خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 3 12 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 32
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات

بهترین زمان تمام کردن دروس کنکور

يکي از دارندگان رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري گذشته مي‌گويد: «قسمتي از درس‌ها را براي بعد از عيد گذاشتم؛ چون مي‌دانستم که اگر درس‌ها را تمام کنم، ممکن است که آنها را فراموش کنم يا حتي در خواندن دوباره آنها سست شوم؛ به همين خاطر، مطالعه بعضي از مباحث را براي بعد از عيد گذاشتم تا انگيزه خواندن و مرور داشته باشم. سه ماه آخر بسيار مهم است و سستي در اين سه ماه، خيلي آسيب مي‌زند.»دارندة رتبة ممتاز ديگري در آزمون سراسري نيز معتقد است که مهم‌تر از زود تمام کردن، خوب خواندن است، و در اين باره مي‌گويد: «من قبل از عيد درس‌هايم را تمام نکردم؛ چون اگر تمام مي‌کردم، بعد از عيد حوصله و انگيزه‌اي براي درس خواندن وجود نداشت.»آنچه اين رتبه ممتاز آزمون سراسري مي‌گويد يک واقعيت است. به ياد دارم که چند سال پيش، يکي از دانش‌آموزانم طبق يک برنامه‌ريزي دقيق و فشرده مطالعه مي‌کرد و تا عيد چند دور کتاب‌ها را خوانده بود؛ اما بعد از تعطيلات نوروز با يک زمان آزاد روبرو شد که نمي‌دانست زمان مورد نظر را صرف چه انجام کاري کند. او حوصله مطالعه درس‌هاي تکراري و تست‌هايي را که چند بار زده بود، نداشت و در نتيجه، بيشتر وقت خود را در سالن‌هاي ورزشي، فوتسال بازي مي‌کرد. در نهايت، اين دانش‌آموز درس خوان و کوشا، رتبه قابل توجهي کسب نکرد؛ چون مهم‌ترين زمان مطالعاتي خود را صرف انجام کارهاي ديگر کرده بود و در سرجلسه آزمون سراسري، دقت و سرعتش در پاسخگويي به تست‌ها بسيار کاهش يافته بود و نکته‌هاي ظريف برخي از مباحث درسي را نيز فراموش کرده بود. بالاخره زمان مناسب برای تمام کردن دروس کنکور کی است؟

وقتي دانش‌آموزي تصميم بگيرد که درس‌هايش را تا عيد تمام کند، انجام اين کار در نحوه درس خواندنش تاثير مي‌گذارد. او تصميم دارد که تا عيد حتماً يک دور کتاب‌هايش را بخواند و ناخودآگاه به اين نکته توجه نخواهد کرد که آيا همه مباحث را آموخته يا نه، و آيا روي نکته‌هايي که سخت‌تر است يا نياز به دقت و تامل بيشتري دارد، وقت کافي گذاشته است. براي او مهم اين است که کتاب را تمام کند، و وقتي که يک بار کتاب را خواند، خيالش راحت مي‌شود؛ چون فکر مي‌کند که آن کتاب را مطالعه کرده و بسته است؛ اما دانش‌آموزي که به کميت مطالعه کار ندارد و امکان دارد که يک مبحث را 15 بار بخواند (هر چند که هنوز کتاب درسي‌اش را به طور کامل يک بار نخوانده است) از يک سو آرامش خاطر دارد؛ چون آنچه را که خوانده است، دقيق مطالعه کرده است، و از سوي ديگر، در توهم بسته شدن کتاب درسي نيست و مي‌داند که هنوز مطالبي مانده است که بايد آنها را با دقت مطالعه کند.

البته نبايد در مطالعه کردن وسواس به خرج داد و بايد با مديريت زمان و برنامه‌ريزي پيش رفت؛ اما به تجربه مي‌بينيم که سؤالات کنکور، تفهيمي است و براي پاسخگويي به آنها نياز است که درس‌ها را به طور عميق و دقيق مطالعه کرد؛ پس نبايد روي چند دور خواندن درس‌ها يا اينکه تا کي کتاب‌هاي درسي را بايد به پايان رساند، تاکيد داشت. مهم اين است که چگونه درس مي‌خوانيم. آيا همزمان با مطالعه درس‌ها وقتي را به تست زدن و ياد گرفتن نکته‌هاي تستي اختصاص مي‌دهيم؟ آيا به داشتن سرعت در تست زني فکر مي‌کنيم؟ آيا زماني را به مرور مطالب فراگرفته شده و دوره درس‌ها اختصاص مي‌دهيم يا صرفاً مي‌خواهيم که هر جور شده است، يک دور کتاب‌ها را تمام کنيم و بعد از عيد آنها را دوره کنيم؟! در واقع، برنامه‌ريزي، زود تمام کردن درس‌ها نيست؛ بلکه به موقع و صحيح انجام دادن کار است.
      !LOSE YOURSELF IN SCIENCE

2. Top | #2
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      یک کلام بچه ها, زود تموم نکنین و دیر هم تموم نکنین.
      رِنج معمولی تموم کردن دروس اواسط اردیبهشت یا اوایل تیر هستش. جوری که 30 الی 45 روز برای جمع بندیتون بمونه.
      از تاپیک جمع بندی خودمم استفده کنین.
      در صورت تمایل برای "مشاوره خصوصی" پیام بدین.

مصاحبه کنکور:
      http://forum.konkur.in/thread64595.html
      ویرایش توسط WickedSick : 06 اسفند 1398 در ساعت 12:03

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      بچه ها من یه شیوه ای رو سال خودم امتحان کردم خیلی خوب بود. کسانی که دارن خوب میخونن و وضعیتشون خوبه ریاضی و فیزیک رو طبق قلمچی برن جلو ( تا اردیبهشت خیلی آروم و تر تمیز تموم میشه)
      در مورد زیست و شیمی که درس های مهم تری هستند سعی بشه تا همین بازه ها درسا تموم بشن . نهایتن یه فصل شیمی و دو سه فصل زیست باقی بمونه برای بعد از عید. و سعی کنید از عید به بعد رو منابع جدید رو برای شیمی شروع کنید مثل دو جلدی موج آزمون . در مورد زیست هم من خودم تازه توی عید iq رو شروع کردم که خیلی برای مرور فصول عالیه ! اگر از قبل زدیدش بهتره چندین بار متنو مرور کنید تا روز کنکور خوره ی متن باشید.

4. Top | #4
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      UP
      !LOSE YOURSELF IN SCIENCE

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      up

6. Top | #6
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Mamoli
      نمایش مشخصات
      یک ززمانی همه میگفتن اردیبهشت و خرداد
      ولی به نظرم هر چه زودتر بهتر
      هر چقدر وقت برای دوره و مرور بیشتر باشه همونقدر هم بازدده میره بالاتر
      بهترین زمان به نظر من برای اختصاصی ها تا عید و یا نهایت اخر فروردین تموم بشن
      عمومی ها هم اگه بعضی هاش تا اردیبهشت موندن عیب نداره ولی بهتره اونا هم زود (همون آخر فروردین و یا تات عید)تموم بشن و جامع ها شروع بشن
      این نظر من هست
      هیچوقت نتونستم این حرف که زود تموم کنید حوصله نمیکشید و نمیخونید و یادتون میره و ... رو درک نکردم واقعا
      " چه دانم های بسیار است لیکن من نمیدانم
      که خوردم از دهان بندی در این دریا کفی افیون "

7. Top | #7
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      انگار مثلا یه روز و یه ساعت خاصیه که اون تایم بهترینه که تموم کنی دروس رو و قبل و بعدش هم دیگه فایده نداره و خراب کردی :/
      دنبال صرفا زود تموم کردن نباشید مهم اینه تموم کردی یه جامع خواستی بزنی چند باشه درصدات :/

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سلام
      زودتر تموم کردن مطالب خیلی وقت ها باعث ماسمالی کردن میشه وقتی هم ماسمالی بشه تو جمع بندی مباحث ماسمالی شده رو غلط میزنیم و گیج میشیم و دوتا راه حل داریم 1 اون مبحث رو حذف کنیم یا دوباره مبحث رو از اول بخونم من یازدهم میخواستم تا اسفند کل کتابارو تموم کنم که تا اردیبهشت دهم رو هم تموم کرده باشم بقیه اش رو برای دوازدهم بزارم ، ولی بهمن ترازم سقوط کرد و فهمیدم خیلی جاها رو ماسمالی کردم و دوباره باید بخونم ، برام تجربه شد خوندن 75 درصد مطالب با کیفیت 100 خیلی بهتر از خوندن 100 درصد مطالب با کیفیت 75 هست
      البته اگه کسی با کیفیت خوب بتونه زودتر تموم کنه کار عالیه
      ویرایش توسط mat04 : 30 بهمن 1399 در ساعت 14:17

9. Top | #9
      کاربر نیمه فعال

Mashkok
      نمایش مشخصات
      شب قبل از کنکور بهترین‌زمانه(:

10. Top | #10
      Eve
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط lix_Max نمایش پست ها
      شب قبل از کنکور بهترین‌زمانه(:
      خیلی خوبی
      .Well, here I am
      ?What are your other two wishes

11. Top | #11
      کاربر حرفه ای

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mat04 نمایش پست ها
      سلام
      زودتر تموم کردن مطالب خیلی وقت ها باعث ماسمالی کردن میشه وقتی هم ماسمالی بشه تو جمع بندی مباحث ماسمالی شده رو غلط میزنیم و گیج میشیم و دوتا راه حل داریم 1 اون مبحث رو حذف کنیم یا دوباره مبحث رو از اول بخونم من یازدهم میخواستم تا اسفند کل کتابارو تموم کنم که تا اردیبهشت دهم رو هم تموم کرده باشم بقیه اش رو برای دوازدهم بزارم ، ولی بهمن ترازم سقوط کرد و فهمیدم خیلی جاها رو ماسمالی کردم و دوباره باید بخونم ، برام تجربه شد خوندن 75 درصد مطالب با کیفیت 100 خیلی بهتر از خوندن 100 درصد مطالب با کیفیت 75 هست
      البته اگه کسی با کیفیت خوب بتونه زودتر تموم کنه کار عالیه
      دیر تموم کردن هم باعث کش دادن میشه یا اتفاقات غیر منتظره ای که هنوز نیفتادن ولی قراره بیفتن.

12. Top | #12
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      برای کنکوریای پارسلال هرکی زودتر از خرداد تموم میکرد چه بسا رد میداد تا کنکور از بس تعویق لامصب طولانی بود...ولی در کل بهترین تایم برای تموم کردن چیزی بین عید تا وسطای اردیبهشته چون بعد اون، جو یه جورایی سنگین و رقابتی میشه و اصلا نمیفهمی داری چی میخونی...ضمنا هرچی ازمون جامع و تالیفی و سخت و حتی غیراستاندارد بیشتری بزنی برنده تری چون اونجاست که میفهمی ای دل غافل دلتا هم بلد نیستم بگیرم... برای پشت کنکوری ها فکر کنم تا قبل عید میتونن تموم کنن چون اگه بخوان فصل ازمون موج بزنن یا بخوان کلاسای نکته تست برن سرشون خیلی شلوغ میشه و رد میدن...
      این ازمون جامع و ... هم چیز دلبخ.اهی نیست که هر کی ناقص خونده یا شروع از صفر بوده بخواد ازمون کمتری بزنه،تازه اونا باید بیشتر هم بزنن تا بفهمن تمرکزشون روی کجا ها باید بیشتر شه...
      در کل دوران جمع بندی خیلی حالش بیشتره از مطالعه چون یکمم استرس قاطیشه کیفیت کار بالاتر میره...
      آغوشم بااازه ،مثا دهن مردم .
      ویرایش توسط DrDark13 : 30 بهمن 1399 در ساعت 15:00

13. Top | #13
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط indomitable نمایش پست ها

اخه سبک و سطح هر ازمون با ازمون دیگه و از یه کتاب به کتاب دیگ متفاوته.
      فرض کن یکی اومده برای کنکور ۹۹ ازمون جامع از کنکور ۹۸ و ۹۷ زده فقط (جمع بندی رو هم از خرداد شروع کرده بدون در نظر گرفتن کرونا)،۹۸ با اون سطح و سوالات بچگانه قطعا درصداش بین۸۰،۷۰ میشد یا کنکور ۹۷ دیگ کمتر بگیم حدودا۵۰،۶۰ درحالی که کنکور ۹۹ یه فاجعه بود و میانگین درصدا خیلی بالا بگیم حدودا۲۰،۳۰ بود و حتی کمتر.
      برای همین باید ازمون های متفاوت تری رو کار کرد.چون هرسال کنکور سخت تر میشه .
      و کلام اخر،مرده شور کنکور ۹۸ رو ببرن.
      ببین تو داری 2 تا چیزو باهم قاطی میکنی کلا قرار نیس وقتی همه درسا تموم شد تازه بریم شروع کنیم جامع زدن اینکار حماقت محضه که اولین جامع رو تازه بخوایم تو خرداد بزنیم

14. Top | #14
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amir1376 نمایش پست ها

ببین تو داری 2 تا چیزو باهم قاطی میکنی کلا قرار نیس وقتی همه درسا تموم شد تازه بریم شروع کنیم جامع زدن اینکار حماقت محضه که اولین جامع رو تازه بخوایم تو خرداد بزنیم
      تا همش تموم نشه که نمیشه ازمون جامع زد؟
      مگه میشه اخه؟

15. Top | #15
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      کسی اینجا هست که تجربه ثبت نام کلاسای نکته تست داشته باشه؟؟؟ فکر کنم برای دروسی مثل دینی که توی یک هفته کلن تموم میشه کار مفیدی باشه... جدای از این کلیشه ها که کلاسا بدن یا خوب ، میتونه یه مرور خوب بشه برات؟
      پ ن: جدیدا بعضی اساتید کلاس تیپ و تست برگزار میگنن که یه سبک جدیده ، دو به شکیم....ضمنا کلاساشون از اواخر اسفند شروع میشه...
      آغوشم بااازه ،مثا دهن مردم .
      ویرایش توسط DrDark13 : 30 بهمن 1399 در ساعت 15:15

صفحه 1 از 3 12 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن