خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات

راه حل مشکلات عمده و سوالات کنکوریا

سلام و وقت بخیر. خسته نباشید.
      صحبتی میخواستم بکنم در مورد بعضی از داوطلبا که یکم سردرگم شدن یا به هرحال یه حرف زدنی نیاز داشتن.
      و از طرفی هم کلی تاپیک اینور اونور زده شده.
      سعی کردم یه تاپیک بزنم به صورت کلی باشه و کل حرف بچه ها، صرفا اونایی که " ناامید کننده " نیستن و به جاش " به درد بخور" هستن رو جمع کنم.
      *شما هم اگه موردی دیدین میتونین اضافه کنین! همین تاپیک محلشه! میتونین اضافه کنین.*
      خب، موارد که زیادن. همه رو سعی میکنم تا جایی که جا داشته باشه بگم. امیدوارم چیزی از قلم نیفته. سوالات کلی رو جواب دادم، اگه موردی بود و به ذهنم رسید حتما اضافه میکنم.
      ایشالا که تاپیک مفیدی واسه بچه ها باشه.

1) ناامیدی:
      ناامیدی توی این دوره خیلی طبیعیه. هیچکس توی هیچ جا نیس که وقتی کاری رو بخواد انجام بده، جا نزنه و ناامید نشه. اونی که هیچوقت جا نمیزنه اسمش رباته.
      پس جا زدن ناامیدی انرژی منفی رو همه دارن. و اساسا انسان با اینا وجود داره.
      ولی چجوره که یه نفر موفق میشه؟
      "کنترل". بله، همه افراد حتی رتبه یک کنکور هم این موارد رو دارن ولی فقط کسایی که کنترل میکنن و نمیذارن این موارد بر درس خوندنشون غلبه کنه، موفق میشن. این از مورد اول.

2) میرسیم یا نه؟
      اساسا این یه سوال بیهودس! ولی طبیعیه! دقیقا مثل مورد بالاس پس.
      هرکسی واسه شروع کردن و قبل از شروع کردن یا حتی وسطای راه با خودش میگه" اصلا میرسم؟ نکنه نمیرسم؟ نکنه نرسم اینجور اینهمه تلاش الکیه!" خب، هیچکس از آینده خودش خبر نداره. پس این یه سوال معمولیه که انسان از خودش میپرسه. حق میدم بهتون، ولی اینجور نباشه که از هول حلیم بیفتین تو دیگ. اینقد فک کنین که قبول میشین یا نه، اینقد روی رتبه فوکوس کنین که کلا تلاشتون توی حاشیه بره.
      من تضمین میکنم که اگر شما درستون رو درست و اصولی بخونین، شک نکنین و مطمئن باشین که موفق میشید. رتبه درخور تلاشتون رو میگیرین. پس به جای اینکه اینقد این شاخه اون شاخه کنین روی هدف و راه اصلیتون تمرکز کنین. هیچکس از آیندش خبر نداره ولی این عدم آگاهی نباید باعث شه که شما کلا شروع نکنین.

3) کنکور تعویق افتاد و این اصلا خوب نیست! دیگه نمیکشم!
      خب حتی این مورد هم حق میدم بهتون!(اساسا به عنوان کسی که این راهو رفته خیلی از موارد رو داشتم من. ولی دلیل موفق شدنم این بود که کنترل کردم همه رو. پس دقیقا میدونم شما به چی فک میکنین و چه نگرانی هایی دارید و دقیقا برای همین این پست رو نوشتم)
      حتی منی که دانشگاهم میرم کلافه شدم از خونه. ولی دست نمیکشم از خوندن. اتفاقا این خودش میتونه شمارو از خیلیا که این مدت شُل میکنن، جلو بندازه. ازش به عنوان فرصت استفاده کنین.

4) وسواس
      در حیطه کنکور، دونوع وسواس داریم به صورت کلی: وسواس یادگیری - وسواس فراموشی
      وسواس یادگیری :
      خیلیا تمام ذهنشون متمرکز میشه رو یاد گرفتن! و کلا بیخیال تست زدن میشن اینقد درگیر یادگیری صحیح میشن.
      ببینین صب کنین روند یاد گرفتن رو کاملا شرح بدم.
      شما اولش میرید سراغ کتاب درسی و یا درسنامه و امثال اونا. بعدش یه مقدار از کلیات رو میخونین (تبعا هر درس شیوه مطالعه متفاوتی رو میطلبه، من اینجا به کلی گفتم).
      دقیقا مشکل خیلیا همینجاس. درمورد یادگیری، ببینین هردرسی(بیشتر دروس محاسباتی و یا مفهومی، دروس حفظی زیاد از این قاعده پیروی نمیکنن) مقدار زیادی از یادگیری هر مبحثش که حتی میشه گفت بالای 60 درصدش، رو با تست زدن به دست میارید.
      پس اینقد وسواس الکی به خرج دادن سر درسنامه و یا کتاب اشتباهه! شما باید با اونا، موتورتون روشن شه به اصطلاح. ولی قسمت اعظم یادگیری با تست زدن صورت میگیره.

وسواس فراموشی:
      شما مدام فک میکنین: نکنه یادم رفته؟ یا حتی موقع تست زدن، میگین نکنه بعدا یادم بره؟ پس الان چندین بار بخونمش که یادم نره و حالا میرید جلوتر و مدام به مسائل فک میکنین که نکنه یادتون بره بعدا..خب باید بهتون بگم مغز آدم، نه مغز ماهیه. نه هارد کامپیوتره. نه تو ده ثانیه همه اطلاعاتش فلاش میشن و نه تا ابد میمونن.
      پس روند کلی اینه: شما مطلب رو که میزنین تستاش رو، بدون وسواس میزنین. یه سری سوالات رو علامت میزنین برای مرور و یا جمع بندی.(به صورت مفصل گفتم قبلا که چه سوالاتی رو علامت بزنین)
      بعدا توی مرور های بعدیتون و زمان جمع بندی میاین و این سوالات رو دوره میکنین. هم اینکه مطلبی از قلم نمیفته و هم اینکه نیاز نیس سوالات رو همه بزنین و کلی وقت تلف کنین.

5) جمع بندی کنیم؟ یا نه؟
      خب اساسا جمع بندی بین 30 تا 45 روزه. به صورت مفصل واستون جمع بندی رو شرح میدم، اصلا نگرانش نباشین. شما درستون رو بخونین. وقتی زمانش رسید پستش رو به صورت مفصل واستون میزنم و هیچ نگرانیی بابت این زمینه نداشته باشین.

6) فلانی گفت من نمیرسم، من ناامید شدم. چی کار کنم؟
      خب با کمال احترام فلانی برای خودش گفته! ببینین کنکورم یه راه سخته. همونجور که شما وقتی داری یه تصمیمی میگیری که یه کاری کنی کلی افراد ممکنه آیه یاس بخونن و بگن که نمیتونی، دوره، نشدنیه، و...
      حرف اونا تاثیری نداره توی روند شما. اون یه حرفه، درحالی که چیزی که روی نتیجه شما تاثیر داره تلاشتون هست. و نه چیز دیگه ای.
      امیدوارم همه موارد رو واستون گفته باشم. اگه چیزی از قلم افتاده یا سوالی دارید بهم بگین تا اضافه کنم حتما.
      خودتون هم اگه مطلب مفید یا پیشنهادی، انتقادی داشتید میتونین اضافه کنین.
      یادتون نره توی چالش ما شرکت کنین!
      موفق باشین
      در صورت تمایل برای "مشاوره خصوصی" پیام بدین.

مصاحبه کنکور:
      http://forum.konkur.in/thread64595.html
      ویرایش توسط WickedSick : 08 خرداد 1399 در ساعت 19:15

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      سلام
      منم یه نکته بگم
      بنظرم افرادی که ناامید میشن یه سری هاشون خیلی کمال گرا هستن و در مقابل حرف بقیه به شدت مقاومت می کنند اگه یه میلیون نفرم بگن که فرصت واسه رتبه خوب هست بازم قانع نمیشن.
      پارسال دقیقا همین مواقع بود که امروز و فردا میکردم واسه خوندن اخرش دیدم یه هفته به کنکوره همش نمیگفتم نمیدونم چکار کنم کلا مغزم قفل بود دیگه یه شب خواهرم گفت خجالت بکش کتابت بردار دعای مطالعه صفحه اولش بخون دیگه شروع کن بخوندن 12سال درس خوندی که اخرش بکشی کنار ؟ اگه بلد نیستی بخونی اونم واست بخونمدیدم راست میگه همون یه هفته خوندم هرچند رتبم نجومی شد ولی خیلی تجربه خوبی بود واسم .
      شرمنده اگه یه کم بد گفتم

3. Top | #3
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ha.hg نمایش پست ها
      سلام
      منم یه نکته بگم
      بنظرم افرادی که ناامید میشن یه سری هاشون خیلی کمال گرا هستن و در مقابل حرف بقیه به شدت مقاومت می کنند اگه یه میلیون نفرم بگن که فرصت واسه رتبه خوب هست بازم قانع نمیشن.
      پارسال دقیقا همین مواقع بود که امروز و فردا میکردم واسه خوندن اخرش دیدم یه هفته به کنکوره همش نمیگفتم نمیدونم چکار کنم کلا مغزم قفل بود دیگه یه شب خواهرم گفت خجالت بکش کتابت بردار دعای مطالعه صفحه اولش بخون دیگه شروع کن بخوندن 12سال درس خوندی که اخرش بکشی کنار ؟ اگه بلد نیستی بخونی اونم واست بخونمدیدم راست میگه همون یه هفته خوندم هرچند رتبم نجومی شد ولی خیلی تجربه خوبی بود واسم .
      شرمنده اگه یه کم بد گفتم
      کاملا درسته
      یا همین ایده آلیست بودن، یارو میگه من حتما باید همه سوالاتو جواب بدم!
      ببینین یه نکته خیلی مهم هست توی کنکور.
      شما قرار نیست همه سوالات رو جواب بدید
      درسته. قرار نیس جواب بدید آقا کی گفته؟
      ببینین مگه شما بخواین تک رقمی بشید تازه اونم همه رو جواب نمیده.
      پس برای کسی که هدفش مثلا یه رشته معمولی یا یه رشته حتی خوب هست اصلا نباید حرص بزنه بگه من حتما باید کل مطالب رو بخونم توی این مدت و یا اینکه همه سوالای ازمون رو باید جواب بدم!
      بلکه شما رِنج درصدی بین 40 تا 60 رو نیاز دارید برای دروس. قاعدتا نیازی به زدن همه سوالا نیست! و حتی خوندن همه مسائل و مطالب کتابا.
      بلکه باید اولویت بندی کنین. پستای قبلیم هم کاملا گفتم چجور اولویت و برنامه بندی کنین.
      -----------------------------------------------
      بچه ها اگه موافق باشین و از تاپیک استقبال شه، تاپیک یجورایی سوال و جواب میشه.
      یعنی شما سوالی نکته ای چیزی باشه میگین و منم جواب میدم( حتی خودتون هم میتونین جواب بدید به هم دیگه)
      و اگه نکته یا مسئله مهمی بود اضافش میکنم به پست اول.
      موفق باشین.

مصاحبه کنکور:

4. Top | #4
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      سلام
      اول اینکه خیلی ممنون بابت این تاپیک
      من نیز سوالی داشتم
      چند روز هست که به شدت وسواس پیدا کردم، در حدی که قابلِ کنترل نیست...
      هر وقت خواستم از خودم آزمون بگیرم فکر میکنم مطالب رو به کل فراموش کردم یااینکه باید بهتر مطالعه کنم و میرم دوباره سراغ درسنامه و خب به شدت وقتمو میگیرن و در مورد تست هم باید بگم که حتی شده چندین بار یک تست رو میزنم دلیلش رو هم این میدونم که مثلا میخوام خوووب یاد بگیرمش و و و
      خیلی زیاد این موضوع منو اذیت میکنه و چندین روزِ که درگیرشم...

5. Top | #5
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط imfifi نمایش پست ها
      سلام
      اول اینکه خیلی ممنون بابت این تاپیک
      من نیز سوالی داشتم
      چند روز هست که به شدت وسواس پیدا کردم، در حدی که قابلِ کنترل نیست...
      هر وقت خواستم از خودم آزمون بگیرم فکر میکنم مطالب رو به کل فراموش کردم یااینکه باید بهتر مطالعه کنم و میرم دوباره سراغ درسنامه و خب به شدت وقتمو میگیرن و در مورد تست هم باید بگم که حتی شده چندین بار یک تست رو میزنم دلیلش رو هم این میدونم که مثلا میخوام خوووب یاد بگیرمش و و و
      خیلی زیاد این موضوع منو اذیت میکنه و چندین روزِ که درگیرشم...
      سلام، خواهش میشه : )
      ببین وسواس رو هم به موارد بالا الان میخوام اضافه کنم.
      در حیطه کنکور، دونوع وسواس داریم به صورت کلی: وسواس یادگیری - وسواس فراموشی
      وسواس یادگیری :
      خیلیا تمام ذهنشون متمرکز میشه رو یاد گرفتن! و کلا بیخیال تست زدن میشن اینقد درگیر یادگیری صحیح میشن.
      ببینین صب کنین روند یاد گرفتن رو کاملا شرح بدم.
      شما اولش میرید سراغ کتاب درسی و یا درسنامه و امثال اونا. بعدش یه مقدار از کلیات رو میخونین (تبعا هر درس شیوه مطالعه متفاوتی رو میطلبه، من اینجا به کلی گفتم).
      دقیقا مشکل خیلیا همینجاس. درمورد یادگیری، ببینین هردرسی(بیشتر دروس محاسباتی و یا مفهومی، دروس حفظی زیاد از این قاعده پیروی نمیکنن) مقدار زیادی از یادگیری هر مبحثش که حتی میشه گفت بالای 60 درصدش، رو با تست زدن به دست میارید.
      پس اینقد وسواس الکی به خرج دادن سر درسنامه و یا کتاب اشتباهه! شما باید با اونا، موتورتون روشن شه به اصطلاح. ولی قسمت اعظم یادگیری با تست زدن صورت میگیره.

وسواس فراموشی:
      شما مدام فک میکنین: نکنه یادم رفته؟ یا حتی موقع تست زدن، میگین نکنه بعدا یادم بره؟ پس الان چندین بار بخونمش که یادم نره و حالا میرید جلوتر و مدام به مسائل فک میکنین که نکنه یادتون بره بعدا..خب باید بهتون بگم مغز آدم، نه مغز ماهیه. نه هارد کامپیوتره. نه تو ده ثانیه همه اطلاعاتش فلاش میشن و نه تا ابد میمونن.
      پس روند کلی اینه: شما مطلب رو که میزنین تستاش رو، بدون وسواس میزنین. یه سری سوالات رو علامت میزنین برای مرور و یا جمع بندی.(به صورت مفصل گفتم قبلا که چه سوالاتی رو علامت بزنین)
      بعدا توی مرور های بعدیتون و زمان جمع بندی میاین و این سوالات رو دوره میکنین. هم اینکه مطلبی از قلم نمیفته و هم اینکه نیاز نیس سوالات رو همه بزنین و کلی وقت تلف کنین.

مصاحبه کنکور:

6. Top | #6
      LEA
      کاربر برتر
      کاربر حرفه ای
      ناظر بخش

نمایش مشخصات
      Up

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن