاه چیه؟
      علتش واضح و مبرهنه
      دلایلش متعدده
      قطعا اصلی ترین دلیلش مشکل کاره چه بیکاری چه حقوق کم چه امنیت شغلی کم
      بقول یکی از اساتید دانشگاه مون ایران با سیاست گذاری های خاص اقای محمود احمدی نژاد نسل مهندسی رو سوزوند
      تعداد فارغ التحصیلای مهندسی در ایران به ازای جمعیت 84 میلیونی و اقتصاد زیر سیصد میلیارد دلاری 233 هزار فارغ التحصیل داریم
      تعداد فارغ التحصیلای مهندسی در امریکا به ازای جمعیت 331 میلیونی و اقتصاد 18 تریلیارد دلاری 237 هزار نفره
      الان وضعیت جوریه تو تهران مهندس داریم لوله کش نداریم چون تو دهه 80 به لطف سیاست احمدی نژاد همه رفتن سمت مهندسی و اشباع شد و تمام
      همین خطر برای علوم پزشکی هم هست
      اینم اضافه کنم تو کلاس ما سه نفر هستند از مهندسی کوچ کردن اومدن رشته خودمون
      یکیشون مهندسی برق تو شهید عباسپور ( شهید بهشتی ) خونده یکیشون صنایع تو امیرکبیر و یکیشون عمران یکی از شهرستان ها
      از سه تاشونم پرسیدم دلیلشو پول و امکان استخدامی بالا تو رشته ما گفتن
      طرف میگه وقتی مطمئنم بعد چهارسال استخدام قطعی میشم ( چون داوطلب تو فوریت کمه و همه استخدامن قطعا ) و درامدم زیر هفت تومن نیست چرا باید عمرم رو تو رشته هایی با دروس سنگین تلف کنم که بعدش شاید ماهی یه هفته با حقوق سه چهار تومن بهم کار بدن اونم شاید
      ویرایش توسط A.H.M : 26 تیر 1399 در ساعت 12:14

12. Top | #12
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط V_buqs نمایش پست ها
      چشم رو هم چشمی_ پز الکی
      جالبه یهو 800 هزار رفتن تجربی به هر کدومشون بگی چرا رفتی میگه علاقه دارم

یه چند سال دیگه این هم اشباع میشه

برد واقعی رو کسی میکنه که الان بره رشته هنر یا انسانی حقوق بخونه و وکیل بشه
      پزشکی سال های آخرشه بعد دیگه اشباع میشه
      یک رشته وقتی اشباع میشه که ظرفیت پذیرشش زیاد باشه نه تعداد متقاضیانش!
      مثل رشته های وزارت علوم که اغلب ظرفیت پذیرششون از تعداد داوطلبان بیشتره و هرساله کلی صندلی خالی داره.
      کلی ازاین رشته هارو دانشگاهای پیام نور و غیر انتفاعی هم حتی دارن.خب معلومه که اشباع میشه
      اما رشته ای مثل پزشکی هرسال ظرفیتش محدوده
      وقتی ظرفیت محدود باشه و بطور چشمیگیری افزایش پیدا نکنه,ورودی های اون رشته برابر میشه با خروجی هاش و درنتیجه اشباع نخواهد شد
      شما بگرد ببین کدوم دانشگاه غیر انتفاعی یا پیام نور اومده رشته ی پزشکی زده؟
      دانشگاه ازادشم خدا تومن پول میگیره بابتش!همون دانشگاه ازادشم فقط رتبه های حدودی زیر 2هزار منطقه رو برمیداره تازه

13. Top | #13
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      فاجعه جاییه که از ۹۰۰ هزار نفر داوطلب تجربی قریب یک سوم صفر و پایین صفر هستن و این اصلا چیز خوبی نیست اصلا

14. Top | #14
      کاربر برتر
      کاربر حرفه ای

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      خونواده من و کلا همه دور و بریایی که دیدم
      یه دکترررر میگن صد تا دکتر از دهان و جوارحشون جاری میشه
      مثلا میگن فلانی بچش پززززشکککیییی اورده
      یا فلانی زنش/شوهرش دکتررررههه
      یا همین جند وقت پیش میگفتن دختر فلانی متخصص رادیولوژیه سال دیگه درسش تموم میشه
      بهش پیشنهاد دادن به ازای هر ماه کار تو فلان مرکز 70 تومن میدیمت
      شما بودی عاشقش نمیشدی؟ :/
      نه مرا حسرت به رگ ها می دوانید آرزویی خوش/نه خیال رفته ها میداد آزارم ...

15. Top | #15
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Paradox2020 نمایش پست ها
      خیلی چیزا... فشار خانواده. این فشار اصلی ترییین عامله. اصلی ترینش... پز دادن خانواده ها پیش هم. چشم و هم چشمی های لعنتی شخصا بدون هیچگونه علاقه ای به این رشته، واردش شدم. به حدی که درصد ریاضیم اگه 90 بود. زیستم 30 دیگه یاد گرفتم باید باهاش سازش کنم. هیچ گونه اطلاعاتی از رشته های ریاضی ندارم. چون همش پزشکی و دندون و دارو شنیدم پارسال رفتم پیش یه مشاور تحصیلی. توی حرفاش ازم پرسید فیزیوتراپی چی؟ اونو دوست نداری؟ و من فقط سکوت کرده بودم چون هیچ اطلاعاتی درمودش نداشتم. بعد خودش فهمید چه گندی زدم یه سر تکون داد و هیچی نگفت... یعنی من حتی توی رشته ی تجربی هم از بقیه ی رشته اطلاعات ندارم دیگه برادرم پزشکه، واسه اینکه منم تو خانواده آدم حساب بشم و دیده بشم باید قبول شم چون تو این دوسالی که پشت کنکور موندم، چه حرفا که نشنیدم که از صدتا زخم شمشیرم بدتر بودن خداکنه به هدفم برسم که از این *** کثیف کنکوری خلاص شم چون خیلی دردا تو دلمه. نمیگم درد بدتر از من وجود نداره. که قطعا شدیدترشم وجود داره. ولی من یه تصور دیگه ای از 18 و 19 و 20 سالگیم داشتم که خداکنه حداقل این بیسته به خوبی تموم شه. البته اگه زنده بمونم با این وضعیت
      باز خوبه تو ریاضیتم خوب بود ولی اومدی اینجا . من همونمم خوب نبود . کلا درس خوندن و دوس نداشتم . نمیدونم چرا اینجام . اما خب ایشالا یه چیزی میشیم دیگه .

پ.ن : خیلی وکالت دوس داشتم . ولی مدرسمون فقط ریاضی و تجربی داشت
      im just a Kid . but Awkward one
      تلگرام : xlycan@

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن