خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

سوال شیمی محلول ها (شیمی عمومی دانشگاه مرتبط به دبیرستان)

سلام

میخواهیم از اسید هیدروکلریک با ۳۳ درصد جرمی با چگالی ۱.۱۲۵ میلی گرم بر میلی لیتر , مقدار ۱۰۰ میلی لیتر اسید با مولاریته ۰.۵ تهیه کنیم (جرم مولی اسید را ۳۶.۵ گرم بر مول در نظر بگیرید)

چیزی که از ما خواسته اینه که روند تهیه ی اسید از اسید مادر رو شرح بدیم و غلظت اسید اولیه رو هم از ما خواسته. محاسبات مسله رو هم میخواد در کنار تشریح روند تهیه این اسید از اسید مادر.

راهنمایی که داده اینه: بیشترین مقدار هیدروکلریک اسید که در شرایط معمولی در آب حل میشود برابر ۳۷ درصد هست. در صورت سوال هم گفته ۳۳ درصد جرمی . هیدروکلریک اسید هست یعنی هر مقدار از اسید فوق رو د ظرف بریزید , ۳۳ درصد جرم کل رو هیدروکلریک اسید تشکیل میده.

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط zahra jamali نمایش پست ها
      سلام

میخواهیم از اسید هیدروکلریک با ۳۳ درصد جرمی با چگالی ۱.۱۲۵ میلی گرم بر میلی لیتر , مقدار ۱۰۰ میلی لیتر اسید با مولاریته ۰.۵ تهیه کنیم (جرم مولی اسید را ۳۶.۵ گرم بر مول در نظر بگیرید)

چیزی که از ما خواسته اینه که روند تهیه ی اسید از اسید مادر رو شرح بدیم و غلظت اسید اولیه رو هم از ما خواسته. محاسبات مسله رو هم میخواد در کنار تشریح روند تهیه این اسید از اسید مادر.

راهنمایی که داده اینه: بیشترین مقدار هیدروکلریک اسید که در شرایط معمولی در آب حل میشود برابر ۳۷ درصد هست. در صورت سوال هم گفته ۳۳ درصد جرمی . هیدروکلریک اسید هست یعنی هر مقدار از اسید فوق رو د ظرف بریزید , ۳۳ درصد جرم کل رو هیدروکلریک اسید تشکیل میده.
      سلام اولا که واحد چگالی رو اطمینان دارید که میلی گرم بر میلی لیتره ؟ چون یکم کم به نظر میاد ...
      محسابات غلظت مولار اولیه رو انجام میدم
      اما نحوه تهیه اسید یکم فکر میخواد
      البته سخت نیست طبق محساباتی ک انجام دادم باید محلول غلیظ تر بشه . اما چجویشو دقیق نمیدونم

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      سلام

screenshot_20200531-213312_telegram.jpg

تو متن کتاب نگاه کنید احتمال زیاد چگالی گرم بر میلی لیتره چون که نمیشه جرم یک لیتر محلول بشه ۱.۱۲۵ گرم :-| من با فرض میلی گرم حلش کردم
      اگ چگالی گرم بر میلی لیتر بود عدد بدست اومده اخرو ضربدر هزار کنید.
      صمنا در اون صورت محلولی با غلظت ۱۰ مولار حدودا خواهید داشت کع باید با افزایش آب مقطر محلول رو رقیق کنید تا جایی که مولاریته جدبد 0.5 بشه.
      این خیلی منطقی تره

4. Top | #4
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      سلام

حاجی اول با کسر 10 ضرب در a ضرب در d تقسیم به m میایم مولاریته مخلوط غلیظ مونو در میاریم
      بعد مولاریته ای که در اومده رو میندازیم تو تساوی: M1V1=M2V2 که یه طرفش میشه نیم مولار ضرب در یک دهم لیتر اسیدی که داده و از طرف دیگه حجم جدیدو در میاریم
      بعدشم میریم تو آزمایشگاه حجما رو قاطی می کنیم تا نفت در بیاد
      کسی هرگز نمیداند
      چه سازی می زند فردا
      چه میدانی تو از امروز،
      چه میدانم من ازفردا،
      همین یک لحظه رادریاب
      که فردا قصه اش فرداست.

5. Top | #5
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mehrab98 نمایش پست ها
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Screenshot_20200531-213312_Telegram.jpg
مشاهده: 57
حجم: 24.4 کیلو بایت

تو متن کتاب نگاه کنید احتمال زیاد چگالی گرم بر میلی لیتره چون که نمیشه جرم یک لیتر محلول بشه ۱.۱۲۵ گرم :-| من با فرض میلی گرم حلش کردم
      صمنا در اون صورت محلولی با غلظت ۱۰ مولار حدودا خواهید داشت کع باید با افزایش آب مقطر محلول رو رقیق کنید تا جایی که مولاریته جدبد 0.5 بشه.
      این خیلی منطقی تره
      منم برگام ریخت آخه حاصل صورت کسر تبدیل جرم مولی به مولازیته 10 به توان منفی 7 داشت )))))
      کسی هرگز نمیداند
      چه سازی می زند فردا
      چه میدانی تو از امروز،
      چه میدانم من ازفردا،
      همین یک لحظه رادریاب
      که فردا قصه اش فرداست.

6. Top | #6
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Screenshot_20200531-213312_Telegram.jpg
مشاهده: 57
حجم: 24.4 کیلو بایت

این خیلی منطقی تره
      سلام خیلی ممنون
      سوال جوابش رو بیدا نمیکنم برای همین اینجا سوال کردم باسخ تشریحی هم نداره. در مورد مراحل حل کمی توضیح میدید چطور شد؟بله چگالی بر حسب گرم بر میلی لیتر هست.

7. Top | #7
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      سلام

غلظت اسید اولیه میشه: 10/17
      کسی هرگز نمیداند
      چه سازی می زند فردا
      چه میدانی تو از امروز،
      چه میدانم من ازفردا،
      همین یک لحظه رادریاب
      که فردا قصه اش فرداست.

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      سلام خیلی ممنون
      سوال جوابش رو بیدا نمیکنم برای همین اینجا سوال کردم باسخ تشریحی هم نداره. در مورد مراحل حل کمی توضیح میدید چطور شد؟بله چگالی بر حسب گرم بر میلی لیتر هست.
      خب پس گرم بوده ||
      گرم باشه اون ۱۰ به توان منفی ۳ حذف میشه ..‌.
      خب ببین مولاریته محلول رو میخواد ، بهترین کار اینه یک لیتر از محلول رو به عنوان مبنا در نظر بگیری
      یه لیتر میشه هزار میلی لیتر ، برا اینکه جرم یه لیتر محلول بدست بیاد هزار رو ضربدر چگالی کنید ، حجم ضربدر چگالی جرم بر حسب گرم رو میده
      ک جرم محلول میشه ۱۱۲۵ گرم ، ۳۳ درصدش اسیده ... بنابراین ضربدر 0.33 ام میکنید میزان اسید یه لیتر محلول بر حسب گرم بدست میاد اخرم جواب بدست اومده رو تقسیم بر جرم مولی اسید میکنی که مول اسید بدست بیاد . ک جواب میشه ۱۰.۱۷ مولار
      گفتم ک جواب بدست اومده منو ضربدر هزار کن چون چگالی رو بر حسب میلی رفتم.
      در مورد نخوه تهیه ، شما باید اگ بخوای صد میلی لیتر ازین محلول تهیه کنیه با مولاریته 0.5 ... باید ۴.۹۱ میلی لیتر ازین اسید برداری حدود ۹۵ میلی لیتر بهش آب اضافه کنی حجمش به صد میلی لیتر برسه
      اونوقت یه محلول داری با غلظت نیم مولار

9. Top | #9
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      خب پس گرم بوده ||
      گرم باشه اون ۱۰ به توان منفی ۳ حذف میشه ..‌.
      خب ببین مولاریته محلول رو میخواد ، بهترین کار اینه یک لیتر از محلول رو به عنوان مبنا در نظر بگیری
      یه لیتر میشه هزار میلی لیتر ، برا اینکه جرم یه لیتر محلول بدست بیاد هزار رو ضربدر چگالی کنید ، حجم ضربدر چگالی جرم بر حسب گرم رو میده
      ک جرم محلول میشه ۱۱۲۵ گرم ، ۳۳ درصدش اسیده ... بنابراین ضربدر 0.33 ام میکنید میزان اسید یه لیتر محلول بر حسب گرم بدست میاد اخرم جواب بدست اومده رو تقسیم بر جرم مولی اسید میکنی که مول اسید بدست بیاد . ک جواب میشه ۱۰.۱۷ مولار
      گفتم ک جواب بدست اومده منو ضربدر هزار کن چون چگالی رو بر حسب میلی رفتم.
      در مورد نخوه تهیه ، شما باید اگ بخوای صد میلی لیتر ازین محلول تهیه کنیه با مولاریته 0.5 ... باید ۴.۹۱ میلی لیتر ازین اسید برداری حدود ۹۵ میلی لیتر بهش آب اضافه کنی حجمش به صد میلی لیتر برسه
      اونوقت یه محلول داری با غلظت نیم مولار
      خیلی ممنون بابت راهنماییتون من فقط اون قسمت ۴.۹۱ میلی لیتر رو نمیدونم از کجا اومد امکانش هست اونم توصیح بدید؟

ویرایش : متوجه شدم کامل الان ... مرسی
      ویرایش توسط zahra jamali : 11 خرداد 1399 در ساعت 23:24

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      خیلی ممنون بابت راهنماییتون من فقط اون قسمت ۴.۹۱ میلی لیتر رو نمیدونم از کجا اومد امکانش هست اونم توصیح بدید؟

ویرایش : متوجه شدم کامل الان ... مرسی
      حوصله نداشتم توضیح بدم جواب اخرو گفتم.
      به اندازه ۴.۹۱ اگ بردارید 0.05 مول اسید توش هست حالا اگ رقیی کنید حجمو به ۱۰۰ برسونید ... مولاریته میشه 0.5 ^^
      Good luck

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن