خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

Exclamation اشتباه در پاسخنامه سوال 162 شیمی 5مهر قلمچی!!

بچه ها سلام سوال رو ببینید، رو قسمت ب یکم گیر کردم پایین توضیح دادم چی شده!
      5156655.jpg
      تو قسمت ب سوال گفته مجموع n+l آخرین زیرلایه پرشده فلز Fe یا Mn برابر 5 هست ،اما غلط گرفته گفته چون زیرلایه 4s پر میشه پس 4+0=4 ،
      اما باتوجه به شکل 11 صفحه 25 کتاب شیمی 2:
      ترتیب پرشدن زیر لایه ها اینه که اول 4s پر میشه و بعد 3d پس آخرین زیرلایه پر شده 3d هست نه 4s درنتیجه n+l آخرین زیرلایه پرشده برابر 5 هست(3+2) پس گزاره درست میشه.(طبق شکل کتاب)
      4563213.jpg

برای قلمچی هم اشکال رو فرستادم اما پیام دادن مورد قبول نیست!
      احتمالا من اشتباه می کنم، خواهش می کنم اگر کسی از دوستان می دونه چرا اینجوری شده لطفا نظرش رو بگه تا از سردرگمی در بیام.ممنون

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      منظور از آخرین زیر لایه ۴s نه 3d اون مربوط به اصل آفبا هست و چگونگی پرشدن زیر لایه ها . اصل افبا یه سریع تیپ تست خاص داره با چند تا کلید واژه مثل این چند تا تست حل کنی دستت میاد

3. Top | #3
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mojtabamessi نمایش پست ها
      منظور از آخرین زیر لایه ۴s نه 3d اون مربوط به اصل آفبا هست و چگونگی پرشدن زیر لایه ها . اصل افبا یه سریع تیپ تست خاص داره با چند تا کلید واژه مثل این چند تا تست حل کنی دستت میاد
      ممنون، اما این لفظ "پُر شده" تفاوت ایجاد می کنه.
      آخرین زیرلایه: s
      آخرین زیرلایه پرشده: d
      طبق متن کتاب عناصر واسطه (یعنی همین Fe & Mn) زیرلایه dشون در حال پرشدن است وطبق همین عکس بالا زیرلایه 3d دیرتر پرمیشه!
      باز هم ممنون. به نظرم زیاد گیر ندم بهش

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      در این دو اتم آخرین زیر لایه ای که الکترون واردش شده 3dهست ولی آخرین زیر لایه ای که پرشده 4s هست
      زیر لایه 3d زمانی پر میشه که 10 الکترون واردش بشه ولی در این دو مثال یکی 5 الکترون واردش شده(نیمه پر) و یکی 6 الکترون

5. Top | #5
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      والا من هرچی نگاه میکنم آخرین زیرلایه پرشده ۴s هستش...زیرلایه ۳d هم نیمه پرشده هستش...کاملا درست به نظر میرسه
      حتی اگر گونه پایدار یون کروم cr یک بار مثبت در نظر گرفته بشه در اون صورت ۳d و ۴s جفتشون نیمه پر میشن و ۳p آخرین زیرلایه پر شده محسوب میشه که در این صورتم مجموع n و l مساوی ۴ هستش.
      ویرایش توسط محمد محمد : 10 مهر 1398 در ساعت 00:11 دلیل: توضیحات تکمیلی

6. Top | #6
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط reza2018 نمایش پست ها
      در این دو اتم آخرین زیر لایه ای که الکترون واردش شده 3dهست ولی آخرین زیر لایه ای که پرشده 4s هست
      زیر لایه 3d زمانی پر میشه که 10 الکترون واردش بشه ولی در این دو مثال یکی 5 الکترون واردش شده(نیمه پر) و یکی 6 الکترون
      ممنون حالا متوجه شدم

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد محمد نمایش پست ها
      والا من هرچی نگاه میکنم آخرین زیرلایه پرشده ۴s هستش...زیرلایه ۳d هم نیمه پرشده هستش...کاملا درست به نظر میرسه
      حتی اگر گونه پایدار یون کروم cr یک بار مثبت در نظر گرفته بشه در اون صورت ۳d و ۴s جفتشون نیمه پر میشن و ۳p آخرین زیرلایه پر شده محسوب میشه که در این صورتم مجموع n و l مساوی ۴ هستش.
      ممنون... گرفتم چی شد! اخ چقدر خنگم من

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن